Autor Téma: Villar Perosa 9mm MOD.15 SMG (ITA)  (Přečteno 6419 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Whizzbang

• Host
Villar Perosa 9mm MOD.15 SMG (ITA)
« kdy: Červen 14, 2007, 03:11:32 »
Villar Perosa 9mm MOD.15 SMG

illar Perossa je velice zajímavá zbraň už z toho důvodu že se všichni hádají jestli je to samopal nebo kulomet.Je pravdou že původně se považoval za velmi lehký kulomet pro boj na opravdu extrémích alpských bojištích a i dvojnožka(na obrázku bohužel chybí) i jeho hmotnost pšes 8 kg tomu nasvědčuje.Na druhou stranu ráže 9mm,malé rozměry  a to že se s ním dalo střílet vestoje a +- střílet i za pohybu zase nahrávátvrzení o samopalu,ke kterému se přikláním i já.

Za první samopal se ale stejně považuje Bergmann MP 18.Snadno se pozná od pozdějších MP 28 a 34 podle šnekového zásobníku na 32 nábojů ráže 9mm.Hmotnost se podařilo stahnout na něco málo přes 4 kg.Němci jeho potřeby všimli velice rychle potom co se na podzim 1914 armády zaryli hluboko do země.Roku 1918 jím bylo vyzbrojeno přes 50 000 vojáku tzv.útočných praporů(z běžných divizí byli staženi ti nezdatnější vojáci a byli z nich vytvořeny nové jednotky),které se  s nimi v létě 1918  účastnili celkem 5 ofenziv.Ty se stali velmi úspěšnými především díky použití nové taktiky součinnosti dělostřelectva a pěchoty a také díky obrovské výhodě samopalu nad opakovačkou při boji ve stísněných zákopech.  

Foto Bergmann MP 18

ani nevíte jakou práci mi dalo ho někde sehnat vyfocenýho i se zásobníkem :lol:

Edit MOD: změnil jsem fotku MP-18 na odkaz, protože byla moc velká.

jíra

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #1 kdy: Červen 14, 2007, 08:15:07 »
Moc pěkná věcička. Já sem o tomhle slyšel jako o lehkém kulometu, prý to byla jedna z nejlepších italských zbraní 1. světové války. Taky jsem zjistil, že to střílelo fosforové náboje. :twisted:
Tux - tux - tux - tux - ta - ta - ta - ta - zavírá všem virům vrata  /  www.ubuntu.cz

Whizzbang

• Host
« Odpověď #2 kdy: Červen 14, 2007, 09:14:33 »
Citace: "jíra"
Moc pěkná věcička. Já sem o tomhle slyšel jako o lehkém kulometu, prý to byla jedna z nejlepších italských zbraní 1. světové války. Taky jsem zjistil, že to střílelo fosforové náboje. :twisted:

náboje s fosforovym nátěrem stříleli ledadla kvůli lepšímu zaměřování s těma primitivníma zaměřovačema,o tom že by byl použitej v ledadlech ale nic nevim.Celkově sem se o model 1915 nikdy moc nezajímal.Je to taková specifická zbraň co nespadá do žádný obecný kategorie.Jestli mě něco zajímá tak jak se s nim střílelo za chodu-vim jak se nosil ale fotka je holt fotka

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #3 kdy: Červen 14, 2007, 09:20:22 »
Citace: "Whizzbang"
Citace: "jíra"

náboje s fosforovym nátěrem stříleli ledadla kvůli lepšímu zaměřování s těma primitivníma zaměřovačema,o tom že by byl použitej v ledadlech ale nic nevim.Celkově sem se o model 1915 nikdy moc nezajímal.Je to taková specifická zbraň co nespadá do žádný obecný kategorie.Jestli mě něco zajímá tak jak se s nim střílelo za chodu-vim jak se nosil ale fotka je holt fotka

No fosforove střely vypálené ze Spitfiru nad Tobrukem zabili Erba von Kageneck (což je WW2...vim), takže se v letadlech používaly. Pokudjsi měl na mysli jen v první světové, tak tenhle příspevek neberte vážně.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Whizzbang

• Host
« Odpověď #4 kdy: Červen 14, 2007, 09:44:01 »
Nevim pouč nás kolega vyjádřil něco jako dotaz nebo doměnku tak sem se to pokusil vysvelit pomocí toho mála co o letectvu vim.Mimochodem kdo ví něco o Villar-Perosa použitém jako letecká zbraň tak napište.Možná v bombardérech(doměnka nezakládá se na faktu)

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
« Odpověď #5 kdy: Červen 15, 2007, 04:19:10 »
Citace: "Whizzbang"
Nevim pouč nás kolega vyjádřil něco jako dotaz nebo doměnku tak sem se to pokusil vysvelit pomocí toho mála co o letectvu vim.Mimochodem kdo ví něco o Villar-Perosa použitém jako letecká zbraň tak napište.Možná v bombardérech(doměnka nezakládá se na faktu)

Tak v knize Zbraně 1. a 2. světové války se uvádí, že tento samopal zkonstruoval Abiel Revelli původně pro potřeby letectva jako velmi lehký kulomet. U pěchoty se zavedl jako vzor 1915 a používal se jak s dvojnožkou, tak se speciálním postrojem na prsou, aby se mohlo střílet při chůzi. Samopal vyráběly firmy Villar-Perosa a Fiat. Rakušané koncem války kopírovali pod názvem Sturmpistole M 18.

Samopal vz. 1915:

Ráže: 9mm

Délka: 595mm

Hmotnost: 8 140g

Kapacita zásobníků: 2x25 nábojů
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

stevosk

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. září 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 18. dubna 2008
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 19, 2007, 10:15:54 »
Zo svojou nízkou váhou(6.49kg), malými rozmermi (53.34cm) a vysokou palebnou silou (až 1200 výstrelov za minútu) sa mohol stať pre taliansku armádu veľmi pohyblivou palebnou silou. Lenže armáda ju využila ako defenzívnu zbraň s masívnym štítom, pričom na obsluhu jednej zbrane vyčlenila až 14 členné družstvá. Až v neskoršom období ju začala využívať na ofenzívne účely s malou dvojnožkou a okamžite sa ukázala v alpskom teréne ako mimoriadne úspešná. To viedlo Rakúsko-Uhorsko k vyrobeniu kópie pod označením Sturmpistole M.18 (používala iné zásobníky)

Ako defenzívna zbraň s masívnym štítom

s jednoduchou dvojnožkou

zdroj: http://www.landships.freeservers.com/new_pages/villar-perosa_smg_info.htm