Autor Téma: Operace Herkules  (Přečteno 6801 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Operace Herkules
« kdy: Prosinec 15, 2007, 06:08:40 »
Operace Herkules

Krátce po vstupu Itálie do války se ukázalo, že Itálie sama není schopna bez pomoci ovládnout Středomoří. Pro zamezení vlivu Britů v této oblasti bylo důležité obsazení Egypta, Gibraltaru ale také Kréty, Kypru a jak budoucnost ukázala především Malty.
Poprvé se o Maltě hovořilo v německém vrchním velení v létě 1940. Všem bylo zřejmé, že k ovládnutí východní části moře je tento nevelký ostrov o rozloze pouhých 216 kilometrů čtverečních nutné dobýt. Na Maltu došlo i v rozhovoru s říšským maršálem Görringem a generálem Studentem 25. ledna 1941. Tehdy dostal Student od Görringa pokyn, aby prozkoumal možnosti výsadkových operací na těchto místech: Kréta, Kypr a Malta.

Okamžitě se rozpoutala debata o tom, zda je důležitějším operačním cílem Kréta nebo Malta. Podle generála Warlimonta (jeden z nejvyšších činitelů OKW) byli všichni důstojníci pozemního vojska, Kriegsmarine i Luftwaffe pro upřednostnění Malty. S tím souhlasil jak Keital tak Jodl. Malta byla totiž klíčovým opěrným pilířem "mostu" spojujícím Gibraltar se Suezským průplavem a Egyptem. Oproti tomu generál Student byl pro obsazení Kréty. Odtud bylo možné vést útok na Kypr, Suezský průplav i Blízký východ. Nemalou váhu měl i argument, že odtud bylo možné bombardovat rumunská ropná pole. Student získal podporu Görringa a společně na svou stranu přiklonili i Hitlera. Ten vydal směrnici číslo 28  (operace Merkur).
Vypořádat se s Maltou se rozhodl Hitler v prosinci 1941, kdy přesunul na Sicílii II.letecký sbor, který měl zesílit tlak vytvořený již zde působícím X.leteckým sborem (převelený z Norska). Postupně bylo do Středomoří posláno téměř 1000 letadel.  Zároveň byl do funkce Oberbefehlhaber Süd jmenován polní maršál Albert Kesselring, ten měl za úkol získat nadvládu ve vzduchu, eliminovat Maltu jako vojenskou základnu, zajistit námořní komunikace zásobující německo-italská vojska v severní Africe a zabránit zásobování obklíčeného Tobruku. Bylo ale otázkou jestli Maltu dokáže Luftwaffe vyřadit sama či zda bude nutná invaze. Když Rommel zahnal Brity ke Gazale, vidělo velení námořnictva šanci Maltu definitivně vyřídit.
Vypracování plánu Herkules dostal za úkol Kesselring a jeho štáb. Ten pozval v dubnu 1942 do Říma Studenta, který měl operaci osobně velet. Scénář operace byl následující: před hlavní vlnou výsadku přistane prapor majora von der Heydte, který vyřadí protiletadlové baterie v oblasti výsadku. Poté jižně od La Vallety přistanou hlavní výsadkové síly, zde vytvoří silné předmostí a provedou bleskový útok na město a letiště. Další síly měly být přepraveny letadly na obsazené letiště. S útokem ze vzduchu bude synchronizován námořní výsadek na pobřeží jižně od La Vallety. K oklamání protivníka měl být proveden klamný výsadek v zátoce Marsa Scirocco. Námořní výsadek mělo zabezpečit italské námořnictvo, transportní letadla s výsadkáři německá 2. letecká flotila. Operace se měla zúčastnit 7. parašutistická divize a tři výsadkové pluky. Dále pod dohledem generála Ramckeho dobře vyškolená divize "Folgore" (generál Frattini), pro letecký transport vyškolená divize "Superba" a další 4 divize pěchoty. Celkem se mělo leteckého výsadku zúčastnit 30 tisíc výsadkářů a 70 tisíc italských vojáků tvořící námořní výsadek. Tyto síly měly převýšit obránce v poměru 3:1.
Student operaci považoval za mnohem lépe připravenou než výsadek na Krétě v květnu 1941. Operace Herkules se měla uskutečnit 10. července. Mussolini požadoval, aby před výsadkem byl dobyt Tobruk a aby se poté Rommel zastavil na egyptské hranici.  Po obsazení Malty mělo dojít k zajištění zásobování německo-italské armády pro další ofensivu směrem na Káhiru a Suezský kanál. Toto pořadí operací bylo přijato a schváleno. Dobytí Malty v únoru 1942 požadoval i generál Rommel vědom si toho, že jeho problémy se zásobováním jsou přímo spojené s akcemi britského letectva a námořnictva operující z Malty.

