Autor Téma: Tankové bitvy v prostoru Dubno-Rovno-Luck 23.6.41-27.6.41  (Přečteno 11443 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Povidlo

• Host
Poznámka: Až po odeslání tohoto jsem si všiml, že na tomto foru je aktivní i sám J. Fidler. Důrazně doporučuji ignorovat tento text a obrátit se s otázkami k těmto bojům přímo na něj, člověka mnohonásobně způsobilejšího podávat přesné a objektivní informace.

V prvních týdnech Operace Barbarossa docházelo na území Jihozápadního frontu ke střetům ohromných mas tanků. Sovětské velení, které se připravovalo na "osvobození pracujících trpících válkou imperiálních států", stanovilo datum zahájení své ofenzívy na první polovinu července 1941. Po štábních hrách v lednu téhož roku se Stalin rozhodl vést hlavní úder nikoliv přímo proti Německu, ale dále na jihu, na ropná naleziště v Rumunsku, čímž by dosáhl stejného cíle a to podstatně snadnějším způsobem. Odpovědnost za úspěch v tomto tažení tedy připadala zejména na vojska Kyjevského ZVO a Oděského VO. Velitel KZVO G. K. Žukov se stal náčelníkem generálního štábu a bylo na něm připravit plány postupu DRRA. V souladu s nimi se koncem června 1941 nacházelo v KZVO, tehdy již přeměněném na Jihozápadní front, osm mechanizovaných sborů. Ty v prvních dvou týdnech sovětsko-německé války utrpěly v bojích s 1. tankovou skupinou těžké ztráty. Většinu z nich pak během snahy realizovat své útočné plány ve dnech 23. až 27. června 1941 v prostoru měst Rovno, Dubno a Luck.

Mapa postupu německé 1. tankové skupiny na území SSSR po 22.6.1941 -> http://rkkaww2.armchairgeneral.com/maps/1941SW/Vladimirsky/KOVO_June22_41.jpg (Dubno[Дyбнo], Rovno[Poвнo] i Luck[Лyчк] jsou v cestě hlavním silám Skupiny armád Jih)

Početní stavy sovětských mechanizovaných sborů umístěných v příhraničních vojenských okruzích ke dni 22.6.1941: (údaje od J. Fidlera, profesionálního historika, z diskuse na valka.cz -> http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/11899/postorder/asc/start/280)

1. ms - 31 348 vojáků a 1 039 tanků,

2. ms - 32 396 vojáků a 527 tanků,

3. ms - 31 975 vojáků a 672 tanků,

4. ms - 34 734 vojáků a 892 tanků,

6. ms - 32 482 vojáků a 1 022 tanků,

8. ms - 31 927 vojáků a 858 tanků,

9. ms - 31 524 vojáků a 286 tanků,

10. ms - 26 065 vojáků a 469 tanků,

11. ms - 30 734 vojáků a 243 tanků,

12. ms - 29 998 vojáků a 730 tanků,

13. ms - 29 314 vojáků a 730 tanků,

14. ms - 29 680 vojáků a 534 tanků,

15. ms - 33 935 vojáků a 733 tanků,

16. ms - 26 380 vojáků a 478 tanků,

17. ms - 29 529 vojáků a 36 tanků,

18. ms - 26 879 vojáků a 282 tanků,

19. ms - 21 687 vojáků a 279 tanků,

20. ms - 29 468 vojáků a 93 tanků,

22. ms - 30 320 vojáků a 652 tanků,

24. ms - 21 556 vojáků a 222 tanků.

Poznámka: Tučně jsou vyznačeny sbory Jihozápadního frontu. Nízký počet tanků ve stavech 9., 19. a 24. ms. je podle mne způsoben tím, že se sbory nacházely teprve ve stádiu formování, čemuž by nasvědčovala i jejich dislokace hlouběji za hranicí. (viz. Mapa dislokace vojsk Jihozápadního frontu ke dni 21.6.1941 (ms = mk) -> http://www.rkka.ru/maps/kovo.jpg) Jsou zde vyznačena i města Dubno(Дyбнo), Rovno(Poвнo) a Luck(Лyчк).

