Anketa

Měla by vojska ČSR naději na zastavení německého útoku?

Ano, odrazila by útok německé armády
27 (20.6%)
Ano, ale pouze dočasně, okupaci by stejně nezabránila
84 (64.1%)
Ne, v žádném případě
20 (15.3%)

Celkem hlasů: 37

Autor Téma: Německo vs. ČSR (1938)  (Přečteno 114303 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

josefperina

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
Re: Německo vs. ČSR (1938)
« Odpověď #225 kdy: Srpen 09, 2013, 09:08:15 »
podle mne bysme se drzeli minimalne 2 mesice meli jsme jednu z nejlepsich pechot nase tanky byli v nekterich ohledech lepsi a meli jse chut k boji  narozdil od nacku ktery byli priosrani znasi linie a nemesti vojaci meli vycvik 2 mesice my 2 roky a kdy bysme bojovali tak 2 sv. by mozna ani nebyla nemci nas potreboli

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #226 kdy: Srpen 09, 2013, 10:16:05 »
Byl březen.
 Stál jsem v české pohraniční celnici v Mikulově. Železná kamínka mi sálala teplo přímo do obličeje. Pozoroval jsem dva české finančníky v khaki uniformách, jak prohlížejí moje zavazadla.
 Když byli hotovi, zapálil jsme si tenké československé cigarety a hovořili jsme.
  ,,Co by jste dělali, kdyby vás Německ napadlo?" otázal jsem se. Finančníci se na sebe usmáli. Ten který uměl německy odpověděl.
  ,,Když nás Německo napadne, budeme bojovat. Nejsme přece Rakušáci. U nás Hitlerovi tak nepůjde, jako mu šlo v Rakousku. My Němce známe. Žijeme již tisíc let v jejich sousedství; vládli nám třista let a pokoušeli se, aby nás poněmčili, ale nepovedlo se to
                                                                                                                 Sydney Morell, Viděl jsem ukřižování     

Je třeba si uvědomit, že tenkrát byli lidé ochotni a odhodláni pro svou vlast zemřít.  Když tak člověk čte vzpomínky tehdejších financů, kteří byli mnohdy na svých služebnách odříznuti od posil, od možnosti ustoupit. Věděli, že v případě útoku jim hrozí smrt, při troše štěstí zajetí, a přesto zůstávali ve službě. Před těmito lidmi je třeba se alespoň symbolicky poklonit.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

zelezny kriz

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
« Odpověď #227 kdy: Srpen 10, 2013, 08:44:41 »
To je právě ten úhel pohledu,většinou argumenty jsou vojenského charakteru, kde jak a proč, odkryté boky, nedodělané opevnění apod. Ale je tady i jiné hledisko, řekl bych i důležitější..Ta ochota obyvatelstva bránit republiku , kdy udajně i komunisté se přidali /což bylo naposled/ a i část německého obyvatelstva byla připravena k boji.Tohle se nemá promarňovat a dovoluji si prohlásit, že nás to změnilo a byl to vlastně náš "konec". Poté už to šlo jen z kopce. A že by byly oběti? Samozřejmě, ale měly by význam a měli bychom na co být hrdí ..Ale jak všichni víte, i předem prohrané bitvy se dají vyhrát, příkladů je přehršel..Jsou zlomy jak u jednotlivce tak i u národa, kdy nejde jen o kejhák, ale i o něco navíc..