Autor Téma: Obrana Singapuru  (Přečteno 7829 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

 • Host
Obrana Singapuru
« kdy: Září 05, 2007, 03:46:03 »
Keď sa Japonci v roku 1941 zapojili do vojny, vylodili sa aj na Malajskom polostrove. Koncom januára 1942 už ovládali celý polostrov. V anglických rukách ostal iba ostrov Singapur s rovnomennou námornou základňou, ktorá tam bola vybudovaná. Ostrov Singapur leží pri južnom výbežku Malajského polostrova. Od polostrova ho oddeľuje úzky prieliv Johore, cez ktorý viedol násyp. Angličania tento násyp pretrhli, keď ustupovali z Malajského polostrova. Ostrov i základňa boli silno opevnené, pričom hlavný obranný systém bol obrátený smerom k moru. Angličania totiž nepočítali s tým, že Japonci by sa prebili močaristou malajzskou džunglou a mohli by ohroziť základňu z pevniny. Pevnosti na ostrove Singapur a batérie pobrežného delostrelectva , rozmiestnené na ostrovčekoch v Singapurskom prielive ešte viac posilňovali obranu od mora. Okrem toho na ostrove boli pohyblivé batérie delostrelectva umiestnené na železničných vozňoch. Okrem toho boli na ostrove 4 letiská.

Po ústupe Angličanov z Malajského polostrova na ostrov Singapur, zhromaždilo japonské velenie na severnom brehu prielivu Johore značné sily, vrátane výsadkových lodí a ďalekonosného delostrelectva. Japonci začali súčasne aj dobývať malé ostrovčeky ležiace vo východnej časti prielivu Johore a v Singapurskom prielive, aby izolovali samotný ostrov Singapur a odrezali Angličanom prísun posíl.

Už v prvých dňoch februára 1942 začali Japonci ostrelovať ostrov ďalekonosným delostrelectvom a znásobili letecké útoky na obranné postavenia a letiská. V noci z 8. na 9. februára sa japonské sily vylodili na troch úsekoch severozápadného pobrežia ostrova Singapur. To umožnilo Japoncom za krátky čas prisunúť na ostrov tri divízie a tanky. Angličania pod japonským tlakom opúšťali jedno postavenie za druhým. Posily, ktoré boli vyslané sa nemohli na ostrov dostať. 12. februára japonské letectvo zaútočilo na anglický konvoj a potopilo pomocný krížnik, ponorku a 12 transportných lodí. 14. februára Japonci prelomili anglické obranné línie a vstúpili do mesta. Na druhý deň Angličania kapitulovali a odovzdali singapurskú základňu do japonských rúk.

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Obrana Singapuru
« Odpověď #1 kdy: Září 05, 2007, 06:09:58 »
Pěkný článek, aspoň máme s Páterem na diskuze pořádný topic  :).

Pár čísel :
Generál Percival velel tzv. Malajskému velitelství (Malaya Command) a měl k dispozici cca 80 000 vojáků, převážně Britů, Australanů a Indů, ale také Novozélanďanů a Malajců. Jeho protivník, velitel 25. armády generál Yamašita měl k dispozici 36 000 vojáků.
 :arrow:  Mapa Singapuru 1942 v horní části je vidět jediná přístupová cesta na ostrov.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Obrana Singapuru
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 18, 2009, 10:04:09 »
Obrana Singapuru
1)Situace před únorem 1942
2)Japonský postup jihovýchodní Asií
3)Japonské operace mimo území Singapuru
4)Závěr
5)Složení sil

