Autor Téma: 1. Marine-Infanterie-Division  (Přečteno 7918 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
1. Marine-Infanterie-Division
« kdy: Říjen 16, 2007, 09:02:11 »
V listopadu 1944 byla v Husumu na pobřeží Severního moře vytvořena Námořní ochranná brigáda Nord, která měla strážit pobřeží od Jutského poloostrova po Nizozemsko. Útvaru veleli námořní důstojníci.

V lednu byla brigáda rozšířena na 1. námořní pěší divizi a současně byla jednotka přesunuta k Baltskému moři. Stala se součástí skupiny armád "Visla". V únoru a březnu se divize účastnila těžkých bojů na německých předmostích na Visle u Zehdenu (dnes Cedynia), poté u Altdammu (Dąbie, několik km na východ Štětína). Ve všech těchto bojích utrpěla divize velmi těžké ztráty. Poté divize ustoupila na západní břeh Odry a bojovalo jižně od Štětína v prostoru Tantow. Po ústupových bojích se divize přesunula k Eberswalde, což je asi 30 km severně od Berlína. Při sovětském útoku v noci na 23. dubna 1945 byl 1. pluk spolu s částí Kampfgruppe Wellmann (zbytky tankové divize "Holstein") nedaleko Kasekowa totálně zničen. Ještě v ten den ustoupila divize ke Schmölnnu, městečku na hranicích Braniborska a Meklenburska. O tři dny později byla fronta opět prolomena a zbytky divize se daly na kvapný ústup dál do Meklenburska-Pomořanska. Na počátku května 1945 překročily poslední zbytky divize demarkační čáru v prostoru Ludwigslust (jižně od Schwerinu) a vzdaly se americké armádě.

Až do konce února 1945 veleli divizi námořní důstojníci, poté byli do divize přeloženi důstojníci z Heeru, kteří tím získali hodnost v Kriegsmarine. Např. druhý velitel divize Generálmajor Bleckwenn (1906-1989) velel pluku na východní frontě a posléze 706. divizi lidových granátníků. Byl držitelem Rytířského kříže s Dubovými ratolestmi a v námořnictvu měl hodnost Kontraadmirál. Z válečného zajetí byl propuštěn v roce 1947.

Velitelé:

Konteradmiral Hans Hartmann - 31. ledna 1945 - 28. února 1945

Generalmajor / Konteradmiral Wilhelm Bleckwenn - 28. února 1945 - ?. května 1945

Jednotky:

Marine-Infanterie-Regiment 1 - velitel Kapt.z.S. v. Blessingh 10.44-3.45
Marine-Infanterie-Regiment 2 - velitel Kapt.z.S. Ing. Notzold 10.44-3.45
Marine-Infanterie-Regiment 4 - velitel Kapt.z.S. Ing. Gert Hasse 10.44-3.45
Füsilier-Kompanie 1
Marine-Artillerie-Regiment 1
Panzjäger-Abteilung 1
Marine-Feldersatz-Bataillon 1
Marine-Pionier-Bataillon 1
Marine-Nachrichten-Abteilung 1
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Marine-infanterie Division
« Odpověď #1 kdy: Říjen 17, 2007, 08:23:54 »
Abych řekl pravdu,dodneška mi tato jednotka docela unikala,i když jsem se domníval,že Němci museli mít nějaké strážní jednotky,přesto jsem moc rád za uveřejnění/už proto,že jsem bývalý námořník/a budu se tomuto tématu věnovat více.Také jsem věděl,že Kriegsmarine po obsazení atlantických ponorkových základen poskytla Heeru až 30 tisíc příslušníků do pozemních bojů,ale jejich hodnota asi nebyla valná,nicméně námořní pěchota-SUPER!díky Vám.flak88
flak88

