Autor Téma: Bitva o Kasserinský průsmyk  (Přečteno 7846 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Bitva o Kasserinský průsmyk
« kdy: Duben 11, 2011, 07:25:17 »
Bitka o Kasserínky priesmyk

Nemecký protiúder

Von Arnimov útok (Operácia Fruhlingswind) začal v ranných hodinách 14. februára 1943 pod príkrovom piesnočnej búrky a jeho cieľom bola dedina Sidi Bu Zid. 10. obrnená divízia vyrazila z priesmyku Faid, ktorý si von Arnim zabezpečil na prelome januára a februára. 21. obrnená divízia zatiaľ prenikla južnejším priesmykom Maizala a hnala sa severne na Sidi Bu Zid. Americká obrana bola sústredená na dvoch kopcoch severne (Džabal Lessúda) a južne (Džabal Ksaira) od mestečka. Na oboch bol umiestnený jeden prápor pechoty z 34. pešej divízie. V samotnom Sidi Bu Zid sa potom nachádzala obrnená záloha pozostávajúca z dvoch tankových rôt a niekoľkých stíhačov tankov. Tá sa pokúsila zastaviť prienik 10. obrnenej divízie, veľmi rýchlo však bola prakticky zničená. Američania sa rozhodli zo Sidi Bu Zid stiahnúť, veliteľ II. zboru generálmájor Fredendall však odmietol vydať povolenie na ústup aj pre dva prápory na kopcoch. Nemecké obrnené divízie, ktoré oba vrcholy obišli a izolovali, sa vo večerných hodinách stretli v dobytom mestečku. Na spojeneckej strane prevládalo presvedčenie, že nemecký útok bol iba diverziou a na nasledujúci deň bol preto naplánovaný protiútok. Zúčasniť sa ho mal jeden tankový prápor, jedna rota stíhačov tankov, jeden prápor obrnenej pechoty a dve batérie samohybného delostrelectva. To bolo všetko čo sa malo postaviť dvom skúseným nemeckým obrneným divíziam. Výsledok bol vopred jasný a pre Američanov zdrvujúci: okolo štyridsať tankov tankov a niekoľko desiatok ďalších vozidiel bolo zničených. Za iba dva dni bojov teda II. zbor prišiel o štyri kompletné prápory (dva pešie a dva tankové) a Fredendall dostal rozkaz ustúpiť k Západného chrbátu pohoria Aures. Napriek Arnimovu nesúhlasu nemecký postup pokračoval aj nasledujúci deň. Po určitom zdržaní, ktoré spôsobil pokus dvoch hore spomínaných peších práporov o prienik k vlastným líniam (väčšina skončila v zajatí),  vstúpili 17. februára nemecké jednotky do opustenej Sbeitly. K ofenzíve sa  pripojil aj Rommelov DAK (Operácia Morgenluft), ktorý bez väčšieho odporu obsadil Gafsu, Ferianu a 18. februára sa pred Kasserínskym priesmykom stretol s predsunutými jednotkami 21. obrnenej divízie.


Rommel so svojim štábom v Tunisku

Čo ďalej ?

Na rozdiel od Rommela nemal von Arnim v úmysle pokračovať cez Kasserín ďalej, naopak začal sťahovať jednotky 10. obrnenej divízie smerom na sever. Rommel preto požiadal Kesselringa, aby mohol prevziať velenie nad útokom, ktorého cieľom malo byť preniknúť cez priesmyk, obsadiť významné zásobovacie centrum v Tebesse a potom pokračovať až k pobrežiu. Rommel čakaním na schválenie svojej žiadosti talianskym vrchným velením (Comando Supremo) stratil cenný deň. K dispozícii dostal obe nemecké obrnené divízie (10. a 21.), jednu taliansku (Centauro) a Kampfgruppe DAK. Operácia dostala krycí názov Sturmflut. Rommel bol netrpezlivý a preto chcel zahájiť útok už 19. februára tzn. pred príchodom 10. obrnenej divízie zo severu. Podľa jeho plánu mala 21. obrnená divízia pokračovať smerom na Sbibu a potom na hlavný cieľ, ktorý stanovilo Comando Supremo - Le Kef. Kampfgruppe DAK mala na Tebessu postupovať cez Kasserín, Centouro zase cez priesmyk Darnaia. Potom ako dorazia hlavné sily 10. obrnenej divízie budú nasadené buď na podporu DAK, alebo Hildebrandtovej 21. obrnenej divízie.