Celkový počet tanků v mech. sborech Jihozápadního frontu ke dni 22.6.1941: 4400

Čísla ztrát mechanizovaných sborů sice k dispozici mám, ovšem jedná se pouze o údaje k 7.7.1941. Navíc se tento zdroj liší od údajů J. Fidlera i V. Suvorova už v počtech tanků k 22.6.1941 a to v součtu o více než 400. Odkaz (http://mechcorps.rkka.ru/files/mechcorps/index.htm) doporučuji všem znalým ruského jazyka, pro ostatní se pokusím se svou chatrnou ruštinou alespoň o výtah čísel z tabulek.

Početní stavy sovětských mechanizovaných sborů Jihozápadního frontu ke dni 22.6.1941: (údaje z http://mechcorps.rkka.ru/files/mechcorps/index.htm)

Legenda: td - tanková divize; md - mechanizovaná divize

4. ms :

8. td : 325 tanků

32. td : 361 tanků

81. md : 283 tanků

celkem: 969 tanků (7.7.41 již pouze 126 tanků)

8. ms :

12. td : ?

34. td : ?

7. md : ?

celkem: 858 tanků (7.7.41 již pouze 43 tanků)

9. ms :

20. td : 36 tanků

35. td : 142 tanků

131. md : 122 tanků

celkem: 300 tanků (7.7.41 již pouze 164 tanků)

15. ms :

10. td: 326 tanků

37. td: 286 tanků

212. md: 37 tanků

celkem: 649 tanků (7.7.41 již pouze 66 tanků)

16. ms :

15. td : 347 tanků

39. td : 209 tanků

240. md : 112 tanků

celkem: 668 tanků (9.7.41 měl nepočítaje 39.td 200 tanků)

19. ms :

45. td : ?

49. td : ?

216. md : ?

celkem: 222 tanků (7.7.41 již pouze 100 tanků)

22. ms :

19. td : 163 tanků

41. td : 415 tanků

215. md : 129 tanků

celkem: 707 tanků (7.7.41 již pouze 340 tanků)

24. ms :

40. td : 158 tanků

43. td : 237 tanků

213. md : 55 tanků

celkem: 450 tanků (7.7.41 již pouze 66 tanků)

Celkový počet tanků v mech. sborech Jihozápadního frontu ke dni 22.6.1941: 4823

Celkový počet tanků v mech. sborech Jihozápadního frontu ke dni 7.7.1941: 1105

Jestliže jsou nepřesná čísla výchozí, pak musí být stejně nepřesná i čísla koncová. Nicméně i kdybychom počítali s údajem o 4400 sovětských tancích a ztráty brali s rezervou, vychází už jen samotné ztráty tanků na sovětské straně do takových hodnot, které přesahují počty všech tanků nasazených u Prochorovky. Nutno také podotknout, že Rusové, na rozdíl od Němců, měli tanky začleněny i do pěších pluků, brigád, divizí, atd., což k počtu tanků přidává další desítky, možná dokonce stovky. Proto největší tankovou bitvu nevyhrál SSSR u Prochorovky, ale nacistické Německo na území Jihozápadního frontu ve čtvrtém červnovém týdnu roku 1941.

Manstein

• Wehrmacht
    Unterfeldwebel - rotný
Tankové bitvy v prostoru Dubno-Rovno-Luck 23.6.41-27.6.41
« Odpověď #1 kdy: Duben 23, 2008, 07:58:46 »
nj ale Prochorovka byla jedne ucelená bitva, ale tady mi to příjde, že je to víc střetů najednou. a informace přímo z nějaké ucelené bitvy jedné bitvy kde bylo nasazeno víc tanků jak u Prochorovky nemáš?
"Kdyby každý velitel, který považuje svou situaci za beznadějnou, chtěl kapitulovat, nedala by se vyhrát žádná válka."