Mezitím se pracovalo na vyřazení Malty jako vojenské základny a na připravení "půdy" pro výsadkovou operaci. Po jmenováni Kesselringa do funkce zesílilo bombardování. Do konce prosince 1941 byl ostrov vystaven 175 leteckým útokům, v lednu již 263, tj. více jako osmi denně. V březnu 1942 bylo na ostrov svrženo 2170 tun bomb, v dubnu letectvo podniklo kolem 3900 vzletů a na ostrov dopadlo dalších 6728 tun bomb. Od začátku války do konce května 1942 Malta přestála 2470 náletů, tedy jeden nálet za 7 hodin. Letecký tlak byl skutečně obrovský. Stíhači Luftwaffe doslova smetli v tomto období RAF z oblohy. Na konci ledna bylo schopno boje 28 britských letadel, v polovině února již jen 11 letadel. Navíc měla Malta problémy se zásobováním. Na ostrově chyběla ropa, součástky ale i potraviny. Od listopadu 1941 (kdy byla potopena letadlová loď Ark Royal) nebyly dopraveny žádné stíhací letouny. Teprve 7. března bylo dopraveno 15 Spitfirů, koncem března bylo dodáno dalších 16 Spitfirů. 20. dubna Malta obdržela 47 letadel téhož typu, ale okamžitě po přistání byli atakovány německými bombardéry a všechny Spitfiry byli zničeny. Britové se v dubnu úplně vytratili z oblohy. Generál Bruno Loerzer, velitel II. Sboru Luftwaffe, 2. května hlásil Kesselringovi, že splnil úkol a Malta byla jako letecká a námořní základna vyřazena. V tu chvíli měla být provedena operace Herkules.
Kvůli nedostatku prostředků bylo pro operaci Herkules nutné, aby Rommel přerušil své operace. Ten se ovšem obával protiútoku a vynutil si svolení pokračovat v útoku. Operace skončila úspěchem a jeho síly se hnali do Egypta. Hitler si musel nyní vybrat. Měl zastavit úspěšně postupujícího Rommela ve prospěch plánu na obsazení Malty? Nebo dát přednost lákavě vypadající kořisti v Egyptu a dočasně zrušit operaci Herkules? Hitlerovo rozhodnutí podpořila zpráva generála Crüwella, který se právě vrátil z Afriky a podal dost nepříznivou hodnocení o morálce Italů. Hitler se zalekl, neboť se obával, že kdyby se na scéně objevila britská flotila, tak by Italské lodě zamířily zpět do přístavů a nechali by výsadkové jednotky na pospas. Proto se rozhodl útok na Maltu odvolat. 17. června ve svém hlavním stanu Hitler uvedl, že dobytí Malty je velmi důležité, ale zároveň že se během ofensivy na východě dá sotva uskutečnit. Pozdější vývoj ukázal, že vhodná doba na dobytí Malty byla promeškaná. Malta tak i přes neustálý tlak byla zachráněna a stala se rozhodujícím faktorem porážky Afrikakorpsu i italského námořnictva ve Středomoří.
Možná nejlépe a nejvýstižněji shrnul boj o Maltu polní maršál Keitel při výslechu v Norimberku 27.6.1945. Na otázku "Proč nebyl dotažen do konce útok na Maltu?" odpověděl: "To byla také chyba, protože jsme nedovedli k závěru svůj letecký tlak. Také nedostatek umění a vůle na straně Italů znemožnil podpořit tento útok z moře. Nešlo to bez bitevních lodí a my (Němci) jsme ve Středomoří žádné neměli. Plánovalo se to, ale vůdce dal radši přednost Rommělově kampani."
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Re: Operace Herkules
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 15, 2007, 07:35:10 »
Citace: "Kageneck"
Operace se měla zúčastnit 7. výsadková (parašutistická) divize a tři výsadkové pluky.


