Autor Téma: FG-42  (Přečteno 40455 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Mannerheim

 • Host
Munice
« Odpověď #30 kdy: Srpen 26, 2006, 09:48:22 »
Citace: "Kageneck"
Ja bych zase volil Stg.44. Bylo vyrobeno vice kusu, a tak i munice by se snaze shanela. Navic bych nerad riskoval, ze se mi FG 42 zasekne az pred sebou uvidim Rusa se samopalem. Nicmene vysadkari(opravdova elita) dokazala s touto zbrani velke uspechy. Vysadkar by volil FG 42 a obycejny vojak pravdepodobne Stg. 44. Teda aspon je to muj nazor...von Kageneck
Nejak nechapu ... vzdyt FG 42 pouzivala naboje 7,92 Mauser - standardni munici pro LK vz.26, TK vz.35/37, MG 15, MG 34, MG 42, K98 ... proste standardni nemecky naboj.StG 44 pouzival munici 7,92x33 (7.92 kurz), vyvinutou specialne pro nej.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
FG-42
« Odpověď #31 kdy: Srpen 26, 2006, 11:17:50 »
Aha. To se omlouvam. Myslel jsem si, ze FG 42 pouzivala take specialni munici. A pak by to odpovidalo, nebot kdyby FG pouzivala specialni munici tak by bylo i mene naboju vzhledem k mnozstvi kusu vyrobene zbrane. Jeste jednou sorry. :oops:von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
FG-42
« Odpověď #32 kdy: Prosinec 10, 2006, 04:55:06 »
Citace
Mas pravdu, od akce "kreta" si vysadkari jiz ve sve puvodni roli nezabojovali. Nicmene, nerekl bych, ze to bylo primo zapriceno lidskymi ztratami na krete, ale spise znicenim velke casti dopravni flotily Ju-52. A v dalsich letech nemci nemeli uz na vyrobu dopravnich letounu ani pomysleni.
Udajne rekl Hitler po dobyti Krety Studentovi, ze dny vysadkaru skoncili. Student byl k sobe velmi kriticky, nebot prevazne on naplanoval dobyti Krety a vysoke ztraty ho sokovali.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

fík

 • Wehrmacht
  Major - major
 • Příspěvků: 637
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
FG-42
« Odpověď #33 kdy: Prosinec 11, 2006, 09:46:59 »
A maji jí výsadkáři. V tý hře. :wink:
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

G41M

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 35
  • http://www.detektorgold.cz/forum/index.php
FG-42
« Odpověď #34 kdy: Prosinec 25, 2006, 01:47:35 »
Německé letectvo budovalo od počátku války silné výsadkové jednotky. Pro jejich potřebu se vyvíjela automatická puška na standartní střelivo Mauser ráže 7,92 mm, s možnosti střílet jednotlivými ranami i dávkou. Vývoj vyůstil v roce 1942 k rozhodnutí vyrábět sériově pušku FG ( Fallschirmjagergewehr tj. výsadkářská puška), vzniklou za spolupráce firem Rheinmetall a Krieghoff. Měla mechanizmus s otočným závorníkem neseným plynovým válcem. Většina součastí se prováděla lisovaním z plechu, zbraň měla úsťovou brzdu, sklopnou dvojnožku a bodák otočně uložený ve třmenu. Tuto velmi levně a revolučně řešenou zbraň vyráběla převážně firma Krieghoff v provedení E v počtu 2000 kusů a v provedení F a G (dřevěná pažba) pak 5000 kusů.

Ráže-7,92x57mm

Délka-945mm

Hmot.-4490g

Zásobník-10,20 nábojůG41MZdroj: Zbraně 1 a 2. svět. války + internet

G41M

 • Wehrmacht
  Gefreiter - svobodník
 • Příspěvků: 35
  • http://www.detektorgold.cz/forum/index.php
FG-42
« Odpověď #35 kdy: Prosinec 25, 2006, 06:24:11 »
Koncem 30. let začala v německém letectvu vznikat vysádkové vojska.

