Autor Téma: Iljušin Il-2 Šturmovik  (Přečteno 48841 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Iljušin Il-2 Šturmovik
« Odpověď #30 kdy: Duben 28, 2008, 02:33:31 »
[
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
Re: Iljušin Il-2 Šturmovik
« Odpověď #31 kdy: Srpen 07, 2008, 08:51:51 »
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #32 kdy: Srpen 09, 2008, 10:59:14 »
Ono by to chtělo také napsat kdo s takovouto mašinou létal ;). Jistě měla nějakého majitele. Hodit jen obrázek je celkem k ničemu, pokud ho někdo bude chtít stavět potřebuje i další informace než jen obrázek bez ničeho.

pospec

• Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #33 kdy: Říjen 26, 2008, 12:46:39 »
ja o povesti neznicitelneho Il2 moc nadsenej nejsem. nic moc. vite  co sestrelil hartman jako svoje 1.letadlo?? a za svou karieru u luftwaffe se mu podarilo znicit dalsich 9(!) IL 2
Z knihy sundejte hartmanna od R.F.toliver a T.J.Constable
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Hamerinski

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #34 kdy: Leden 28, 2009, 04:46:31 »
Teď čtu knížku Pod křídly je Ostrava a jsou v ní popsány havárie sestřelených strojů Il-2, bohužel si kolikráte jejich posádky musely počkat na řádný pohřeb až do roku 1979 a později, kdy byly čistě náhodou objeveny při zemních pracech, nebo na základě vzpomínek pamětníků.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #35 kdy: Únor 04, 2009, 11:55:14 »
Hledal jsem v edici Triáda články o IL-2 a našel:
Jestli je to pravda nevím, nemám další zdroje /asi jako Bulharské Av135 a Liberator/: Il-2 bojovaly s Bf 109, ale v knize se píše jen o úspěších stalinských sokolů. Zajímavěji, a tudíž i věrohodněji, zní fakt, že na Il-2 se vrhali proti dopravním Ju -52.  Samozřejmě s úspěchem, dále útoky na Heinkel He-111 a dokonce je popsán náhlý souboj dvou skupin: Bf 109 jako krytí Stuk a skupiny Il-2, kryté Jak - 1. Autor popisuje souboj stihačů a vlétnutí kpt.Nestěrenka se svými molodci mezi Stuky s přebytkem rychlosti. Údajně 4 Ju-87 byly sestřeleny...
    Jiný souboj: skupina čtyřech IL-2 vedená kpt.Malinkinem se vrhla na 13 Bf 110 v doprovodu 4 Fw190, ve snaze zabránit bombardování sovětských pozic. Domů se vrátil 1 Il-2, jeden Bf 110 byl údajně poškozen...
Povídám, jak jsem koupil tak prodávám. Ideologie je někdy hnusná věc, ale kdo ví?
zdroj: Edice Triáda IL-2. NV Praha 1990.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #36 kdy: Únor 05, 2009, 09:00:19 »
I Ju-87 byl využíván tak trochu jako stíhač. První sestřelené letadlo války byl PZL.11C sestřelený Stukou pilotovanou Uffz. Frankem Neubertem.
Výhoda Sturmoviku bylo výtečné pancéřování- velice těžko ho šlo vyřadit zásahem do motoru (skořepina byla přibližně stejně odolná jako pancíř u PzKpfw.II) či do kabiny, kde pancéřové sklo zajišťovalo pilotovi maximální ochranu. Jak již bylo řečeno, hůře na tom byl zadní střelec.
Pokud měl dle mého názoru Il-2 výškovou převahu, mohl být pro bombardéry velice nepříjemným souépeřem- z přední polosféry byl pro ně prakticky nezničitelný a mohl si tedy dovolit klasické polohy útoku při mnohem delší střelbě.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #37 kdy: Únor 08, 2009, 11:31:28 »
Bohužel u Ju-87 jsem nenašel žádné případy použití jako stíhače,popř pro souboj A-A /aircraft to aircraft/.Máte něco ve znalosti? Pokud ano,můžete zveřejnit? Díky Sláma

Hamerinski

• Čestný moderator
« Odpověď #38 kdy: Únor 08, 2009, 11:45:00 »
Bohužel u Ju-87 jsem nenašel žádné případy použití jako stíhače,popř pro souboj A-A /aircraft to aircraft/.Máte něco ve znalosti? Pokud ano,můžete zveřejnit? Díky Sláma
Hans Ulrich Rudel - udává se 7 sestřelů sovětských stíhacích letounů a dva Il-2 Šturmovik.