1)Australští protitankoví dělostřelci hlídají se svým dvoulibrovým protitankovým kanonem Johorskou hráz mezi Singapurem a Malajským poloostrovem. 2)hašení požárů
1)Situace před únorem 1942
Když 7.prosince 1941 vyřadili Japonci většinu amerického loďstva v Pearl Harboru (http://panzernet.net/php/index.php?topic=2999.0), stálo jim v cestě pouze dezorientované Spojenecké vojsko, jež bylo složeno z vojáků USA, Británie, Nizozemska, Číny a koloniálních vojáků místních velmocí.
Japonské námořní letectvo zničilo útokem ze 7.12.41 v Pearl Harboru bitevní lodě USA: Arizona, Calofornia, Oklahoma, West Virginia a Nevada. Dále bylo poškozeno: tři bitevní křižníky, tři bitevní lodě, tři torpédoborce a dvě zásobovací lodě. Při útoku bylo zabito 2400 Američanů, dalších 1178 bylo zraněno. Japonské ztráty činily pouze 29 letadel a 35 letců.
To mělo za následek, že 8.prosince 1941 vyhlásil prezident Roosevelt Japonskému císařství válku. Pro Churchilla to bylo srovnatelné se zázrakem. Churchill později napsal: ,,Britské impérium, Sovětský Svaz a nyní i USA...Žádná jiná kombinace mocností nemůže odolat naší spojené síle...´´
2)Japonský postup Jihovýchodní Asií
Současně s útokem na Pearl Harbor zahájili Japonci operaci v kombinaci loďstvo-pozemní armáda. Japonský plán předpokládal dobytí Britského Malajska, Filipín, Honkongu, Guamu, Bornea a Sumatry a zničení či obsazení Singapuru. Japonská vojska vstoupila z Indočíny na území Thajska a již 8.prosince 1941 vstoupila do hlavního města-Bangkoku. Stejného dne se na severu Malajského poloostrova a na filipínském ostrově Lunzonu vylodily japonské jednotky, jež čítaly 100.000 mužů.
10.prosince japonské námořní letectvo zničilo seskupení britských lodí, mezi nimiž byly i bitevní lodě Repulse a Prince of Wales (více o této bitvě zde: http://www.fronta.cz/zkaza-svazu-z). Následky tohoto střetu je dnes známa co by ,,Zkáza svazu Z´´.
24.prosince se podařilo japonským jednotkám dobýt i britskou korunní kolonii Honkong.
2.ledna 1942 pronikly japonské jednotky japonské 48.divize k hlavnímu městu Filipín-Manile. Japonské jednotky, jež se nacházely 190km severně od Manily, nalézaly pouze slabý a zmatený odpor špatně vyzbrojených filipínských vojáků. Hlavní síly se totiž po prvních japonských leteckých výsadcích u Manily stáhly na poloostrov Bataan.
1.únor 1942-Japonská vojska se dostala asi na vzdálenost 30km od Singapuru.
Singapur:
Singapur, původní název coby ostrov Majulah Singapura, se stal roku 1826 další z kolonií Velké Británie. Když roku 1905 skončila rusko-japonská válka, odnesli si britští velitelé poznatky o obraně jednoho bodu odporu do příjezdu posil. jako vhodné místo byl vybrán Singapur a bylo rozhodnuto přetvořit toto místo na britskou hlavní vojenskou a námořní základnu v Tichomoří a Indickém oceánu...
Výstavba byla dokončena v roce 1938. Její děla měla odradit údajně každé loďstvo od pokusu útoku z moře. Ovšem severní část byla bez dělostřelecké výzbroje, jelikož si velitelé snad všech armád mysleli, že prales je pro větší vojsko, zvlášť motorizované, neprůchodné.