Ohledně plánované účastni německých výsadkových jednotek, 7. výsadková divize (7. Fallschirmjäger Division) v plánu rozhodně nebyla, protože vznikla až v září 1944. Operace se měla s největší pravděpodobností účastit  7. Flieger Division. Jinak se mé zdroje shodují s v tom, že Luftwaffe se měla podílet dvěmi nekompletními divizemi.Jako jeden z rozhodujících důvodů zrušení této operace  je často uváděna Hitlerova nedůvěra vůči Ducemu. Vždy při projednávání této operace si Duce (buď osobně nebo skrze své velitele) kladl další a další podmínky pro účast v této operaci. Povětnou poslední kapkou měla být žádost o zvýšené dodávky xx xxx t pohonných hmot pro Regia Marina. Bylo by vůbec otázkou jak by se k operaci Regia Marina postavilo.Jinak můj názor je asi tokovýto..operace Hercules by sama o sobě Ose ve Středmoří válku nevyhrála. Pokud se totiž podíváte na Středomořské válčiště globálněji tak je zřejmé, že jen prostá změna cílů (místo Kréty obsadit Maltu) by německý problém se zásobováním nevyřešila. Kréta ač, není tak dobře strategicky umístěná, by se rázem stala oním odrazovým můstkem k napadání zásobovacích tras. Jediné uspokojivé řešení pro Osu by byla okupace obou těchto ostrovů.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Operace Herkules
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 15, 2007, 10:44:58 »
Citace: "Peter"
Citace: "Kageneck"
Operace se měla zúčastnit 7. výsadková (parašutistická) divize a tři výsadkové pluky.


Ohledně plánované účastni německých výsadkových jednotek, 7. výsadková divize (7. Fallschirmjäger Division) v plánu rozhodně nebyla, protože vznikla až v září 1944. Operace se měla s největší pravděpodobností účastnit  7. Flieger Division.
V české literatuře je Flieger Division překládána jako výsadková divize. Když jsi mě opravoval, tak jsem to zjevně špatně pochopil. Jsem rád, že to taky někdo kontroluje....Citace
Jinak můj názor je asi tokovýto..operace Hercules by sama o sobě Ose ve Středmoří válku nevyhrála. Pokud se totiž podíváte na Středomořské válčiště globálněji tak je zřejmé, že jen prostá změna cílů (místo Kréty obsadit Maltu) by německý problém se zásobováním nevyřešila. Kréta ač, není tak dobře strategicky umístěná, by se rázem stala oním odrazovým můstkem k napadání zásobovacích tras. Jediné uspokojivé řešení pro Osu by byla okupace obou těchto ostrovů.
Operace Herkules měla probehnout v červnu popřípadě červenci 1942, tudíž rok po obsazení Kréty. Zřejmě jsi měl na mysli obecně obsazení Malty. Když už jsme u toho slovíčkaření 8)Obecně italská vůle cokoliv riskantního podniknout byla velmi malá. Často s početní převahou se raději vyhnuli střetnutí, jen aby neriskovali ztráty. Na druhou stranu ztrácelo italsko-německé loďstvo mnoho lodí při pokusech o zásobování Rommela, když celé měsíce nebylo Comando Supremo ochotno změnit trasy konvojů.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Operace Herkules
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 16, 2007, 10:00:25 »
Citace: "Kageneck"
Operace Herkules měla probehnout v červnu popřípadě červenci 1942, tudíž rok po obsazení Kréty. Zřejmě jsi měl na mysli obecně obsazení Malty. Když už jsme u toho slovíčkaření 8)