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #39 kdy: Leden 04, 2013, 07:47:29 »
Mám zato, že přímé výpovědi přímých účastníků jsou ty nejreálnější odpovědi na naše úvahy. Praxe je většinou jiná než jakkoliv zdůvodněné teorie..  ;)

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #40 kdy: Leden 04, 2013, 08:12:01 »
Musím souhlasit s Křížem, to že Němci tomuto letadlu říkali Černá smrt, to snad hovoří za vše.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Jamamoto_Jamato

• Wehrmacht
    Obergefreiter - desátník
« Odpověď #41 kdy: Leden 04, 2013, 08:13:16 »
Ja len ze Ulrich bol eso a tomu je lachke zostrelit i IL2 a 7 nie je az tak vela. :D

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #42 kdy: Leden 04, 2013, 08:27:45 »
Il2 byl bitevní letoun, nikoliv stíhačka. A Hans Ulrich Rudel byl fanatický nacista, kterému se může věřit asi tolik, co Pavkovi Morozovovi.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Sahidko

• Lieutenant-colonel
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
« Odpověď #43 kdy: Leden 05, 2013, 01:40:14 »
Mám zato, že přímé výpovědi přímých účastníků jsou ty nejreálnější odpovědi na naše úvahy. Praxe je většinou jiná než jakkoliv zdůvodněné teorie..  ;)

Niekedy hej, niekedy nie. Predsa len priamych výpovedí a zážitkov sa nám nedochovalo až toľko, aby sme vždy mohli z individuálnych skúseností vyvodiť všeobecný záver. Takže svoje miesto majú ako teórie tak aj prax. Ale to len tak mimo reči.
The only easy day was yesterday.

Jerry.Gunman

• ČSR
  • Desátník
  • King George the First von Milowitz
« Odpověď #44 kdy: Leden 05, 2013, 08:45:51 »
BTW, ono to není příliš známo, ovšem konstrukční kancelář Sergeje Iljušina skutečně vyvinula i 2 "čistě stíhací" verze Šturmoviku.

Iljušin Il 2I:(také IB = Istrebitěľ bombardirovščikov)
Standardní Il 2M3 byl zbaven zadního (velmi nouzového) sedadla střelce, zadek kabiny byl zaplechován, pancéřování letounu bylo odlehčeno (celý letoun ztratil na váze cca 750 kg). Celým experimentem se prokázalo, že tudy cesta nevede, neboť 393 km/hod (u hladiny moře) a 410 km/hod ve nýšce 1.500 metrů bylo ke konci roku 1943 pro stíhačku skutečně málo
Testován:   1943
TTD:
rozpětí / délka / nosná plocha: 14,60 / 11,65 / 38,50
vzletová hmotnost:  5.383 kg
dostup / dolet: 6.500 m / 650 km
motor: Mikulin AM 38- F o výkonu 1.696 HP
výzbroj: 2 23 mm kanóny v křídlech

Iljušin Il 1:(letoun blízké vzdušné podpory)

vyvíjen od konce roku 1943 jako jedna z variant aerodynamicky a technmologicky dotaženého Il-10. Na konci roku 1944 byl vývoj  ukončen a projekt této varianty zastaven.
TTD:
rychlosti: 520 km/hod u hladiny moře, 580 km/hod ve výšce 2.500 metrů
rozpětí / délka / nosná plocha: 13,40 / 11,12 / 30,-
vzletová hmotnost:  4.285 kg
dostup / dolet: 7.000 m / 1.000 km
motor: Mikulin AM 42 o výkonu 1.793 HP
Post coitum omne anima triste est, praeter gallo, qui cantat