Autor Téma: Guernica  (Přečteno 4805 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Páter

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 962
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008
Guernica
« kdy: Červen 12, 2007, 11:06:45 »
Baskicke mesto Guernica, 26.4.1937Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Guernica
« Odpověď #1 kdy: Červen 12, 2007, 11:19:30 »
Takhle to nakreslil Picasso  :P  :?

 Bombardování Guernicy v podstatě ukázalo, jakým směrem se bude vyvíjet budoucí konflikt (masakrování civilistů...)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Guernica
« Odpověď #2 kdy: Červen 12, 2007, 11:37:41 »
Je to tak. Bombardování Guerniky bylo předzvěstí masivních útoků na Coventry, Hamburg, Drážďany a mnohé další.Tady je dlouhý článek na toto téma v několika jazycích:http://en.wikipedia.org/wiki/Bombing_of_Guernica
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

stevosk

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 869
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. září 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 18. dubna 2008
Guernica
« Odpověď #3 kdy: Červen 12, 2007, 11:41:25 »
Guernica bola v skutočnosti úplná zbytočnosť a podobne ako nálety na Londýn či bombardovanie Drážďan nemalo žiadny pozitívny vplyv na vedenie vojenských oprácií tej ktorej strany. Spôsobilo to len smrť veľkého množstva nevinných civilistov a veľké utrpenie ďalších.Osobne si myslím že takéto činy by sa mali kvalifikovať ako vojenské zločiny resp. zločiny proti ľudskosti. Vzhľadom na skutočnosť že útok bol namierený iba proti Baskom tak aj genocída (ten úmysel však skôr vychádzal z Madridu ako z nemeckého velenia)

Prečo si nemecká Légia Kondor pomáhajúca generálovi Franciscovi Frankovi vybrala za svoj cieľ Guernicu? Nemecké velenie sa vraj riadilo tak vojenskými, ako aj politickými dôvodmi. V prípade Guernicy to však neplatí. Historici vravia, že mestečko nemalo prakticky žiadny vojenský význam. Bola tam iba jedna zbrojárska fabrika, slúžiaca baskickým protifrankovským bojovníkom. Tú však Nemci nezasiahli. Nezničili ani pre Baskov posvätný strom, pri ktorom baskický lehendakari (prezident) doteraz prisahá vernosť svojim ľuďom. Bomby nespadli ani na Baskickú radu  budovu, kde sa doteraz zhromažďujú predstavitelia baskických krajov. Nezbúrali ani malú, no dôležitú železničnú stanicu. Na ruiny však premenili viac ako 70 percent mesta, bomby zhadzovali na civilistov a na tých, ktorí sa snažili utekať, dokonca strieľali.

Písal sa pondelok 26. apríla 1937, v okolitých baskických mestách už prebiehali boje a ozveny explózií bolo počuť až na tržnici v Guernice. O pol piatej popoludní sa nad mesto zo severu doleteli prvé lietadlá Do17 a SM79. Začali hádzať bomby, čo 7-tisíc Guerničanov prekvapilo, pretože boli zvyknutí iba na prelety.

Prvé lietadlá však väčšie škody nespôsobili. Vyvolali iba reakciu u obyvateľov. Tí sa rozutekali do úkrytov, okolitých fariem či lesov. Cieľom prvej misie mal byť pôvodne most, aby Frankove sily zablokovali odchod svojich protivníkov z mesta. Neskôr však prišli ďalšie vlny náletov. Ten najväčší Guernica zažila o pol šiestej a nemecká Légia Kondor v nej  použila bombardéry Heinkel 111, doprávné Junkers52 (naložené bombami) a stíhačky He 51. Kalvária Guerničanov trvala hodinu aj štvrť, pričom okrem veľkých bombardérov ešte menšie lietadlá strieľali priamo na civilistov, dokonca aj na cestách mimo mesta.

Keď sa lietadlá z Guernicy stiahli, zostala fabrika na výrobu zbraní  Unceta  neporušená. Niektorí historici tvrdia, že Nemci nebombardovali továreň, pretože mohla neskôr pomôcť Frankovým vojskám. Rovnako sa vyhli zničeniu baskického symbolu, aby nevyvolali ešte väčší hnev a odpor Baskov. Ale samotný nálet mal  aj iným národom Španielska Kataláncom či Galícijčanom  ukázať, že za Franca sa štát bude riadiť z Madridu a akýkoľvek odpor bude kruto potlačený. To je jediný rozumný dôvod, prečo bola zbombardovaná práve Guernicu.

Bilancia bombardovania Guernicy? 1654 mŕtvych a niekoľko stovák zranených.  Guernica sa tak pre Nemcov stala strelnicou pre skúšku kobercových náletov, čo na norimberskom procese v roku 1946 potvrdil aj maršal Göring. Španielsko mi dalo príležitosť vyskúšať Luftwaffe, povedal.24. apríla 1999 po 61 rokoch od bombardovania nemecký parlament vydal  formálne ospravedlnenie obyvateľom mesta Guernica za rolu ktorú zohrala Légia Condor pri vybombardovanie mesta. Rovnako bolo rozhodnuté o premenovaní viacerích armádnych objektov, ktoré boli pomenované podľa členov Légie Condor (týkalo sa to najmä Wernera Moldersa). V kontraste s touto skutočnosťou zostáva, že oficiálna španielska vláda z Madridu nikdy formálne ospravedlnenie nevykonala.