Autor Téma: Leon Degrelle  (Přečteno 26667 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Picma.

 • Host
Leon Degrelle
« kdy: Červen 27, 2006, 01:26:19 »
Můj oblibeny  

Leon Degrelle, nejznámější neněmec sloužící u divize Wiking, strávil převážnou část 2.světové války na ruské frontě spolu se svou legií valonských dobrovolníků. Pohledný a charismatický, ale bez jakýchkoli vojenských zkušeností, projevoval na východní frontě obdivuhodnou odvahu a postupně se vypracoval z Schulze, řadového vojína, na Obersturbannfuhrera. (popdplukovníka).

Syn úspěšného sládka z malého městečka Bouilon v belgických Ardenách vystudoval univerzitu v Lovani a získal titul doktora práv, ale byl současně činný i v politice, kde se připojil k radikálnímu křídlu Katalocké strany. Tato strana byla zastoupena v mnohých belgických vládách, které všechny měly v období let 1920 až 1930 jen jepičí život. Degrelle se stal profesionálním žurnalistou a převzal vedení malého katolického vydavatelství s názvem Christus Rex, které vydávalo masově rozšiřovaná periodika, literaturu a pamflety. Začal prosazovat populistický směr autoritativní politické reformy, který nacházel podporu u těch, kteří se bouřili proti neschopnosti vládnoucích politických stran vypořádat se se sociálními a hospodářskými problémy Belgie. Úspěšný řečník a davový buřič Degrelle přitahoval příznivce především ze střední vrstvy obyvatestva: bývalé vojáky z první světové války, obchodníky a kupce trpící všeobecnou hozpodářskou krizí i některé nespokojené pravičáky. Jeho hnuté zažilo největší úspěch ve volbách v květnu 1936. Na populistických volebních letácích použil Degrelle heslo "čistá belgie čistým Belgičanům", stranickým odznakem bylo koště. Během volební kampaně jeho příznivci pochodovali ulicemi s klacky, holemy a břitvami proti šavlemi vyzbrojené policii na koních. Rexisté získali 21 z celkových 202 křesel. Během doplňovacích voleb v Bruselu v dubnu 1937 se Degrelle neúspěšně utkal s katolickým ministerkým předsedou Paulem van Zeelandem. Tváří tvář drtivé porážce se Degrelle obrátil proti katolicismu a z Rexistického hnutí udělal jasně profašistickou záležitost. V předvečer německé invaze nechali belgické úřady Degrella zatknout a spolu s jeho přívrženci internovat ve Francii, protože jej považovali za příslušníka páté kolony.Později tvrdil že byl bit a mučen v táboře na jihu Francie. Během chaosu, vyvolaný německou invazí ho jeho rexističtí přátelé osvobodili. S Hitlerovou podporou chtěl sestavit vládu a uskutečnit svůj sen - obnovu Burgundské říše z 15. a 16. století, v níž Belgii budou patřit velké oblasti jak v Nizozemí tak v severní Francii. Rexistům však nebyla ,kvůly nedůvěře, svěřena politická moc, hodili jim jen několik drubků nevýznamných funkcí v civilní správě. Na válčištích východní fronty to však bylo jinak. Po začátku invaze do Ruska dostali možnost zformovat Legion Wallonien, vojenské jednotky dobrovolníků. Degrelle prohlásil:"My jsme germánská rasa a voláme po začlenění do rozšiřující se Německé říše".Hitler o něm prohlásil: Kdybich měl syna, přál bych si, aby byl jako vy".Za tímto oceněním následoval Rytířský kříž Železného kříže a po něm Dubové listy. Když se Degrellovi podařilo vyklouznout z Korsunského kotle na východní frontě, vrátil se zpět do Belgie, odhodlán chlubit se triumfálním odporem uvnitř kotle,Ke konci se postavil Sovětům postupujícím Pomořanskem. Střetnutí s Rudou armádou u Štětína skončilo těžkými ztrátami a Sbor se smrskl na pouhých 700 mužů.