Samozřejmě, má úvaha reagovala na tvůj text, kde ses věnoval rozboru důležitosti obou cílů, cituji :

Citace
Podle generála Warlimonta (jeden z nejvyšších činitelů OKW) byli všichni důstojníci pozemního vojska, Kriegsmarine i Luftwaffe pro upřednostnění Malty. S tím souhlasil jak Keital tak Jodl. Malta byla totiž klíčovým opěrným pilířem "mostu" spojujícím Gibraltar se Suezským průplavem a Egyptem. Oproti tomu generál Student byl pro obsazení Kréty. Odtud bylo možné vést útok na Kypr, Suezský průplav i Blízký východ. Nemalou váhu měl i argument, že odtud bylo možné bombardovat rumunská ropná pole.
chtěl jsem naznačit, že kdyby bylo tehdy rozhodnuto "první Malta", že si nemyslím, že by měla Osa ve Středomoří vyhráno. A jinak by se asi operace plánovala (a prováděla), kdyby se nemuseli Němci ohlížet na Italy..jinak řečeno nebýt těžkých ztrát na Krétě, mohli Němci se pokusit naplánovat operaci sami -> realizace by nebyla vázána na neustálých dohadech s Italy.Jinak ještě k té 7. výsadkové divizi..někdy je nešťastné překládat názvy jednotek do češtiny. Sám sem se v tom zamotal když jsem dělal skupiny armád (Jäger Division apod.). Ale pokud překládat tak, správný převod do češtiny je následující :

7. Fallschirmjäger Division - 7. výsadková divize / 7. parašutistická divize (je přeci totéž ne?)

7. Flieger Division - 7. letecká divize7. Flieger Division nebyla čistě výsadková divize, ale zčásti výsadková a zčásti byly její jednotky převáženy letadly na místo určení, tedy neseskakovaly na místo bojů, ale byly vysazeny až na letišti. A pokud jiné servery, byť vyhlášené (fronta aj.) používají termín 7. parašutistická divize tak je to prostě špatný překlad do češtiny. (nebo faktická chyba, ale 7. výsadková vznikla skutečně až v září 1944).
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operace Herkules
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 25, 2012, 04:03:52 »
...Dobytí Malty v únoru 1942 požadoval i generál Rommel vědom si toho, že jeho problémy se zásobováním jsou přímo spojené s akcemi britského letectva a námořnictva operující z Malty...

Akurát čítam III. diel knižky Bojujte s nepriateľom zblízka (Britské vojnové námorníctvo v druhej svetovej vojne) od Correlliho Barnetta a v časti venovanej Stredomoriu som narazil na zaujímavý názor, ktorý autor prevzal z diela Supplying war od Martina von Crewelda. Podľa neho rozbor logistických problémov Osy v Afrike ukázal, že útoky britského letectva a ponoriek na námornú plavbu zo základní na Malte a Egypte nemali v súhrne rozhodujúci vplyv na Rommelovu schopnosť viesť boj. Problémy so zásobovaním po celú dobu Rommelovho ťaženia spočívali v obmedzenej kapacite líbyjskych prístavov a príliš dlhýmch zásobovacích trasách, ktoré s existujúcim autoparkom neumožňovali dopraviť armáde zásoby uskladnené v Tripolise či Bengází. Okrem iného napísal:

Citace
Význam, ktorý je obvykle pripisovaný tzv. bitke o konvoje (britské operácie s cieľom zásobovať Maltu a udržať ju tak v boji) je značne zveličený. V žiadnom z období, snáď s výnimkou novembra a decembra 1941 nehral letecko-námorný zápas o centrálne Stredomorie rozhodujúcu rolu v udalostiach v Severnej Afrike a dokonca aj vtedy pramenili Rommelove problémy rovnakou mierou z jeho neúnosne dlhých a zraniteľných zásobovacích línií v Afrike ako zo strát na mori...Rozhodnutie Osy neobsadzovať Maltu malo pre výsledok bojov v Severnej Afrike ďaleko menší význam ako fakt, že prístav Tobrúk bol taký malý a vystavený útokom RAF z Egypty.