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Re: Marine-infanterie Division
« Odpověď #2 kdy: Říjen 17, 2007, 11:05:45 »
Citace: "flak88"
Abych řekl pravdu,dodneška mi tato jednotka docela unikala,i když jsem se domníval,že Němci museli mít nějaké strážní jednotky,přesto jsem moc rád za uveřejnění/už proto,že jsem bývalý námořník/a budu se tomuto tématu věnovat více.Také jsem věděl,že Kriegsmarine po obsazení atlantických ponorkových základen poskytla Heeru až 30 tisíc příslušníků do pozemních bojů,ale jejich hodnota asi nebyla valná,nicméně námořní pěchota-SUPER!díky Vám.flak88

Děkuji za uznání, ale abych se přiznal, tak až do včerejška jsem o existenci námořních pěších divizí také neměl ponětí, inspiroval mě Peterův příspěvek o skupině armád "Visla".

Pouze bych dodal, že dvě poslecní jednotky - ženijní a zpravodajský prapor - vznikly až 15. dubna 1945, a že divize byla organizována jako standartní armádní pěší divize vzor 1945.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
Re: Marine-infanterie Division
« Odpověď #3 kdy: Říjen 17, 2007, 11:08:57 »
Citace: "flak88"

Bývalý námořník? Kdepak jste sloužil?

U nás byl u námořnictva děda- námořní pěchota v Polsku.

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Marine-infanterie Division
« Odpověď #4 kdy: Říjen 17, 2007, 11:33:26 »
Byl jsem jen u obchodního loďstva ČSSR/Čechofracht/ale v poslední fázi jsem se zamiloval a nic z toho nebylo/nechtělo se mi na cca 6-8 měsíců odjet/ a skončil jsem u říční plavby ČSPLO a.s. Děčín.Mám praxi 18 let,kapitánský patent/kapitán 1/flak88
flak88

lotrtomas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Re: 1. Marine-Infanterie-Division
« Odpověď #5 kdy: Leden 13, 2009, 05:56:41 »
Dobrý den, mám otázku:Nemáte někdo fotky těchto jednotek(např:uniforem,výložek nebo popřípadě nějáké odlišovací znamení těchto jednotek), docela by mě to zajímalo jak vypadala "námořní pěchota" Německa, slyšel jsem jenom z nějákého italského fóra, že nosili uniformy luftwaffe a na nich měli určité úpravy, například velitel měl nějáký odznak tří ryb na uniformě, ale opravdu si to nedokážu představit.Takže kdybyste měli nějáké fotky tak se pochlubte. 

Peter Steindl

• Luftwaffe
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2009, 09:53:12 »
http://www.reibert.info/forum/showthread.php?t=7649
Tohle je jediný odkaz, který mi připadá relevantní. Má ovšem jednu drobnou vadu: je to rusky. Ale pokud tímto jazykem nevládneš, tak je tam mnoho odkazů i s fotkami, hlavně na dalších stránkách diskuse. Jenom pozor na to, že na některých fotkách jsou příslušníci pobřežního dělostřelectva.
K těm uniformám Luftwaffe: připadá mi to dost pravděpodobné. Někteří příslušníci původních námořních brigád totiž pocházeli z řad letectva, takže jim asi nechali jejich původní uniformy a maximálně jenom doplnili insignie. Mě osobně poté, co jsem viděl fotky vlasovců v předválečných nizozemských uniformám, nepřekvapí v tomhle oboru už asi nic. :)

lotrtomas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #7 kdy: Březen 21, 2009, 06:08:52 »
Tak sice je to pozdě, ale ještě tady doplním pár zajímavostí:Tyto námořní divize chtěl Hitler také použít, na konci války jako svoji vlastní  "ochranku", dále se také podílely s 548 lidovými granátníky na obraně Konigsbergu, při obraně se jich hodně dostalo do Ruského zajetí, někteří bojovali až do kapitulace.
Tyto jednotky měli také docela dost můžů například v městě Elbing bylo 37tisíc mužů mořského praporu a 312tisíc mořského rezervního praporu.