Ty byly nasazeny v prvních operacívh války. Už v Nizozemí a pozdějí především v bojích na Krétě se ukázala výzbroj kterou výsadkáři disponovali v bojích jako nedostatečná. Armadní puška K 98k, či 33/40 neposkytovala potřebnou rychlost střelby a samopaly ( MP 38/40) zase malým dostřelem. Zbraň výsadkářů musí totiž plnit mnoho úkolů. Boj zblízká, nasazení v týlu, způsobilost k průzkumu, boj v domech, nasazení v chladu i při vysokých teplotách. Musí spolehlivě fungovat ve sněhu, blátě , písku a vodě.Ministerstvo letectví (RLM) po zkušenostech z bojů vyhlásilo konkurz na novou zbraň.

Z 18 technických a taktických požadavků uvedu jen ty nejpodstatnější.-krátka než 1 m

-lehčí než K 98k

-ráže 7,92x57 mm

-zásobník od 10 do 30 ran

-možnost střelby jednotlivě i dávkou

-možnost použití bodáku

-schopnost nasazení puškovéhozaměřovače, granatometu-ato vše korunováno požadavkem jednoduché a levné výrobyDo konkurzu se přihlásilo 6 firem

1. GUSTLOFF, Suhl

.GROSSFUS, Dobein

3.C.G.HAENEL, Suhl

4.KRIEGHOFF,Suhl

5.MAUSER A.G., Oberndorf am Neckar

6.RHEINMETAL-BORSIG, SömmerdaV konkursu obstály jen KRIGHOFF,RHEINMETALa MAUSER. Posledně jmenovaný přispěl s upraveným kulomete MG 81, ale protože nesplňoval některé požadavky byl ze soutěže vyřazen.

Tak "zázračnou" zbraň není možné za krátkou dobu vyvinout jen na rysovacím prkně.Je nutno provést velký počet praktických zkoušek jak u vojsk, tak především pevnostních. Tyto testy ukázaly na problémy a ty byly při vývojí hned odstraňovány. Na vývoji spolupracovaly obě fvítězné firmy.

Prototyp RHEINMETALU - uzamčená zbraň rotací závorníku od L. Stangeho byl přece jen o něco lepší než prototyp KRIGHOFFU. Jejichzbraň, konstruktéra Schmeissera, uzamčená vertikalně sklopným závorníkovým blokem (jako u StG 44) byla natolik dobrá, že určité prvky byly pozdějí použitý i pro konkurenčni zbraň.

  Už zmiňované testy vedlyk okažititým změnám konstrukce, vylepšením a přepracováním. Některé odborné literatůry uvádějí počet 2-3 typů. Kdybychom ale důsledně uvedli všechný typy, napočítame víc jak 20 variant. Podstatných, opravdu se lišicích nejen podle detailů, bylo 7.

TYP "A"

Pažba z hladkého plechu, poutko na řemen u horní části pažby, předpažbí z profilovaného plechu a dvounožka v předu.TYP"B"

Pažba z hladkéhoplechu se spodním poutkem na řemen, předpažbí plastové, změna mířidel, dvojnožka uprostřed.TYP"C"

Od tohoto typu zůstavá poutko na řemen dole, objevují se dřevěné předpažbí jež už pozdějí zůstavá,změna mířidel a dvojnožka uprostředTYP"D"

Nová úsťová brzda, dvojnožka uprostřed, zesílení vnitřních mechanismů.TYP"E"

pažba z profilovaného plechu, dvojnožka uprostředTYP"F"

Táto verze se objevujé v roce 1943. Poprvé se objevujé dřevěná pažba, nový typ pažbičky,nová mířidla, úsťová brzda, dvojnožká v předu.

Největší změnou bylo nové pojistné ústrojí.Všechny dosavadní typy měly přeřazovač palby a pojistku z jedné součástí. Tento typ tp má zvlášť. Pojistka se nachází nad levou pažbičkou. Zbraní to prospělo především na ovladatelnosti.TYP"G"

Od typu "F" se liší jinou úsťovou brzdou a základnou na zásobník.  Zvlášť velký důraz byl kladen na trvanlivost. Z každé ze 6 zbraní bylo vystřeleno 20 000 ran. A tp jak +70 C, -60 C chladu, v bahně, písku i sněhu.

