Autor Téma: StuG III  (Přečteno 23950 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peslezedirou

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
StuG III
« Odpověď #30 kdy: Červenec 23, 2007, 03:32:46 »
Citace: Kageneck
Proste to tak bylo. Zrejme proto, ze tank nebyl urcen jen na niceni tanku, ale take zivych cilu (pechota), ktera se na bojisti vyskytuje ve vetsim poctu nez tanky.
Přesně, z počátku války byl tank určen k proražení fronty, ničení míst odporu, kulometná hnízda atd. živá síla nepřítele PzKw IV s krátkým kanonem, v podstatě vrhač nábojů.

K boji s tanky byl spíše určen PzKw III.
Stug III, jako podpora pěchoty.

Takže daný počet nábojů v Stug III je dost možný, hlavně pokud by se jednalo o verzi s krátkým kanonem. S postupnou "specializací" na stíhače tanků je možné, že posádky začala vozit větší počet průbojných nábojů. I když vezmu, že často Stug III musel plnit nejrůzněší ukoly, tak si pořád myslím, že trhavých nábojů vozil víc než průbojných.
Pes který štěká nekouše :)

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Limit nábojů v StuG-III
« Odpověď #31 kdy: Srpen 09, 2007, 12:56:16 »
Co se týče počtu nábojů v útočných dělech tak stačí si prohlédnout na fóru Panzernet v útočných dělech snímek jak posádka nakládá munici,mimochodem krásný snímek.Všimněte si,jak malé a krátké ty náboje jsou a zkuste je porovnat s délkou celého náboje ráže 88mm v tanku Tiger.Jinak co se týče pochybností o počtu zničených 45 kusů obrněné techniky,tak se asi nejednalo ve všech případech o tanky,ale připomínám jen postřeh Michaela Wittmana,kdy porovnává východní frontu s bojištěm na západě,kde vlastně německé tanky bojovaly v Rusku na velikou vzdálenost a z útočné formace se po dojetí k německým liniím stal roj zmatených mláďat,která ztratila matku,právě díky rovinatému terénu.Oproti tomu na západní frontě zvlněná krajina,živé ploty apod. nutily úplně přehodnotit taktiku tankového boje.A bylo-li zataženo a Američané bez podpory letectva,asi se dalo,viz Villers Bocage.
flak88

Peslezedirou

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
StuG III
« Odpověď #32 kdy: Srpen 09, 2007, 09:27:04 »
to flak88
sežen si knížku " Válka na východní frontě 1941-1945" James Lucas

äutor se hodně věnuje samohybným dělům, kapitoly : samohybná útočná děla v akci,  samohybná útočná děla v závěrečných fázích obkličovací opearace v protstoru Kyjeva, četa utočných děl v boji se sovětskými vojsky útočících na Ržev, 249 brigáda útočného dělostřelectva v bojích o berlín atd....
v celku zajímavá knížka...
Pes který štěká nekouše :)

flak88

• Wehrmacht
Válka na východní frontě 1941-1945
« Odpověď #33 kdy: Srpen 10, 2007, 07:21:41 »
Tu knížku mám a už v roce 2003 jsem na základě hlubokých dojmů z jejího přečtení psal článek do fóra války.cz příspěvek a i nadále jsem zastáncem jejich použití,protože dokázala/útočná děla/zastavit sovětské útoky za použití relativně malých prostředků/2-3 útočná děla/a také díky své nízké siluetě.Stejně tak jsem okouzlen i stíhačem tanků Hetzer a dokonce jsem četl v nějaké ruské publikaci postřehy sovětských tankistů,že když zjistili postavení Hetzerů v pevné obraně,útok byl přesměrován jinam,protože čelně bylo těžké Hetzera zasáhnout.Dále nízké výrobní náklady díky absenci složité otočné věže atd,však to znáte.Ale ta výše popsaná knížka je jednou z mých nejoblíbenějších.flak88
flak88

flak88

• Wehrmacht
StuG-III a Michael Wittman
« Odpověď #34 kdy: Srpen 10, 2007, 10:48:39 »
Jesli mě paměť neklame,mám dojem že na útočných dělech StuG-III začínal i M.Wittman,když nepočítáme jeho počátky u obrněných aut.Domnívám se,že právě zde si vypracoval určitý cit pro pozdější boje proti rudým tankovým vlnám,protože útočná děla měla velice malý odměr kanonu do stran,myslím 5 stupňů a 11 stupňů do stran,což je docela málo a zaměřovalo se tedy celým strojem.Právě proto bylo nutno počítat s tím malým odměrem a mít jakousi rezervu při zaměřování.Zmiňuje se o tom mimo jiné i Hugo Primozic.