Florian Geyer

• Wehrmacht
    Hauptfeldwebel - podporučík
  • Vono hovno, slavnej soude
« Odpověď #8 kdy: Březen 22, 2009, 12:28:07 »
312tisíc? to bude nějaký renonc ne? takové rezervy v té době zcela určitě ne
Vono hovno, slavnej soude

Peter Steindl

• Luftwaffe
« Odpověď #9 kdy: Březen 22, 2009, 01:13:48 »
Také se mi to zdá nějaké podivné.... To by ten počet námořníků byl podstatně vyšší než počet tamních obyvatel, protože Elbing (Elbląg) není zrovna velkoměsto. To bude patrně nějaký překlep nebo se asi nebude jednat o příslušníky námořní pěchoty.

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #10 kdy: Březen 22, 2009, 01:23:51 »
Tato jednotka určitě disponovala ručními zbraněmi. ale jak na  tom byla s těžší technikou??? Tanky, děla, kulomety, minomety.
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Peter Steindl

• Luftwaffe
« Odpověď #11 kdy: Březen 22, 2009, 02:50:46 »
No tak nazývat kulomety „těžší technikou“ mi sice přijde velmi originální, ale budiž.
1. Marine-Infanterie Division byla tzv. pěší divize vzor 1945. Tyto útvary byla zakládány od prosince 1944. Složení těchto divizí se velice podobá divizím lidových granátníků, jsou tam celkem nepatrné rozdíly, např. měly stejný počet děl, ale vzor 45 měl místo baterií ráže 105 mm pouze 75 mm atd.
Divize:
3 granátnické pluky, každý po dvou praporech
každý prapor tvořen 3 rotami (2 střelecké - každá rota měla 9 lehkých MG, dvě ze tří čet vyzbrojeny Stg-44), 3. rota těžká ( 8 těžkých MG, 6 středních minometů, 4 lehká pěchotní děla)
každý pluk měl rotu pěchotních děl s 2 těžkými pěchotními děly a 8 těžkými minomety
+ rotu ničitelů tanků, vyzbrojenou 72 Panzerschrecky (z nichž bylo 18 rezervních, tzn. bez obsluhy)
Oddíl stíhačů tanků
1. rota 12 PaK 75 mm
2. rota se 14 samohybnými děly, ta však obvykle nebyla k dispozici, takže divize dostávaly další tažená děla nebo jiné stíhače tanků
3. rota 9 flaků 37 mm
Dělostřelecký pluk
se štábní baterií
s 3 lehkými oddíly, každý měl štábní baterii a 2 baterie s lehkými polními houfnicemi + baterii s 6 těžkými polními děly nebo děly ráže 75 mm
s těžkým oddílem s těžkými polními houfnicemi ráže 150 mm - štábní baterie a dvě baterie po 6 kusech
Ženijní prapor (3 roty) - částečně motorizovaný.
A pak samozřejmě štáby, radisté, pekaři, řezníci, veterináři atd., jako u každé jiné divize.
Upozorňuji, že tohle je jenom čistě teoretické. Vsadím se, že námořní pěší divizi mnoho vybavení chybělo. Hlavně u Oddílu stíhačů tanků byla obrovská variabilita ve výzbroji, protože v téhle fázi války se divize vybavovaly „co dům dal“.

lotrtomas

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #12 kdy: Březen 23, 2009, 06:14:40 »
No našel jsem to na těch Ruských stránkách co jste mi dal odkaz,312tisíc, taky se mi to zdálo hodně, no jestli je to číslo někde z Ruských pamětnických zápisů tak bych to nebral vážně, vždyť podle jejich tabulky nejlepších odstřelovačů druhé světové války jsou:1.Michail Iljič Surkov
                                                                                                                                                  2.Vasilij Šalvovič Kvačantiradze
                                                                                                                                          a až 3.je Simo Häyhä
takže vážně nevim ,nevim ale zkusim ještě zapátrat do knížek a internetu a zjistim to a potom následně opravim.