Autor Téma: Stíhače tanků  (Přečteno 59668 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Sepp Rössner

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Stíhače tanků
« kdy: Červen 26, 2006, 04:04:12 »
Tak co , který považujete za nejlepší nebo nejvíc sympatický ?  :shock:

Podle mě je nejlepší jagdpanther. Šikmé a silné pancéřování , velice dobrý a výkonný kanon a v neposlední řadě dost dobrá rychlost ( až 55 km/h - no nebrte to  :!: ). Jagdpanther podle mě dokázal zničit cokoli ruského nebo spojeneckého , co se proti němu rozjelo ( nepočítam střet s t34 , která na něj vyjede zezadu ). Také byli ve své době dost dobré Mardery I až III. Také mám rád hetzer , na podvozku od lt38. Taková malá pěkná mrška s dobrým kanonem i pancířem , schopná konkurovat mnoha ruským a amrickým strojům. Také velmu kvalitní stíhače ( nejdřív samohybná děla ) byly Stugy, dost nízké a výkonné. Já osobně však mám nejradši jagdpanzer IV , to je můj miláček  :roll: . Teda až verze /70 (A) a (V). Mě se líbí a jsou dost dobré. Důvody jsou zřejmé , gut pancéřování + gut kanon + nízká silueta, to jsou důležité fakty. Taky se mi líbí střílny pro ruční zbraně , co měl kolem kanonu ( teď už nevím verzi).

A co vy , který si myslíte , že je ten nej ? Co si například myslíte o takovém Jagdtigeru nebo Ferdinandu ?

A myslíte , že používání Stugů jako stíhačů uškodilo pěchotě hodně , když ztratili svoji podpůrnou zbraň ?

No jen pište , pište , zajímá mě , co vymyslíte , Sepp
"Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou."
General G. C. Patton

panzernet

• Administrátor
    • http://www.panzernet.net
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2009
Stíhače tanků
« Odpověď #1 kdy: Červen 26, 2006, 04:30:56 »
Podle mého byly Mardery skutečně jen takovou znouzectností. Narychlo poskládané stroje, které trpěly řadou nedostatků jako byla prakticky nulová ochrana posádky. Měly prostě jen dostat Němce z nejhoršího nedostatku protitankových zbraní.

Obludy jako Ferdinand a Jagdtiger byly sice naopak skoro nezničitelné (alespoň tedy při střetu s tankem protivníka) zato ale byly šíleně drahé na výrobu, provoz a údržbu a navíc téměř bezbranné vůči letectvu.

Stug III byl velice zajímavý stroj. Univerzální, spolehlivý, relativně levný... schopný "růst" spolu s požadavky bojiště.

Můj nejoblíbenější je ale rozhodně Jagdpanther. Ten představuje podle mého vyváženou kombinaci pancéřování, výzbroje i rychlosti. A k tomu pánové... ruku na srdce... ten skvělý aerodynamický design! :D
"Motor zvítězil nad koněm a kanon nad kopím." Heinz Guderian

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Stíhače tanků
« Odpověď #2 kdy: Červen 26, 2006, 04:31:40 »
Zdravim Seppe

Tak ja to vezmu psotupne aby v tom nebyl bordel jelikoz otazek je polozeno fakt hafo.

1) Souhlasim s tebou. Muj nejoblibenejsi a patrne nejlepsi stihac tanku je Jagdpanther. Nejenom ze je peknej, ale kvalitou se s nim nikdo merit nemuze.

2) Marder- na svou dobu velice efektvini tank. Bohuzel byl slabe pancerovany a nemel ani krytou posadku ze shora, ktera tak byla vystavena neprizni pocasi a zvlast v v povestne ruske zime to muselo byt strasne pro celny posadky. Nicmene byl to vyborny stihac tanku, ktery byl nasazovan v kritickem obdobi a jiste zachranil Wehrmacht pred nekterymi porazkami.

3) Stug- opet dobry stihac tanku. Puvodne byl urcen jako mobilni delostrelecka podpora pro pechotu. Ale cim vice bylo potreba zastavit ruske tanky tim vic se zacal specializovat prave na tankovy boj. Po instalaci dlouhohlavnoveho kanonu raze 75 mm se z neho stala smrtici zbran. Navic nebyl vyrobne narocny a tudiz o oproti jinym typum stihacu nebo tanku byl relativni dostatek.

4)o Jagdpanzer IV se zminovat nebudu, protoze se Seppem sme si to vyjsnili vcera :D

5)Fedrinand- smrtici zbran, ale jak uz to u takovych zbrani byva byl velice pomaly a neohrabany. Jeho kanon sice dokazal divy a jeho celni pancir byl velice silny(mozna az prilis), ale prvni verze nemela kulomet proti pechote a tak se stal snadnou koristi pro ruske pesaky. Dokonce posadky byli tak zoufale, ze jednotlive pesaky kosili 88 mm kanonem  :shock:

6) Jagdtiger- vlastne stihac ktery mel velice podobne vlastnosti jako Ferdinand. Pokud vim tak mel silnejsi kanon, ale byl opet velice pomaly a neohrabany. Jeho nedostatky by se projevili ve vetsi mire pri ofenzive kde by byl zapojen ve vetsim poctu.

