Autor Téma: Branná moc Republiky Československé  (Přečteno 25109 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. září 2008
Branná moc Republiky Československé
« Odpověď #15 kdy: Listopad 13, 2007, 10:00:20 »
nojo  :D  SHS; Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca do roku 1929, poté Království Jugoslávie
Malá dohoda neskončila zrovna slavně, ale spíše je zajímavé a ne moc známé, jaké velké kvantum jugoslávců nám na podzim 1938 dobrovolně chtělo přijít/přišlo pomoct. A to jak prostí lidé, tak se k pomoci k nám hlásili i důstojníci a generálové jugoslávské armády - dobrovolně! A tohle je podle mne třeba důkaz čistého přátelství i hrdinství.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #16 kdy: Listopad 13, 2007, 11:57:44 »
Souhlasím, to samé platilo i pro Rumuny. Mnoho čs. vojáků taky přes Rumunsko uteklo.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #17 kdy: Listopad 14, 2007, 07:50:15 »
Citace: pan.sup
Mnoho čs. vojáků taky přes Rumunsko uteklo.
myslíš z Podkarpandy, když čestně dobojovali za Československo? To by vůbec stálo za samostatnou studii, ale asi u nás nebude k tomu mnoho materiálů. Většinou naši vojáci či SOSáci ustoupili do Rumunska, nebo i do Polska. Znám i anabasi, kdy SOSáci z Podkarpandy (konkrétně rota Sevljuš) ustoupili do Rumunska, pak se dostali do Jugoslávie a pak přes a býv. Rakousko do Brna. Docela slušná anabase.

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
« Odpověď #18 kdy: Listopad 15, 2007, 08:22:07 »
Měl by někdo ukázku barvy slonové kosti, která se používala u našich prvorepublikových tanků? Dělám LT vz.38 a nejsem si jistý, jestli je to taková divná bílá a nebo nějaký zvláštní odstín.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #19 kdy: Listopad 15, 2007, 10:02:24 »
Citace: Hans
Měl by někdo ukázku barvy slonové kosti, která se používala u našich prvorepublikových tanků? Dělám LT vz.38 a nejsem si jistý, jestli je to taková divná bílá a nebo nějaký zvláštní odstín.
slonová kost je taková "divná bílá".

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #20 kdy: Listopad 15, 2007, 11:10:35 »
Mi to neodpovídá, mám doma vyřezávaný sloní kel z Indie a má to odstín úplně jiný.

Pak tu mám několik doplňků ze slonoviny z Afriky a shoduje se s indickým.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #21 kdy: Listopad 15, 2007, 11:14:40 »
Mi to neodpovídá, mám doma vyřezávaný sloní kel z Indie a má to odstín úplně jiný.
Pak tu mám několik doplňků ze slonoviny z Afriky a shoduje se s indickým.
no jo, jenže ty už to máš doma zašlý a zaprášený  :D

1CZECH-front

• Wehrmacht
    Oberleutnant - nadporučík
    • Blitzkrieg>Úvod
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 5. srpna 2008
« Odpověď #22 kdy: Listopad 16, 2007, 10:40:10 »
pan.sup má pravdu,dělaly jsem rekonstrukci prezidentského výtahu na pražském hradě,technologie byla nová,ale základ jako kabina,vodítka a pod. musely být zrestaurovány,jelikož je to národní památka od architekta Plečnika,některé díly byli dle dobových dokumentů barvy slonové kosti,ta barva má jiný odstín je více do běla.
1CZECH-front

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #23 kdy: Listopad 16, 2007, 11:07:26 »
Citace: 1CZECH-front
pan.sup má pravdu,dělaly jsem rekonstrukci prezidentského výtahu na pražském hradě,technologie byla nová,ale základ jako kabina,vodítka a pod. musely být zrestaurovány,jelikož je to národní památka od architekta Plečnika,některé díly byli dle dobových dokumentů barvy slonové kosti,ta barva má jiný odstín je více do běla.
jenže pan.sup píše, že má doma kel a že má jiný odstín než dnešní barva "slonvá kost". Což je asi pravda, když to píše, ale nic víc, nic míň. Co se z toho tedy dá odvodit??? Že sloni maj jinou barvu klů není vůbec směroplatné.
      Když se podívám na barevné fotky interiéru tank Lt 38 tak mi to docela sedí s tou dnešní.
Pokusím se k tomu něco zjsitit.