?V první řadě jsem voják.?

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #2 kdy: Duben 23, 2008, 11:24:46 »
Berte v potaz, že za tanky se používaly i třeba Komsomolce a podobná vozidla. Většina tanků taktéž nebyla ztracena přímo v boji, ale byla opuštěna z důvodu absence paliva, mechanických poruch, zničena letectvem či obdobným důvodům. Navíc co já vím, tak Němci nazývali tanky i BA.

Povidlo

• Host
« Odpověď #3 kdy: Duben 24, 2008, 09:05:37 »
Manstein: Bohužel o těchto bojích nic moc nevím. Souhlasím, zřejmě nešlo o ucelený boj, ale o mnoho "menších" střetů. Ovšem každá z těchto "menších" bitev se mohla klidně Prochorovce vyrovnat. To je samozřejmě pouze spekulace. Zde jsem jen přepsal čísla z jedné tabulky z jedné internetové stránky a jak je vidět, v porovnání s těmi J. Fidlera, i ta jsou dosti nepřesná. Jinak, mohl by jste mi prosím nadefinovat, co chápete jako ucelenou bitvu? Třeba bitva o Stalingrad měla dle Vás jaký časový rámec? Bojovalo se nepřetržitě? Opravdu všem, kteří o tom chtějí vědět více, nechť se obrátí na tohoto historika. Otevřeně přiznávám, že jakékoliv údaje od věrohodné osoby bych uvítal i já, stejně jako doporučení literatury v českém či anglickém jazyce. Pokud bude J. Fidler ochoten přispět k tomuto tématu, smažu chybný a naprosto nepřesný první příspěvek tématu.

pan.sup: Vzledem k Vaší signatuře nepochybuji, že si poradíte s ruštinou minimálně stejně dobře jako já a proto Vám doporučuji zkusit zdroj, ze kterého jsem přepsal ta čísla. Jsou tam totiž uvedeny i počty jednotlivých druhů tanků. Jistě si všimnete, že BA započítány nejsou. Je to jen má spekulace, ale třeba je to skutečností, že stránky psané azbukou na doméně .ru nepsal Němec? Jinak o tom, co je a není tank a kolik toho bojovalo na obou stranách, můžete jistě najít mnoho obeznámených lidí právě zde na těchto stránkách. Nepochybuji o jejich ochotě s Vámi zasvěceně diskutovat. Co se týče poznámky o tancích zničených jinak než jiným tankem, pak souhlasím, takové případy jistě byly a určitě jich bylo nemálo. Ale můžete své tvrzení o "většině" takto zneškodněných strojích něčím podložit? Mimochodem, Vy možná také budete mít informace o počtech tanků opuštěných z důvodu absence paliva, mechanických poruch, zničení letectvem či podobným způsobem u Kurska. Jestli Vás správně chápu, pak takové tanky by se zřejmě neměly započítat. Nebo třeba ano, ale pouze ke ztrátám? Prosím, opravte mne, pokud jsem Vás snad nepochopil.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #4 kdy: Duben 24, 2008, 09:55:47 »
нет тов.

Základní znalosti, na delší text si netroufnu, louskal bych ho půl dne. Plyně hovořím jen Německy, a to sice z fonetického, nikoliv lingvistického hlediska.

Za druhé, je mi líto, nepochopil. Z dedukční diskuze se zvrháváte ke konkretizování spekulace na úrovní, na kterou ani Vy, ani já, nemáte šanci sehnat zdroje, proto je ostrost Vaší argumentace z hlediska akademičnosti neopodstatněná.

Je velice těžké spekulovat na téma takového typu. Co je vlastně tanková bitva? Je tedy Barkmann nejúspěšnější tankové eso, protože sám ve městě plném Amíků rozstřílel pár středních tanků? Není, protože v nich nebyly osádky.

O Vašem tvrzení vůči panu Fidlerovi si dovoluji pochybovat. Berte v potaz, že jsem zde v podstatě jediná osobnost (osobnost- já vím, jsem narcista), která si dovolila panu Fidlerovi vzdorovat (v té době značně netaktním způsobem). Jeho zdroje jsou prakticky nevyvratitelné. Pokud prokážete opak, tak jedině tím způsobem, že kontaktujete pana Fidlera přes E-mail a pozvete ho na naše fórum. Jediné, co lze u pana Fidlera vyvracet, je způsob interpretace a samozřejmě v prvé fázi způsoby indukce.

Pan Fidler sem již po značnou dobu nepřispívá. Nemá příliš času a dělám mu tu zbytečné neoprávněné dusno.

Povidlo

• Host
« Odpověď #5 kdy: Duben 25, 2008, 12:18:22 »
Přijměte prosím omluvu za "ostrost" mých slov, jak jste se velice taktně vyjádřil o zbytečně hrubé a agresivní odpovědi z mé strany. Povahovavě jsem velice vznětlivý, stabilitou se mohu srovnávat snad jedině s černobylským reaktorem. To mne samozřejmě neopravňuje napadat jiné, tím méně, když tak učiním nevyprovokován. Takže ještě jednou - omlouvám se.

Upřímně, jsem velice hloupý, takže si nejsem zcela jist, které tvrzení o J. Fidlerovi je chybné. Není důvěryhodným zdrojem přesných informací? Možná ne objektivních, ale pokud poskytne pouze fakta a nechá na ostatních, aby si vytvořili svůj obraz o dané situaci, pak by snad nebyl problém.

Vaši další výtku ohledně přílišného zabíhání do detailů uznávám za oprávněnou, už jsem několikrát sám napsal, že o daných bojích nevím téměř nic a to i z dosti vzdáleného měřítka. Zkusím se tedy vrátit zpět do nadoblačných výšin. S tvrzením o pouhých spekulativních diskuzích, kdy naše vývody nebude mít podepřena fakty ani jedna ze stran, souhlasím také. Otázkou pak je, jestli má cenu podobné diskuze vést - velmi často se nakonec ukáže, že celou pravdu neměl nikdo.

O delší neaktivitě J. Fidlera jsem nevěděl. Na mail ho kontaktovat nebudu, protože na to nemám ani dostatečnou drzost, ani sebevědomí.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #6 kdy: Duben 25, 2008, 07:09:31 »
Citace
Na mail ho kontaktovat nebudu, protože na to nemám ani dostatečnou drzost, ani sebevědomí

Proč ? Neni to Buh.

Vždyť chodi na zachod jako každy jiny.  :D

Citace
Není, protože v nich nebyly osádky

Tohle je Dutohlavový kec.

Posadky byly par metru od svych stroju a za to si mužou Američané sami ! (měli vytvořit pořadne hlidky)

Co jineho měl dělat ? Měl počkat až vlezou do svych strojů a začnou se bránit ? (nebyl to rok 1914  :D )

Ja ho uznavam už pro to, že v klidu projel Americkym shromaždištěm a přežil ! To mi stači k tomu, abych ho označil za hrdinu.

Neznam nikoho od spojencu, komu by se podařilo, něco byt jen podobneho.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Povidlo

• Host
« Odpověď #7 kdy: Duben 25, 2008, 07:21:01 »
Pan Fidler bohem není, nicméně je profesionálním historikem. Co to znamená? Každou svou nezištnou odpovědí na otázku okrádá sám sebe - informace, které by tu zdarma předal, by ho mohly nasytit při vydání nějaké knihy. Proto nemám drzost ho oslovit. A sebevědomí napsat historikovi ve stylu: "Ahoj kámo, prosím tě, fakt nemám šajn, kde stály ty a ty tanky, můžeš mi prohrábnout svůj matroš? Počkám, ale trochu sebou hni, ju?", se mi také nedostává.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #8 kdy: Duben 25, 2008, 07:30:24 »
Citace: "rase"

Citace
Není, protože v nich nebyly osádky

Tohle je Dutohlavový kec.

Posadky byly par metru od svych stroju a za to si mužou Američané sami ! (měli vytvořit pořadne hlidky)

Co jineho měl dělat ? Měl počkat až vlezou do svych strojů a začnou se bránit ? (nebyl to rok 1914  :D )

Ja ho uznavam už pro to, že v klidu projel Americkym shromaždištěm a přežil ! To mi stači k tomu, abych ho označil za hrdinu.

Neznam nikoho od spojencu, komu by se podařilo, něco byt jen podobneho.

Teď nechápu, když tedy osádka je o pár metrů vedle, tak je v tanku? Co jsou pak ti uvnitř? Venku?

Pletete si interiér s exteriérem.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
« Odpověď #9 kdy: Duben 25, 2008, 08:07:48 »
Citace
Teď nechápu, když tedy osádka je o pár metrů vedle, tak je v tanku? Co jsou pak ti uvnitř? Venku?

Pletete si interiér s exteriérem.

Jak jste byl dlouho dneska v práci ?... ja jedenáct hodin. Tak mě prosim omluvte, že jsem trošku mimo.

Možna si sveho překlepu (kvuli kteremu chcete debatovat) všimnu později, ale nyni ho najit nemužu.

Citace
když tedy osádka je o pár metrů vedle, tak je v tanku

Samozřejmě že neni v tanku. Řekl sem to snad někdy ? Myslel sem to tak, že i tak představuji potencionalni nebezpeči.

Ale proč to vubec tak blbě oklecavam. Přečtěte si svuj přispěvek na ktery sem reagoval a pak ten muj, třeba aspon trochu pochopite.

Nemam naladu něco sahodlouze vysvětlovat.

Hoj. Zitra jdu makat zase, tak si připravte nervy.  :D

Citace
Pan Fidler bohem není, nicméně je profesionálním historikem. Co to znamená? Každou svou nezištnou odpovědí na otázku okrádá sám sebe

Odvážnému štěstí přeje.

Kdyby jste zformuloval normalni "dopis" a požadal pana Fildera o pomoc, tak nevim, proč by měl byt proti (tim nechci řict, že kvuli tomu poleti do archivu)

Je přeci rozdil mezi tim, když ho požada o radu jednotlivec (ktery z toho nic nema), nebo Nějaky kolega profesional (ktery třeba piše knihu, v tomto připadě je finanční odměna asi nutnosti)

Penize mu mužete poslat kdykoliv...  :D
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Povidlo

• Host
« Odpověď #10 kdy: Duben 25, 2008, 09:32:50 »
Ehm, dovolím si zasáhnout. Mám dojem, že rase reagoval na první část věty, tedy na "Není (nejúspěšnějším tankovým esem)", kdežto pan.sup chápal reakci vedenou na tu druhou část - "nebyly v tanku" - reagovat na toto, že "byly pár metrů od stroje a za to si mohou sami", je opravdu trochu úsměvné. Snad je můj příspěvek dešifrovatelný.

Manstein

• Wehrmacht
    Unterfeldwebel - rotný
« Odpověď #11 kdy: Duben 26, 2008, 01:00:45 »
Ho hold budeme muset kontaktovat, protože mě to velmi zajímá.

Jak já si představuji ucelenou tankovou bitvu?

Nasazení určitý počet tanků, stíhačů tanků a jiné obrněné techniky na vymezeném území a za určitý časový interval.
"Kdyby každý velitel, který považuje svou situaci za beznadějnou, chtěl kapitulovat, nedala by se vyhrát žádná válka."

?V první řadě jsem voják.?

