Autor Téma: Československo - Hrdinové Sovětského Svazu  (Přečteno 16218 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Československo - Hrdinové Sovětského Svazu
« Odpověď #15 kdy: Únor 27, 2008, 08:05:48 »
Citace
Zbylých 10% tvoří "zasloužílí" stranící, štábní "hrdinové" ad. Ale takové vojáky najdete v každé armádě (Goring, Himmler, Clark, a mnoho jiných). Takže pokud měřit tak všem stejně.
Však jo, t sem se snažil řict, kdyby sme se bavili třeba o němcích, tak taky řeknu, že Göering bylo samolibé, arogantní Prase ověšené medailemi ... (a své bílé uniformě), ale ted se bavime o Hrdinech sovětského svazu... tak mluvim o nich. (neni v tom nic osobního)
     I když ale Göring byl dobry pilot... tak si nějake medaile určitě zasloužil (abych mu taky nekřivdil)
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

trimin

• ČSR
  • Svobodník
Československo - Hrdinové Sovětského Svazu
« Odpověď #16 kdy: Únor 27, 2008, 08:05:57 »
Ono zajímavostí tohoto seznamu je to že jen jeden z nich (vynechám Husáka a Remka) dožil jakž tak v klidu ale i on se ocitl v nemilosti. Ano jde o L. Svobodu.
      K němu pár poznámek - spolu s Bočkem a Klapálkem vydal v únoru 48 armádní zbraně LM. Navíc podepsal rozkaz na jehož základě mohli být příslušníci armády bez soudu posílání do vojenského pracovního tábora na Mírově. Jediný z válečných nositelů dostal svojí hvězdu až dvacet let po válce. No nebudu tu vypisovat svůj názor na něj, asi by se to někomu nelíbilo.
     To ovšem nic nemění na mém stanovisku ohledně morální bezúhonnosti  Jaroše, Nálepky, Vajdy a trojice přeživších Sochora, Buršíka, Tesaříka.
     V době kdy čtyři z nich už nebyli naživu a jeden v emigraci se o zločinech komunismu moc nevědělo. Ona totiž doba politických procesů a pronásledování, teprve začínala.
     Osobně mě zaráží že člověk, který se zde na foru honosí výložkami generála předmnichovské republiky dokáže takto urážet lidi, kteří své blízké vystavili během války pronásledování gestapem a po válce pronásledování STB.
     Stejně jako Jaroš určitě tito tři patřili k těm nejstatečnějším příslušníkům a později velitelům naší zahraniční armády a rozhodně své řády nezískali za válení se po štábech a buzerování vojínů na buzeráku. Ono příslušníci průzkumu a tanky šli tak říkajíc v první linii (ten průzkum někdy i za ní).
Dětem dopřáváme vzdělání jen proto, aby nás pak měly za blbce.
Miloslav Švandrlík

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
Re: Československo - Hrdinové Sovětského Svazu
« Odpověď #17 kdy: Červenec 31, 2008, 09:27:06 »
Je třeba si uvědomit, že kpt. Jaroš byl masarykovec tělem i duší. Protestoval proti politrukům v ČS. armádě na východě. Psal dopisy ČS. vojenské misi do Moskvy (gen. Píkovi), ve kterých si na toto a jiné stěžoval. Kdyby válku přežil, tak by dopadl jako Sochor. Protože byl po smrti, tak z něj mohl režim udělal kovanýho komunistu, stoupence SSSR a Stalina atd. Mrtvý se bránit nemohou. Ani překrucování fatů, ani plivání
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #18 kdy: Červenec 31, 2008, 10:00:13 »
A, Sochor, J. Buršík a R. Tesařík po obdržení vyznamenání Hrdina SSSR, které održeli za boje o Kyjev.
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

Machalica

• k.k. Landwehr
  • Zugsführer
« Odpověď #19 kdy: Srpen 29, 2008, 01:29:54 »
Ví někdo, jak byl vyznamenán Jarošův zástupce u Sokolova npor. Lohrer - Lom? Taky tam padl a nějak se o něm nijak moc nepsalo. Asi někomu neseděl do krámu.
A mimochodem: nevíte, který z důstojníků měl být předán NKVD za otevřenou kritiku komunistických praktik - ustavování tajných buněk v armádě?
A třetí otázka: po Dukle měl být z VB vyslán vojenský prokurátor, aby prošetřil činnost L. Svobody na Dukle. Údajně zahynul za nevyjasněných okolností.

