Autor Téma: Guadalcanal 3 - Bitka pri myse Esperance  (Přečteno 3124 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1542
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Guadalcanal 3 - Bitka pri myse Esperance
« kdy: Listopad 20, 2007, 12:51:58 »
Japonské plány

Po porážke v pozemnej bitke na Guadalcanale sa japonské námorné velenie rozhodlo ostrov za každú cenu získať späť a nasadiť pritom hlavné sily námorníctva a letectva. Pomoc prisľúbila aj armáda, ochotná poskytnúť aj jednotky, ktoré bude možné stiahnúť z Mandžuska. Letecké sily v Rabuale boli významne posilnené a následne zreorganizované do 26. leteckej flotily (dvojmotorové bombardéry) a do 25. flotily (strmhlavé bombardéry, stíhačky a priezkumné lietadlá).

Keďže každonočné plavby japonských torpédoborcov, známe ako Tokijský expres, zďaleka nestačili na vybudovanie dostatočných síil na ostrove a ich zásobovanie, bol pripravený plán na plavbu konvoja 5 drahocenných transportných lodí. Ešte predtým však k ostrovu mali priplávať materské lode pre hydroplány Čitose a Nisšin, ktoré mali priviesť najmä muníciu a ťažké delostrelectvo. Táto akcia mala byť spojená s ostreľovaním Hendersonovho letiska eskadrou krížnikov.

Americké plány

Posilniť svoje jednotky na Guadalcanale sa rozhodli aj Američania, ktorí s týmto cieľom vypravili konvoj dvoch transportných lodí Zeilin, MacCawley s 2840 mužmi 1641 pluku divízie Americal. Ako ochranu použili takmer všetky dostupné lode v južnom Pacifiku. Blízku ochranu zabezpečovali torpédoborce admirála Turnera. Napriamu ochranu poskytovala skupina kontradmirála Murrayho sústredená okolo lietadlovej lode Hornet, operačný zväz kontraadmirála Leeho okolo novej bitevnej lode Washington a nakoniec TF 64 kontradmirála Scotta. Scott dostal od Ghormleyho rozkaz pri ochrane konvoja postupovať útočne, vyhľadať a napadnúť nepriateľa.

Kvôli tomu, že Scott predpokladal nočné stretnutie, absolvoval s loďami, ktoré mu podliahali niekoľko cvičení. Podľa jeho plánu sa mal zväz spočiatku držať mimo dosah japonských lietadiel a až v poobedňajších hodinách sa priblížiť ku Guadalcanalu tak aby pre polnocou dosiahol ostrov Savo.

Zloženie síl

JAPONCI :
bombardovacia skupina (kontradmirál Aritomo Goto) : ťažké krížniky Aoba, Furutuka, Kinugasa a 2 torpédoborce Fubuki, Hacujuki

skupina s posilami : materské lode pre hydroplány Čitose a Nisšin, torpédoborce Asagumo, Nacugumo, Jamagumo, Murakumo, Širajuki, Akizuki


AMERIČANIA :TF 64 (kontradmirál Norman Scott) : ťažké krížniky San Francisco, Salt Lake City, ľahké krížniky Boise, Helena a torpédoborce Farenholt, Duncan, Laffey, Buchanan, MacCalla

Bitka pri myse Esperance

O 22.10 11. októbra  oboplával TF 64 severozápadný cíp Guadalcanalu a pomaly, rýchlosťou 20 uzlov sa blížil k ostrovu Savo. Lode utvorili kýlovú formáciu. Na čele s rozostupom 500 m torpédoborce Farenholt, Duncan a  Laffey, 700 m za nimi s rozostupom 600 m krížniky San Francisco, Boise, Salt Lake City, Helena a kolónu uzatvárali Buchanan a McCalla. Z palúb krížnikov boli katapultované hydroplány, avšak táto operácia sa nezaobišla bez nehody, keď sa lietadlo zo Salt Lake City vzňalo a po dopade na hladinu explodovalo. Japonci síce vzdialený oheň spozorovali, ale nevenovali mu pozornosť. Hydroplány, ktoré vzlietli bez ujmy spozorovali nepriateľa o 23.30, keď sa nachádzal 16 míľ od ostrova Savo. Krátko nato dal Scott rozkaz k zmene kurzu na juhozápad aby prekrížil cestu japonskému uskupeniu. Kapitán vlajkovej lode však rozkazu zle porozumel a domnieval sa, že ide o súčasný obrat všetkých lodí a preto okamžite zabočil doľava.  Vlajkovú loď potom nasledoval Boise a za ním všetky ostatné lode. Tento manéver spôsobil, že vedúce 3 torpédoborce už netvorili čelo kolóny ale sa nachádzali na jej pravoboku. Centimetrový radar na niektorých amerických lodiach zachytil nepriateľa už o 23.25 a pár minút nato bolo možné už rozoznať zloženie japonského uskupenia. Postupne neprieteľa zachytili aj Salt Lake City, Boise a Helena ale dôstojníci domnievali, že Scott má podobné informácie. A preto až 23.44 túto skutočnosť nahlásili. Scott si však nebol istý, či náhodou nejde o vlastné tri torpédoborce a pre to stále váhal. O 23.45 keď už nepriateľské plavidlá zachytili aj delostrelecké paľby zahájila Helena paľbu a ostatné lode sa vzápätí pridali.