Mapa Singapuru
Pokračování v druhé části...
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Obrana Singapuru
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 20, 2009, 02:18:48 »
3)Japonské operace mimo území Singapuru
Filipíny
Začátkem ledna 1942 obsadilo císařské vojsko skoro celé území Filipín. První japonské jednotky se zde objevily již 8.prosince 1941, asi 190km severně od ostrova Luzon. Po dalších leteckých výsadcích na severním pobřeží Luzonu 10.prosince a jihovýchodě téhož ostrova 12.prosince se 22.prosince 1941 vylodily hlavní síly japonské 14.armády (100.000 mužů) a narazili pouze na zmatený a slabý odpor filipínské armády.
Hlavní spojenecké síly na Filipínách se stáhly hned po prvních japonských výsadcích k Manile. 8.prosince 1941 bylo na letištích zničeno japonským leteckým útokem jádro amerických leteckých sil na ostrovech, letadla B-17. 23.prosince se spojenecké síly stáhly na poloostrov Bataan. Tím byla Manila prohlášena za otevřené město.
3.dubna 1942 začala japonská ofenzíva proti spojeneckým silám na Bataanu. Po prvním japonském úderu byl zničen 6.dubna II.filipínský sbor. Demoralizované a nemocemi a těžkými ztrátami zničené americké a filipínské jednotky byly nuceny ke kapitulaci.
Síly:
Američané:
31 095 americká armáda
asi 120 000 Filipínská armáda
Japonci:
129 435 armáda
12 752 armádní letectvo
49 752 námořnictvo a námořní letectvo
Ztráty:
Američané:
nejméně 10 800 mrtvých
nejméně 30 000 zraněných
100 000 zajatých
Japonci:
nejméně 7900 mrtvých
nejméně 13 200 zraněných
Malajsie
Snad nebude vadit, když sem dám pouze odkaz. Na Wiki je to pěkně zpracováno a popsat celou kampaň by bylo pro mě možná výhodnější napsat nové téma....http://cs.wikipedia.org/wiki/Boj_o_Malajsii
Více o Svazu Z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zni%C4%8Den%C3%AD_Svazu_Z, http://www.fronta.cz/zkaza-svazu-z
4)Závěr
Osud Singapuru byl zpečetěn. Na ostrově bylo sice přes 100 000 britských, australských, holandských, indických a malajských vojáků, kteří měli dostatek munice, paliva a potravin, ale Japonci disponovali převahou v letectvu. Měli na 500 letadel, která mohla útočit z letišť, jež byla vzdálena jenom 20 kilometrů od Singapuru. Britové měli jenom 50 letadel, která byla na Singapur narychlo dodána, to samozřejmě proti výkonnějším japonským letadlům a skvěle vycvičeným japonským pilotům bylo málo. Britské velení nedokázalo poslat do Singapuru více letadel, protože přes 600 letadel bylo dáno do SSSR. Japonci měli i hasnou převahu v tancích.
Na pobřeží Džohorského průlivu chtěli Japonci dostat každého svého schopného boje muže a děla započala s ostřelováním Singapuru. Bez přestání létaly japonské bombardéry, které zasypávaly britské pozice bombami. Japonci výtečně využívali své letecké převahy. Tím výtečně pracovali na podlomení spojenecké morálky.
Že to Jamašitovi pálilo byl i fakt, že nechal bombardovat východní část Singapuru, aby Percivala utvrdil v tom, že chtějí Japonci útočit od východu. Již ráno se podařilo Japoncům vytvořit na ostrově předmostí. Odpoledne už na Singapuru bylo přes 30 000 japonských vojáků a několik tanků. Proti nim stála 22. australská brigáda. Ta byla rychle smetena a Japonci rychle obkličovali město.
