Avie B 634 dosahovaly lepších parametrů než pětsetřicetčtyřky, ale zase prý ne o tolik, aby se vyplatilo je zavádět do výzbroje a tím ztratit na množství vyrobených kusů B 534 a zdražit výrobu. Dalším důvodem bylo i zahájení prací na B 35.
B 634 byl vyzbrojen dvěma kulomety a jedním kanónen. Po rozhodnutí o nepřijetí B 634 do výzbroje posloužily letouny na testy kanónů Oerlikon.
Na podzim 1938 byly obě dvě stíhačky B 634 připraveny k boji a čekaly, že budou bojovat za svobodu našeho Československa.
Vyrobeny byly dva kusy, jeden s otevřenou kabinou, druhý s uzavřenou. Oproti B-534 měla "šestsetřicetčtyřka" kompletně nová křídla, aerodynamicky velmi vytříbený povrch (těsná kapotáž motoru, zmenšení chladiče apod.) a novou samosnou konstrukci podvozku.
K bojovému nasazení Avií Německo - Krom školních a pomocných útvarů používala Avia i stíhací letka JG-71, které je měla ve výzbroji od léta 1939 do jara 1940. Není však známo, zda na nich prováděla bojové lety. Zahrály si i ve filmu, v roce 1940 účinkovaly v roli polských PZL-11 ve snímku "Kampfgeschwander Lützow", který popisoval pád Polska.
Bulharsko - Ti dostali od Němců cca 70 strojů. Během let 1942/43 z nich na letišti Karlovo sestavili 6.stíhací pluk. Došlo i k několika vzletům proti americkým svazům, ale bezúspěšně (Hamerinski uvádí, že sestřelu dosáhly, zkus to blíže specifikovat, dle mých informací úspěšné nebyly). Na přelomu let 1943/44 byly postupně přeřazeny k 2. bitevní peruti. Po podepsání příměří se Bulharské Avie účastnily i několika útoků na ustupující německé jednotky.
Slovensko - Během útoku na Polsko zaznamenali piloti Avií sestřel cvičného RWD-8, jedna B-534 stroj padla za obět protiletadlové palbě. V rámci působení 12. a 13. letky při ranných bojích proti SSSR zaznamenaly 4 sestřely při ztrátě 4 vlastních strojů. V roce 1942 působila 11. letka v týlu při bojích proti partyzánům, v těchto bojích padly za oběť pozemní palbě 2 Avie.
Během SNP sestřelil František Cyprich jeden Ju-52 a získal tak světový primát, zaznamenal poslední sestřel na dvouplošníku.