Anketa

Myslíte si, že Letecké neštěstí při kterém zahynul Sikorski byla nehoda

Ano
2 (22.2%)
Ne
7 (77.8%)

Celkem hlasů: 3

Autor Téma: Wladyslaw Eugeniusz Sikorski (POL)  (Přečteno 3298 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Oto

  • Finská armáda
  • Yliluutnantti - Nadporučík
  • Příspěvků: 330
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 8. března 2009
Wladyslaw Eugeniusz Sikorski (POL)
« kdy: Červenec 15, 2008, 11:57:34 »

Gen. Wladyslaw Eugeniusz Sikorski, nar. 20. května 1881 Tuszów Narodowy-úmrtí 4. července 1943 Gibraltar.
Gen. Wladyslaw Sikorski byl polský generál (před 2.sv válkou náčelníkem generálního štábu, premiérem, ministrem obrany), který mezi lety 1940-1943 zastával funkci předsedy polské exilové vlády.V roce 1943 umírá při leteckém neštěstí.

Během 1. světové války sloužil v Polských legiích a v Rusko-polské válce v polské armádě. Hrál důležitou roli při Bitvě u Varšavy. Během vojenského puče Józefem Pilsudskim v roce 1926 odvolán (asi to bylo vzájemné a odchodu se příliš nebránil) ze všech funkcí a v roce 1939 odešel do exilu v Londýně. Společně s Benešem (prezident české exilové vlády) se dokonce v exilu v Londýně zaobírá myšlenkou na poválečné vytvoření československo polské konfederace.       
Již zmíněné letecké neštěstí při kterém zahynul dodnes obestírá vlna spekulací, zda šlo o nehodu nebo atentát. Letadlo B-24 Liberator v úpravě pro přepravu osob spadlo 16 vteřin po startu z Gibraltaru do moře. V letadle se nacházelo 17 osob, mimo jiné náčelník štábu Sikorského a jeho dcera. Letadlo pilotoval český letec Eduard Maxmilian Prchal, který jako jediný přežil neštěstí. Prchal byl tři dny v bezvědomí s těžkými zraněními.

Letadlu se údajně dle Prchala zaseklo řízení a proto spadlo. Po něhodě bylo letadlo vyzvednuto moře z hloubky 10 metrů a detailně prozkoumáno. Nepodařilo se zjistit přesnou příčinu pádu. Zarážející je, že  Prchal měl na sobě jako jediný plovací vestu a proto vyplaval na hladinu. Pět těl včetně dcery Sikorského se nikdy nenašlo.
Otázek je mnoho. Zavinila nehodu závada stroje, nebo chyboval český pilot Eduard Prchal, který jako jediný nehodu přežil? Historici pracují i s verzí, že byl Sikorski otráven nebo na palubě letadla zastřelen.

Za vším prý stál samotný Stalin, který už v roce 1943 mluvil o atentátu, vinu tehdy svalil na Brity (že by potrefená husa).
Sikorskiho letadlo stálo v Gibraltaru před odletem blízko letadla ruského velvyslance, kolem bylo několik ruských vojáků. Ten den tam byl i anglický důstojník, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.
Co se tehdy dělo na letišti, však nikdo dodnes neví. V dnešní době se uvažuje o exhumaci těla Sikorského, takže možná........kdo ví

Na smrti Sikorskiho měli pravděpodobně zájem:
Sověti: Jeho již zmíněná účast v polsko ruské válce v letech 1919-1920 a poté jeho činnost na mezinárodním poli, tedy hlavně uznání výhodní polské hranice. V roce 1941, po napadení SSSR ze strany Německa podepisuje s velvyslancem Majským smlouvu o formování polské armády na východě - pro Sověty to znamená amnestovat Poláky deportované do SSSR v letech 1939-1941 - Sikorski pátrá po zmizelých vojácích a polských obyvatelích. Po odhalení těl Polských občanů v Katyňském lese ze strany Německa žádá Sikorski mezinárodní Červený kříž aby masakr vyšetřil.

Britové a Američani: SSSR je příliš důležitý spojenec, objevují dohady ohledně údajného telefonátu mezi Churchilem a Rooseveltem, kde se měla smrt Sikorského probírat, ještě než k ní došlo. Originál záznamu z transatlantického telefonátu se ale nikdy nenašel.
Polská opozice: Problém ohledně jeho postoje k SSSR, většina členů exilových jednotek jsou jeho kritici a proto také odlétá do Gibraltaru za jednotkami, aby se napjaté vztahy trochu uklidnily.

Němci: samozřejmě to byl jejich nepřítel, jiné osobnější důvodu jsem nezjistil, protože vzhledem k tomu, že se Němci pravděpodobně na masakru v Katyňském lese nepodíleli, mohlo jim řádné vyšetření a zjištění míry zavinění SSSR jenom pomoci

Rusové vůbec nezaručují zveřejnění archivů k tomuto tématu a Britové o tom uvažují až v roce 2050, pokud to ale nebude znamenat poškození jejich zájmů.