Autor Téma: Českloslovenské opevnění obecná diskuze  (Přečteno 26232 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
Re: Českloslovenské opevnění obecná diskuze
« Odpověď #15 kdy: Srpen 03, 2008, 10:06:14 »
to jo,
přiznám se, že mne nyní z hlavy nenapadá další objekt TO, který nemá studnu
Mě z hlavy také nenapadl, ale dobře, že jsem fotil i ty informační cedulky na bunkrech. U pramene jsem si pamatoval dobře, tam mě to zaujalo a další jsem tak nějak přešel. Nyní jsem se podíval na foto a MO-S 13 Černý les má také venkovní zdroj vody a to společný s MO-S 12. Problém byl pravděpodobně stejný - podloží.

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 7. prosince 2008

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
« Odpověď #17 kdy: Srpen 24, 2008, 11:13:54 »
V roce 2007 jsem se pohyboval v oblasti Kašperskch Hor. Na západním a jižním okraji města je soustava opevnění z předválečné éry. Bránily přístupy po silnici. Zajímavé na těchto stavbách je, že je po válce měla snahu využívat čs. armáda. Většinu řopíků, ale upravila. A to tak, že zazdili vstupy a pro příchod do bunkru vybudovali asi 2m dlouhou podzemní chodbičku. Většina objektů je v dobrém stavu a volně přístupných (i když to chce trochu artistický výkon).  Pár fotek:  http://www.setrop.cz/index_soubory/opevneni_Kasperske_Hory/index.html

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #18 kdy: Srpen 24, 2008, 12:14:08 »
poválečné využití řopíků na západní hranici je docela známá věc. Nedávno vyšla tato skvělá publikace:
Martin Dubánek – Jan Lakosil – Pavel Minařík: Utajená obrana železné opony, Československé opevnění 1945-1964
Doporučuji.

Danvice

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant
« Odpověď #19 kdy: Srpen 24, 2008, 08:41:10 »
Citace
Pěkná fotak i pěkně zachovalí bunkr.... V jednom časopise jsem si četl, že tyto bunkry dokázali vydržet až 400 kg bombu namontovanou uvnitř bunrku, dokonce to chtěli vyhodi přímo před Hitlerovíma očima do luftu, ale bunkr se jenom nadzvedl a spadl zase na své místo a to neporušený!!!! Co je na tom pravdy?
Jinak podle mě jsou to nejlepší opevnění 2. světové války a vůbec ještě dodnes.

bubák

• Host
« Odpověď #20 kdy: Srpen 24, 2008, 08:43:40 »
No tak sice je hezký mít nějaký vztah k našim bunkrům ale tvrdit že je to stále jedno z nejlepších opevnění je dost mimo.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #21 kdy: Srpen 24, 2008, 08:44:51 »
Pěkná fotak i pěkně zachovalí bunkr.... V jednom časopise jsem si četl, že tyto bunkry dokázali vydržet až 400 kg bombu namontovanou uvnitř bunrku, dokonce to chtěli vyhodi přímo před Hitlerovíma očima do luftu, ale bunkr se jenom nadzvedl a spadl zase na své místo a to neporušený!!!! Co je na tom pravdy?
je to myslivecká latina

Jinak podle mě jsou to nejlepší opevnění 2. světové války a vůbec ještě dodnes.
to je otázkou. Dnes se o tom můžeme již jen přít a dohadovat, neb naše opevnění bohužel (nebo bohudíky?) nebyla nikdy vyzkoušena v boji, pro který byla určena.
Dnes ej koncepce našeho předválečného opevnění již naprosto, zastaralá, o tom nemá smysl mluvit.

