Autor Téma: Otakar Jaroš  (Přečteno 4469 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jarouš

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 233
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Otakar Jaroš
« kdy: Červenec 31, 2008, 09:45:34 »
Otakar Jaroš se narodil 1. srpna 1912 v Lounech. Dětství prožil v Mělníku, kde působil v organizaci Skaut. Byl absolventem tamního gymnázia, které však nedokončil. Poté absolvoval Vyšší elektrotechnickou školu v Praze, od roku 1933 poddůstojnickou školu v Trnavě, dále školu pro důstojníky v Turnově a v roce 1937 Vojenskou akademii v Hranicích. Do roku 1939 byl velitelem telegrafní čety v Prešově

Po uzavření Mnichovské dohody byl demobilizován a působil na poště  v Náchodě. V srpnu roku 1939 utekl do Polska, přidal se k L. Svobodovi.Odtud se dostal do Sovětského svazu. V roce 1941 nastoupil do výcvikového tábora čs. jednotek v Buzuluku. Tam se stal velitelem 1. roty 1. čs sam.praporu v SSSR.
Jako prvorepublikovému důstojníkovi mu vadilo politické ovlivňování jednotky komunisty, neměl rád politruky a jakékoliv jiné bolševické propagátory včetně poslance K. Gottwalda. Velmi rád fotografoval a mnohé snímky, které pochází z Buzuluku, jsou jeho dílem. Po odeslání československé jednotky na frontu bránila jeho první rota vesnici Sokolovo. Tohoto úkolu se ujal dobrovolně. Zde se 8. března 1943 odehrála těžká bitva. Kde při obraně kostela nadpor. Otakar Jaroš padl. Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu, a byl posmrtně povýšen do hodnosti kapitána.

Až do sametové revoluce byly jeho jméno i jeho smrt zneužívány komunistickou propagandou. Otakara Jaroše, který byl ve skutečnosti antikomunista, se představitelé KSČ neštítili označit jako „mladého komunistu“, aby  dokázáli, že hrdiny byli vlastně jenom komunisté.

Nejsmutnější na tom je, že spousta lidí si to myslí dodnes.

"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

mbbb

 • ČSR
 • Štábní kapitán
 • Příspěvků: 496
  • Finanční stráž
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 28. září 2008
Re: kpt. in memoriam Otakar JAROŠ
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 02, 2009, 08:04:49 »
Je spíše zajímavé, že když byli 11. 11. povyšováni veteráni, že Klaus odmítl Jaroše povýšit a Hrad toto odmítá komentovat. Tohle by mne spíše místo plácání zajímalo. Proč, z jakého důvodu bylo povýšení zamítnuto.