Autor Téma: Skupina armád Sever / Heeresgruppe Nord  (Přečteno 8330 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Skupina armád Sever / Heeresgruppe Nord
« kdy: Říjen 09, 2007, 12:28:46 »
Sestavena na přelomu srpna a září 1939 přestavbou Armeeoberkommando 2. Účastnila se Polské kampaně, po jejím konci byla přeložena na západní frontu a 10. října přeznačena skupinu armád B / Heeresgruppe B[/i].



Velitelem skupiny armád byl :

Generál polní maršál Fedor von Bock (27. srpen 1939 - 10. říjen 1940)





Složení skupiny armád v září 1939 :

- 3. armáda

- 4. armáda



------------------------------------------------------------



Znovu sestavena 20. června 1941 v severním Polsku. V rámci operace Barbarossa postupovala skrze Pobaltské státy s hlavním cílem - Leningrad. Po změně priorit vrcního velení na podzim 1941 Leningrad pouze oblehla a až do ledna 1944 kdy byl Leningrad osvobozen vedla defenzivní boje podstatě na neměnné linii. V první polovině roku 1944 je zatlačena zpět do Pobaltí a posléze do Kuronska, kde je během zimy 1944/45 v důsledku chybné Hitlerovi vojenské strategie obklíčena. K 25. lednu 1945 je přejmenována na skupinu armád Kuronsko / Heeresgruppe Kurland[/i].





V tentýž den je znovu vytvořena ve Východním Prusku přejmenováním původní skupiny armád Střed / Heeresgruppe Mitte[/i]. Bojovala v obklíčeném Východním Prusku. 3. dubna 1945 byla přejmenována na skupinu armád Východní Prusko.





Veliteli skupiny armád byli :

Generál polní maršál Wilhelm Ritter von Leeb (20. červen 1941 - 16. leden 1942)





Generál polní maršál Georg von Küchler (16. leden 1942 - 9. leden 1944)





Generál polní maršál Walter Model (9. leden 1944 - 31. březen 1944)





Generálplukovník Georg Lindemann (31. březen 1944 - 1. červenec 1944)





Generálplukovník Johannes Frießner (1. červened 1944 - 25. červenec 1944)





Generál polní maršál Ferdinand Schörner (25. červenec 1944 - 17. leden 1945)

 



Generálplukovník Heinrich von Vietinghoff-Scheel (17. leden 1945 - 25. leden 1945)





Generálplukovník Dr. Lothar Rendulic (25. leden 1945 - 9. březen 1945)





Generálplukovník Walter Weiß (9. březen 1945 - 5. duben 1945)





Složení skupiny armád v červnu 1941 :

- 16. armáda

- 18. armáda

- 4. tanková skupina[/i]



Složení skupiny armád v září 1942 :

- 11. armáda

- 16. armáda

- 18. armáda

- 3. horská divize

- 388. (Feldausbildungs) Division



Složení skupiny armád v prosinci 1942 :

- 16. armáda

- 18. armáda

- 388. (Feldausbildungs-) Division

- 21. polní divize Luftwaffe



Složení skupiny armád v březnu 1944 :

- 16. armáda

- 18. armáda

- armádní skupina Narwa

- 391. (Feldausbildungs) Division

- 388. (Feldausbildungs) Division



Složení skupiny armád v lednu 1945 :

- 16. armáda

- 18. armáda

- (Feldausbildungs) Division Nord



Složení skupiny armád v březnu 1945 :

- 4. armáda

- armádní skupina Samland

- Festungskommandant (velitelství pevnosti) Pillau



Znak skupiny armád :

"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "