Autor Téma: Filipíny - 1941, 1945  (Přečteno 2090 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Walther Model

  • Host
Filipíny - 1941, 1945
« kdy: Březen 27, 2008, 08:22:08 »
Boj o Filipíny:

Hned po převzetí Francouzské Indočíny Japonci a rozšiřování japonského vlivu v pacifiku, začaly Spojené státy posilovat své postavení na Filipínách. Také povolaly zpět do služby generáa Douglase NacArthura, který sloužil na Filipínách jako vojenský poradce filipínské armády. Roosevelt nařídil, aby MacArthur posílil obranná na Filipínách a postaral se o začlenění dvou amerických armád do Filipínské armády - dohromady 30 000 mužů. Filipínská armáda čítala 110 000 mužů. Spojené státy měly tři křižníky, 13 torpédoborců a jistý počet ponorek. Letectvu na Filipínách velel generálmajor Brereton a měl k dispozici: 40 bombardérů a 80 stíhaček.

Když 8.prosince vypukla válka mezi Japonci a Spojenci, vyslal MacArthur všechny svá letadla na Formosu, kde sídlilo japonské letectvo. Naneštěstí už bylo pozdě a kolem poledne bylo zjištěno japonské letectvo mířící k Luzonu ze severu.  Americké letectvo bylo ještě na zemi, což je činilo snadnými cíly pro japonská letadla, když japonské letectvo zaútočilo. Bez letecké ochrany, byl admirál Hart - velitel amerického námořnictva - donucen stáhnout své lodě na jih Filipín, mimo dosah Japonských bombardérů. Nechal však na severu své ponorky, které nebyly tak snadými terči pro letadla.

K prvnímu japonskému vylodění došlo 8.prosince na ostrově Bataan na severu. Vylodění se nesetkalo s velkým odporem. O dva dny později, tedy 10.prosince, došlo k vylodění na Luzonu, opět se nesetkali skoro s žádným odporem a Japonci pokračovali rychle na jih. Hlavní invaze začala 22.prosince 1941, kdy přistály dvě japonské divize v zálivu Lingayen a ihned vyrazily na hlavní město Filipín. Menší japosnké síly přistály východně od Manily (Hlavního města Filipín) v zátoce Lamon a okamžitě zahájily postup na Manilu. Japonský plán bylo sevření americko-filipínských sil do klasických kleští a jejich úplné zničení. Americké síly začaly ustupovat do připravených obraných pozic na poloostrově Bataan a do ostrovní pevnosti Corregidor v ustí Manilského zálivu. Mezitím vydal MacArthur rozkaz, ve kterém prohlásil Manilu za otevřené město a zahájil okamžitou evakuaci filipínské armády. MacArthur žádal zoufala Roosevelta o metriál a muže, s americkou politikou "nejdřív Německo" to ale nebylo možné.

Japonci vyvíjeli na opevnění americko-filipínské jednotky na Bataanu neustálý tlak a bez výzbroje nebylo možné moc dlouho Bataan udržet.  MacArthur dostal rozkaz aby nasedl na torpédový člun a odplul na Mindanao, odkud odletěl do Austrálie. Před odletem pronesl slova: "Já se vrátím".

9. dubna pak americké síly na Bataanu kapitulovaly. Na Corregodiru kapitulovaly dne 6.května.   


PS: Pokud článek o tichto akcích už někde je tak to klidně smažte.

PS 2: Co nejdříve doplním osvobození Filipín v roce 1945.


MacArthur