Autor Téma: František Moravec  (Přečteno 3930 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Oto

 • Finská armáda
 • Yliluutnantti - Nadporučík
 • Příspěvků: 330
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. března 2009
František Moravec
« kdy: Březen 14, 2008, 01:10:52 »
Šéf československého zpravodajství, zástupce přednosty 2. oddělení Hlavního štábu, 14. března 1939 uletěl do Británie, kde dál pracoval ve vojenském zpravodajství. Po válce se stal velitelem divize v Mladé Boleslavi. V březnu 1948 odešel do USA, kde pracoval jako poradce na ministerstvu obrany.

* 23. července 1895 v Čáslavi

+ 26. července 1966 ve Washingtonu


František Moravec se narodil 23. 7. 1895 v Čáslavi. V roce 1915 byl odveden a nasazen do 12. pěšího pluku v Kanize v jižním Maďarsku. Poté se zúčastnil bojů na východní frontě v Galicii (Krakov, Lemberg). A bojoval v jedné z nejkrvavějších bitev 1.světové války u ruské Rawy. Byl vyznamenán Velkou stříbrnou medailí za statečnost. Na začátku roku 1916- 13. ledna byl zajat Rusy s celou hlídkou, které velel. Do konce února byl v zajateckém táboře v Caricinu. V březnu 1916 odjel do Oděsy, kde vstoupil do Srbské Legie. Na rumunské frontě bojoval v Transylvánii a Dobrudzi, tam byl v listopadu raněn. V roce 1916 obdržel Kříž sv. Anny, Kříž sv. Jiří, Zlatou medaili, Řád Bílého Orla, Řád Corona. Byl v prvním transportu, který se dostal z Ruska přes Archangelsk do Anglie. Od listopadu 1917 až do ledna 1918 byl mezi československými legionáři, kteří byli posláni na frontu u Saloniky. Tam také obdržel Řád Dia a Stříbrnou medaili. V lednu 1918 byl převelen i s jednotkou do Francie a tam se zúčastnil bitev u Saint Maixant a Mulhouse(Vyznamenán Croix de Guerre). V létě 1918 byla jeho jednotka přeložena do Itálie, kde bojovala v bitvách u Piavy a Tagliamenta. (Croce di Guere a československý Válečný kříž).Po 1.světové válce byl s 35tým plukem poslám na Slovensko proti maďarským komunistickým povstalcům Bely Kuna. Jako 24letý kapitán se vracel konečně domů. Byl přidělen do Plzně v hodnosti majora jako přednosta operačního oddělení druhé divize. V roce 1930 byl přeložen do zpravodajského oddělení zemského velitelství v Praze. Na začátku roku byl povýšen na podplukovníka a přidělen na generální štáb jako přednosta výzvědné a protivýzvědné sekce druhého oddělení. Na jaře 1936 byl povýšen na plukovníka a na podzim 1937 se stal přednostou 2. oddělení. 14. března 1939 odletěl se skupinou svých důstojníků a nejdůležitějším zpravodajským materiálem do Anglie. Tam pracoval po celou válku ve spolupráci se spojeneckými zpravodajskými službami. Na jaře 1943 byl povýšen na brigádního generála a určen zástupcem velitele generálního štábu. Jeho povýšení bylo zdrženo opozicí KSČ. V dubnu 1945 se dozvěděl z košického vysílání, že jeho přidělení přednosty zpravodajského oddělení a zástupce náčelníka štábu bylo zrušeno. V létě 1945 přes varování přátel a nabídky od britské armády se vrátil do Československa. Devět měsíců byl bez umístění, až na naléhání prezidenta Beneše mu bylo přiděleno jen místo velitele divize v Mladé Boleslavi. V únoru 1948 byl zbaven své funkce a v březnu odešel do exilu do americké zóny v Berlíně. Na podzim 1948 nastoupil jako poradce v americkém ministerstvu obrany a tam pracoval až do své smrti.Myslím si, že je to jedna z nedoceňovaných Československých osobností předválečné a válečné

Jarouš

 • ČSR
 • Poručík
 • Příspěvků: 233
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. června 2009
Re: František Moravec
« Odpověď #1 kdy: Březen 15, 2009, 09:40:39 »
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

Ney1938

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 2
 • NEBÁT SE A NEKRÁST!
Re: František Moravec
« Odpověď #2 kdy: Září 27, 2010, 11:19:51 »
František Moravec měl velké zásluhy na vybudování československého zpravodajství v obdoví první republiky. Ale pozor více zdrojů uvádí, že jeho rychlá kariéra byla zapříčiněna protekcí gen. Bílého. Sám Moravec navíc nebyl příliš oblíbený pro své arogantní chování.
Podílel se na navázání spolupráce s Paulem Thümmelem - agent A-54 a zasadil se výrazným způsobem o profesionalizaci čs.zpravodajské služby - zřízení PAU (Předsunuté agenturní ústředny) - velitelství Praha (Hradec Králové, Česká Lípa, Most, Plzeň, České Budějovice), velitelství Brno (Moravská Ostrava, Frývaldov, Břeclav), velitelství Bratislava (Bratislava, Zvolen, Žilina) a velitelství Košice (Košice, Rimavská Sobota, Prešov) přímo pod 2.odd.hl.štábu pak měly spadat Karlovy Vary, Litoměřice a Jičín. Dále byly zřízeny ZAU (Zahraniční agenturní ústředny).
Nicméně přes všechny klady se i pan Moravec dopustil "přešlapů" v podobě obvinění gen. Lva Prchaly ze špionáže (nebylo vůbec prokázáno a z historického hlediska je to hloupost) a rovněž se podílel na zprávách, které vedly k mobilizaci v květnu 1938, což mělo za následek mezinárnodní napětí, které vyústilo v Mnichovskou dohodu, rovněž došlo k rozrytí části nástupových plánů čs. armády.