Japonské lode, ktoré do začiatku útoku plávali v tomto zložení v čele vlajková loď Aoba, nasledovaná Furutukou a Kinugasou, po stranách doprevádzané torpédoborcami Fubuki a Hacujuki, boli tentokrát priítomnosťou nepriateľa dokonale zaskočené. Aoba si až na vzdialenosť 7000 všimla americké lode a začala sa práve otáčať smerom na pravobok aby bola nepriateľovi bokom a mohla využiť všetky delá, keď na ňu dopadla salva buď z Boise alebo z Heleny. Granáty smrteľne zranili Gotoa a vyradili predné dve delové veže. Behom necelých 5 minút dopadli na loď desiatky granátov.

Za vlajkovou loďou sa plaviaca Furutuka bola rovnako zaskočená neočakávaným prílevom granátov zabočili taktiež na pravobok, aby kryla ústup Aoby, pričom utŕžila niekoľko ťažkých zásahov. Najvážnejší bol dopad granátu v blízkosti torpédometov, ktorý vyvolal mohutný požiar. Kinugasa spolu s Hacujaki sa hneď na začiatku bitky otočili na ľavobok a tým sa im podarili vyhnúť vážnejším poškodeniam.

Tri americké torpédoborce nachádzajúce sa medzi oboma uskupeniami sa zatiaľ dostali do kríťovej paľby ako amerických tak japonských lodí. Laffey sa preto ostrým úhybným manévrom pokúsil zaradiť späť do kolóny. Farenholt sa z akcie taktiež stiahol potom čo obdržal niekoľko zásahov, ktoré zničili jednu z kotolní a taktiež kontrolné stredisko pre riadenie paľby. Najhoršie však dopadol Duncan, ktorý si úvodný nepodarený manéver uskupenia vyložil ako prechod do torpédového útoku. Pritom však utrpel niekoľko vážnych zásahov následkom čoho sa zrútil predný stožiar, boli zničená navigačná miestnosť, kontrolné stredisko pre riadenie paľby a taktiež kotolňa. Nasledná prehliadka po bitke ukázala, že oveľa početnejšie boli zásahy na ľavoboku, teda na strane, kde sa nachádzali americké lode.

O 23.47 nariadil Scott z obavy o osud vlastných torpédoborcov zastavenie paľby, ale dosiahol len jej zoslabenie. Okamih nato sa pár stoviek metrov od vlajkovej lode vynoril torpédoborec Fubuki, ktorý vzápätí zmietol uragán ocele. Rozstrieľaná loď sa potopila 5 minút nato aj so 78 mŕtvymi. O 23.51 bola paľba obnovená. Torpédoborcu Buchanan sa podarilo zasiahnúť Furutuku torpédom a krížnik nato znateľne spomalil. Japonci sa však nedali len tak ľahko a Boise prežil krušné chvíle, keď sa mu len tak tak podarilo vyhnúť 2 torpédam z Kinugasy. Toľko šťastia však už nemal pri následenej delostrelecke salve. Prvý granát zasiahol delovú vežu č.1. Druhý prenikol do hlavného muničného skladicka na prov, kde explodoval. Ničivá sila výbuch spôsobila požiar celej prednej časti lode. Úplnej strate Boise zabránila iba morská voda, ktorá sa prederaveným trupom nahrnula dnu, a zabránila explózii tôn prach. Aby odľahčil ťažko skúšanej lodi, prevzal súboj s Kinugasou Salt Lake City. ten však taktiež dostal zásah do kotolne, následkom čoho spomalil na 22 uzlov.

Pred 00.30 Scott nariadil prerušenie boja a následné stiahnutie. Boise sa nakoniec podarilo oheň zvládnúť a opäť sa pripojiť ku TF 64. Musel však odplávať ku generánej oprave na západné pobrežie. V boji padlo 107 mužov, ďalších 29 bolo ranených. Salt Lake City musel odplávať do Pearl Habouru. Jedinou loďou, ktorú sa nepodarilo zachrániť bol torpédoborec Duncan, ktorý úplne vyhorel a o 12.00 sa potopil. V boji padlo 48 mužov a 35 ich bolo ranených.

Na japonskej strane sa Aobre napriek ťažkým poškodeniam podarilo uniknúť. Furutuka sa však potopila o 2.28 spolu s 258 mŕtvymi. Potom ako posilová skupina splnila svoj cieľ a podarilo sa jej stiahnúť z dosahu amerických lietadiel, vrátili sa 2 torpédoborce Širajuki a Murakumo sa vrátili aby vyzdvihli trosečníkov z Fubuki a Furutuky. Oba však padli za obeť nasledujúcemu leteckému útoku. Napriek tomu keď okolo plával torpédoborec McCalla odmietli japonský námorníci záchranu z rúk nepriateľa.

Toto víťazstvo bolo pre Američanov veľkou morálnou vzpruhou aj keď neznamenalo radikálnu zmenu síl. Príčiny japonskej porážky bol nedostatočný priezkum, neschopnosť rozoznať prítomnosť nepriateľa a nepripravenosť lodí k boju.

The only easy day was yesterday.

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1542
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Guadalcanal 3 - Bitka pri myse Esperance
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 27, 2007, 09:48:18 »

IJN Furutaka

USS Duncan (DD-485)

USS Boise (CL-47)
The only easy day was yesterday.