Na záver pridávam tabuľku, ktorá pochádza z knihy Námorná válka vrcholí (Jaroslav a Ivan Hrbek), ktorá zobrazuje straty tonáže obchodných lodí do Lýbie:


*údaje v tonách

Ako môžeme vidieť s výnimkou decembra 1942 keď bola potopená polovica vyslaných lodí a aj absolútny počet vypravených plavidiel dramaticky poklesol v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi, sa darilo Talianom a Nemcom dopravovať do Severnej Afrike relatívne dostačujúce množstvo zásob. V októbri, keď došlo k Bitke pri El Alameine, dorazili do Líbie plavidlá s tonážou niečo vyššie 80 000 ton. Doprava vyložených zásob k Rommelovým pozíciam však trvala niekoľko týždňov (potreba DAK sa odhadovala síce na cca 100tisíc ton mesačne, tento odhad ale vychádzal z potrieb 10 nemeckých divízii na plných stavoch, ktorými Rommel ani zďaleka nedisponoval).
The only easy day was yesterday.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Re: Operace Herkules
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 25, 2012, 10:43:36 »
Zajímavý názor, ještě jsem se s ním nesetkal. Obecně je Malta v literatuře brána jako významný faktor při vedení bojů v Africe.
Snad mírná polemika... v první polovině roku 1942 vrcholila letecká ofensiva proti Maltě (v tabulce vidíme, že potopené tonáže je v tomto období podstatně nižší) a zároveň je to období, kdy Rommel dosáhl vrcholu sil, zahájil ofensivu u Gazaly, obsadil Tobruk a hnal se na Egypt. Vždy jsem vnímal tyto skutečnosti v jednoznačné souvislosti... ale je možné, že chybně.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Sahidko

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 1545
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 26. července 2008
Re: Operace Herkules
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 25, 2012, 11:14:48 »
Taktiež som na podobný pohľad narazil prvýkrát a prišiel mi natoľko zaujímavý, že som sa s ním rozhodol podeliť. :) Každopádne si nemyslím, že úlohu Malty možné až natoľko bagatelizovať. Ako si správne poznamenal straty, keď Malta mala starosti s vlastným prežitím a nie s ofenzívou proti námornej plavbe do Líbie, boli prakticky nulové a potom podstatne vzrástli. Napriek tomu ale nedosiahli úrovne, ktorú som čakal, aby sme mohli hovoriť o ochromení Rommelovho zásobovania. Pre ilustráciu v novembri 1942 už z Malty opätovne operovali ako ponorky (tie sa vrátili niekedy na prelome augusta a septembra) a taktiež hladinový Zväz K (Force K). Napriek tomu straty podľa mňa udržateľných cca 16%. A to napriek tomu, že Spojenci mali k dispozícii informácie z Ultry, ktoré boli v tomto období schopní dešifrovať tak rýchlo, že ich stíhali používať aj k operatívnym cieľom, ako je potápanie jednotlivých lodí či konvojov.

Skutočný problém v zásobovaní pre jednotky Osy nastal až od roku 1943 po ich ústupe do Tuniska (v januári stratili 24, vo februári 33, v marci 52, v apríli 71 a za do kapitulácie v polke mája ešte 43 lodí smerujúcich do Tunisu). To ale nie je žiadne veľké prekvapenie, keďže v tom čase už mali hladinové sily Spojencov Stredomorie prakticky pod kontrolou a nič natom nemohli zmeniť ani občasné úspechy Luftwaffe.

Btw. podarilo sa mi nájsť na internete tú hore spomínanú knižku, keďže ide len o ukážku niektoré strany sú vynechané, ale aj tak si myslím stojí zato sa na ňu pozrieť: http://www.ccebook.org/preview/0521546575/Supplying-War-Logistics-from-Wallenstein-to-Patton
The only easy day was yesterday.