mapa

Velenie preberá Rommel

Kampfgruppe DAK pod velením generála Bulowiusa zaútočilo na Kasserínsky priesmyk po svitaní 19. februára. Obrana bola tvorená 19. ženijným plukom, jedným práporom z 26. pešieho pluku s určitou podporou tankov, stíhačov tankov a delostrelectva. Prvý nemecký pokus o prekvapivý postup sa nepodaril, a preto bol generál Bulowius nútený nasadiť svoje hlavné sily (Panzergrenadier Regiment Afrika a 8. Panzer Regiment). Napriek tomu prvý deň operácie k prielomu obrannej línie nedošlo. Bulowius stiahol svoje tanky a po západe slnka uskutočnil niekoľko úspešných pechotných útokov v kopcovitom teréne obklopujúcom priesmyk. V ten istý deň sa do pohybu smerom na Sbibu dala 21. obrnená divízia. Niekoľko hodín postupovala prakticky bez odporu, potom však narazila na spojenecke jednotky, ktoré početne prevyšovali útočiace jednotky a mali taktiež výhodu lepšieho postavenia. Po niekoľkých nesmelých pokusoch o prienik Hildebrandt svoje jednotky radšej stiahol. Rommel sa preto rozhodol, že zamiera svoju pozornosť na Kasserín a tu nasadí aj príchodziu 10. obrnenú divíziu. Ranný útok začal o 8.30, ale hlavné obranné pozície sa stále nepodarilo prekonať. V poobedňajších hodinách netrpezlivý Rommel nariadil frontálny útok všetkých dostupných síl. 10. obrnená divízia tvorila pravé a Kampfgruppe DAK ľavé krídlo s podporou jednotiek obrnenej divízie Centauro. Spojeným úsilím sa napokon nemeckým a talianskym jednotkám podarilo vyčistiť cestu smerom na Tebessu a potom aj na Thalu. Frontu navštívil samotný Kesselring a po rozhovore s Rommelom sa cestou späť do Talianska stretol s von Arnimom, ktorému vynadal za zdržania pri uvolňovaní jednotiek 10. obrnenej divízie, ktorá stále nebola pre ofenzívu plne k dispozícii. Doobedie 21. februára sa Rommel venoval reorganizácii svojich síl  a príprave ďalšieho postupu. Musel pritom čeliť vážnej dileme: podľa rozkazov z Talianska bol jeho hlavným cieľom Le Kef, v momentálnej sitúacii sa mu ale otvárala aj cesta na Tebessu, ktorú on považoval vo svojom pôvodnom návrhu ofenzívy za najdôležitejšiu. Rozhodol sa pre šalamúnske a zrejme chybné riešenie. Namiesto sústredenia síl a postupu jedným smerom, rozdelil svoje sily na dve časti, ktoré mali pokračovať na Tebessu (Kampfgruppe DAK a Centauro) aj na Thalu (10. obrnená divízia). Výsledkom bolo, že nemecké jednotky boli na oboch smeroch príliš slabé, aby prekonali rastúci odpor Spojencov.


americká 105 mm húfnica v oblasti Kasserínu


americké stíhače tankov zničené počas bojov

Útok Kampgruppe DAK začal o 16.30, ale po približne dvoch hodinách bojov bol odrazený nasledujúcimi silami: jedného práporu z 13. obrneného pluku, jedného práporu  z 6. pluku obrnenej pechoty, dvoch práporov stíhačov tankov a dvoch práporov samohybného delostrelectva. 22. februára sa Bulowius svoj útok zopakoval, pričom tentoraz nasmeroval svoj nápor viac na západ. Dosiahol síce určité územné zisky, ale intenzita nepriateľského odporu ho presvedčila, že na postup k Tebesse jednoducho nemá dostatok síl. O obsadené kopce navyše čoskoro prišiel pri protiútoku jedného práporu zo 16. pešieho pluku. Bulowius sa teda s Kampfgruppe DAK stiahol späť ku Kasserínskemu priesmyku. Von Broichova 10. obrnená divízia pri svojom postupe na Thalu narazila na obranu vybudovanú britskou 26. obrnenou brigádou, ktorú sa jej podarilo okolo 16.00 21. februára prekonať. Briti sa stiahli tesne pred samotnú mesto, ale aj odtiaľ boli vo večerných hodinách pomocou lsti vytlačený. Napriek týmto neúspechom sa im však podarilo postup 10. obrnenej divízie spomaliť natoľko, že do Thaly sa stihla presunúť americká 9. pešia divízia s početným delostrelectvom. Von Broich chcel obnoviť svoj postup nasledujúci deň ráno, ale neustále delostrelecké prepady a letecké útoky ho donútili útok najprv odložiť a následne úplne zrušiť. Po zhodnotení situácie dospel Rommel k názoru, že šanca na dosiahnutie nejakého významnejšieho víťazstva pominula a taktiež je potrebné obrátiť pozornosť na chystanú ofenzívu Montgomeryho 8. armády proti Maretskej línii. Kesselring s ním súhlasil, rozkazy na ústup boli vydané a 23. februára sa už väčšina nemeckých a talianskych jednotiek stiahla cez Kasserín naspäť. Spojenci si vôbec nevšimli čo sa deje, a tak priesmyk znovuobsadili až 25. februára.


