Autor Téma: Pravopisné chyby  (Přečteno 49108 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Pravopisné chyby
« kdy: Září 14, 2006, 08:26:22 »
Vážení kolegové, zvláště Vy, kteří se pyšníte důstojnickými hodnostmi, račte si prosím uvědomit, že ve slušné armádě (např. československé meziválečné, značné části evropských, i oné Vámi oblíbené Wehrmacht) se nemohl důstojníkem stát člověk bez vzdělání, tedy bez perfektní znalosti mateřštiny. Na tomto fóru to dosti často vypadá jako v armádě, kde důstojníky dělají z kohokoli (příklad Československá lidová armáda v 50. letech minulého století). Aspoň ona shoda podmětu s přísudkem by nebyla marná.

S pozdravem

JF

P.S.

Wehrmacht (die W.) je rodu ženského, z čehož vyplývá i správný český ekvivalent a překlad "branná moc". Takže vždy ta Wehrmacht (nikoli ten) a vždy s velkým písmenem W.

panzernet

• Administrátor
    • http://www.panzernet.net
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2009
Pravopisné chyby
« Odpověď #1 kdy: Září 14, 2006, 08:50:06 »
Dobrý den pane majore... tedy alespoň doufám, že ty nacionále, které jsem ke jménu Jiří Fidler našel, patří Vaší osobě.

Předně musím říct, že Vaše návštěva a příspěvky do tohoto fóra jsou pro mě osobně velkou ctí. Pokud jde o vztah jazykové kultury a vojenské hodnosti na tomto fóru... berte to prosím sportovně. Povyšování funguje ryze na kvantitativním principu.

Abych ale jen nefňukal a argumentoval... co třeba Sepp Dietrich? Dosáhl hodnosti SS-Obergruppenführer a přitom se většina dokumentů o něm shodne, že štábní kulturu měl nulovou a s gramatikou to myslím bylo podobné  :D

Upřímně se těším na Vaše (doufám) další příspěvky.

Admin
"Motor zvítězil nad koněm a kanon nad kopím." Heinz Guderian

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Pravopisné chyby
« Odpověď #2 kdy: Září 14, 2006, 08:53:10 »
Vážený pane kolego, nic ve zlím ale důstojnické hodnosti se přidělují automaticky podle počtu přízspěvků a ne podle nějakýho měkýho nebo tvrdýho i. Tady nejsme na nějakým odborným nevím čem ale mezi kamarádama a nějáký i nebo velký či malý písmeno nehraje roli, podobně jako hacky a carky, a důležitý je obsah zdělení, jinak mi přijde takový divný to oslovení vážení kolegové, vypadá to jako by jsme byli společně zaměstnaní u jedné firmy...  :lol:
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Pravopisné chyby
« Odpověď #3 kdy: Září 14, 2006, 10:00:38 »
Takže asi pouze Vážení, aby se snad někdo neurazil. Domníval jsem se, že skutečnost společného zájmu o druhou světovou válku z nás dělá kolegy, ale asi nikoli.

Ovšem ona druhá věc - pravopis - tam bych si dovolil velice rázně oponovat. Kultura každého člověka se v době gramotnosti projevuje mimo jiné v kultuře jeho písemného projevu. Nikdo z nás, ani mezi kamarády, nevstane a neudělá, a klidně i v restauraci X-té cenové, uprostřed místnosti velkou potřebu. A s gramatikou je to obdobné. Či snad jsme z předchozího období komunismu již tak všichni zblbli, že pro nás pojem mateřského jazyka je překonanou veličinou. U lidí s tak odborně vyhraněným zájmem, který je možné pěstovat jen s takovým úsilím při hledání a získávání informací, jejich třídění, vyhodnocování a porovnávání, bych onu neúctu k jazyku nečekal. Nebo se domníváte, že napsat špatně i/y je menší chybou, než tvrzení, že Pz.VIB měl jako hlavní zbraň v závěsu za sebou houfnici ráže 405 mm?????

A Seppa bych za etalon rozhodně nebral, to bychom mohli kvalitu československé generality od roku 1918 poměřovat Čepičkou nebo Šejnou. Zdá se mi, že GFM. Manstein je zde vcelku oblíben, máte-li možnost, podívejte se na jeho texty, uvidíte velmi kvalitní stylistiku, o gramatice vůbec nemluvě.

S pozdravem

JF

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Pravopisné chyby
« Odpověď #4 kdy: Září 14, 2006, 10:05:50 »
P.S.

