Autor Téma: Focke Wulf Fw-189  (Přečteno 9564 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Focke-Wulf Fw 189
« Odpověď #15 kdy: Říjen 17, 2007, 08:52:43 »
Citace: "stevosk"
Nedávno som si prečíítal knihu o Normandii Niemen a veľmi som sa zasmial nad vetou. "Pri lete naspäť sme narazili na roj bombardérov Fw189" Niekedy piloti naozaj identifikovali totálne nezmysli najmä v čase keď to lietadlo už museli poznať dôverne (leto 1943). Inokedy však naozaj ešte nové typy poznať nemohli. Pri potulkách internetom som sa dočítal o prvom zostrele týchto lietadiel. Zaujímavé je na ňom to že sa to stalo ešte na západe a hneď prišla Luftwaffe o dva stroje. Patrola zo 79. perute RAF  neďaleko francúzskeho Wavre 16. mája 1940 uvidela formáciu štyroch lietadiel. Skupina sa skladala z jednoho Dornieru Do 215 a troch neznámych dvojtrupých lietadiel, ktoré britským pilotom pripomínaly holandské Fokkery G.1. Stíhači RAF sa súdstredili na tieto stroje. Do 215 tak zdárne s bojiska uletel.  Piloti Tom Parker, Douglas Clift a Sgt. Harry Cartwright si pripísali spoločne dva zostrely.  Lenže aj zadný strelci v nemeckých lietadlách rozdávali zásahy a poškodili  Cartwrightov Hurricane. Ten ho síce otočil späť na letosko, lenže cestou narazila na letku z JG 27 a jej veliteľ Oblt. Karl-Wolfgang Redlich zostreli Hurricane neďaleko Braine-le-Comte. Catwright mal šťastie a vyviazol bez zranenia. Neidetikované lietadlá boli Fw 189 A-0 z 9.(H)/LG 2, ktorá dostala niekoľko lietadiel k testom. Iróniou bolo že hneď jeden z prvých letov znamenal zostrel doch strojov.Jeden havaroval u Ramillies-Offus a celá posádka Uffz. Heinze Schmitza prišla o život. Druhý mal viacej šťastia a núdzovo pristál u Orbis-Ernage, pričom Oblt. Bernard Wöbbeking a dvaja jeho muži boli iba zranení.
Ta Normandie-Němen-však znáte Francouze.Apropó nevíte náhodou,jestli sestřelení Sgt.Cartwrighta bylo připsáno celé Oblt.Redlichovi,nebo šlo napůl se střelci Fw-189?flak88
flak88