Autor Téma: Českloslovenské opevnění obecná diskuze  (Přečteno 27858 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
Českloslovenské opevnění obecná diskuze
« kdy: Srpen 02, 2008, 10:26:14 »
Českloslovenské opevnění
Pokud máte ve svém okolí, nebo jste navštívili nějaké to opevnění z doby první republiky, neváhejte a ukažte v jakém je stavu a dejte k tomu popis okolí. Nemusí se jednat o těžká opevnění, ale i fotky obyčejných "Řopíků" jsou velice vítány. Nejlépe by bylo u každé pevnůstky nebo pevnosti uvést i souřadnice GPS. K fotce je dobré dát datum kdy byla pořízena.
Jen krásně popište jak se naši spoluobčané chovají k této části historie.
Z toho co jsem sám viděl je mě kolikrát na blití. A toto není zaviněno jen naší nevychovanou mládeží, ale i našimi staršími spoluobčany, kteří se po revoluci, kdy již armáda s VB na tato opevnění přestaly intenzivně dohlížet, rozhodli udělat z diamantových příkopů skládky a smetiště nepotřebného nepořádku ze svých domů.

Okolo Prahy toho moc není, jen pár řopíků u Berounky. Na Ostravsku a Opavsku je těžkých a lehkých opevnění celkem dost. Řada z nich je nepřístupná díky své poloze v poli, nebo na nich probíhá rekonstrukce. Zatím mám prošlou část linie MO - Bohumín, Ludgeřovice, Hlučín. Některé bunkry jsou bohužel fotitelné jen po opadu listí ze stromů. Zářným příkladem je MO-S 9 Bažantnice, dokonale skrytý v lese a z cesty skoro neviditelný, bohužel jsem se spoléhal na mapu ze seznamu a ta ukazuje úplné bludy. Srub se nechází úplně někde jinde.

Milan S.

• Finská armáda
  • Everstiluutnantti - Podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
Re: Českloslovenské opevnění obecná diskuze
« Odpověď #1 kdy: Srpen 03, 2008, 02:08:40 »
Jo s mapama sou problémy, podle těch novejch sou některý bunkry úplně jinde, než maj bejt. Na fortexpu jsem si koupil kopii armádního originálu, není to moc podrobný, dá se podle toho hledat, ale hlavně to je pěkná ozdoba na zeď :) Veprostřed dole je to trochu nečitelný kvůli blesku, sorry :) Řopajzy tam nejsou, ty by bylo ale i tak těžký hledat.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
« Odpověď #2 kdy: Srpen 03, 2008, 06:12:00 »
Jo s mapama sou problémy,
to asi až tak nemyslím, dnes již existuje bunkrologická literatura prakticky o všech úsecích u nás a i na internetu se dá najít skoro vše vč. umístěnéí objektů a jejich souřadnic GPS. V mapách již dnes problém nevidím.
PS: nebylo nad doby, kdy jsme chodili po bunkrech jen se seznamem v ruce a tvořili ty první mapy....
http://sweb.cz/mbbb/Fotky/Libechovska_pricka/P2_1.jpg
někdy objekt vypadal i takto:
http://sweb.cz/mbbb/Fotky/Libechovska_pricka/Libechov2.jpg

Milan S.

• Finská armáda
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.   Uděleno: 1. listopadu 2008
« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2008, 07:07:38 »
to asi až tak nemyslím, dnes již existuje bunkrologická literatura prakticky o všech úsecích u nás a i na internetu se dá najít skoro vše vč. umístěnéí objektů a jejich souřadnic GPS. V mapách již dnes problém nevidím.
PS: nebylo nad doby, kdy jsme chodili po bunkrech jen se seznamem v ruce a tvořili ty první mapy....
http://sweb.cz/mbbb/Fotky/Libechovska_pricka/P2_1.jpg
někdy objekt vypadal i takto:
http://sweb.cz/mbbb/Fotky/Libechovska_pricka/Libechov2.jpg
Já myslel oficiální mapy, turistický atd, tam to bejvá většinou špatně.
Na tý druhý fotce je ten bunkr dobře maskovanej :)

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #4 kdy: Srpen 03, 2008, 07:27:07 »
Pěkné téma pánové. Já jsem z jihu Čech, tady se bohužel pěchotními sruby kochati nemužeme. ale řopíků tu máme celkem dosti.