Pokud si již přidělím nějaké slavné jméno z minulosti, nic proti tomu, každý máme nějaký vzor, ale asi bych mu v současnosti neměl dělat ostudu nekultivovaným písemným projevem.

JF

fík

• Wehrmacht
    Major - major
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Pravopisné chyby
« Odpověď #5 kdy: Září 14, 2006, 10:34:52 »
Poslyšte kolego, tady nejsme ve škole a vy mi připadáte až moc starostlivej. Nevim přesně jak to myslíte s tim minulým režimem, ale snad ne tak, že když píšeme s chybama tak jsme všichni komouši. Já většinu příspěvků píšu ve stoje z práce a tak nějaký chyby neřešim. A Manstein je moderátor tak u něj se to asi sluší no.Kdybyste se radši zepojil do diskuzí o něčem pořádném. Jak sám říkáte válka je náš společný zájem a na ostatní ať má každej svůj názor.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Pravopisné chyby
« Odpověď #6 kdy: Září 15, 2006, 12:01:51 »
No dobrá, ale i ten Fík to zvládl z deváté třídy se samými jedničkami. Jde o to, že ve své bohorovnosti se vysmíváte svým učitelkám, když zrovna neznají nějakou drobnost z vojenských dějin (Bismarck, Tirpitz, Jamato, Musaši, ještě bych přidal Sovětskij Sojuz), tedy z obecného hlediska prkotinu, kterou odhalí maximálně jedno promile lidí, a sami jste schopni dělat chyby, za něž Vás považuje za blby minimálně polovina populace. A ruku na srdce, když se budete pohoršovat nad tím pojmem "blb", o oněch učitelkách si myslíte mnohem horší věci.

JF

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Pravopisné chyby
« Odpověď #7 kdy: Září 15, 2006, 07:26:13 »
Teda kolego můj zájem o ww2 není nijak odborně vyhrazen, jsem jen modelář co se o tyto události a podobně zajímá jen jako  jako o svůj koníček, jsem jen žák deváté třídy základky a s měkým a tvrdým i si starosti nedělám  a stejně je ani neumím, ale když napíšu místo ň n tak obvykle každej pochopí o čem je řeč a zajímá se o to zdělení a myslíte že von Clausewitz byl nějakej vzorňáček? Ten podle mě háčky a čárky ani neznal, a kam až to dotáhl.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Clausewitz
« Odpověď #8 kdy: Září 15, 2006, 09:01:52 »
Hochgeschätz Herr Generalmajor Clausewitz.

S těmi háčky a čárkami máte naprostou pravdu. On to byl totiž Němec a němčina háčky a čárky nemá.

Nezbývá mi však nic jiného, než obdivovat Vaši logickou argumentaci. Víte, ono není důležité, kdo jakou školu vystuduje, ostatně zvládnutí pravopisu je záležitost absolvování základní školy, a tu snad máme víceméně všichni. Jde mi pouze o to, že sprostým způsobem urážíte a zlehčujete své učitelky dějepisu za jejich neznalost úplných prkotin (a nemylte se, dokázat, že i v německém vojenství máte podobné neznalosti, to není žádný problém, ale o prkotiny snad nejde), a přitom jim svým vzděláním nesaháte ani po kotníky - což právě neschopnost zvládnout pravopis ukazuje. A v tomto případě nejde u pojmu vzdělání o počet vychozených tříd, ale o schopnost aplikovat nabyté znalosti. Pokud to nedokážete u tak jednoduché věci, kterou je pravopis, tak jste v odborných záležitostech vojenských dějin zcela mimo.

Můžete si obecně dávat jména jaká chcete, přece po přečtení prvních řádek uvidí téměř každý, že jde o naprosté osly.

S pozdravem

JF

fík

• Wehrmacht
    Major - major
Pravopisné chyby
« Odpověď #9 kdy: Září 15, 2006, 09:11:46 »
No  jak chcete. Nechápu proč vám na tom tak záleží, když tady o pravopis fakt nejde. Taky bych zkusil vypotit něco vzornýho, ale proč? Důležitej pro všechny před vámi byl obsah a já teď stojím u počítače a spěchám aby mě nenačapal šéf.

A marty se s tou účou nechyt kvuli prkotině. Když měl pravdu on tak si aspoň tu dutku měla odpustit. A i jemu určitě chybka ujede a u lopaty fakt neskončí jak ho znám. Prostě chyby v pravopisu sme tady dřív neřešili :D .

panzernet

• Administrátor
    • http://www.panzernet.net
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2009
Pravopisné chyby
« Odpověď #10 kdy: Září 15, 2006, 09:27:59 »
Chápu, že člověku, který píše knihy a zabývá se akademickou činností prostě už z principu musí záležet na pravopise. Ohradil bych se ale proti té bohorovnosti. Touto vlastností většina lidí tady určitě netrpí.