Ale i teď Degrelle, jako pravý fanatik, odmítal uvěřit v porážku Německa. Když německé armády zahájily neočekávaně ofenzívu v ardenách v prosinci 1944, Degrelle spěchal, aby se k nim připojil.Bude, jak prohlásil, "prvním Belgičanem, který vztoupí do osvobozeného Bruselu. V polovině dubna 1945 zbytky Valonů byly zničeny na západním břehu Odry. Degrell ještě chtěl utvořit ze zbytků SS sjednocenou skupinu odporu uvnitř Německa, ale po setkáni s Himmlerem, který mu řekl že by bylo nejlepší, kdybi se postaral o zbytky SS v Kodani se Degrellův sen zhroutil. Ještě se pokusil jednat s Vidkunem Quislingem, ale ukázalo se, že už i z něj je jen troska. Degrelle, který už neměl s kým bojovat a neviděl důvod proč se nechat zabít, sebral letadlo patřící Albertu Speerovi, které čekalo na Quislinga, aby mohl uletět do Španělska, pokud by si to přál.Namísto Quislinga tam odlotěl Degrelle. Letadlo nouzově přistálou pláže u San Sebastiana. Degrelle se zlomenou klíční kosti a vykloubeným ramenem dokázal doplavat ke břehu.Všechny belgické vlády se pokoušely dosáhnout Degrellova vyhoštění, ale všechny narážely na neproniknutelnou zeď, kterou kolem svého ochránce vybudoval generál Franco.Návrat domů nepřipadal v úvahu, Degrelle byl v Belgii v nepřitomnosti odsouzen k smrti.

Existuje jeho fotografie, na níž se hrdě vystavuje ve staré uniformě Standartenfuhrera. A dokonce se jednou objevil na jakési svatbě v kopletní nacistické parádě, včetně všech vyznamenání, které mu Hitler udělil. Valonský prapor mu byl nejmilejším ze všeho, co měl. Belgičané dělali všechno možné co mohly, aby překazili účast na Degrellově pohřbu, když 31. března 1994 zemřel ve věku 87 let v nemocnici v Malaze.V některých knihách je stále obdivován, v Belgi a v zahraničí patří k těm nejobdivovanějším, ale součastně i nejpomlouvanějším postavám století.

Ale Degrelle se nikdy nenechal zviklat ve svých názorech. Nedlouho před smrtí se ho kdosi zeptal, jestli něčeho ve svém životě lituje.Odpověděl: "Jen toho, že jsme prohráli".Pokud chcete dalsi clanky ktere mam, jsou tady  http://blog.lide.cz/picma03./No tak co si myslite o Leonu Degrellovy? Hrdina nebo zlocinec? Ja si myslim ze to prvni.

panzernet

 • Administrátor
 • Příspěvků: 281
  • http://www.panzernet.net
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. května 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. května 2009
Leon Degrelle
« Odpověď #1 kdy: Červen 27, 2006, 02:27:43 »
To, že Hitler prohlásil že by chtěl syna jako Degrelle jsem slyšel. To pro něho musela být velká pocta... obzvlášť když si uvědomíme že nebyl Němec.

Taky jsem slyšel, že Belgičtí a Francouzští dobrovolníci SS byly snad úplně poslední lidé, kteří za Třetí řiši bojovali. Dokonce snad i po kapitulaci. Protože prostě nemohli složit zbraně a odejít - neměli totiž kam odejít jako zrádcové svých národů. Nevím jestli to tak bylo ale logiku to má, ne?
"Motor zvítězil nad koněm a kanon nad kopím." Heinz Guderian

Buck

 • Host
Leon Degrelle
« Odpověď #2 kdy: Červen 27, 2006, 02:44:46 »
Jo něco jsem o něm slyšel, ale jen něco málo.Jo ten článek je pěkný. :wink:   :wink: .Jochen Peiper

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Leon Degrelle
« Odpověď #3 kdy: Červen 27, 2006, 03:08:03 »
JJ s tim synem sem to taky nekde cetl. Dle meho nazoru az moc velky fanatik, teda aspon podle toho clanku. Ale pokud bych si mel vybrat mezi zlocincem a hrdinou tak bych zvolil spise hrdinu

Pekna prace

August von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Picma.