Co se M.Wittmana týče,tak později právě tyto vlastnosti zaměřování spolu s fenomenálním kanonem 88mm a střelcem B.Wollem v tanku Tiger umožnily vlastně hromadné ničení obrněné techniky.Samozřejmě že všechno nebyly tanky.Tank Tiger vlastně na východní frontě nenašel do zavedení SU-85,nebo IS-1 na vzdálenost kolem 2 500 metrů protivníka,samozřejmě čelně.Co se Tunisu týče,tak tam proti Tigerům stály tanky M3 Lee s 75mm kanonem a ty také neměly šanci.Viz můj další příspěvek.flak88
flak88

flak88

• Wehrmacht
Průbojnost bočního pancíře tanku Tiger
« Odpověď #35 kdy: Srpen 10, 2007, 11:01:52 »
V návaznosti na můj předchozí příspěvek zde uvedu hlášení velitele 501. s.Pz.Abt. majora Luedera z Tunisu,kde hodnotí po bitvě efektivnost britských zbraní:"Standardní protipancéřové granáty používané tankovými kanóny ráže 75mm/myšleno v tancích M3 Lee/nejsou schopny pancéřováním našich těžkych tanků proniknout.Podle výsledků z bojových akcí vyšlo najevo,že posledních 10mm bočního 80mm pancíře tanků Tiger vydrželo zásah granátem této ráže na vzdálenost 150metrů/sic/.37mm protipancéřové granáty lehkých tanků M3 Stuart jsou sice velice přesné,ale zasáhnout s nimi průzor řidiče tanku,velitelskou vežičku,nebo mezeru mezi věží a korbou je velice obtížné.Pouze v jednom případě se stalo,že byl granátem 37mm zasažen prostor v mezeře mezi věží a korbou a tento tank byl z boje stažen k opravě.To je citace z knihy D.Krále 501.schwere Panzer Abteilung.flak88
flak88

vilnius

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Re: StuG III
« Odpověď #36 kdy: Březen 29, 2013, 05:13:16 »
Chtěl bych poradit s označením které jsem našel na fotce se stugem III hledal jsem na internetu cca 1 den a bez úspěchu.pokusil jsem se to namalovat viz.obr http://lewa259.rajce.idnes.cz/symbol#DSC_0055.jpg

TonyHazard

• Administrátor
  • Kvalitními příspěvky podporuj forum Panzernet!
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 30. června 2009
« Odpověď #37 kdy: Březen 29, 2013, 10:55:40 »
Chtěl bych poradit s označením které jsem našel na fotce se stugem III hledal jsem na internetu cca 1 den a bez úspěchu.pokusil jsem se to namalovat viz.obr http://lewa259.rajce.idnes.cz/symbol#DSC_0055.jpg
Prošel jsem pár knížek, ale na podobný symbol jsem nenarazil. Spíše než nákres, pomohla by fotka toho vozidla.
Nebojuj s nikým, kdo neví nic o vztahu rytíře a meče!

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #38 kdy: Březen 31, 2013, 03:07:43 »

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o znak sturmgeschütz brigade 202

vilnius

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #39 kdy: Březen 31, 2013, 09:54:21 »
Velice děkuji uživateli vencovi že to našel což ja ani za dva dny hledani.

Werner Baumbach

• Luftwaffe
  • Jäger - vojín
« Odpověď #40 kdy: Květen 11, 2013, 03:23:19 »
Nevíte někdo jak vypadal zaměřovač u Stug III C s kanonem 7,5 kwk 37 L/24 a zda se lišil od novějších verzí již s dlouhým kanonem?