Autor Téma: 328. Infanterie-Division  (Přečteno 2770 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

  • Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Příspěvků: 790
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
328. Infanterie-Division
« kdy: Duben 23, 2008, 06:57:19 »
Velitelé:
Generálporučík Albert Fett -  19. prosince 1941 - 30. prosince 1941
Generálporučík Wilhelm Behrens - 30. prosince 1941 - 3. dubna 1942
Generálporučík Joachim von Tresckow - 3. dubna 1942 - 2. listopadu 1943
Sovětský útok u Moskvy znamenal těžkou porážku německé armády na východní frontě. OKW se proto rozhodlo okamžitě posílit frontu novými divizemi. Akce byla nazvána Walküre I a v jejím rámci byly vytvořeny 4 nové pěší divize (328. až 331.), tyto sesterské divize vytvořily 17. vlnu výstavby pěších divizí. Divize byly sestaveny z rezervních praporů, které do té doby zůstávaly na domácí půdě. 328. pěší divize byla postavena v branném okrsku XVII - Vídeň. Tyto divize byly početně slabší než jiné, měly totiž pouze dva prapory v pluku. Třetí prapory byly k divizím přičleněny až na sklonku roku 1942.
Po bleskovém zformování byla jednotka železnicí dopravena do města Suwalki ve východním Polsku a poté musela přes okupovaná území pochodovat pěšky 800 km. Byla zařazena ke skupině armád Střed, konkrétně k 9. armádě. Jejím úsekem fronty se stalo okolí města Ržev.
Divize prošla velmi těžkými boji mezi zářím až listopadem 1942, tehdy zaujímala úsek fronty mezi Rževem a Velikými Lukami, na sever od Smolenska. V bojích byla divize velmi poničena, a proto byla poslána na zotavenou do Francie, konkrétně do oblasti Marseille, tehdy čerstvě okupované nacistickým Německem.
Na frontu se posílená divize vrátila až v červnu 1943, byla zařazena k 1. tankové armádě a působila tedy na jih od kurského výběžku, u města Izjum. Po německé porážce u Kurska.začala sovětská ofenzíva, která naplno udeřila i na 328. pěší divizi. Po těžkých bojích ustoupila 1. tanková armáda až na Dněpr, mezi města Dněpropetrovsk a Záporoží. Během bojů s 3. ukrajinským frontem v říjnu 1943 byla divize zničena a její zbytky byly 2. listopadu 1943 zařazeny k 306. pěší divizi.
Během formování velel divizi generálporučík Albert Fett, na počátku roku 1942 převzal velení generálporučík Wilhelm Behrens a poté jí až do konce existence velel Joachim von Tresckow (podle mých zdrojů to nebyl blízký příbuzný proslulého Henninga von Tresckow).
Vyznamenání:
Dubové listy:
Kapitán Rolf Rocholl - 31. srpna 1943
Rytířský kříž:
Plukovník Hans von der Mosel - 9. srpna 1942
Major Ludger Glettenberg - 24. září 1942 (in memoriam)
Německý kříž ve zlatě:
Nadporučík Karl Bäuerle - 29. listopadu 1942
Major Heinrich-Detloff von Kalben - 8. ledna 1943
Kapitán Klaus Schubert - 23. října 1942
Nadporučík Bruno Winter - 5. listopadu 1943

Složení divize:
19.12.1941
Infanterie-Regiment 547
Infanterie-Regiment 548
Infanterie-Regiment 549
Artillerie-Regiment 328
Pionier-Bataillon 328
Panzerjäger-Abteilung 328
Aufklärungs-Abteilung 328
Divisions-Nachrichten-Abteilung 328
Divisions-Nachschubführer 328
Listopad 1942
Grenadier-Regiment 548
Grenadier-Regiment 549
Grenadier-Regiment 569
Artillerie-Regiment 328
Pionier-Bataillon 328
Feldersatz-Bataillon 328
Panzerjäger-Abteilung 328
Aufklärungs-Abteilung 328
Divisions-Nachrichten-Abteilung 328
Divisions-Nachschubführer 328


Wilhelm Behrens


Hans von der Mosel


Rolf Rocholl
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.