 • Host
Leon Degrelle
« Odpověď #4 kdy: Červen 27, 2006, 06:24:28 »
Citace: "panzernet"
To, že Hitler prohlásil že by chtěl syna jako Degrelle jsem slyšel. To pro něho musela být velká pocta... obzvlášť když si uvědomíme že nebyl Němec.

Taky jsem slyšel, že Belgičtí a Francouzští dobrovolníci SS byly snad úplně poslední lidé, kteří za Třetí řiši bojovali. Dokonce snad i po kapitulaci. Protože prostě nemohli složit zbraně a odejít - neměli totiž kam odejít jako zrádcové svých národů. Nevím jestli to tak bylo ale logiku to má, ne?


presne tak.hodne z tech co zbyli byla zcela nelogicky prevelena na zapadni frontu kde se bud vzdaly (vyjimecny pripad) a nebo proste bojovaly do konce proti nepriteli proti kteremu nikdy bojovat nechteli. Hodne z nich pak preslo do Francouzske cizinecke legie kde tvorily vojaci SS vic jak polovinu muzstva a zucastnili se boji ve Vietnamu. ale to asi vite

Kun@

 • Host
Leon Degrelle
« Odpověď #5 kdy: Červen 28, 2006, 11:38:38 »
Určitě doporučuju každému si přečíst "paměti" (Tažení do Ruska) Leona Degrelle. Knížka podává jistě zajímavý pohled na východní tažení, už tím že on sám byl dobrovolník vstupující do SS z přesvědčení (hned na úvod jsou popsány názory na "Evropu"... a zmíňka o politické kariéře v "rexisticé" straně). Prošel celým východním tažením, jistě svuj díl nesla i notná dávka štěstí, v průběhu bojů utrpěl četná zranění. Jako jeden z mála z prvních belgických dobrovolníků se dožil konce války. Literární talent se mu upřít též nedá, jedná se o velmi čtivou knížku.
Her Rybizek

 • Host
Leon Degrelle
« Odpověď #6 kdy: Listopad 01, 2006, 03:54:44 »
Podle mě byli Valoni dobří vojáci.Leon Degrelle byl jedním z nich(a zrovna on a padl do oka Adolfovi) .Jedinou prohrou pro ně byl to,že byli u SS.Četl jsem knihu o Sturmbrigade Wallonian a byla taky super.Nevím jen proč rusové nedělali rozdíli mezi Einzatzgrupen a Waffen-SS,tedy frontovými jednotkami.

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Leon Degrelle
« Odpověď #7 kdy: Listopad 01, 2006, 04:21:52 »
Citace: "Her Rybizek"
Nevím jen proč rusové nedělali rozdíli mezi Einzatzgrupen a Waffen-SS,tedy frontovými jednotkami.


Rusové ani západní spojenci nerozlišovali rozdíl mezi Einzatzgrupen a Waffen-SS. Až později v 50.letech kancléř Adenauer veřejně prohlásil, že příslušníci Waffen SS byly obyčejní vojáci.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Leon Degrelle
« Odpověď #8 kdy: Listopad 01, 2006, 08:39:18 »
S cimz se take neda uplne souhlasit. Je znamo mnoho pripadu, kdy se obycejni vojaci podileli na masakrech. Takze obycejni frontovi vojaci to uplne nebyli. Ale to ani Wehrmacht nebyl svatej, takze oznaceni nemeckeho vojaka za obycejneho se casto setkava s odporem. Nejenom Rusove nerozlisovali, stejne tak Spojenci oznacili SS za zlocinou organizaci.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Black

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 884
  • http://www.greendevils.estranky.cz/
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Leon Degrelle
« Odpověď #9 kdy: Listopad 09, 2006, 12:35:42 »
Ty jeho pameti jsou vazne ctive.

