Autor Téma: Bitva o Berlín  (Přečteno 47044 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sepp

 • US ARMY
 • First Sergeant
 • Příspěvků: 184
  • http://emiel1.blog.cz
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 1. února 2009
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #60 kdy: Prosinec 23, 2008, 11:20:28 »
Já o teto bitvě četl že ze západu se město mohlo dobít z menšími ztrátymi na životech ale Stalin trval na tom že město musí být dobito rudou armádou. Proto taky do této bitvy vrhl své dva nejlepší maršály, kteří samozdřejmě mezi sebou soupeřili čí front dobije berlín jako první. Možná proto byly takové sovětské ztráty, protože se jednotky promíchali a nebylo jasno v jejich postavení.
Pane Wachmajstr, vy jste hlava.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #61 kdy: Prosinec 24, 2008, 10:27:44 »
Já o teto bitvě četl že ze západu se město mohlo dobít z menšími ztrátymi na životech ale Stalin trval na tom že město musí být dobito rudou armádou. Proto taky do této bitvy vrhl své dva nejlepší maršály, kteří samozdřejmě mezi sebou soupeřili čí front dobije berlín jako první. Možná proto byly takové sovětské ztráty, protože se jednotky promíchali a nebylo jasno v jejich postavení.
a) nechápu, kdo by chtěl Berlín "dobíjet", např. klackem
b) to musel být velmi kvalitní zdroj. Nenapsali tam také náhodou, že byl Berlín obklíčený? Pokud ano, tak je poměrně logické, že RA do města postupovala i ze západu.
c) sovětské fronty měly pokud vím určené sektory. 1. běloruský front obklíčil a dobyl téměř celé město, 1. ukrajinský útočil severozápadním směrem z Lužice a bojoval o jih metropole. Takže promíchání se nejspíš nekonalo.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Ondra:)

 • US ARMY
 • Corporal
 • Příspěvků: 40
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #62 kdy: Březen 10, 2009, 07:58:38 »
k letadlu JU-390 :Technické údaje
Posádka: 10
Délka: 34,20 m
Rozpětí: 50,30 m
Výška: 6,89 m
Plocha křídel: 254 m²
Vlastní hmotnost: 39500 kg
Max. vzletová hmotnost : 75500 kg
Pohonná jednotka: 6 × motor BMW 801
Výkon: 6 x 1272 kW
Maximální rychlost: 505 km/h
Dolet: 9700 km
Dostup: 6000 m
Výzbroj: 3 kanóny MG 151/20 ráže 20 mm, 4 kulomety MG 131 ráže 13 mm


 
Jedna dobová fotka a jedna modelařina:)

Carius

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 102
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #63 kdy: Březen 10, 2009, 09:46:41 »
Je podobný letounu Seeadler, téměř stejný krom motorů.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #64 kdy: Březen 11, 2009, 06:49:14 »
2 Peter: možná v centru. Tam Koněv nadával aby přestali na jeho vojáky střílet jednotky nějakého (nevím-mám to z hlavy)ukrajinského frontu. Ti se museli nakonec stáhnout a nechat centrum a dobytí reischtagu Koněvovým vojskům :o......
2 ondra: jinak ten JU-390 by se hodil do samostatného téma..... :P
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Béďa

 • Wehrmacht
  Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 284
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 4. listopadu 2008
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #65 kdy: Březen 12, 2009, 11:56:39 »
Jen ke ztrátám: ač Němci způsobili Rusům v posledních měsících velké ztráty, nedá se to v žádném případě srovnávat s boji v Rusku v prvních letech války! V této době je to masakr i pro německé vojáky. Jednak řada zkušených vojáků prostě už padla a nahradili je nezkušení nováčci, jednak se Rudá armáda přeci jen naučila za roky války bojovat.

Tiny

 • Luftwaffe
 • Leutnant - poručík
 • Příspěvků: 296
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #66 kdy: Srpen 08, 2010, 11:56:15 »
Kdesi jsem četl, že kdyby válka pokračovala ještě tak rok, tak by Sověti neměli s čím bojovat. V době bitvy o Berlín jim zbylo asi 40 000 tanků (za válku ztratili asi 90 000) a jejich rezervy zkušenějších vojáků na tom taky už nebyly nějak slavně. Po tom roce by už museli sahat po různé sebrance ze všech koutů země, stejně tak by na tom nebyli moc dobře s technikou. Po válce obecně na Západě panovala iluze, jak je SSSR silná mocnost. Nicméně to bylo proto, že SSSR všichni brali jako zemi, která měla hlavní podíl na devastaci "nacistické bestie". Po válce to byla superchudá země, kde obyvatelstvo nemělo kde bydlet a co do huby. Zato Spojenci byli poměrně čerství a navíc měli atomovou bombu, kterou měli Rusové tuším až v roce 48. Kdyby Západ začal invazi, tak dokončí to, co Hitler začal :)
Teplé pivo je horší, než-li studená Němka!

