Autor Téma: Minoví psi  (Přečteno 21144 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Minoví psi
« kdy: Listopad 04, 2007, 09:14:58 »
Koncem září 1941 se Němci poprvé setkali s problémem minových psů,které proti jejich tankům a obrněným vozidlům nasazovala Rudá armáda.Poprvé byli nasazeni proti 3.tankové divizi při jejím postupu k Moskvě 30.září 1941.Útvar se jmenoval "Moskevská lovecká rota" a měl v začátcích 108 psů všech plemen.Výcvik psů probíhal na traktorech a princip byl jednoduchý.Pod traktor se umístilo žrádlo a psi byli vyhladovělí.Protože věděli,že pod strojem je žrádlo,vběhli si pro něj pod traktor.Na hřbetě měli psi speciální dvoudílné jakoby sedlové brašny s výbušninou ze které koukala 10cm dlouhá dřevěná tyčka jako zakončení mechanického zapalovače.Pokud se tyčka po vběhnutí pod tank,nebo OT ohnula,nebo zlomila,došlo k výbuchu pod strojem.3.tanková divize měla štěstí,že psi byli nasazeni když tankům běžely motory a tak jejich postup k Němcům byl nejistý,ale v případě 18.tankové divize 5.října 1941 se to povedlo a to jen proto,že tankům po úspěšném prolomení sovětské obrany u Karačeva nařídili velitelé rot zastavit a vypnout motory.Okamžitě se vyrojili minoví psi a zničili několik tanků.Sovětská literatura se o tomto druhu protitankové zbraně vůbec nezmiňuje.A jelikož se nedařilo vycvičit větší počet psů k takové odolnosti,aby se vrhali neohroženě pod tanky,byli v následujících měsících použiti jen ojediněle a to ještě u partyzánů.Doufám,že na Fóru ještě na toto téma příspěvek není,nenašel jsem jej,doposud.A když ano,smažeme jej.Zdrojem je kniha P.Carell "Operace Barbarossa"flak88
flak88

Pitbullnet

• Finská armáda
  • Vänrikki - Podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 6. července 2008
Minoví psi
« Odpověď #1 kdy: Listopad 04, 2007, 09:21:39 »
Větší počet se jich neobjevil hlavně proto,že tyto živé miny byly značně nespolehlivé v tom smyslu,že přestože byly cvičeny k tomu,aby rozeznaly pach benzinu,tak mnoho z nich zničilo i vlastní tanky.Možná že i z toho důvodu se o nich sovětská literatura příliš nezmiňuje...
Život je boj,boj je život!
"Zapíchli jsme nesprávného vepře..."-W.Churchill 1948
http://www.fuegops.xf.cz/index.html

panzernet

• Administrátor
    • http://www.panzernet.net
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2009
Minoví psi
« Odpověď #2 kdy: Listopad 05, 2007, 01:53:00 »
přikládám foto a nákres:

"Motor zvítězil nad koněm a kanon nad kopím." Heinz Guderian

Smokey

• Francouzská cizinecká legie
  • Commandant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 18. prosince 2008
Minoví psi
« Odpověď #3 kdy: Listopad 05, 2007, 05:14:31 »
Vypuštění psi museli být výborné sousto pro německé kulomety, i když ze začátku museli být němci hodně zmatení, když najednou proti jejich tankům vyběhla smečka psů. Opravdu asi největší potíž pro rusy byla, že psy testovali na svých strojích, takže když byli vypuštěni, tak hodně se jich vydalo k vlastním tankům místo k německým.
"Kupujte hřebeny hoši,nastanou všivý časy".Scharführer Schültze.

Ruka ztuhlá pevně svírá,
Prsten který nemá punc
V hlavě zeje černá díra
Na opasku "Gott mit uns"

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Minoví psi
« Odpověď #4 kdy: Listopad 05, 2007, 06:21:18 »
Citace: "jenda kurka"
Větší počet se jich neobjevil hlavně proto,že tyto živé miny byly značně nespolehlivé v tom smyslu,že přestože byly cvičeny k tomu,aby rozeznaly pach benzinu,tak mnoho z nich zničilo i vlastní tanky.Možná že i z toho důvodu se o nich sovětská literatura příliš nezmiňuje...