Je vidět, že jste prostě zvyklý na jiný druh pléna. Byl bych rád, kdyby tohle diskusní fórum mělo pro členy a návštěvníky informační přinos a také nějakou kulturu. Na druhou stranu ale chci (a určitě nejen já) aby to bylo také místo, kde lidi podobných zájmů mohou nevázaně "pokecat" a pobavit se. Řekněme svého druhu on-line náhražka posezení nad pivem s kamarády. A teď ruku na srdce... kdo hledí nad pivem s kamarády na spisovnou mluvu???
"Motor zvítězil nad koněm a kanon nad kopím." Heinz Guderian

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Pravopisné chyby
« Odpověď #11 kdy: Září 15, 2006, 09:33:54 »
Ja bych pridal taky svuj nazor. Pravopis je jiste dulezita vec, ale ja treba pisu bez hacku a bez carek, protoze nemam prilis casu a psani jde timto zpusobem mnohem rychleji. Souhlasim s panzernetem.

Byl bych rad kdyby se pan Fidler stal stalym clenem tohoto fora, protoze jeho poznatky jsou opravdu velmi velmi zajimave.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Pravopisné chyby
« Odpověď #12 kdy: Září 15, 2006, 09:40:54 »
Citace: "clausewitz"
Vážený pane kolego, nic ve zlím ale důstojnické hodnosti se přidělují automaticky podle počtu přízspěvků a ne podle nějakýho měkýho nebo tvrdýho i. Tady nejsme na nějakým odborným nevím čem ale mezi kamarádama a nějáký i nebo velký či malý písmeno nehraje roli, podobně jako hacky a carky, a důležitý je obsah zdělení, jinak mi přijde takový divný to oslovení vážení kolegové, vypadá to jako by jsme byli společně zaměstnaní u jedné firmy...  :lol:

Bohužel se musím zastat pana Fidlera. Opravdu beru na vědomí, že příspěvky píšete v rychlosti a jde vám o obsah. Ale sakra nemusím psát jako Hotentot ! Gramatika patří ke všeobecnému vzdělání a můžu být znalec historie jaký chci, hrubými pravopisnými chybami se úplně deklasuji. A proč cituji? Jen na těchto 7 řádkách jsou 3 hrubé chyby v měkkém a tvrdém y a s-z. Interpunkci nepočítám, to už by bylo skutečně moc. Takže nic ve zlým, ale skutečně to patří ke všeobecnému vzdělání. Nemusím psát spisovně, ale správně. A omlouvat to rychlostí psaní je alibismus. Pokud vím, jaké je tam i, je mi jedno, jak rychle píšu.

Sorry, nic ve zlém, Mr. Clausewitz.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

fík

• Wehrmacht
    Major - major
Pravopisné chyby
« Odpověď #13 kdy: Září 15, 2006, 09:46:43 »
Citace
Nemusím psát spisovně, ale správně. A omlouvat to rychlostí psaní je alibismus. Pokud vím, jaké je tam i, je mi jedno, jak rychle píšu.

To neni pravda. Když sem něco napíšu a pak si to přečtu tak kolikrát nevěřím svejm očím. Ale někdy prostě nemám čas se opravovat tak sem asi Hotentot no  8)

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Pravopisné chyby
« Odpověď #14 kdy: Září 15, 2006, 09:57:14 »
Nic osobně, chlape :) Teď jsem si třeba progoogloval slovo Hotentot a zjistil jsem, že s velkým H to je příslušník černošského kmene v jižní Africe, kdežto Hotentot jako expresívní označení člověka, mluvícího nesrozumitelně, se musí psát s malým h. Takže nikdo není dokonalý (o fous :P )

Ne, reagoval jsem opravdu kvůli tomu, že mi to trhá oči.......měl jsem vždycky naštěstí vzácný dar, že když bylo něco gramaticky špatně, opravdu mě to bilo do očí. Ovšem ne každý to má, takže buďme shovívaví. Ale psát "zlí člověk, viznívá, vzívat (pokud nejde o zívání  :) ), vyjímka a pod. je fakt zvěrstvo........

konec debatám o češtině, kvůli tomu tu nejsme.
"пуля дура, штык молодěц!!!"