Jen pro doplneni..nejprve byly valoni zacleneni do Wehrmachtu k horskym myslivcum, pozdeji byly zarazeni k SS, kde utvorili 28. dobrovolnickou divizi SS Wallonien.
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Walther Wenck

 • Rudá armáda - RKKA
 • Ефрейтор - Jefrejtor
 • Příspěvků: 23
Leon Degrelle
« Odpověď #10 kdy: Listopad 15, 2006, 02:09:19 »
No podle mě je válka dost ošemetná věc.To co se stane v jejím průběhu se dá předpovídat málokdy a válečných zločinů se určitě nedopouštěl pouze Wehrmacht, nebo SS v jakékoli podobě (Totenkopfverbande,Einzatzgrupen,Verfugungstruppe "SS-VT",Waffen-SS atp.),ale i jiné válčící strany - např. události v Katyňském lese což byla práce Rudé armády  :? .Degrelleho paměti jsem několikrát přečetl,a dost mě mrzí,že se lidi kteří jsou bezesporu pro někoho hrdiny,pro někoho možná ne sortují do jednoho pytle s vrahy kteří svými excesy pokazili pověst dané jednotky.Případ zbraní-SS je asi nejdiskutovanější protože to byla bezesporu ELITA  :twisted:  a je jen neštěstí,že z jejích řad byly rekrutováni hlídači do koncentračních táborů atp.. Waffen-SS byla pouhou složkou SS,z čehož plyne že pokud někdo soudí SS jako celek soudí tím úplně vše co k nim patří bez rozdílu  :idea:  což je celkem logické.Vždy je snadnější odsoudit vše bezezbytku a poté hledat jestli to tak opravdu je.Nezastávám se SS,ale píšu pouze svůj názor :oops: .Copak si o tom myslíte?  :wink:
Krieg ist Krieg und Schnaps ist Schnaps ...

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Leon Degrelle
« Odpověď #11 kdy: Listopad 15, 2006, 03:18:48 »
Jiste, ze valecne zlociny konala snad kazda valcici strana.

Ono se neni co divit, ze Spojenci organizaci Waffen SS odsoudili jako celek (opravdu kompletne). Co se tyce nemeckych valecnych zlocinu, tak snad v zadnem nechybela prave tato organizace. Myslim, ze opravdu nikdo z nas nepovazuje uplne celou organizaci za zlocinou. Bohuzel ta koncentrace zlocincu tam byla extremni. To je asi tak vse.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Tažení v Rusku 1941-45
« Odpověď #12 kdy: Květen 12, 2007, 10:15:14 »
Ano, ta kniha je velmi čtivě napsaná, má téměř neuvěřitelný spád a napínavost. Velmi zajímavý je i popis života v SSSR. Dnešního čtenáře však zarazí až fanatický obdiv autora k Adolfu Hitlerovi, které líčí téměř jako světce. S tím ovšem kontrastuje Degrellova neexistence rasismu a předsudků vůči ukrajinským a ruským venkovanům.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

flak88

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 247
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. července 2008
Leon Degrelle
« Odpověď #13 kdy: Říjen 13, 2007, 10:29:52 »
Ano Leon Degrelle byl statečný voják.Tečka.Jinak to byl fanatik a nebýt Hitlera,skončil by jako předseda malé straničky někde na smetišti dějin.Po válce mnoho jeho spolustraníků a spolubojovníků skončilo v žalářích a také dostali provaz,jejich vlastizrada byla jednoznačná.A velitelem brigády Vallonien se stal jen proto,že padl jeho nadřízený.Ale jako voják/a jako vojáka jej na tomto fóru hodnotíme/je to par excellence,protože jeho výsledky,či spíše výsledky jeho mužů/bojové/hovoří za vše.Ale zase je jeden z mála,kdo nejen řečnil na politických mítincích,ale dovedl vzít do ruky zbraň a proti bolševismu a komunismu bojovat.I když jeho zemi toto nebezpečí nehrozilo.Kdyby neutekl,myslím do Španělska,dostal by provaz.flak88
flak88

Béďa

 • Wehrmacht
  Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 284
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 4. listopadu 2008
Leon Degrelle
« Odpověď #14 kdy: Říjen 16, 2007, 08:04:02 »
Podle mě ale nelze takto jednoznačně oddělit dvě tváře jednoho člověka a navíc ho omlouvat bojem proti bolševismu... Pak se ztrácí co takový "boj" obnášel...