Hamerinski

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #5 kdy: Srpen 03, 2008, 07:44:49 »
Pěkné téma pánové. Já jsem z jihu Čech, tady se bohužel pěchotními sruby kochati nemužeme. ale řopíků tu máme celkem dosti.
Oni i řopíky jsou pěkné, kolikrát se člověk diví, jak byly udělané. Něco jsou speciálně postavené verze podle terénu. Škoda, že se nedostanu jen tak k Nové Bystřici na Jindřichohradecku, tam se nachází hodně zajímavých kusů.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #6 kdy: Srpen 03, 2008, 08:05:20 »
Citace: m!|
Já myslel oficiální mapy, turistický atd, tam to bejvá většinou špatně.
na ty se samozřejmně spoléhat nedá, pokud vím, bunkry tam nejsou, nebo alespoń před pár lety, nebyly zanášeny přesně dle GPS, ale metodou "vod voka".
Turistické mapy jsou dobré pro prvotní orientaci.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #7 kdy: Srpen 03, 2008, 08:08:51 »
Oni i řopíky jsou pěkné, kolikrát se člověk diví, jak byly udělané. Něco jsou speciálně postavené verze podle terénu.
co se týče řopíků (až na pověstné vyjímky potvrzující pravidlo), se jednalo o přísně typizované stavby. Ano, používaly se různé typy dle terénu, ale vždy šlo o typizovaný objekt - projekt.

Hamerinski

• Čestný moderator
« Odpověď #8 kdy: Srpen 03, 2008, 08:21:12 »
na ty se samozřejmně spoléhat nedá, pokud vím, bunkry tam nejsou, nebo alespoń před pár lety, nebyly zanášeny přesně dle GPS, ale metodou "vod voka".
Turistické mapy jsou dobré pro prvotní orientaci.
To mě povídej to vod voka je někdy i přes 500 metrů, v horším případě tam není vůbec nic. Souřadnice co uvádím, by měli vést k bunkru +- pár metrů. Přeci jen dnes už je to se souřadnicemi mnohem lepší.

Peterth

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #9 kdy: Srpen 03, 2008, 08:28:42 »
Šak oni se taky hledaji sruby trochu líp než řopíky, ne ? 2 Hamerinski- He, na Jindřichodradecku jsem jako doma, vřele doporučuji knížky kolegy Svitáka: "Opevnění na jindřichohradecku" první i druhý díl. Ten druhý je snad ještě lepší...
http://bunkry.cz/knihy/book.asp?action=detail&id=c114
http://bunkry.cz/knihy/book.asp?action=detail&id=c117

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #10 kdy: Srpen 03, 2008, 09:42:12 »
Každý bunkr prostě musel mít svůj zdroj vody, ikdyby měl čert na koze jezdit,
to není až tak úplně pravda - sou i vyjímky kdy TO svoji studnu v objektu nemá

Hamerinski

• Čestný moderator
« Odpověď #11 kdy: Srpen 03, 2008, 09:51:41 »
to není až tak úplně pravda - sou i vyjímky kdy TO svoji studnu v objektu nemá
Názorným příkladem je MO-S 12 U pramene, studnu nebylo možno dokončit pro tekuté písky. Vyvrtána byla do hloubky 56,6 metru. A tak byla zřízena studna kopaná vzdálená od srubu cca 200 metrů.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #12 kdy: Srpen 03, 2008, 09:53:31 »
Názorným příkladem je MO-S 12 U pramene, studnu nebylo možno dokončit pro tekuté písky. Vyvrtána byla do hloubky 56,6 metru. A tak byla zřízena studna kopaná vzdálená od srubu cca 200 metrů.
přesně tak

Milan S.

• Finská armáda
« Odpověď #13 kdy: Srpen 03, 2008, 09:55:36 »
Aha, díky za opravu, buď ten průvodce něco řekl špatně, nebo si to špatně pamatuju. Mělo to spíš znamenat něco v tom smyslu, že se vynaloží max. snaha a bude se hloubit i tam kde by se to u civilních staveb vzdalo, nebo tak nějak...

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #14 kdy: Srpen 03, 2008, 09:57:23 »
Aha, díky za opravu, buď ten průvodce něco řekl špatně, nebo si to špatně pamatuju. Mělo to spíš znamenat něco v tom smyslu, že se vynaloží max. snaha a bude se hloubit i tam kde by se to u civilních staveb vzdalo, nebo tak nějak...
to jo,
přiznám se, že mne nyní z hlavy nenapadá další objekt TO, který nemá studnu