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 4. listopadu 2008
« Odpověď #12 kdy: Duben 27, 2008, 08:12:00 »
Na zhodnocení průběhu bitvy nemám dost informací, ale alespoň pár postřehů:

V literatuře se moc nedočetete o zastaralé konstrukci ruských průbojných granátů, 45ky mohly prorazit 50mm pancíř německých P.III, Stugů atd. ze vzdálenosti 100 m!! Proto už na začátku roku 1942 začala výroba podkaliberního granátu. Je zde rovněž otázka nakolik vůbec byli posádky zásobeny municí, ve zmatcích prvních dnů bojů mohli jít do boje s pár kusy munice, jelikož skladiště padla do rukou nepřítele.

Moc často se také do celkových počtů nezapočítavají na německé straně obrněné transportéry, svojí bojovou hodnotou dost nad takovým T-37/38, a sovětské naopak masa obrněných automobilů, z nichž těžké sevýzbrojí vyrovnaly lehkému tanku.

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
« Odpověď #13 kdy: Červen 02, 2008, 07:27:43 »
Přeji dobré odpoledne.

Jak kolega rase správně podotkl, také já chodím na toaletu. No a na konci dubna letošního roku mi přitom zvonilo v uších takovým způsobem, že jsem si řekl: "Někdo o mně mluví." Trvalo mi však pět týdnů, než jsem zjistil, kdo to byl. Takže se oznamuje láskám Vašim, že jsem zde a čekám na Vaše dotazy.

Ten úvodní příspěvek je napsán - podle mého soudu - velice dobře a rozhodně by byla škoda jej smazat. Pokud jde o přesná čísla, já jsem si zvykl u Sovětů brát za přesnost plus-mínus 5%. Pokud se dokážete obrnit trpělivostí stejnou jako nakladatel, tak pro Naše vojsko chystám knihu na toto téma (Dubno 1941 - největší tanková bitva). Musel jsem však její dokončení odložit, neboť nyní má absolutní přednost kniha s názvem "Na zrazeném nebi", kterou s jedním kolegou připravujeme pro září, takže asi všichni vědí, čeho se bude týkat. Dosti finišujeme, abychom to k výročí stihli. Pak si trochu odfouknu a začnu pořádně vyšívat na Dubnu 1941, takže na jaře 2009 by mohla být venku.

Obecné srovnání sovětských a německých tankových jednotek před 22. červnem 1941 jsem udělal v časopise Naše vojsko 2007, č. 6 a 7. Článek nese název "Souboj Titánů". Pokud časopis neseženete, bez doprovodných fotografií je článek na valka.cz.

Zůstávám s pozdravem

hrdina sovietskeho zvazu

• Rudá armáda - RKKA
  • сержант - Seržant
  • Ani krok spat....
Re: Tankové bitvy v prostoru Dubno-Rovno-Luck 23.6.41-27.6.41
« Odpověď #14 kdy: Leden 31, 2010, 01:17:47 »
ja som otomto suboji cital velmi dobru knihu psano na tanku zapisky sovietskeho dostojnika hrdiny sovietskeho zvazu G.I.PENEZKA su tam velmi dobre opisovane jednotlive boje v priestore dubno rovno luck kde cervena armada bola donute pouzivat miesto statickej manevrovu obranu pretoze akonahle nemci narazil na silnejsi odbor neustale menily smer hlaveho uderu velmi sa vtichto bojoch vyznamenala divizia plukovnika vasiljeva nemam bohuzial cislo divizie ak niekto viete poskytnite info viem ze spadala pod zbor generala rjabyseva a brigadneho komisara popela .vasiljev zahynul vcele svojich jednotiek ked bola jeho divizia obklucena a pokusala sa prebijat sa smerom na Lvov.vasiljev utocil na svojom stabnom kv na ktory dopadali strela za strelou az protiliedadlove 88micky zastavily utok kv skoda ze ich rusi mali tak malo len 10 na diviziu.