Japonský tlak směroval na výšiny Bukit Timah, kde se nalézaly vodní nádrže a sklad munice a paliva. Rozpoutala se zde krvavá bitva, jež po několika dnech skončila japonským vítězstvím. Ovšem japonské velení dalo slib, že 11.února bude už Singapur pevně v japonských rukou a všichni se obávali hněvu z vyšších míst. 11. února byl Bunkit Timah dobyt a japonské divize postupovaly až k Singapuru. Japonská 5. a 18. divize postupovala k městu od Bukit Timahu, mezitím co gardová divize postupovala k Singapuru více východně u města Nee Soon. Obklíčení města se nakonec obešlo bez větších problémů na japonské straně.
Ráno 3. února poslal generál Jamašita Percivalovi výzvu ke kapitulaci, generálporučík Percival ji však zatím nepřijal. Japonští vojáci tedy vpadli do nemocnice a pozabíjeli pacienty. Zemřelo přes 300 lidí. Několik lidí nechali japonští vojáci naživu a poslali je k Britům a tak jim ukázali, jak skončí všichni obránci pevnosti v případě odmítnutí kapitulace. Percival však nehodlal kapitulovat. Věřil že dokáže Japonce porazit.
Byl tak sebevědomý, že 10. února dokonce zapsal do hlášení,,Je jisté, že naše oddíly na Singapurském ostrově mají velkou početní převahu nad všemi Japonci, kteří překročili úžinu. V sázce je veškerá naše bojová pověst a čest Britské říše.´´
Ovšem boje začaly být pro britské jednotky úplný horor a vojáci s malými zkušenostmi se těžko mohli postavit Japoncům s ocelovými zkušenostmi z Číny a Filipín.
Bylo tedy jasné, že Japonce nemůže nikdo zastavit, a když se obrana ostrova definitivně zhroutila a Brity začal tížit nedostatek vody a potravin. 15. února 1942 na úpatí Bukit Timahu vztyčil sám generál Percival bílý prapor. Singapur padl.
Následky japonských akcí v Malajsku a v Singapuru byly pro Spojence více než katastrofální. Spojenci ztratili nad 130 000 vojáků, většina z nich se ocitla v zajetí. Japonské ztráty v Malajsii a Singapuru jsou asi 9000. Britové navíc ztratili svoji další důležitou základnu v Asii a Tichomoří.
Největším problémem pro Spojence bylo, že podcenili japonské schopnosti a neočekávali útok z pevniny, protože považovali džungli jako neprostupnou a mohutná pevnostní děla byla namířena pouze na moře. Ale pád Singapuru ukázal pravý opak v jejich domněnkách. Japoncům se dobytím Singapuru a Malajsie otevřela cesta k Nizozemské Východní Indii, kterou ovládli již 9. března 1942. Singapur byl japonskými okupanty přejmenován na Šonan (Světlo jihu).
Generál Jamašita se stal slavným a dokonce dostal přezdívku „Malajský tygr“. Po tomto úspěšném tažení byl generál Jamašita poslán na Filipíny, kde měl na starosti obranu japonských pozic.
5)Složení sil
Japonci
25.armáda složená z:
Gardová divize pod velením generálporučíka Nišimury, 13 000 mužů
-5. divize pod velením generálporučíka Matsuiho, 16 000 mužů
-18. divize pod velením generálporučíka Mutagučiho, 13 000 mužů
-3. tanková brigáda s 80 tanky
-Polní dělostřelectvo se 44 rychlopalnými kanóny
-Horský dělostřelecký pluk s 24 děly
-Dva pluky těžkého dělostřelectva se 48 houfnicemi s ráží 150 mm a se 16 polními děly ráže 10 mm
-Protiletecký dělostřelecký pluk se 68 děly
-4 průzkumné roty
-9 samostatných rot ženistů
-3 pontonové roty
-3 roty ženistů s prefabrikovanými most. Díly, spojaři
-4 pluky železničních ženistů
-2 prapory útočných jednotek s 24 minomety
-zásobovací a týlové jednotky
Celkově šlo asi o:
60 000 mužů (údaje o počtu vojáků se mění, někde se uvádí i 70 000 mužů)
-400 děl a minometů
-120 tanků a obrněných aut
-600 letadel.

