Autor Téma: Branná moc Republiky Československé  (Přečteno 25143 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
Branná moc Republiky Československé
« Odpověď #30 kdy: Březen 14, 2008, 04:21:56 »
prohlížel jsem si starší fotografie a nedá mi to se s vámi nepodělit  - tahle fotka předválečného čsl. hraničáře se mi líbí:

stylové ...

Sláma

• RAF
  • Group Captain
Re: Branná moc Republiky Československé
« Odpověď #31 kdy: Únor 04, 2009, 03:02:37 »
Při stavbě pevností,dostával vojenský dozor stavby příplatky.Pro četaře aspiranta to bylo15Kč denně,pro rotmistra 26Kč denně a u důstojníka 40Kč denně. Platy dělníků při stavbách byly nižší./O.Holub,Zrazené pevnosti,NV 1982/

Helia

• k.k. Landwehr
  • Infanterist
« Odpověď #32 kdy: Leden 10, 2011, 11:49:39 »
Určitě Vás budou zajímat příručky naší prvorepublikové armády.Tak tady jsou:

Příručka pro vojíny: http://acsr1938.blog.cz/1004/prirucka-pro-vojiny-1936-zdarma

Rukověť pro poddůstojníky: http://acsr1938.blog.cz/1008/rukovet-pro-poddustojniky-i-dil-1938

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #33 kdy: Leden 17, 2011, 10:08:19 »
to Helia: pokud máš na uvedené forum přístup, pověz jim, že nadpis Česko-Slovenská armáda, jakožto označení  pro předválečnou armádu Republiky Československé, jest "novodobý kravinismus", (jak zde již nejednou zaznělo) šířící se k nám z Východu. Toto označení může snad platit pro období 1.10.1938 až 15.3.1939. Poté již existovala jen a jen Slovenská armáda, která byla /tedy Slovenská republika, správně Slovenský štát/ ve válečném stavu nejen se SSSR, ale taktéž s USA,V.Británií a posléze se všemi Spojenci......
Internet je bohužel takovýmito bláboly zavšivený natolik, že jejich odstranění a tím vyčištění od nákazy je zcela nemožné.......

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #34 kdy: Leden 17, 2011, 05:42:36 »
Česko-Slovenská armáda, jakožto označení  pro předválečnou armádu Republiky Československé, jest "novodobý kravinismus", (jak zde již nejednou zaznělo) šířící se k nám z Východu. Toto označení může snad platit pro období 1.10.1938 až 15.3.1939.
ano, tak jest, opravdu v tzv. druhé republice existovala Česko-Slovenská armáda - vyšla "o ní" i knížka s nádhernými hlubokotiskovými obrázky - viz:
http://mbbb.sweb.cz/Cesko-Slovenska%20armada.jpg

Poté již existovala jen a jen Slovenská armáda, která byla /tedy Slovenská republika, správně Slovenský štát/
správně je naopak Slovenská republika. Útvar, který se hovorově dnes i tehdy nazýval Slovenský stát měl oficiální název Slovenská republika 
Abychom byli zcela přesní - tento název byl dán ústavou z července 1939, která říkala "Slovenský stát je republikou". Název Slovenská republika se používal tehdy i nyní zcela běžně. Podívej se do prací u nás i na Slovensku, které se zaobírají historií tohoto válečného státu.
A abychom byli úplně nejpřesnější - první zákon nového státu z 14. 3. 39 znal jen termín Slovenský stát,
tedy úplně přesně - do července 1939 lze oficiálně mluvit o Slovenském státě, poté byl úřední název Slovenská republika

ve válečném stavu nejen se SSSR, ale taktéž s USA,V.Británií a posléze se všemi Spojenci......

s některými ale pouze více méně neoficiálně, např. s Velkou Britanií či U.S.A.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #35 kdy: Leden 17, 2011, 06:59:19 »
Ano, ano. USA vyhlášení války téměř ignorovalo a ve V. Británii  dr.Beneš přispěchal s "Prohlášením o válečném stavu mezi Československou republikou a státy, které jsou ve válce s USA, VB a SSSR". Udělal to přesně v intencích své snahy o neuznání /nulitu  Mnichovské dohody. Toto téma bude náplní mého dalšího pokračování v Čs. letcích, neboť v prosinci 1941, po japonském útoku na USA došlo k těmto událostem. Ale nepředbíhejme....... :)
Ostatně celý můj předešlý příspěvek byl jenom reakcí na uvedený odkaz webu od Helia, kde se mně to jeví jako chyba. (A potom jsem již z onoho webu odešel, neboť jsem nechtěl zjišťovat další pravdy nebo nepravdy.... Takže další pokračování debaty nebudu konati... OT)

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #36 kdy: Leden 17, 2011, 07:07:21 »
Ano, ano. USA vyhlášení války téměř ignorovalo a ve V. Británii  dr.Beneš přispěchal s "Prohlášením o válečném stavu mezi Československou republikou a státy, které jsou ve válce s USA, VB a SSSR". Udělal to přesně v intencích své snahy o neuznání /nulitu  Mnichovské dohody.
ono je taky důležité, že Tuka "vyhlásil" válku uvedeným zemím v rozhlase... Slovenský stát neměl ani oficiální diplomatické styky se západními mocnostmi, ty ho ani oficiálně de iure neuznávaly a rozhlasové vyhlášení války asi taky není to pravé. Tudíž k oficiálnímu vyhlášení války nedošlo a ani nemohlo dojít.