Bylo důkladně měřeno opotřebení hlavně a součástí. Nejvíce opotřebované  části byly překonstruovany. Velký zpětný ráz zbraně byl tlumen mimo nárazníku taky úsťovou brzdou. Brzda zároveň plnila funkci tlumiče plamene. Prachové plyny se obzvlášť  při střelbě z padáku, odrážely  vzad a proudily  střelci do tváře.

Dále se zjistil vliv různě našroubované brzdy na umístění středního bodu zásahu. V Tarnewitz vznikla varianta jež se při střelbě na zemi natáčela výšlehovým otvorem dolů, při střelbě z padáku vpravo o 90 stupňu. Projevila se o něco lepší přesnost ale vzhledem k vyšším výrobním nákladům byla ve výrobě použitá jednodušší. Dalším požadavkem byla možnost montáže granatometu. Ten se našrouboval na hlaveň po demontáži brzdy. První typ měřil 176 mm s hledím do 250 m a druhý 171 mm s hledím do 235 m. Hledí se upevńovalo do drážek před puškový zaměřovač. Při střelbě z granatometu byl zpětný ráz tak silný, že po výstřelu zásobník často udeřil  střelce do obličeje. To se v praxi odstraňovalo vyjmutím zásobníku.

U typu "F" a "G" musela být pažba z lepeného dřeva kvůli praskání zesílena.

Pro odstřelovače byly určeny 3 typy zaměřovacích dalekohledů.

Jako první ze soutěže vypadl ZFG-42 . Na rozdíl od konkurenčních má sice lepší optické vlastnosti při střelbě na vzdálené cíle, bohužel je větší, náchylnější na znečištění a poškození. ZFG-42 normalní konstrukce určený pro typ "E" bylo snažší a rychlejí zaměřit. ZaměřovačGw ZF 4 určen pro typ "G" měl poněkud jinou montáž. Optické vlastnosti byly podobné předešlého typu. Při zkušebních střelbách se podařilo umístit 100 % zásahů ve vzdalenosti 500 m do soustřeli 40x60 cm. Uvážíme-li velikost terče, je to výsledek hodný specialní odstřelovací zbraně.

FG-42 používala 10 rané zásobníky M 10-42 a dva typy 20 raných M 20-42 je ranným typem pro typ "E" a M 20-42 pro typ "G". Oba se krom výřezu pro záchyt zásobníku takřka neliší. Všechny zásobníky bylo možno použít i do pušek G 43 a zbraní lidoobrany VG 1 a VG 2.

Zásobníky bylo ožno nabít pomocí pásků zasunutých do pouzdra závěru zprava. Typ "A" a "B" byly podobně vyrobeny pravdě podobně jen v jednom exempláři. Verze "C" a "D" po zhruba 50 kusech. Tyto kusy se použily především pro pevnostní a vojskové zkoušky. Výroba typu "E" skončila výrobním číslem 1999. Raných vzorů bylo tedy vyrobeno přibližně 2100 kusů. Typ "F" a "G" vyráběných firmou KRIEGHOFF (kod fzs) byl značen pětimístnou číselnou řadou. Nejnižší známe seriové číslo je 00004, nejvyší 04456. Dalším výrobcem typu "G" byla firma L.O.DIETRICH (gcy). Tá používala pouze 4 místnou číselnou řadu. Do příchodů Rusů se stačilo vyrobit asi 500 kusů.

Všech typů se vyrobilo na 7500 kusů.

  Kvalitu zbraně dokazuje její nasazení při nejextremnějších operacích Luftwaffe )osvobození Mussoliniho v Gran Ssaso, atentát na maršála Tita ...) Měla také stát standartní zbraní pěchoty - v případě konečného vítězství. Na straně vítězných moctností byla napodobována. Ve V. Britanii zbraní EM-1, EM-2, v Československu Kynčlův KP - 5, a Ve Švýcarsku StG W+F 54,55,56. V USA byla jedná FG - 42 přepracováná s pomocí dílu do kulometu MG - 42 na zásobování pásem. Vývoj pak vyustil v dodnes hojně používaný kulomet M - 60.Základní TTD:

Vo - 740 m/s

Hmotnost - 4, kg

Délka hlavně - 500 mm

Délka zbraně - 945 mm

Kadence teoret. - 900/ min.

