Lewis Automatic Machine Rifle 
Tento ľahký guľomet navrhol na základe predošlého vývoja Samuela Macleana americký plukovník
Isaac Newton Lewis v roku 1911. Napriek skutočnosti, že ide o čisto americkú konštrukciu, americká armáda neprejavila záujem. Plukovník Lewis bol sklamaný z nezáujmu v USA. Odišiel do výslužby a ponúkol svoju zbraň v Belgicku. Belgičania jeho návrh rýchlo prevzali v roku 1913, s tím že budú používat britské strelivo ráže .303 inch. Neskôr si zakúpila licenciu firma Birmingham Small Arms Company. Aj preto pôsobí táto zbraň na frontě už od roku 1914 a vďaka charkteristickému zvuku dostáva prezývku "belgický štrkáč".
Zbraň to však bola výborná. Lewis bol chladený vzduchom, čo nebolo v dobe jeho vzniku bežné. Vážil iba 12,7 kg čo bolo oproti bežným guľometom o vyše polovicu menej. Jeho kadencia bola 550 rán za minútu, takže samotný jeden takýto guľomet mohol poskytnúť adekvátnu palebnú silu. Používal dva typy zásobníkov, malý na 47 nábojov a veľký na 97 nábojov. Ku všetkému bol aj prekvapivo lacný a nenáročný na výrobu (mal iba 62 dielov). O jeho výrobu sa tak pričinili britské a belgické zbrojné závody. Lewis pracuje na princípe odberu plynov z vývrtu hlavne. Charakteristickým rozpoznávacím znakom tejto zbrane bol oválny zásobník nasadený z vrchu a hlaveň s pomerne tlstým hliníkovým chladením. Počas 1. svetovej vojny sa stal najpočetnejším ľahkým guľometom spojencov a v odľahčenej verzii (bez hliníkových chladičov) bol hojne využívaný aj ako pohyblivý guľomet v lietadlách. Skoršie vyrobené tanky Mark IV používali tak isto tento guľomet.
Briti začali prvé jednotky vyzbrojovať ešte pred vypuknutím vojny v roku 1914. Pre každý Lewis bol vyčlenený dvojčlenný tím stelec a nabíjač. Pri výcviku sa kládol dôraz na streľbu kratšími dávkami. V roku 1917 U.S. Army predsa len prijalo gulomet do výzbroje, ale už v septembri 1918 ho nahradil Browning Automatic Rifle M1918 (BAR). Takisto Rusko zakúpilo určité počty tejto zbrane a vyzbrojila nimi hlavne jazdecké jednotky. V dvadsitych rokoch však tieto guľomety nahradili vlastnou konštrukciou Degťarjev DP. Uskladnené zbrane však v čase najväčšej krízy v decembri 1941 boli opäť vytiahnuté zo skladov a v menších počtoch boli používané druhosledovými jednokami až do roku 1943. Briti Lewis pred 2. svetovou vojnou nahradili modernejším ľahkým guľometom Bren. Lenže po páde Francúzska sa stratilo veľké množstvo zbraní a tak boli guľomety Lewis opäť v službe. Používali sa na obranu letísk, ako aj výzbroj bočných strielní bombrdérov, ľahkých automobilov a postupne boli odovzdané jednotkám britskej domobrany. Po 2. svetovej vojne boli všetky oficiálne vyradené. Menším užívateľom bolo aj Nemecko, ktoré tieto zbrane ukoristilo pri Dunqerku. Koncom vojny ich použili na vyzbrojenie Volkssturmu. Podobná zbraň ukoristená v Holandsku ráže 6,5 mm bola použitá na ostrovoch v kanáli (Jersey) a pri pobrežnej obrane v Holandsku.
Základné údaje:Názov: Lewis Automatic Machine Rifle
Vyvinutý: 1911 (USA)
Vyrábaný: Veľká Británia, Belgicko
Kaliber: .303 in (7.7 x 56 mm R)
Zásobník: 49 alebo 79 nábojov v okrúhlom bubnovom zásobníku
Váha guľometu: 12.7 kg
Dĺžka: 965 mm
Dĺžka hlavne: 665 mm
Úsťová rýchlosť: 746.76 m/s
Max. dostrel: 3725 metrov
Efektívny dostrel: 1000 metrov
Max. kadencia: 550 rán/min.
Zdroj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Gun
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/13080/title/GBR-Lewis-Mk-I