Spojenci
(síly v Malajsku a Singapuru)
3. armádní sbor složený z:
-9. indické divize
-11. indické divize
-8. australská divize složená ze dvou pěších brigád a kulometného praporu…
-28., 44. a 45. indické brigády
-53. a 54. britské brigády
-Dvě brigády malajských dobrovolníků
Námořní Svaz Z, měl posílit obranu Singapuru z moře. Čítal:
-1 bitevní loď (HMS Prince of Wales)
-1 bitevní křižník (HMS Repulse)
-5 torpédoborců
-2 korvety
-4 ponorky
Celkově šlo asi o:
-100 000 britských, indických, malajských a australských vojáků (později některé jednotky přibyly)
-na 1000 děl a minometů
-250 obrněných aut
-100 stíhaček
-130 bombardérů
-50 průzkumných letadel.
6) Zdroje:
Kronika druhé světové války
Wikipedie
Rozhodující bitvy dějin
secondww.webgarden.cz
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Obrana Singapuru
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 20, 2009, 02:32:40 »
Několik foto:

Percival a jeho protivník Jamashita

Jedno z patnácti palcových děl

Malajská hlídka prochází kolem sestřeleného Hurricanu

Zajatí spojenečtí vojáci

Odchod k podepsání kapitulace

slavnostní pochod Japonců Singapurem
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2048
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Obrana Singapuru
« Odpověď #5 kdy: Květen 09, 2010, 06:46:04 »
Letecká válka nad Singapurem

Brewster Buffalo na letišti Sembawang Airfield
Vzdušné krytí singapurské oblohy na začátku prosince 1941 zajišťovalo celkem 10 Hawker Hurricane od č. 232 Squadron RAF, jež se nacházelo na letišti Kallang Airfield. Celkově se zde nacházela ještě další tři letiště- Tengah , Seletar a Sembawang, ovšem na tato letiště byla možnost útoku z lodních děl.
8.prosince 1941 vstoupila Velká Británie do války s Japonskem. Tohoto dne se stal Singapur poprvé cílem leteckého útoku, jež byl proveden asi padesáti letadly Mitsubishi G3M Nell a Mitsubishi G4M Betty. Až do 1.ledna 1942 se ovšem japonské letectvo odmlčelo.
V průběhu prosince bylo do Singapuru posláno 51 letadel Hurricane Mk.II s 24 piloty, kteří tvořili jádro pěti squadron. Tato letadla dorazila 2.ledna 1942, v době, kdy malý počet již zastaralých Buffolů nedokázalo čelit japonskému letectvu. Byla vytvořena Squadrona č.232 a Squadrona č. 488 RNZAF se přezbrojovala na letadla Hurricane.
20.ledna zahájila Squadrona č.232 činnost a v průběhu tohoto dne zničila celkem tři Ki-43 za cenu tří vlastních letadel.
Ovšem stejně jako u Brewsterů, tak i Hurricany nedokázaly držet s Japonci krok a začali se objevovat citelné ztráty.
V průběhu 27.-30.ledna 1942 dorazila do Singapuru na palubě letadlové lodi HMS Indomitable skupina letadel Hurricane. Jednalo se celkem o 48 letadel verze Mk.II. Letadla přeletěla z letadlové lodě na pozemní letiště P1 a P2, blízko Palembang , Sumatra v Holandské východní Indii.
Ovšem pochybný příchod Hurricanů spolu s nedostatečným systémem varování způsobil, že většina letadel byla zničena japonskými nálety ještě v Singapuru.
Ráno 8.února 1942 narazila desítka Hurricanu z letiště Kallangs na 84 japonských letadel, střežících prostor nad svými invazními silami, jež se vyloďovaly na severu Malajska. Bylo sestřeleno celkem šest japonských letadel, ovšem za ztráty jednoho vlastního. spojenecká letadla se vrátila na základnu, doplnila palivo a stejnou taktiku hlídkování nad japonskými silami prováděla až do večerních hodin.
Během bojů ovšem byly poškozeny letištní plochy, když například letiště Kallang bylo poškozeno dělostřeleckou palbou lodních děl. Navíc s hrozbou rychle postupující japonské armády se snižovala možnost leteckých úspěchů.
10.února byly staženy, na rozkaz generála Archibalda Wavella, poslední zbytky spojeneckého letectva s pozemním personálem na ostrovy Nizozemské východní Indie.
Letecké síly v průběhu bitvy o Singapur:
Japonci
3.letecká divize
(600 letadel-letadla se ovšem účastnila i útoků v Malajsku, Indii a bojů na moři)
Spojenci
Squadron nr. 232 RAF
Squadron nr. 488 RNZAF
Skupina č.226 (HMS Indomitable)
-100 stíhaček
-130 bombardérů
-50 průzkumných letadel

Malajská hlídka prochází kolem sestřeleného Hurricanu
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/