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 7. prosince 2008
« Odpověď #20 kdy: Srpen 29, 2008, 01:54:04 »
ad třetí otázka - asi myslíš gen. Vedrala - Sázavského http://www.vuapraha.army.cz/db/detail_p.php?id=1473
kolem jeho smrti je hodně otazníků, ale údajně jsou to jen fabulace a se Svobodou byl v dobrém vztahu.¨
Na Dukle má svůj pomník http://www.setrop.cz/index_soubory/Dukla/slides/P1020280.html

Machalica

• k.k. Landwehr
  • Zugsführer
« Odpověď #21 kdy: Srpen 29, 2008, 02:05:24 »
Ne, toho nemyslím, gen. Vedral-Sázavský byl velitelem. Ten prokurátor neměl být v generálské hodnosti.

holoubek

• ČSR
  • Kapitán
    • vets
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 7. prosince 2008
« Odpověď #22 kdy: Srpen 29, 2008, 05:14:48 »
Kdyby válku přežil, tak by dopadl jako Sochor.
článek z wilkipedie hovoří o 4 atentátech http://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Sochor

Machalica

• k.k. Landwehr
  • Zugsführer
« Odpověď #23 kdy: Listopad 08, 2011, 11:56:04 »
Plivat by se mělo na ty všechny výše jmenované.
Proč na Jaroše a Buršíka, ti si s komunistickým režimem nezadali.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #24 kdy: Březen 15, 2012, 10:43:22 »
Ví někdo, jak byl vyznamenán Jarošův zástupce u Sokolova npor. Lohrer - Lom? Taky tam padl a nějak se o něm nijak moc nepsalo. Asi někomu neseděl do krámu.
A mimochodem: nevíte, který z důstojníků měl být předán NKVD za otevřenou kritiku komunistických praktik - ustavování tajných buněk v armádě?
A třetí otázka: po Dukle měl být z VB vyslán vojenský prokurátor, aby prošetřil činnost L. Svobody na Dukle. Údajně zahynul za nevyjasněných okolností.

Co vím, NKVD měl být předán právě Otakar Jaroš.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #25 kdy: Březen 15, 2012, 12:51:16 »
Chcete říci, že by Rusové vyznamenali titulem Hrdina SSSR někoho, kdo měl být v hledáčku NKVD? Nějak se mně to nezdá. Nevím, nevím.
Byť vyznamenání proběhlo in memoriam?
 Dále, Jaroše znalo mnoho lidí právě z Ruska a komunisté z něho udělali ikonu boje československých vojáků proti nacismu. Kolik bylo pojmenovaných kasáren před rokem 1989 po něm, atd.....

EDIT: ano, souhlasím, také jsem četl že O.Jaroš byl masarykovec a komunismus mu nevoněl. V tom se shodneme, jenom se mně nechce věřit tomu NKVD. Rusové věděli, že Hrdinové SSSR jsou pro ně výrazným symbolem pro válku. Nevím, nechci se přít, jenom se mně to nězdá....

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #26 kdy: Březen 15, 2012, 01:20:33 »
Četl jsem to například v knize Josefa Buršíka NELITUJ OBĚTI. A slyšel jsem to od více pamětníků. Otakar Jaroš byl totiž zapřísáhlý antikomunista.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #27 kdy: Březen 15, 2012, 01:20:50 »
Je škoda, že vyznamenání udělované za hrdinství v boji jsou poté v mírových dobách zneužita pro vyznamenávání z politických důvodů , pro ocenění různých slouhů /Husák, apod./ a jiných věrných. Pohled na 40 letého řády ověšeného důstojníka 35 let po válce je spíš k smíchu..My Češí všeobecně
nemáme moc ůctu k lidem , kteří vyznamenání mají a je to i tento důvod..Pro mne představa, že budu mlátit v korekci  člověka vyznamenaného za chrabrost v boji, ať už hrdinu Sovětského svazu nebo jiného bojového vyznamenání nepředstavitelná..