Zkratka doufam ze z meho hodnoceni je poznat, ze dle meho nazoru byl nejlepsi nemecky stihac Jagdpanther= silny pancir, vrazedny kanon, vynikajici rychlost- prave tyto vlastnosti z nej delali v rukou zkusenych posadek nebezpecny stroj pro vsechny typy spojeneckych obrnenych vozidel.

Tesim se na vase reakce :arrow:
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

sniperererer

• Host
Stíhače tanků
« Odpověď #3 kdy: Červen 26, 2006, 04:38:32 »
Jednoznačně Jagdpanther. Všechno ostatní mi přijde jako taková "polovičatá" řešení, i když konkrétné Hetzer nebo Jagdpanzer IV na tom byly lépe. Jagdpanther je prostě opravdový "tankobijec" ať se děje co se děje, oproti tomu Hetzer "musel" těžit z momentu překvapení (k čemuž byl ostatně také konstruován) a Jagdpanzer IV je tak na půli cesty. Jagdtiger snad ani nelze považovat za "stíhače" tanků - koho by asi tak stíhal? Že by M0A0 Želvu s požkozenýma nožičkama?  :lol:  Pravda je, že obluda to byla solidní a strach určitě naháněla, jen mi příjde (vzhledem k období, kdy se začala vyrábět) trošku zbytečná... Resume - Jagdpanther rulez, Shermani bafají jak doutníky a Churchilly? Ehm... radši nic...

Sepp Rössner

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
stíhače tanků
« Odpověď #4 kdy: Červen 26, 2006, 04:55:42 »
Souhlasim , ze mardery nebyly pro posadku zrovna pohodlné. Také to bylo opravdu jen nouzové řešení obrovské tankové přesily ruska. Vzali kanon , hodili ho na pasy , nebylo to ohodlné , ale účinné. Ve výzbroji podle mě neměli od jara 1943 co dělat.

Menší dotaz , myslíte , že by Ferdinandu hodně u Kurska pomohlo , kdyby měl kulomet ? Já myslím , že až zas tak moc ne , rozhodně by to ale zvýšilo jeho vražednost.

Jagdtiger byl podle mě a určitě hodně lidí k ničemu. Velká plechovka s obrovskou trubkou ( kanonem ) , sice vypadá cool  :D  , ale je k nicemu.  Když na někoho narazí , tak ho sice jedním výstřelem smete z povrchu zemského , ale zase žere palivo jako kráva, je pomalá a nehodí se k boji ve městě ani třeba někde v lesích. Podle mě by se docela hodil u kurska s podporou pz IV na bocích by bylo as idost těžké ho dostat. No i když vlastne u kurska dost stačily tigery.

AAA úplně jsem zapomněl na Nashorn. Jediná jeho škoda je , že měl prdku pancíř. Jinak kanonem např IS-2 dal na 4,6 km to je dost slušné ne ? Jen škoda toho pancíře no.

Sepp  8)
"Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou."
General G. C. Patton

Manstein

• Wehrmacht
    Unterfeldwebel - rotný
Stíhače tanků
« Odpověď #5 kdy: Červen 26, 2006, 05:34:46 »
Tak taky postupně:

Mým horkým favoritem zajisté z těch důvodů co jste zde všichni uvedli je......... moment překvapení ano je to... JagdPanther:D

Hetzer vynikající k momentu překvapení levný za to velice silný a smrtící malý stroj.... jen to 20 mm silné pancéřování na bocích a zádi je opravdu chabé....

Stugy: vyrostl na nich Wittman a mnoho jiných pozdějších vynikajících tankistů byl to kompromis, ale slušný kompromis prostě velmi dobré stroje....

JagdTiger: útočit proti němu třeba v Shermu tak mam asi hnědo v kalhotech.... ale jinak zbytečný a drahý stroj.

Ferdinand: víš proč je vůbec zničila ruská pěchota??? protože oni jako jediný se dostali asi až 12km do hloubi ruského obraného pásma pěchota ani jiné tanky je nemohli následovat, protože se tak daleko nedostali... bez podpory sou to jen nemotorné obludy, ale jinak smrtící stroje...
"Kdyby každý velitel, který považuje svou situaci za beznadějnou, chtěl kapitulovat, nedala by se vyhrát žádná válka."

