Autor Téma: Pacifik - všeobecná debata  (Přečteno 22910 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1545
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Re: Pacifik - všeobecná debata
« Odpověď #45 kdy: Červen 04, 2012, 11:10:22 »
Stiahnúť bojové lode je predsa len jednoduchšia úloha ako evakuovať pozemné jednotky z odľahlých ostrovov. Navyše v čase vylodenia na Leyte (október 1944) už bolo japonské obchodné a dopravné loďstvo prakticky v troskách, od začiatku vojny stratilo 1500 plavidiel s výtlakom takmer 6 150 000 ton. Nepodarilo sa mi síce zistiť koľko nových plavidiel za ten čas postavili, ale pochybujem, že sa im podarilo čo i len z významnejšej časti pokryť tieto straty. Navyše americká spravodajská služba tiež nezaháľala a je dosť možné, že by sa o chystanom odsune dozvedela a námorníctvo by to zrejme nenechalo len tak. Faktom tiež je, že od určitého času úlohou japonských obrancov nebolo dané územie udržať, ale v prípade útoku jednoducho získať pre materské ostrovy trochu času navyše na prípravu.
The only easy day was yesterday.

Reimann

  • Wehrmacht
    Schütze - vojín
  • Příspěvků: 7
Re: pacifik
« Odpověď #46 kdy: Srpen 22, 2013, 07:16:12 »
:wink:

S tou dekoncentraciou by som im to az tak nezazlieval, mali pohromade 4 tazke lietadlove lode, to by za normalnych okolnosti v pohode stacilo. Shokaku a Zuikaku nasadit nemohli, lebo boli poskodene. Okrem nich mali k dispozicii uz len lahke LL neschopne plnohodnotne operovat s flotilovymi LL. Ale samosebou, ked mali lod s radarom, mali ju zaradit do bojovej zostavy udernej flotily, hoci na druhej strane, Jamato bola pomerne pomala lod (27uzlov oproti min. 30 uzlom tazkych LL). 

Takze ano, najzavaznejsie problemy boli prieskum pocas samotnej bitky (Japonci tradicne neboli ochotni dislokovat viac ako 10% lietadiel na prieskum), absencia radaru "v prvej linii" a chaotickost rozhodovania. Este v momente, kedy Nagumo uz vedel o pritomnosti americkych lodi, dal rozkaz na utok na pozemne zakladne.

Moj nazor je taky, ze Japonci si mohli cely tento pruser odpustit, stacilo aby pocas navratu z utoku na Pearl Harbour obsadzovali strategicky dolezite ostrovy (Midway, Wake...), ktore sa neskor aj tak pokusili obsadit a tazko za to platili. A aj samotny utok na Pearl Harbou bol dost nepodareny. Nagumo mohol zotrvat v oblasti este par hodin a zlikvidovat aj americke LL, ktore sa vracali do pristavu a aj pristav samotny. Tiez s tymto ytokom nekoordinovali dalsie kroky voci americkej moci (okrem utoku na Filipiny), napr. mohli celkom lahko pomocou ponoriek aspon kratku dobu kontrolovat americke pobrezie a zablokovat niektore pristavy a trebars aj Panamsky prieplav. Americka Protiponorkova obrana totiz v tej dobe prakticky neexistovala. Atd.

S tím úplně nesouhlasím požkozená byla jen Shokaku a to si myslím že už byla chyba že v Korálovém moři nebylo celé první mobilní loďstvo ale  i tak kdyby zkoncentrovali i zbylé LL (Zuihó, Junyó a Ryujó tak by neměli Amíci šanci a navíc rychlos Akagi byla taky jen 27 uzlů(nějak Ti to nevyšlo, co znamená samotná citace? Pokud zde něco nenapíšeš, smáznu tento příspěvek) *T*