Autor Téma: Tanková divize "Tatra"  (Přečteno 11264 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

flak88

• Host
Tanková divize "Tatra"
« kdy: Červenec 20, 2007, 10:41:11 »
Začátkem roku 1945,konkrétně v týdnu od 8.ledna do 12.ledna 1945 se nachází ve skupině armád Jih v délce 600km se začátkem na středním Slovensku a vedoucím přes západní Maďarsko až k maďarsko-jugoslávské hranici jako záloha IV.tanový sbor SS/3. a 5. tanková divize SS a tanková divize "Tatra" tvořená posluchači policejní školy.Toto je citace z knihy "Ocelová lavina"autoři:D.Jedrzejewski a Z.Lalak vydání 1995.Tuto knihu považuji za alfu a omegu každého pátrání a i jako nevyčerpatelný zdroj informací o obrněné technice Wehrmachtu a zbraní SS.Ovšem co se týče výše zmíněné tankové divize "Tatra" v pozdějších bojových akcích jsem již vůbec nic o jejím osudu nenašel,ani stavy mužstva,výzbroj a hlavně tanky a místo nasazení.Ví-li někdo něco podrobnějšího,dejte vědět.Já předpokládám,že se přesunula na jaře do Maďarska a bojovala jako součást 6.tankové armády SS.flak88

Smokey

• Francouzská cizinecká legie
  • Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
Tanková divize "Tatra"
« Odpověď #1 kdy: Červenec 21, 2007, 09:56:53 »
Poptal jsem se na jednom fóru a dostal jsem dva odkazy:

německy:

:arrow: http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/inhaltsverzeichnis1.htm

rusky:

:arrow: http://bronia.org/td/1940-1945.htm

Divize se účastnila bojů na Balkáně a na Slovensku při SNP.
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Tanková divize "Tatra"
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 02, 2007, 07:54:26 »
Tanková divize Tatra vznikla počátkem října 1944 v oblasti Slovenska rozšířením stejnojmenné bojové skupiny, která byla nasazena do bojů proti Slovákům. Její výstavba byla dokončena na severním Slovensku do prosince 1944 a následně se tento svazek začlenil mezi zálohy Skupiny armád Jih. Veliteli divize byli generálporučík Friedrich Wilhelm von Löper (říjen 1944 - únor 1945) a generálmajor Hans Ulrich Back (únor 1945). Divize byla koncem února 1945 přejmenována na 232. tankovou divizi.

Dalibor

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Re: Tanková divize "Tatra"
« Odpověď #3 kdy: Září 10, 2008, 11:38:43 »
Ve starší monografii na LT-35 bylo uvedeno, že cca 50ks těchto tanků dostala divize Tatra z Vídenského arzenálu jako dočasnou výzbroj pro učely bojů v SNP.

pospec

• Moderator
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 11, 2008, 06:40:50 »
Někde na internetu jsem četl že divize Tatra byla vyzbrojena jenom technikou kořistního původu: zmíněné LT.35 (lze to považovat za kořistní???), nějaké italské ukořisťěné po kapitulaci Itálie ve 43. a sovětská(?).....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 12, 2008, 01:48:36 »
Tak to byl chybný údaj. O téhle divizi toho mnoho napsáno nebylo, ale podařilo se mi zjistit, že na přelomu srpna a září 1944 zaútočila divize "Tatra" na Strečno a tento útok byl mimo jiné veden i deseti tanky Pz. IV a dále samohybnými děly Stug III. O nasazení sovětské techniky v tomto oddílu nemám informace.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

WILIAM

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #6 kdy: Leden 10, 2010, 09:03:38 »
Niečo o divízii Tatra je aj v knihe Tomáša Kluberta-Obrnené jednotky v SNP.
Citujem-divízia 5.septembra 44 disponovala viac ako 6000 mužmi,desiatimi strednými tankami
PzKpfw. III a PzKpfw. IV,ôsmymi útočnými delami Stug III a dvadsiatimi obrnenými transportérni   

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #7 kdy: Leden 10, 2010, 04:08:00 »
Niečo o divízii Tatra je aj v knihe Tomáša Kluberta-Obrnené jednotky v SNP.
Citujem-divízia 5.septembra 44 disponovala viac ako 6000 mužmi,desiatimi strednými tankami
PzKpfw. III a PzKpfw. IV,ôsmymi útočnými delami Stug III a dvadsiatimi obrnenými transportérni   
V spomínanej knihe je aj fotka obrnencov div. Tatra sú to tanky pz 3 ausf. L alebo M, pri brodení brodu. V múzeu SNP v Banskej Bystrici a aj v niektorých publikáciách je aj známa fotka zo strečinskej tiesňavy a tam útočia 2 nemecké tanky PZ 4 Ausf H /možno G./. Patria iste tejto divízii, keďže útočila v tomto priestore.

WILIAM

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #8 kdy: Leden 15, 2010, 08:28:07 »
Tie LT-35 boli v skutočnosti LT-38 z výcvikového práporu vo Viedni. Podľa Tomáša Kluberta sa jednalo asi o 12 strojov LT-38, ktoré dorazili do Dol. Hričova 9.septembra. 

goshawk

• Slovenská armáda
  • Slobodník
  • ...cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami...
« Odpověď #9 kdy: Září 13, 2011, 10:55:02 »
...Nemám to ničím podložené, ale mám z osobných rozhovorov so skutočným odborníkom na slovenské a maďarské tankové vojsko - nebohým Ivanom Bajtošom zistené, že v bojoch na Slovensku v a po povstaní neboli i LT-35.