?V první řadě jsem voják.?

fík

• Wehrmacht
    Major - major
Stíhače tanků
« Odpověď #6 kdy: Červen 27, 2006, 04:37:13 »
Asi máte s jagpanterem pravdu byl nejlepší i když nevim jestli nejhezčí....

Ferdinand nebyl tak zlej. Měl dobré výsledky. Ale ten poruchovej motor..fuj. Šlo asi hlavně o to zbavit se 90 vyrobenejch podvozků. Jagtiger byl to samý. nejlíp by se hodil pro obranné boje někde z remízku aby se uchránil před lelectvem a prozrazením.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

WOTHAN

• Host
Stíhače tanků
« Odpověď #7 kdy: Červen 27, 2006, 06:43:26 »
Dle mého názoru je nejlešpí právě Jagdpanther. Ovšem velmi efektivní a do určité míry i lepší se mi jeví Hetzer. ( cena, rychlost výstavby, siluleta, velikost, hmotnost,.....)

Naopak stroje typu Ferdinant/Elefant a Jagdtiger jsou značně neefektivní. U F/E to ještě chápu, šlo o rozpracovaný projekt na Tiger od Porscheho. Ale jinak jsou to zbitečné stroje. Už jen z důvodu spojeneckého letectva, unostnosti mpstů, šířky komunikací, akční radius, manévrovatelnost, servis,.... Nehledě na to, že vždy takový velikáni potřebovali podporu jiných menších strojů.

http://www.achtungpanzer.com/images/hetzc.jpg

stíhač Hetzer v plné kráse

panzernet

• Administrátor
    • http://www.panzernet.net
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. května 2009
Stíhače tanků
« Odpověď #8 kdy: Červen 28, 2006, 08:16:57 »
Dovolím si upozornit, že ten stroj na barevném snímku není skutečný Hetzer. Je to poválečný švýcarský stíhač tanků označovaný jako G-13. Švýcarská armáda nakoupila Hetzery v roce 1947 od Československa a upravila si je. G-13 jde rozeznat podle úsťové brzdy - původní Hetzer žádnou neměl. G-13 se dnes prý velmi často používá na různých vojensko-historických akcích právě v roli německého Hetzeru (protože se jich zachovalo mnohem víc než německých originálů). Tohle je pravděpodobně fotka právě z nějaké takové akce.
"Motor zvítězil nad koněm a kanon nad kopím." Heinz Guderian

WOTHAN

• Host
Stíhače tanků
« Odpověď #9 kdy: Červenec 07, 2006, 08:36:11 »
Byl lehčí, měl menší spotřebu, menší siluletu, levnější....a hlavně vznikl o pár let dříve než Jagdpanther. Tudíž srovnávat 2 stroje z různé fáze války... :? . To je jako porovnávat Felicii a Oktávku!!

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Stíhače tanků
« Odpověď #10 kdy: Červenec 07, 2006, 10:40:59 »
No to je zajimave prirovani. Proste Jagdpanther je novejsi a to je vzdy predpoklad aby byl i lepsi. Konstrukteri se mohli poucit z chyb Jagdpanzer IV a snazili se aby byl Jagdpanther jeste dokonalejsi( i kdyz me nenapada chyba na Jagdpanzer IV). Jadpanther je obecne hodnocen jako nejlepsi stihac tanku a valecna historie dava historikum zrejme za pravdu.

P.S. Konecne se zacalo psat i sem, nejak to stagnovalo....

August von Kageneck

Kageneck

• Administrátor
Stíhače tanků
« Odpověď #11 kdy: Srpen 22, 2006, 01:49:55 »
Prave jsem narazil na zajimava videa. Ja nikdy vystrel z Jagdpanthera neslysel, tak vam sem dam odkaz http://www.youtube.com/watch?v=DFeGIm65Pe0&NR (nejsou pred nim nahodou auta? :lol: )

http://www.youtube.com/watch?v=uIQYUDIjoJo a zvuk motoru

von Kageneck

David Schnitzel

• Host
Stíhače tanků
« Odpověď #12 kdy: Listopad 21, 2006, 07:40:08 »
Jo jo panter je pašák ale tohle video se mi líbí víc. -

http://www.youtube.com/watch?v=527d32Taajk&mode=related&search=

Her Rybizek

• Host
Stíhače tanků
« Odpověď #13 kdy: Listopad 22, 2006, 06:14:00 »
Podle mě je nej lepší sturmgechutz.Má malo siluetu a tím pádem se víc hodí k defenzívě než nějaký elefant,který ani neměl v kurské bitvě kulomet na pěhotu a tím pádem byl zralý na Molotovův koktejl.Stug byl prostě v poho,ale to je můj každý má jiný podle toho co tady čtu.

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
Stíhače tanků
« Odpověď #14 kdy: Listopad 22, 2006, 06:17:30 »
Trochu tě opravím, Ferdinand neměl kulomet, Elefant už jo
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.