Autor Téma: Bitva u Verdunu (1916)  (Přečteno 18420 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Walther Model

 • Host
Bitva u Verdunu (1916)
« kdy: Prosinec 19, 2007, 10:31:18 »
Bitva u Verdunu:

Verdun bylo opevněné město, s prstencem opevnění, které chránila pouze slabá jednotka. Prakticky bez těžkého dělostřelectva. Děla totiž byla odtáhnuta v roce 1915 do Champagne, protože se zdálo zbytečné udržovat u Verdunu silné síly. S útokem Němců u Verdunu se nepočítalo ani když německý velitel Falkenhayn soustřeďoval na počátku roku 1916 své síly k ofenzivě. Úkolem této ofenzivy bylo "nechat Francii vykrvácet". Útok měla vést německá 5.armáda a na její podporu bylo přivezeno 1400 děl. Útok byl naplánován na 12.února 1916. Ale kvůli sněhové bouři byla ofenziva odložena. To dalo Francouzům čas na nezbytné přípravy k obraně.

Německá 5.armáda měla proti francouzské 2.armádě jasnou výhodu. Na pětikilometrové frontě mezi Meusou a Ornou soustředili němci devět divizí, proti dvou francouzským divizím. Německé dělostřelectvo bylo v poměru 4:1 oproti francouzskému dělostřelectvu a navíc si Němci  zajistili i jasnou převahu ve vzduchu. I v logistice na tom byli Němci lépe. Němcům zajištovalo zásoby tucet železničních kolejí, zatímco francouzům pouze tři. Z toho jižní byla porouchaná a severní mohli Němci vyřadit. Jediná cesta tedy byla La Voie Sacrée ("Posvátná cesta") (Cesta mezi Bar-le-Duc a Verdunem, deně tudy projíždělo minimálně 3500 nákladních vozidel).


Německá ofenziva nakonec začala 21.února palbou Kruppova námořního děla ráže 380 mm, která zasáhla katedrálu ve Verdunu vzdálenou téměř 32 km. Po německém devítihodinovém bombardování, které mnohé Francouze pohřbilo zaživa v jejich zákopech, vyrazilo na zteč 140 tisíc německých vojáků (Tři sbory). Jednomu sboru se podařilo dobýt d'Haumont a zbylé dva narazili na tvrdší odpor než očekávaly. Francouzi ale zbylé dva sbory nemohli dlouho držet. A 25.února se Němci probojovali k pevnosti Douaumont, největší francouzské pevnosti okolo Verdunu. Pevnost střežilo pouze 6 pravidelných a 56 teritoriálních střelců. Jednomu z němců se podařilo vyšplhat do pevnosti a sám zajal všechny francouze. Pevnost byla dobyta bez jediného výstřelu.

Dne 25.února  byl jmenován generál Pétain velitelem 2.armády. Místo toho aby ustoupil z Verdunu, jak hodně vojáků předpokládalo, začal budovat obranu města a francouzská armáda začala do Verdunu chrlit vojáky, děla i letectvo. Vojáci se vydali na cestu zrovna když přišlo tání a celé území se proměnilo v močál. Přesto se francouzům podařilo do konce února vyrovnat počet letadel a tanků. Pétain rozkázal zahájit protiútok, dobýt zpět Douaumont a vybudovat silnější zákopy a postavení aby se mohla pěchota v pevnostech vzájemně podporovat. I přesto byla francouzská situace zcela zoufalá.


Dne 6. března se Němci pokusili dobýt i západní břeh Meusy, obsadit vrchol Le Mort Homme ("Mrtvý muž") a kótu 304. Boje o tyto kopce probíhali po celý měsíc březen. Také stále probíhali operace u rozvalin vesnice Vaus, která během jedniného měsíce přešla z jednich rukou do druhých třináckrát. Boje na západním břeh pak přerušil hustý déšt. Na východním břehu ale stále probíhali boje o Douaumont. Do konce dubna ztratila německá 5.armáda cca. 120 000 mužů. I přesto Němci dobyli 6.května vrchol Le Mort Homme i kótu 304. A do konce měsíce francouzský odpor na celém vrcholu De Mort Homme utichl. Francouzi niní pod vedením Nivellea zahájili ofenzivu a dostali se až k pevnosti Deuaumont ale nepodařilo se jim jí dobýt. Němci prvního května dospěli až k pevnosti Vaux, tam ale narazili na velice silný odpor.

Německé odstřelování pevnosti Vaux začalo 1.června. Uvnitř pevnosti se bránilo pouhých 600 francouzských vojáků pod vedením majora Raynala, z nichž bylo mnoho zraněních. Ráno 2.června byla palba náhle zastavena a na zteč se vrhly dva německé prapory.Raynal se stáhnul s muži do podzemních chodeb a tam se bránil pomocí kulometů a granátů. Němci ale použili plamenomety aby Francouze vykouřili. Raynal poslal posledního holuba s prosbou o pomoc. Hned dalšího dne podnikli Francouzi protiútok. Stejně ale jako další čtyři, při kterých utpěly obrovské ztráty, obráncům nepomohly. Dne 7.června pak Raynal kapituloval. Při obraně padlo přibližně 100 a 2740 Němců. Dne 8.června pak dosáhli Němci pevnosti Thiaumont 5 km od Verdunu. Němci se téměř dostali k Pétainovu hlavnímu stanu a Francouzská armáda se hroutila. Pétain psal 11. června dopis Joffremu: "Verdun je ohrožen a Verdun nesmí padnout! Německá morálka by se pádem města zvedla a naše by ještě víc poklesla!"   Boje o Thiaumont vrcholili, když náhle musel Falkenhay ofenzivu přerušit. Sověti totiž zahájili Brusilovu ofenzivu na východě.


