Autor Téma: Antoine de Saint-Exupéry  (Přečteno 3618 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

holoubek

 • ČSR
 • Kapitán
 • Příspěvků: 387
  • vets
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 7. prosince 2008
Antoine de Saint-Exupéry
« kdy: Březen 18, 2008, 07:52:14 »
V novinách se objevila zpráva o tom, že se možná konečně ví, jak zahynul Saint-Exupéry. Viníkem je údajně  Horst Rippert - bývalý letec luftwafe. Sám Rippert je tímto zjištěním poněkud zděšený, protože Exupéry paří k jeho oblíbeným autorům. Kdyby prý věděl, o koho se jedná, nikdy by nestřílel...

Pravda o smrti Exupéryho byla vždy zahalena tajemstvím a pro mnohé badatele záhadou, nad kterou viselo hned několik otazníků. O Exupérym bylo známo, že ho svírali vnitřní démoni, spekulovalo se proto, že spáchal sebevraždu.

Dlouho nebyly nalezany trosky jeho letadla (respektive Wikipedia uvádí že v roce 2000 byly), ani tělo. Na přistávací plochu nikdy nedorazil...

Objasnit jeho smrt se tedy údajně podařilo skoro až po pětašedesáti letech, nešlo o žádnou technickou poruchu nebo pilotní chybu. Byl sestřelen."Stalo se to poblíž Toulonu, byl jsem tam na průzkumném letu, když se pode mnou objevilo letadlo. Mělo výsostný znak Francie, udělal jsem 'kličku', letěl ihned za ním a nakonec ho sestřelil." říká Rippert.pár dat a info o samotném Exupérym:

narozen -  29. června 1900

vojenskou službu nastoupil roku 1921, na vlastní žádost byl přidělen k letectvu. Získal diplom civilního i vojenského pilota, avšak krátce na to byl roku 1923 těžce zraněn při nehodě. Nějaký čas se živil jako obchodní zástupce automobilové firmy Sauer, v roce 1926 úspěšně debutuje svou povídkou Letec.Ve stejném roce nastoupil k letecké společnosti v Toulouse. Začínal jako dělník na lince.,

Roku 1927 byl jmenován velitelem stanice Juba na západním pobřeží Afriky.

Kolem roku 1931 byl už význačným spisovatelem (Kurýr na jih, noční let), byl jmenován Rytířem Čestné legie.

Roku 1936 byl vyslán jako reportér do Španělska,

S přítelem Prévotem se pokusili o dálkový let New York ? Ohňová země, ale v Guatemale došlo k havárii a Exupéry utrpěl četné zlomeniny.

Se začátkem druhé světové války nastoupil kapitán Saint-Exupéry na letišti v Toulouse. Přestože byl lékaři prohlášen za neschopného válečných letů, usiloval, aby se mohl aktivně zapojit, což si nakonec prosadil. Podle svědků z jeho jednotky (letka 2/33) byl jeden z nejodvážnějších, bojoval s velkým nasazením a bez ohledu na riziko.

V roce 1942 vydává knihu Válečný pilot roku 1942, která měla (hlavně v anglickém vydání) fenomenální úspěch. Francouzi mu také zazlívali, že nesouhlasil s de Gaullem, a svým rozhlasovým projevem ?Francie především? si proti sobě poštval většinu Francouzů v emigraci.Přestože již překročil třiačtyřicetiletou věkovou hranici válečného pilota, získal povolení létat na novém typu letadla P-38 Lightning. Po dvou průzkumných letech ale dostal kvůli nehodě zákaz dalších letů, odjel tedy do Alžíru, kde chtěl dokončit knihu Citadela

Od amerického generála dostal spisovatel povolení účastnit se pěti dalších akcí (měl problémy s francouzským vedením). Svůj limit však Exupéry vysoce překročil, a to až na devět letů. 31. července 1944 vzlétl z Korsiky k letu nad Francií, ze kterého se již nevrátil. Dlouho se vedly diskuze, jak vlastně Exupéry zemřel. Ty skončily v roce 2000, kdy byly trosky spisovatelova letadla nalezeny v moři poblíž francouzského Marseille. Na stroji nebyly známky po sestřelení. Exupéry tedy zemřel buď vinou pilotní chyby, nebo technické poruchy. Spekulovalo se i o sebevraždě stárnoucího muže, který věděl, že je na svém posledním letu, neboť armáda mu již další nepovolila.

zdroj: Wikipedia

Hamerinski

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1716
  • Letadla, letci, osobnosti WW II
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. září 2008
Antoine de Saint-Exupéry
« Odpověď #1 kdy: Březen 18, 2008, 05:33:35 »
Trosky jeho stroje byly objeveny až v roce 2000 (to by souhlasilo), ale potvrzení, že jde skutečně o stroj Saint-Exupéryho bylo potvrzeno až o čtyři roky později.

Létal na neozbrojeném fotoprůzkumném Lockheed P-38 Lightning. Na horní části stroje nebyly patrné v době nálezu na mořském dně objeveny žádné stopy po palbě. To by odpovídalo tvrzení Ripperta, že na stroj zamířil po krátkém pronásledování zespodu.

Že nebylo nalezeno tělo není nic divného, za tu dobu ho mořská voda dokáže rozleptat. Navíc i pokud byl těžce raněn mohl ze stroje, vyplavat a následně se utopit. Průzkumníci měli zákaz používat rádio do doby než budou prozrazeni a Exupéry ho již použít nestihl.

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Antoine de Saint-Exupéry
« Odpověď #2 kdy: Leden 24, 2009, 07:46:20 »
V podstatě jsem četl podobné údaje, i když v jednom odborném časopise nějak nemohli dát dohromady časouvou souvislost onoho Němce. Dokonce se tam mluvilo i o možné vlastní havárii až skoro sebevraždě, neboť  Anntoine de Saint-Exupery si uvědomoval svůj věk, situaci světa atd. atd.
Jsou to samozřejmě jenom dohady a domněnky, neměnící nic na tom, že to byl skvělý spisovatel. Jeho Země lidí, nebo Dopis rukojmímu jsou jedinečné.