Rastislaus

• Slovenská armáda
  • Major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 25. listopadu 2008
« Odpověď #22 kdy: Srpen 24, 2008, 09:18:46 »
Mám takú trochu laickú otázku - je pravda, že československé bunkre boli vysoko kvalitné (z hľadiska materiálu a výdrže). Niekde som aj čítal, že Nemci podmínovali jeden bunker a chceli ho vyhodiť do vzduchu. No po odpálení ho len nadvihlo a neporušený sadol naspäť - je to možné ?

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #23 kdy: Srpen 24, 2008, 09:24:41 »
Mám takú trochu laickú otázku - je pravda, že československé bunkre boli vysoko kvalitné (z hľadiska materiálu a výdrže).
ano, to je pravda
Niekde som aj čítal, že Nemci podmínovali jeden bunker a chceli ho vyhodiť do vzduchu. No po odpálení ho len nadvihlo a neporušený sadol naspäť - je to možné ?
podívej se sem:
http://panzernet.net/php/index.php?topic=2711.msg51593#msg51593

Danvice

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant
« Odpověď #24 kdy: Srpen 24, 2008, 10:00:41 »
Řekl bych, že dnes se snad takové velké bunkry pro boj nepoužívají ::).

bubák

• Host
« Odpověď #25 kdy: Srpen 24, 2008, 10:07:40 »
Trošku bezpáteřní. Kam vítr tam plášť. Nejdřív: Jinak podle mě jsou to nejlepší opevnění 2. světové války a vůbec ještě dodnes
                                                    A potom: Řekl bych, že dnes se snad takové velké bunkry pro boj nepoužívají
Jistě, jsou nejlepší ačkoliv nepoužitelné a naprosto k ničemu. To je tedy tvůj názor?

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
« Odpověď #26 kdy: Srpen 25, 2008, 12:08:15 »
Mám takú trochu laickú otázku - je pravda, že československé bunkre boli vysoko kvalitné (z hľadiska materiálu a výdrže). Niekde som aj čítal, že Nemci podmínovali jeden bunker a chceli ho vyhodiť do vzduchu. No po odpálení ho len nadvihlo a neporušený sadol naspäť - je to možné ?
je to pravda, např. jeden řopík z komplexu Bouda naplnili Němci trhavinou a odpálili a on se jen nadzvednul sednul si nakřivo zpět .(toto jsem se dozvěděl od průvodce)... údajně na zabraných bunkrech trénovali střelbu, aby měli představu, kolik vydrží Maginotova linie. V průběhu války, pak z bunkrů odebírali zvony a kopule a umisťovali je do Atlantického valu. Tam taky skončila jediná výsuvná střelecká věž co byla rovněž na Boudě.
Fotky z Boudy zde:   http://www.setrop.cz/index_soubory/pevnost_Bouda/index.html

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
« Odpověď #27 kdy: Srpen 25, 2008, 12:24:24 »
další objekt, co jsem navštívil, je pevnost Hanička  - zde bohužel prohlídka ukazuje novodobé úpravy po roce 1975, kdy objekt převzalo ministerstvo vnitra a v rámci akce Kahan jej přestavělo na úkryt pro vládu a vnitro pro případ války. Pár fotek: http://www.setrop.cz/index_soubory/pevnost_Hanicka/index.html
U velké většiny pevností chybí střelecké a pozorovací věže. V první vlně jich hodně vybourali a použili Němci, zbytek dodělal po válce Kovošrot, který je naplnil trhavinou, odstřelil a větší kusy posbíral po okolí.

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #28 kdy: Srpen 25, 2008, 12:37:54 »
Naopak, třeba Švýcarsko dodneska používá mohutné horské pevnosti jako moderní součást své obrany... K odstřelům řopíků: v říjnu 38 byl za přítomnosti Hitlera odstřelen řopík úseku 197 nedaleko Křenova.
EDIT: Je to 197/72/A-160Z

staropramen

• Host
« Odpověď #29 kdy: Srpen 29, 2008, 03:45:50 »
Holoubku na Boude nikdy vysuvna vez nebyla, natoz aby byla pouzita na atlantickem valu