Téma to je dobré a děkuji panzernetovi za parádní "schéma":). Jinak si nejsem jist informací o pachu benzínu,  ale dle mých informací byli cvičeni na právě hluk tankového motoru (myslím, že to zmiňuje právě i Paul Carrel). Už jen když se nad tím zamyslíte tak cvičit psa na pach benzínu je fajn, ale nedovedu si představit, že pes vypuštěný např. ze vzdálenosti 500m ucítí pach benzínu právě německého tanku (a ne vlastního vozidla které je mnohem blíže). Zásadní problém při nasazení, který soudruzi nedomysleli byl ten, že psi neroznanali (zcele překvapivě :-D) hluk vlastního motoru od německého.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

RABO

• Rudá armáda - RKKA
  • старшина - Staršina
Minoví psi
« Odpověď #5 kdy: Listopad 05, 2007, 07:00:33 »
Citace
ze vzdálenosti 500m ucítí pach benzínu právě německého tanku (a ne vlastního vozidla které je mnohem blíže)
Možno preto išli Sov. tanky na naftu  :D . Z používania psov ako bômb, sa upustilo z úplne prozaického dôvodu.  Námaha a čas venovaný príprave psa, možnosť jeho zastrelenia atď.   sa jednoducho nerentovali . Množstvo takto použitých psov nebolo veľké. Len to bola rarita.

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Minoví psi
« Odpověď #6 kdy: Listopad 05, 2007, 07:24:45 »
Citace: "RABO"
Citace
ze vzdálenosti 500m ucítí pach benzínu právě německého tanku (a ne vlastního vozidla které je mnohem blíže)
Možno preto išli Sov. tanky na naftu  :D . Z používania psov ako bômb, sa upustilo z úplne prozaického dôvodu.  Námaha a čas venovaný príprave psa, možnosť jeho zastrelenia atď.   sa jednoducho nerentovali . Množstvo takto použitých psov nebolo veľké. Len to bola rarita.

Chtěl jsem ti spíš řící, že nevěřím, že pes by na takovou vzcálenost dokázal v takové směsici pachů rozeznat přesně ten jediný správný.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

RABO

• Rudá armáda - RKKA
  • старшина - Staršina
Minoví psi
« Odpověď #7 kdy: Listopad 05, 2007, 08:52:31 »
Citace
Chtěl jsem ti spíš řící, že nevěřím, že pes by na takovou vzcálenost dokázal v takové směsici pachů rozeznat přesně ten jediný správný.
Viem prečo si to napísal - 500 m je v kombinácii s rozoznávaním pachu samozrejme nezmysel. Pes nerozlišoval medzi tankmi a ich úlohou bolo prísť na miesto kde sa nachádzali tanky a vliezť pod jeden z nich. Psi vedeli len vybehnúť z úkrytu a potom si ľahnúť pod prvý tank. / to nie je ťažké naučiť psa len to nejaký čas trvá a výsledok môže byť neistý /  To boli tie lepšie prípady. Horšie boli keď tieto psi len tak bezprízorne behali po bojisku - za každým tankom.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Minoví psi
« Odpověď #8 kdy: Listopad 06, 2007, 09:18:29 »
Mám pocit, že se tohle téma rozebíralo v sekci Bitvy, Stalingrad. Jinak myslíš si, že s kulometem trefíš rychle běžícího psa úplně v pohodě? Chtěl bych tě vidět.
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Pitbullnet

• Finská armáda
  • Vänrikki - Podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 6. července 2008
Minoví psi
« Odpověď #9 kdy: Listopad 09, 2007, 06:36:01 »
Citace: "Peter"
Citace: "jenda kurka"

Téma to je dobré a děkuji panzernetovi za parádní "schéma":). Jinak si nejsem jist informací o pachu benzínu,  ale dle mých informací byli cvičeni na právě hluk tankového motoru (myslím, že to zmiňuje právě i Paul Carrel). Už jen když se nad tím zamyslíte tak cvičit psa na pach benzínu je fajn, ale nedovedu si představit, že pes vypuštěný např. ze vzdálenosti 500m ucítí pach benzínu právě německého tanku (a ne vlastního vozidla které je mnohem blíže). Zásadní problém při nasazení, který soudruzi nedomysleli byl ten, že psi neroznanali (zcele překvapivě :-D) hluk vlastního motoru od německého.
Právě proto,že to nerozpoznali,čí benzín cítí,tak sověti došli k názoru,že tato meto da moc spolehlivá nebude...
Život je boj,boj je život!
"Zapíchli jsme nesprávného vepře..."-W.Churchill 1948
http://www.fuegops.xf.cz/index.html

