Autor Téma: Bitva u Arrasu (1917)  (Přečteno 7399 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Walther Model

  • Host
Bitva u Arrasu (1917)
« kdy: Prosinec 22, 2007, 04:27:44 »
Bitva u Arrasu:
Britský útok mělo provést 20 divizí 3.armády pod velením britského generála Allenbyho. Na severu je mělo podpořit devět divizí 1.armády. A jihu je mělo podpořit dalších sedm divizí 5.armády včetně australského 1.sboru ANZAC.
Ofenziva začala po pětidením bombardování německých pozic, na velikonoční pondělí 9.dubna 1917. Na pravém křídle se podařilo 3.armádě prorazit německé linie a dobýt Neuville Vitasse. Ve středu se povedlo postoupit o 3 až 5 km a ukořistit německá děla. Na levím křídle prorazili Spojenci německá postavení a obsadili Fampoux, které bylo jedním z cílů ofenzivy, po postupu o 5,5 km (Což byl nejdelší jednotlivý postup na západní frontě od listopadu roku 1914). Kanaďané rychle postupovali k hřebenu Vimy. Ráno 9.dubna obsadila 1. a 2.divize městečka Thélus a Ferbus, ležící 3,5 km od linie tvořící hlavní cíl útoku. Postup 3.divize byl ale po dobytí La Folie zastaven. Na levo se podařilo 4.divizi dobýt kótu 140, nejvyšší vrchol hřebenu Vimy. Kanaďané za tyto boje zaplatili 11 tisíci padlých a raněných v průběhu necelého týdne.

Britské kulometné hnízdo v akci proti letadlům během bitvy u Arrasu
Po prvním dni ale ztratil postup Spojenců rychlost. Pro 5.armádu byl plán vypracován až na poslední chvíly a její ofenzivu měla podpořit masová účast tanků, jenže tanky dorazily až o jeden den později a razily si cestu až za pěchotou, kterou měli krýt. Ofenziva 5.armády skončila neúspěchem a u Bullecourtu ztratili Australané více mužů, než za jakýkoliv jiný den války. Dne 11.dubna obsadila 3.armáda Monchy La Preux, ale oběvily se stejné problémy jako v předešlých ofenzivách: Problémy velení, přesunu a koordinace. A tak 3.armáda zůstala bez dělostřelectva, které se nepodařilo převést přes bahnitý terén. Němci navíc 11.dubna posílili svou obranu o posily. Britům se za první den bojů zvedlo sebevědomí, protože zajali 7 tisíc němců a 112 děl za poměrně nízkou cenu 8220 obětí. Když se ale Britové pokusili 11.dubna obnovit ofenzivu byli za velkých ztrát odraženi a jejich morálka znovu klesla. Ofenziva pak byla zastavena 15.dubna, i kvůli bouři která během několika dnů zesílila.

Němečtí vojáci s britským tankem, fotka byla pořízena 11.dubna v blízkosti vesnice Bullecourt

Dne 16.dubna, po dvoutýdenní dělostřelecké přípravě, zahájil Nivelle ofenzivu na řece Aisině. Pro hlavní útok východně od Soissinsu vyčlenil Nivelle francouzskou 5. a 6. armádu. Tyto armády získaly na podporu 128 tanků a 381 děl. Další armáda zůstala v záloze a další byla určena pro klamné akce východně od Remeše a pro podporu celkového útoku. Podle Nivella měla provést 20 francouzských divizí rychlí úder a dobýt výšiny nad Aisnou a poté dobýt německé linie u silnice Chamin des Dames. Dne 16.dubna tedy pronikla 5.armáda do hloubky 5 km a obsadila Juvincourt a 17.dubna obsadila 6.armáda území u pevnosti Condé. Francouzské tanky se však nehodily pro ofenzivu a většina byla zničena dřív, než stačila zasáhnout do boje. Francouzské letectvo navíc nebylo schopno čelit německé vzdušné převaze a německé letectvo tak odhalilo dělostřelecká stanoviště, které následně zničilo. Němci také zjistila francouzské plány operace a posílily své linie až na čtyři obranné linie za sebou.
Francouzská ofenziva byla nakonec zastavena 20.dubna, kvůli nedostatku munice, den poté co se jí pokusil zastavit francouzský prezident Poincaré. Nivelle počítal se ztrátou 15 000 mužů, ale zkutečnost byla něco okolo 187 000 mužů, záchranné služby tedy zkolabovaly. Francouzský prezident pak zbavil Nivella velení nad francouzskou frontou. Němci, i když ofenzivu odrazili, dopadli jenom o trochu lépe, měli 167 tisíc padlých. Tato prohra velice nahlodala francouzskou morálku, což nakonec vedlo k vzpouře ve francouzské armádě.

Ztráty:
Francie:
cca. 180 000 mužů
Německo:
cca. 167 0000 mužů

Zdroj:
Kniha: První světová válka
Autor: H.R. Willmott
Nakladetelství: Universum
Rok vydání: 2003 (V Česku 2005)

rase

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 2848
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 8. prosince 2008
Re: Bitva u Arrasu (1917)
« Odpověď #1 kdy: Leden 06, 2011, 12:19:15 »
Po dlouhé době sem oprášil imageshack, tak se dávám zajimavý obrázek.
Jak můžete vidět, němečtí pěšáci "dodělávají" jeden ze znehybněných britských tanků.
Zajimavé na obrázku je ale toto: Dole u pásu leží mrtvý člen osádky, vedle něj je pohozené vyprošťovací nástroje.
Uplně vpravo se ale v dýmu schovává ještě jeden člen osádky s nějakým nástrojem. Tankisty poznáte podle oněch divný helmiček.
 
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757