Autor Téma: Ludmila Michajlovna Pavličenko  (Přečteno 11394 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Hamerinski

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1715
  • Letadla, letci, osobnosti WW II
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 11. září 2008
Ludmila Michajlovna Pavličenko
« kdy: Únor 13, 2008, 04:19:25 pm »
Ludmila Michajlovna PavličenkoOdstřelovačka 54.střeleckého pluku (25.střelecké divize Čapajevské, Primorské armády, Severo-Kavkazského frontu

Narodila se 12.července 1916 v osadě Bělaja Cerkov, nyní město v Kyjevském kraji na Ukrajině, v rodině úředníka. Dokončila čtyři kursy Kijevské státní univerzity.

Velké Vlastenecké války se účastnila od července 1941 jako dobrovolník. Byla členem VKP(b)KPSS. Od roku 1941 se v sestavě Čapajevské divize účastnila obraných bojů v Moldávii a na jižní Ukrajině. Za dobrou přípravu ji umístili do odstřelovačské čety. Od 10.srpna 1941 se v sestavě divize účastnila heroické obrany Oděssy. V polovině října 1941 vojska Primorské armády nuceně opustila Oděssu a přesunula se na Krym, aby posílila obranu Sevastopolu (vojenskou námořní základnu Černomořské flotily).

250 dní a nocí se Ludmila Pavličenko účastnila těžkých a heroických bojů pod Sevastopolem. Spolu s vojáky Primorské armády a námořníky Černomořského loďstva hrdině bránila město ruské vojenské slávy.

Do července 1942 z odstřelovací pušky Ludmila Pavličenko zlikvidovala 309 hitlerovců (z toho 36 odstřelovačů). Byla nejenom dobrým odstřelovačem, ale i vynikající učitelkou. Za období obraných bojů vychovala desítky dobrých odstřelovačů, kteří následovali jejího příkladu a zlikvidovali nejednu stovku hitlerovců.

Titul Hrdniny Sovětského Svazu, řád Lenina a medaile Zlatá hvězda (No.1218) byly poručíku Ludmile Michajlovně Pavličenko uděleny výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR 25.října 1943.

V roce 1943 major pobřežní stráže Ludmila Michajlovna Pavličenko dokončila kursy Výstřel.

Po válce v roce 1945 dokončila Kyjevskou státní univerzitu. V letech 1945 až 1953 pracovala jako vědecký spolupracovník Hlavního štábu vojenského námořnictva. Účastnila se mnohých mezinárodních kongresů a konferencí, odvedla velkou práci v Sovětském výboru veteránů války.

Zemřela 27.října 1974. Pohřbena je ve městě hrdinovi Moskvě v urnové háji Novoděvičského hřbitova (sekce No.119)

Vyznamenána byla dvěmi řády Lenina a mnoha dalšími medailemi.

Jménem hrdiny Ludmily Michajlovny Pavličenko byla pojmenována loď Ministerstva rybího hospodářství.

kovtuna

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 6
Re: Ludmila Michajlovna Pavličenko
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2009, 10:09:38 pm »
Ludmila si už jako dítě hrála spíše s prakem než s panenkama. Když začala v roce 1937 studovat na Kijevské státní univerzitě historii, přihlásila se do kurzů pro odstřelovače, organizované Osoaviachimem. Brzy se stala bezkonkurenčně nejlepší ze všech kurzantů.  Současně s tím probíhal nábor dobrovolníků tzv. interbrigád na pomoc Španělské republice. Ludmila začala vážně uvažovat, že se přihlásí hned, jak dokončí univerzitu. Ale vítězstvím frankistů na jaře 1939 vzaly tyto její plány za své.
V létě 1941 jí k dokončení studií chyběla už jen diplomová práce, kterou chtěla dokončit na prázdninovém pobytu v Oděse se svým manželem. Tam ji zastihla válka, kvůli které musela svůj plán opět změnit a práci na studii o Bohdanu Chmelnickém (téma její diplomky) o několik let odložit. Oba, ona i její muž se přihlásili u odvodu jako dobrovolníci. Ludmila se jako absolventka kurzů pro odstřelovače dostala ke své pušce SVT-40, se kterou zneškodnila při obraně města 127 německých a rumunských vojáků a důstojníků. Když se v říjnu přesouvala z Oděsy do Sevastopolu, její muž již nebyl mezi živými. Padl v řadách obránců Oděsy.
Při obraně Sevastopolu utrpěla vážné zranění a musela být v červnu 1942 evakuována na palubě ponorky. V té době již bylo rozhodnuto, že se na frontu nevrátí, protože byla vybrána jako členka studentské delegace, která měla vycestovat do USA na pozvání Americké studentské asociace. Ludmila se sice chtěla vrátit na frontu, ale na Hlavní politické správě Rudé armády v Moskvě, kam byla spolu s ostatními delegáty pozvána jí vysvětlili, že tato propagační cesta za účelem získání americké veřejnosti pro myšlenku urychleného otevření druhé fronty je mnohem důležitější,  než její byť velmi záslužná bojová činnost na frontě. A tak hned po doléčení v srpnu, jak bylo plánováno, odletělo letadlo přes Irán a Blízký východ do severní Afriky. Odtud pak přes Atlantik do Washingtonu D.C. Tam byli Ludmila a ostatní členové delgace přijati prezidenem F. D. Roosveltem a jeho manželkou Eleanor. Poté následovala cesta napříč Spojenými státy až do Hollywoodu, kam byla pozvána Ch. Chaplinem. Další cesta delegace vedla do kanadského Toronta, kde promluvila na velkém mítinku mládeže a studentstva. Cesta delegátů byla v listopadu 1942 zakončena návštěvou Velké Británie, zejména bombardováním zničeného Coventry, kde Ludmila převzala šek na peníze od Anglo-sovětského výboru přátelství, vybraný britskými občany pro obránce Stalingradu.
zde - http://www.talkingbirds.co.uk/twin60/pages/06_tableclothstory.html#sniper
 

L. M. Pavličenko a M. M. Litvinov, Washington, září 1942

Ludmila Pavličenko a Sidor Kovpak, říjen 1943


Rudoarmejec7

 • Rudá armáda - RKKA
 • мл. Сержант - Mladšij seržant
 • Příspěvků: 55
Re: Ludmila Michajlovna Pavličenko
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 17, 2012, 07:28:14 pm »
там где мы, там победа!

Korben

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 1
Re: Ludmila Michajlovna Pavličenko
« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2020, 02:35:15 pm »
Je tam pár nepřesností. Ludmila odcházela do Oděsy studovat již jako rozvedená. Osud jejího manžela, kterého si z donucení vzala (kvůli těhotenství, - syn se narodil v roce 1932) ve svých 16 letech není znám.  Její druh Vasilij  Kovtun zahynul mezi obránci nikoliv Oděsy, nýbrž Sevastopolu. Foto:

1. Ludmila a Vasilij Kovtun, Sevastopol 1942
2. Ludmila a Vladimír Pčelincev, Washington, 1942
3. Ludmila a  starosta Angelo J. Rossi, San Francisco 1942
4. Ludmila zkouší Colt M1928 Thompson, Chicago, 1942
5. Ludmila pózuje s Winchester model 70, Chicago, 1942
6  Ludmila obdržela darem Model 1911, Detroit 1942
7. Ludmila a její syn Rostislav Aleksejevič, Moskva, 1943
8. Ludmila na konferenci o míru, Londýn 1968