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 4. listopadu 2008
Minoví psi
« Odpověď #10 kdy: Listopad 09, 2007, 07:32:35 »
Použití minových psů bylo zcela okrajovou záležitostí, jež neměla naprůběh bojů nejmenší vliv...

P. Carell: Ve své době solidní práce, al enapsaná v šedesátých letech, dnes je historická věda někde jinde, hlavně díky otevření ruských archivů za Jelcina (dnes zase pomalu uzavíraných...)

flak88

• Wehrmacht
Minoví psi
« Odpověď #11 kdy: Listopad 10, 2007, 08:55:16 »
Citace: "Béďa"
Použití minových psů bylo zcela okrajovou záležitostí, jež neměla naprůběh bojů nejmenší vliv...

P. Carell: Ve své době solidní práce, al enapsaná v šedesátých letech, dnes je historická věda někde jinde, hlavně díky otevření ruských archivů za Jelcina (dnes zase pomalu uzavíraných...)
Je úplně jedno,kdy Paul Carell knihy psal,protože já si u něho cením že svá díla skládal ze střípků a výpovědí obyčejných vojáků a jak jsem již někde napsal,nechválí německé zbraně a nikterak nepřehání.Minové psy jsem zmínil proto,že ač dle Vás okrajová záležitost,je nutno ji,jako součást bojů zmínit,protože několik německých tanků zničila.flak88
flak88

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
Minoví psi
« Odpověď #12 kdy: Listopad 12, 2007, 08:24:58 »
Neříkám že dílo P. Carella je špatné. chtěl jsem říci, že pokud si chceš udělat opravdový názor nemůžes čerpat z jedné práce, obvzlášť Ty si tady mluvil o úsudku, pokud nechceš mít víru, ale chceš se dobrat k opravdu hlubšímu poznání, musíš chtě nechtě stavět proti sobě různé názory... a znich si pak úsudek udělat...

Chceš mi snad říct, že čerpáš své znalosti jen z Carella??

flak88

• Wehrmacht
Minoví psi
« Odpověď #13 kdy: Listopad 14, 2007, 07:59:09 »
Citace: "Béďa"
Neříkám že dílo P. Carella je špatné. chtěl jsem říci, že pokud si chceš udělat opravdový názor nemůžes čerpat z jedné práce, obvzlášť Ty si tady mluvil o úsudku, pokud nechceš mít víru, ale chceš se dobrat k opravdu hlubšímu poznání, musíš chtě nechtě stavět proti sobě různé názory... a znich si pak úsudek udělat...

Chceš mi snad říct, že čerpáš své znalosti jen z Carella??
Tak znovu,snad nebude vadit,že to opakuji.Jde o to,o jaké oblasti je řeč,pak se zmíní daný zdroj a v tomto případě jsem vyzdvihl P.Carella,protože z něho ty informace mám.Mojí knihovnu by neodvezly 2 Tatry 815.A jestli mi něco vadí,pak je to slovíčkaření.A pak,úsudek je souhrn několika zdrojů,ale podaný vlastními slovy,opakuji vlastními slovy a navíc ukažte mi jiného autora,než německého,který píše spravedlivě o Wehrmachtu.Přispějte něčím hodnotným do diskuse a netočte se stále na nějakém slovosledu,víte-li vůbec definici slova"úsudek".Ale nezlobím se na Vás.flak88
flak88

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
Minoví psi
« Odpověď #14 kdy: Listopad 14, 2007, 09:24:42 »
Možná jsem se unáhlil, nebo si prostě nerozumíme, také nezastírám, že se hlavně zajímám o RA, ale pokud si chci udělat názor tak čerpám z publikací jak německých autorů tak ruských. Přičemž se snažím potlačit svě sympatie k té či oné straně.

Domnívám se, že velmi solidní publikace o východní frontě jsou z pera D. Glanze...