Hans

• ČSR
  • Podplukovník
    • http://www.krieg.estranky.cz
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 17. října 2008
« Odpověď #24 kdy: Listopad 16, 2007, 11:56:38 »
Nevím, jak tobě, ale mně se to na LCD monitoru zobrazuje jako taková světle béžová. Kdyžtak pošli ty barevné fotky.
>> http://www.krieg.estranky.cz <<
>> http://www.pistecesky.ic.cz/<<

Durch Krieg zum Sieg.
Si vis pacem, para bellum.
Inter arma silent musae.
Fortes fortuna adivuat.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
« Odpověď #25 kdy: Listopad 16, 2007, 03:11:43 »
Byl jsem kvůli vám ve sklepě. Barva je bílá, trošičku do šeda. Normální kost zašloutne, slonovina nikoliv.

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #26 kdy: Listopad 16, 2007, 06:03:33 »
Byl jsem kvůli vám ve sklepě. Barva je bílá, trošičku do šeda. Normální kost zašloutne, slonovina nikoliv.
se omlouvám, že jsem Vás vyhnal až do sklepa, děkuji . :D :D
hoši, též ste mě donutili se na to podívat podrobněji a musím říci, že máte pravdu.
Ta RALka, co jsem sem dal je opravdu tmavší, než ty interiéry byly, mně to monitor ještě víza zabarvuje, takže fotky v počítači byly tak nějak odpovídající. Ale když se podíváte na barevné fotky interiérů našich tanků do knih, je slonová kost taková "horší" bílá.

von Irgirg

• ČSR
  • Rotný
« Odpověď #27 kdy: Listopad 26, 2007, 09:35:19 »
Četl jsem rozsáhlou trilogii o První republice, byly tam uváděny i ceny nejrůznějších potravin, nápojů, surovin atp. Nějak mi utkvěla v hlavě cena velkého piva ve 30.letech, točila se nějak kolem 1 Kč. Tak mi z toho vychází, že voják měl denně asi na jedno velké a jedno malé pivo.   :) Snad si to ale nepletu třeba s olejem.   :)

von Irgirg

• ČSR
  • Rotný
« Odpověď #28 kdy: Listopad 26, 2007, 09:45:50 »
Citace: mbbb
Citace: Hans
slonová kost je taková "divná bílá":
Přesně, je to taková "divná bílá".  :D  Já jí říkám "OÚNZ bílá", tak bylo natřeno vše za OÚNZ.  :D

mbbb

• ČSR
  • Štábní kapitán
    • Finanční stráž
« Odpověď #29 kdy: Listopad 26, 2007, 09:55:03 »
jakej byl za republiky žold bych musel hledat, ale pro přiblížení, žold vojenských posil SOS, tedy záložních vojáků povolaných do služby ve stráži, upravoval výnos ministerstva národní obrany č. 2141 Taj. ? hl.št.3.odděl./1938 z 9. května 1938 následovně:
-   vojínu v záloze příslušelo denně 16,00 Kč,
-   svobodníkovi v záloze příslušelo denně 16,50 Kč,
-   desátníkovi v záloze příslušelo denně 17,00 Kč,
-   četaři v záloze příslušelo denně 17,50 Kč,
-   rotnému v záloze příslušelo denně 19,00 Kč.
jinak, plat vojenských posil u stráže se pak několikrát změnil.
Pro úplnost, plat resortních příslušníků stráže byl určen v následující výši:
-   pro gážisty ve služebních třídách: 30 Kč/den,
-   pro gážisty mimo služební třídy vč. četníků na zkoušku, zřízenců a pomocných zřízenců státní policie či finanční stráže: 20 Kč/den.