nemecký Pzkpfw III zničený počas bojov


americká pechota pochoduje cez znovuobsadený Kasserínsky priesmyk

Zdroje:
Válka v poušti – Richard Collier
Kasserine pass 1943 – Steve Zaloga
www.ibiblio.org
www.en.wikipedia.org
The only easy day was yesterday.

nomad74

 • Francouzská cizinecká legie
 • Caporal-chef
 • Příspěvků: 79
Re: Re: Kasserinský průsmyk
« Odpověď #1 kdy: Duben 11, 2011, 07:49:51 »
Ak sa možem spytať, pod+a čoho ste zistili, že na tej druhej fotke z dola je zničeny panzer III a nie panzer IV?

Dakujem.  ;)
Si vis pacem, para bellum

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Re: Kasserinský průsmyk
« Odpověď #2 kdy: Duben 11, 2011, 07:53:39 »
Opísal som popis k fotke :P. Chvíľu som tiež rozmýšľal či to je III alebo IV, ale potom som si povedal, že je to v podstate jedno.
The only easy day was yesterday.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Re: Kasserinský průsmyk
« Odpověď #3 kdy: Duben 11, 2011, 08:58:58 »
Zřejmě by to šlo odvodit z toho, že Pz IV nemá žádný "převys" korby, jako můžeme pozorovat na této fotce. Záď Pzkpfw IV je celkem rovná.

„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Uwe Los

 • Wehrmacht
  Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 43
Re: Bitva o Kasserinský průsmyk
« Odpověď #4 kdy: Duben 11, 2011, 10:42:30 »
K spracovaniu článku: Sahidko odviedli ste vcelku dobrú prácu, ale chýba mi tam nejaké vyhodnotenie:straty casus beli a tak...
Inak škoda, že nemci nemohli nasadiť 10. tank. divíziu ten den,dva skôr. Cas bol v tejto operácií pre nemcov dôležitejší, ako počet tankov.
Chovanie američanov mi prichádza ako veľmi neskúsené(a bodaj by aj nie). No keby to aj nemcom vyšlo, nezmenilo by to nič na fakte, že akokoľvek viedli dobre viedli nemci opotrebovaciu defenzívnu vojnu, nemohli už zvrátiť situáciu na africkom bojisku. Monty by so svojou 8. armádou zaútočil, a  nemci by boli nútení vzdať sa  tak pracne dobytých pozícií.
Pozdravy.   
                  Uwe
„Mŕtvy Hitler je nebezpečnejší ako živý.“ Erwin Rommel

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Bitva o Kasserinský průsmyk
« Odpověď #5 kdy: Duben 11, 2011, 11:09:21 »
Straty na mužoch a technike som chcel samozrejme zahrnúť na koniec článku, ale ako už býva zvykom uvedené štyri zdroje sa veľmi nezhodujú. Tak teda aspoň takto:

wikipedia a kniha M3 Medium Tank vs Panzer III vyčíslujú spojenecké straty na 10 000 mužov (z toho 6500 Američanov) a 183 tankov. Straty na strane Osy mali dosiahnúť 2000 mužov a 34 tankov.

podľa ibiblio.org Nemci za uvedené obdobie nahlásili stratu 989 mužov (201 mŕtvych, 252 nezvestných a 536 zranených) a 20 tankov. O celkových stratách na strane Spojencov sa nezmieňuje zato uvádza, že Nemci si nárokovali 4026 zajatcov, 3 ukoristené tanky, 61 obrnených vozidiel, dve 75 a tri 105 mm samohybné húfnice a veľké množstvo ďalšieho materiálu.
The only easy day was yesterday.

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Bitva o Kasserinský průsmyk
« Odpověď #6 kdy: Duben 12, 2011, 04:59:03 »
Pri dobytí Kasserín sa Nemcom podarilo ukoristiť pomerne veľký počet amerických polopásových transportérov (aj keď na fotkách okrem poslednej je zrejme jeden a ten istý), ktoré obratom zaradili späť do služby:The only easy day was yesterday.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Bitva o Kasserinský průsmyk
« Odpověď #7 kdy: Duben 12, 2011, 05:18:28 »
Poznamenal bych, že  na předposlední fotce zdraví své vojáky polní maršál Erwin Rommel (ve vozidle Horch... alespoň doufám, že se jedná o Horch).
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

jugen

 • Wehrmacht
  Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 536
Re: Bitva o Kasserinský průsmyk
« Odpověď #8 kdy: Červenec 16, 2011, 12:04:49 »
Minule o tom dávali dokument a celkom ma pobavilo hodnotenie talianských a nemeckých jednotiek vojakmi čo bojovali za američanou  :D


Ps:nech nato natočia film aby sa všetci vyznávači neporaziteľnej americans army spametali