Autor Téma: V barvách Afrika Korpsu - Rainer Kriebel / B.I. Gudmundsson  (Přečteno 2321 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kageneck

  • Administrátor
  • Příspěvků: 2615
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
V barvách Afrika Korpsu - Rainer Kriebel / B.I. Gudmundsson
« kdy: Červenec 05, 2008, 10:00:18 »
V barvách Afrikakorpsu - vojenské operace v severní Africe 1941-1942
(plukovník Rainer Kriebel a zpravodajská služba americké armáda / editoval B.I. Gudmundsson)

Počet stran: 408
Nakladatelství: Jota
Překlad: Jan Kozák
Rok vydání: 1999(anglický originál) - 2004 (české vydání)
Autoři: Plukovník Rainer Kriebel sloužil jako náčelník štábu u 15. tankové divize v severní Africe.
Bruce I. Gudmundsson je uznávaným expertem na německou armádu ve druhé světové válce a autorem mnoha knih a odborných článků.
Text na obalu: Důkladná analýza vzestupu a pádu Afrika Korpsu - Erwin Rommel očima důstojníka, který pod ním sloužil.
Německý Afrika korps byl vynikající vojenskou organizací, která poznala výšiny slávy i hloubky porážky během tažení v Západní poušti. Kniha v V barvách Afrika Korpsu prezentuje bitvy tohoto úžasného bojového uskupení z pohledu zkušeného štábního důstojníka a poskytuje klíčový náhled na Afrika Korps na vrcholu jeho moci.
Kriebelova zpráva, editovaná a vsazená do dobového kontextu renomovaným odborníkem na německé ozbrojené síly, byla sepsána v rámci amerického vojensko-historického programu. Jeho výpověď pojednává o německé reakci na "křížovou" ofensivu Spojenců a o brilantní sérii akcí, jež následovaly, a současně analyzuje mocného génia a osudové chyby velitele Afrika Korpsu Erwina Rommela. Kniha V Barvách Afrika Korpsu nabízí klíč k pochopení Rommela a vojáků, kterým velel, a odhaluje tajemství úspěchů této příkladné bojové jednotky jakož i její slabosti, které nakonec byly příčinou její porážky.

Mé hodnocení: Kniha dle mého velice dobře popisuje období od operace Křižák po vytvoření frontové linie na Gazale roku 1942. V každé kapitole se nachází souhrn faktů, které na závěr vždy shrnuje krátké hodnocení plukovníka Kriebela. Vzhledem k tomu, že Kriebel nebyl v těsném a častém kontaktu Erwina Rommela, tak netrpí vlivem jeho silné osobnosti. To mu umožňuje dívat se na problematiku více objektivně a nedělá mu problém, jak Rommela zkritizovat, tak vyzdvihnout jeho schopnosti a zásluhy. Velmi pozitivní je, že se kniha neupíná pouze na bojové operace, ale věnuje vždy pozornost zásobovací situaci a vlivu letectva na bojové operace.
V závěru knihy se zpravodajská služby americké armády rozepisuje o britských a německých vojenských taktikách vždy s názorným příkladem, což je rozhodně zajímavé a poučné čtení.
Bohužel kniha obsahuje minimu map a při tak podrobném popisu bojů je to skutečně velký handicap. Ale to není u českých překladů zas nic tak nového, když se z původní verze vytrácí mapy (a další ilustrace).
Kniha obsahuje pár chyb a výjimečně se objeví překlep, přesto knihu hodnotím jako kvalitní a každému zájemci o tuto problematiku ji doporučuji.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Herbert

  • Host
Re: V barvách Afrika Korpsu - Rainer Kriebel / B.I. Gudmundsson
« Odpověď #1 kdy: Leden 19, 2009, 06:28:54 »
Kniha vizará dobre a čo sa týka máp tak ak má nejaká kniha takýto mapový hendikep tak používam: Atlas druhej svetovej vojny.