Zdroj: Střelecký magazín, Waffen Revue

Heinz "König"

 • Host
Re: FG-42
« Odpověď #36 kdy: Březen 08, 2007, 06:35:56 »
Ano vim je to zbraň vskutku výsadkářů, tato zbraň byla poprvé použita Skorzenym, přio osvobozovací akci Mussolini.Ráže: 7,92 mm

délka: 940 mm

délka hlavně 502 mm

hmotnost: 4,53 kg

počáteční rychlost střely: 761 m/s

zásobník: 20 nábojů

kadence: 750 - 800 ran/min

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
FG-42
« Odpověď #37 kdy: Březen 08, 2007, 06:53:21 »
Jsi si jistý, že byla použita až tak při osvobození? Měl jsem dojem, že byla ve výzbroji již od počátku roku 1943 a ne až v září téhož roku....von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Heinz "König"

 • Host
FG-42
« Odpověď #38 kdy: Březen 08, 2007, 07:04:03 »
Ne byla opravdu použita až takhle pozdě, v roce 1943 byla teprve ve výzkumu, do akce Skorzenyho, který použil Kluzáky pro osvobození ji nikdo aktivně nepoužil.

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
FG-42
« Odpověď #39 kdy: Březen 08, 2007, 08:12:35 »
Citace: "Heinz "König""
Ne byla opravdu použita až takhle pozdě, v roce 1943 byla teprve ve výzkumu, do akce Skorzenyho, který použil Kluzáky pro osvobození ji nikdo aktivně nepoužil.


Právě, pamatuji si, že v knize "mé velitelské operace" uvádí, že měli buď MP40 a MP43.

Black

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 884
  • http://www.greendevils.estranky.cz/
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
FG-42
« Odpověď #40 kdy: Březen 09, 2007, 09:06:23 »
Citace: "pan.sup"
Právě, pamatuji si, že v knize "mé velitelské operace" uvádí, že měli buď MP40 a MP43.
Tak pokud vím, tak "MP-43" byla předchůdce Stg 44.

FG-42 je úplně jiná zbraň.
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
FG-42
« Odpověď #41 kdy: Březen 09, 2007, 09:31:03 »
Citace: "Black"
Citace: "pan.sup"
Právě, pamatuji si, že v knize "mé velitelské operace" uvádí, že měli buď MP40 a MP43.
Tak pokud vím, tak "MP-43" byla předchůdce Stg 44.

FG-42 je úplně jiná zbraň.


Je to vpodstatě MP 40 s pevnou dřevěnou pažbou.

Black

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 884
  • http://www.greendevils.estranky.cz/
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
FG-42
« Odpověď #42 kdy: Březen 09, 2007, 09:45:10 »
Citace
Je to vpodstatě MP 40 s pevnou dřevěnou pažbou.


To je MP-41!

"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Heinz "König"

 • Host
FG-42
« Odpověď #43 kdy: Březen 09, 2007, 12:48:10 »
Citace: "pan.sup"
Citace: "Heinz "König""
Ne byla opravdu použita až takhle pozdě, v roce 1943 byla teprve ve výzkumu, do akce Skorzenyho, který použil Kluzáky pro osvobození ji nikdo aktivně nepoužil.


Právě, pamatuji si, že v knize "mé velitelské operace" uvádí, že měli buď MP40 a MP43.
pane.sup doporučuji si vám udat titul díla odkud čerpám své informace, je to Velká Encyklopedie

Zbraně druhé světové války.Dílo pana Skorzenyho jsem pečlivě četl , ale víte přeci jak si to překladatelé z jiných zemí přibarvují. Až mi seženete originál této knihy v Němčině a ukážete mi úryvek poté se budeme na toto téma dále rozpravovat.

pan.sup

 • k.k. Landwehr
 • Oberstleutnant
 • Příspěvků: 1506
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 19. prosince 2008
FG-42
« Odpověď #44 kdy: Březen 09, 2007, 03:01:41 »
A jak teda vypadá MP-43? Díval sem se na ní v Písecké bráně a přišla mi tedy stejná jako MP41.