Němci znovu zaútočili 22. června. Jejich cílem byla pevnost Souville. Francouzi znovu pomysleli na ústup, ale kvůli tomu že do bitvy investovali značné prostředky, ústup nepřipadal v úvahu. Francouzi mezitím ztratili Fleury, den po něměckém překvapivém útoku za použití otravného plynu fosgenu dne 22.června. Francouzi však zorganizovali protiútok a tak se německý postup v této oblasti zastavil. Náhle přišel příval deště a tak byla německá nová ofenziva odložena. Útok tedy začal o půlnoci 10.července (Púvodní datum: 8.července). Němcům se podařilo dobýt Souville. Dne 14.července ale zase ustoupili před francouzskými protiútoky. Celé léto pokračovaly útoky a protiútoky na obou stranách.

Dne 24.října Francouzi pomocí rychlého úderu dobyli zpět pevnost Deuaumont, 2.listopadu byla dobyta zpět i pevnost Vaux. Dne 15. prosince pak Francouzi obsadili většinu svého ztraceného území.

Ztráty:

Francie: 542 000 mužů - polovina padla zbytek ranněn

Německo: 434 000 mužů   


Zdroj:

Kniha: První světová válka

Autor: H.R. Willmott

Nakladetelství: Universum

Rok vydání: 2003 (V Česku 2005)

Francouzský voják je zasažen kulkou
Mapka části německého útoku

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1544
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Bitva u Verdunu (1916)
« Odpověď #1 kdy: Duben 30, 2009, 07:56:02 »
Malá ukážka intenzity delostreleckého bombardovania :

Pevnosť Douaumont pred nemeckou ofenzívou :


Pevnosť Douaumont v novembri roku 1916 :


Systém verdunských pevností bol rozdelený do dvoch línií. Vonkajšiu líniu obrany na pravom brehu rieky Meuse tvorilo 11 väčších, či menších pevností : Froideterre, Thiaumont, Douaumont, Vaux, La Laufée, Moulainville, Derame, Rozelier, Saint Symphorien, Haudainville, La Falouse. Na ľavom brehu rieky stálo rovnaké množstvo pevností : Dugny, Landrecourt, Regret, Les Sartelles, Chana, Choisel, Bois Bourrus, Marre, Belle Epine, Vacherauville, Charny. Vnútornú líniu obrany zase na pravom brehu rieky vytvárili pevnosti Belleville, Saint Michel, Souville, Tavannes, Belrupt. Na ľavom brehu stála len menšia pevnosť Chaume.

The only easy day was yesterday.

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Bitva u Verdunu (1916)
« Odpověď #2 kdy: Květen 03, 2009, 10:16:58 »
Pre Walther Model: Mas tam chybu. V r. 1916 urcite nemohlo ist o Sovietov. Brusilov bol carsky general.  ;) ale inak pohodicka

Bambi

 • Rudá armáda - RKKA
 • подполковник - Podpolkovnik
 • Příspěvků: 1018
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.  Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. září 2008
Re: Bitva u Verdunu (1916)
« Odpověď #3 kdy: Květen 04, 2009, 08:30:32 »
Brusilovova ofenzíva málem rozhodla válku na východní frontě. Byla to brilantní ukázka strategie a taktiky, která mohla zlomit prokletí poziční války. Až dodělám ponorky (jestli někdy) třeba založím vlákno...... ;)
"пуля дура, штык молодěц!!!"

von.erzgebirge

 • Wehrmacht
  Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 432
 • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. května 2009
Re: Bitva u Verdunu (1916)
« Odpověď #4 kdy: Srpen 06, 2009, 11:25:10 »
Pohled na Verdun očima lidí a ne generálů.
V blízkosti Verdunu se nachází několik obrovských hřbitovů. Na jednom z nich stojí vysoká socha ženy s tragickou tváří, která si klade prst na němá ústa. Na úpatí sochy je nápis: "Buďte tiše, hrdinové odpočívají."


Dopis francouzkého vojáka.
"Milá matko, překročili jsme les Vaux Chapitre. Je to hrůza, jeden trychtýř vedle druhého, v každém leželi tři nebo čtyři mrtví, Francouzi i Němci, jeden přes druhého. Jsou tady mrtví z října, pod nimi ti, co zemřeli v červnu, a pak už jen holé kostry těch březnových. Někteří ještě vypadají, jako by spali, modré a šedé uniformy jsou dnes nazelenalé. Nacházíme kusy těl, jsou téměř jako stromy, které tady nemají ani koruny, ani větve. Střely je roztrhaly až ke kořenům. Je tady pusto a ticho. Obrovský hřbitov lidství. Přeskakujeme mrtvé, bojíme se jich. Zítra jdeme do útoku. Modli se za mne."
Budoucnost je jasná. To pouze minulost se stále upravuje.