zelezny kriz

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 1443
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #67 kdy: Září 03, 2010, 11:20:26 »
Myslím, že to není správný odhad..Byla to rozjetá mašinérie, kde celý stát na rozdíl od jiných byl přetvořen pro válku..Lidí dost, a vedení si mohlo s obyvatelstvem dělat, co chtěli..Neomezené možnosti v surovinách a rozjetá výroba  byl obrovský trumf..A 40000 tanků..?Dovedeš si představit, co to je za sílu..?A už se nemuseli přeskupovat..už tam byli...A bylo málo gen. Pattonů a v zádech veřejné mínění, což v Rusku neexistovalo...

schtudent

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 27
  • Military Range
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #68 kdy: Září 09, 2010, 08:47:48 »
Tiny:
Souhlasím s tím, že SSSR byl po válce velmi spustošený, ale během velmi krátkého období se dostal na předválečnou úroveň a během 60. a 70. let vyrovnal (nebo dokonce předčil) krok se západem. Snad ani nemusím zmiňovat velký pokrok v raketové technice (první lidská sonda ve vesmíru od SSSR, první člověk ve vesmíru, první žena ve vesmíru, první vozítko na měsíci atd.) a technice vůbec.  Samozřejmě, že v některých věcech byl lepší SSSR, v některých USA. Ale je třeba si uvědomit, čím vším SSSR prošel od začátku 20. století. Do začátku první světové války to byla velmi zaostalá země, bez vybudovaných komunikací, bez technologií, obyvatelstvo bylo záměrně udržováno v nevědomosti, aby bylo lépe poddajné (viz datum zrušení nevolnictví v Rusku a ve zbytku Evropy). Pak přišla první světová válka, potom občanská válka a intervenční armády několika zemí, poté meziválečné "čistky" a nakonec druhá světová válka. Oproti tomu USA měly za oceánem poměrně klidný život, poslední významnější válka, která se odehrávala na území USA, byla občanská válka (nepočítám menší konflikty typu americko-španělská válka nebo americkou výpravu do Mexika atd.). A pak samozřejmě následovala účast v 1. a 2. světové válce, ale tyto konflikty se neodehrávaly na území USA (nepočítám "padákové bomby", které shazovaly japonské balóny na americká města a způsobily minimální škody).
Pokud jde o poslední měsíce druhé světové války, tak navzdory velmi kvalitní a pokročilé německé technice byl konec neodvratný. I kdyby Němci vzdorovali déle a bojovali jen proti SSSR (např. mohli uzavřít mír se Spojenci), pak by to stejně skončilo vítězstvím SSSR, na jehož straně stála početní převaha lidí, techniky a materiální převaha. Sovětské továrny byly v bezpečí a už se vyráběl IS-3 a další nové zbraně. Pokud vím tak sovětské zdroje nebyly nekonečné (jak se někomu může jevit viz bitva u Charkova), ale v roce 1945 byly dostačující na to, aby zničily celé Německo. Jiná situace by ovšem byla, kdyby Němci odrazili vylodění v Normandii, dokázali zastavit Sověty v operaci Bagration a hlavně kdyby Němci odstranili Hitlera a udrželi si lidi jako Rommel, Mainstein, Guderian atd. Spolu se sjednocením výroby, soustředění se na tanky Panther I. a II. a další osvědčené stroje, by Sověti měli už opravdu problém. Válka by zřejmě skončila opět vítězstvím Spojenců, otázkou je, jestli by měli zájem pokračovat ve válce, která by se neustále protahovala (a to nepočítám veřejné mínění v daných zemích atd.). A pokud jde o atomovou bombu, tak tu získali Sověti v roce 1949 a určitou roli v tom jistě sehrála špionáž. Ale Sověti jen slepě nekopírovali něčí nápady, což vidíme např. u legendární bomby nazvané "Tsar Bomba".
Nedávno jsem viděl zajímavou knížku s názvem Pád Berlína a mohl jsem ji prolistovat. Jsou v ní uvedeny především osudy lidí, kteří byli nebo bojovali v Berlíně. Pokud by někoho zajímala Bitva o Berlín, tak doporučuji uvedenou knihu.
Studená válka, současné konflikty, tanky, letadla a lodě na mém blogu:
http://militaryrange.blogspot.com/

Sláma

 • RAF
 • Group Captain
 • Příspěvků: 1015
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #69 kdy: Září 09, 2010, 11:04:59 »
Chlapci, máte v tom, s prominutímn, trochu hokej. S prototypy zbraní se válka nevyhrává. Pokud byste si dali práci se studiem materiálů, poznali byste, že:
- v roce 1938, před podpisem Mnichova, Hitlera jeho generálové varovali, že Německo není na válku připraveno.Hitlerovi jeho bluifování vyšlo.
- v roce 1939 napadení Polska. Hitler je varován, že německo bude dokonale (!) na válku připraveno až v roce 1941!!!
- v roce 1940 Německo napadá Francii. Již teď se začíná projevovat velká potřeba surovin, lidí a válečného materiálu. Hitler ještě v tomto roce chce napadnout SSSR, ale plány mu kazí Mussolini svými akcemi na Balkáně.
- v roce 1941 Hitler napadá SSSR. OKW je zděšeno, neboť svá vojska zanechalo ve Francii, Holandsku, Belgii. Norsku, Dánsku, Československu a Polsku. Navíc Rusko je rozlehlé a začínají být problémy s logisdtikou, tedy doplňování zbraní a zásob bojujícím vojskům. Hitler proto nutí své spojence vyslat vojska proti SSSR.
- v roce 1942 obzvláště v Africe je cítit nedostatek paliva, tanků a nákladních aut.
-V roce 1943, po převzetí iniciativy Rudou armádou je jen otázka času, kdy bude konec války.
Všechna současná kdyby "alternativní historie" jsou pouze dohady lidí, kteří  nic nevědí o obrovských potížích s železnou rudou, wolframem a benzínem, tolik potřebným pro vedení soudobého boje....
Jenom v ráži tankové hlavni to není.....

schtudent

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 27
  • Military Range
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #70 kdy: Září 13, 2010, 07:29:27 »
Souhlasím s tebou, Slámo, Německo nebylo na válku proti SSSR připraveno. Dokonce Martin Bormann zastával názor, že by Říše měla mít se Sovětským svazem dobré vztahy a spíš se zaměřit na západ (tedy Velkou Británii). Dodnes se vedou spory, jestli Bormann jen nechtěl válku se SSSR nebo byl dokonce sovětský agent (což naznačují některé dopisy, kde se hovoří o blízké osobě Hitlera jako o sovětském agentovi). Pokud jde o suroviny, tak z těchto důvodů tuším obsadili Norsko a uzavřeli obchodní dohody se Švédskem a Švýcarskem (i když u Švýcarska šlo spíš o získání peněz za zlato a nákup zbraní). Další suroviny získávali od Jihoamerických států, ale poté, co státy Osy prohrály válku o Atlantik, bylo velmi obtížné vůbec něco získat z této oblasti. Jinak jsem ještě četl, že Německo díky SSSR získávalo obrovské množství pohonných hmot (když ještě byli spojenci) a také mohli přesouvat důležité osoby a náklady do Japonci obsazeného Mandžuska. Takže napadnout SSSR bylo dost kontraproduktivní, jenže toto rozhodnutí nevycházelo z rozumných úvah, ale bohužel pro Němce toto rozhodoval Hitler.
Pokud jde o alternativní historii ("co by, kdyby"), tak jsem jen uvedl, že pokud by Němci udělali kroky, které jsem uvedl v předchozím příspěvku, tak by pouze oddálili konečnou porážku. Každému je jasné, že po napadnutí SSSR, vyhlášení války USA a ztracení Afriky to nemohlo jinak skončit.  A to nepočítám Hitlerovo vměšování u Stalingradu, Kurska, invazi v Normandii, u ardenské ofenzívy a dalších.
Studená válka, současné konflikty, tanky, letadla a lodě na mém blogu:
http://militaryrange.blogspot.com/

stuka

 • Luftwaffe
 • Hauptmann - kapitán
 • Příspěvků: 513
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #71 kdy: Září 14, 2010, 02:14:51 »
Spousta dětí zemřelo v bitvě o Berlín. Nic příjemného bojovat proti malým vystrašeným nebo zfanatizovaným dětem.
„Do ticha krajiny ležící pod hlubokým sněhem, často i do burácení sněhové bouře, začala vlčice mluvit svou řečí – začala výt."                         
                                                            E. Vacková

schtudent

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 27
  • Military Range
Re: Bitva o Berlín
« Odpověď #72 kdy: Září 16, 2010, 04:59:56 »
Stuka:
Souhlasím, muselo to být peklo, o čemž svědčí dokumenty na youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=8H7eNUpBy7Q
http://www.youtube.com/watch?v=1ZF3UORiqr4
Pěkný popis celé berlínské operace je samozřejmě na wiki: http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_o_Berl%C3%ADn
Zajímavé je, že se bojů v Berlíně účastnila také známá divize Nordland. Divize však neměla plné stavy a nováčci měli slabý výcvik.
Jinak Němci při obraně dost improvizovali, takže se kopaly příkopy, do kterých pak umisťovali různou bojovou techniku jako tank Panter. Také se používaly věže z tanků, které se zabudovaly do pouličních barikád nebo opevnění. Němcům se také osvědčily tzv. Flakturm, obrázek např. zde http://berliner-unterwelten.de/files/flakturm_hh_geschichte_12_1.jpg
Šlo o masivní věže z železobetonu, které měly sloužit protiletadlové obraně, ale zároveň byly schopny pojmout několik tisíc lidí. Četl jsem, že několik věží se vzdalo až tuším 11. května 1945, protože je Sověti nemohli dobýt.
Před časem jsem také četl zajímavý článek, kde generál Weidling vypovídá o situace v Berlíně. Článek je zde: http://www.fronta.cz/general-weidling-o-padu-berlina
Studená válka, současné konflikty, tanky, letadla a lodě na mém blogu:
http://militaryrange.blogspot.com/