Autor Téma: Hodnosti tankistů  (Přečteno 20142 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Hodnosti tankistů
« Odpověď #15 kdy: Únor 26, 2007, 08:03:44 »
Citace
To Clausewitz: Nemáš vůbec zač. Mě osobně se oslovení Šikovatel moc líbí! Je jasné, co dotyčný dělá!
No, podle mě je to stará jezdecká hodnost, kdy šikovatel šikuje řady jezdectva před útokem. Doufám, že se nedomníváš, že to je od slova šikanovat...... :D  :D
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
Hodnosti tankistů
« Odpověď #16 kdy: Únor 26, 2007, 09:15:08 »
Citace: Bambi
Citace
To Clausewitz: Nemáš vůbec zač. Mě osobně se oslovení Šikovatel moc líbí! Je jasné, co dotyčný dělá!
No, podle mě je to stará jezdecká hodnost, kdy šikovatel šikuje řady jezdectva před útokem. Doufám, že se nedomníváš, že to je od slova šikanovat...... :D  :D
Myslím si úplně to samé! Ale abych řekl pravdu, tak jsem to nespojil s jezdectvem. Ale s šíkováním řad ano!  :D
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Hodnosti tankistů
« Odpověď #17 kdy: Březen 20, 2007, 10:59:27 »
:oops: Jo, jdu se přiznat ke své neznalosti...........
Tady je článek o hodnostech, mimochodem dost složitý, tam se dozvíte, jak to bylo se šikovatelem.....
http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10373.html
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Pitbullnet

• Finská armáda
  • Vänrikki - Podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 6. července 2008
Re: General der Panzertruppen
« Odpověď #18 kdy: Září 02, 2007, 06:27:11 »
Citace: Jiří Fidler
Hodnost General der Panzertruppen (já osobně to překládám jako generál tankových jednotek) byla třetí generálskou hodností mezi generálporučíkem (Generalleutnant) a generálplukovníkem (Generaloberst), pocházela již neměcké císařské armády a byla určena pro velitele sborů. Kromě ní existovaly ekvivalenty pro fakticky všechny druhy zbraní v rámci pozemního vojska i vojenského letectva, takže byli:
- generál pěchoty (General der Infanterie),
- generál jezdectva (General der Kavallerie),
- generál dělostřelectva (General der Artillerie),
- generál tankových jednotek (General der Panzertruppen),
- generál horských jednotek (General der Gebirgstruppen),
- generál ženijních jednotek (General der Pioniere),
- generál letectva (General der Luftwaffe),
- generál protiletadlového dělostřelectva (General der Flakartillerie),
- generál výsadkových jednotek (General der Fallschirmtruppen).
Ekvivalentní hodností ve válečném námořnictvu byla hodnost admirála (Admiral) a u Zbraní SS to byl SS-Obergruppenführer.
A prosim tě kdo měl hodnost General der Panzertruppen?Já vím akorát o Seppu Dietrichovi a navíc jsem snad i četl,že to byla hodnost vytvořená speiálně pro něj (něco jako Reichsmarschal pro Göringa...).Tímto se ptám i ostatních,protože mě německé druhoválečné panceřové jednotky zajímají a rád se dovím něco nového
Život je boj,boj je život!
"Zapíchli jsme nesprávného vepře..."-W.Churchill 1948
http://www.fuegops.xf.cz/index.html

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #19 kdy: Září 02, 2007, 06:29:19 »
Citace: jenda kurka
Hodnost General der Panzertruppen (já osobně to překládám jako generál tankových jednotek) byla třetí generálskou hodností mezi generálporučíkem (Generalleutnant) a generálplukovníkem (Generaloberst), pocházela již neměcké císařské armády a byla určena pro velitele sborů. Kromě ní existovaly ekvivalenty pro fakticky všechny druhy zbraní v rámci pozemního vojska i vojenského letectva, takže byli:
Ekvivalentní hodností ve válečném námořnictvu byla hodnost admirála (Admiral) a u Zbraní SS to byl SS-Obergruppenführer.
A prosim tě kdo měl hodnost General der Panzertruppen?Já vím akorát o Seppu Dietrichovi a navíc jsem snad i četl,že to byla hodnost vytvořená speiálně pro něj (něco jako Reichsmarschal pro Göringa...).Tímto se ptám i ostatních,protože mě německé druhoválečné panceřové jednotky zajímají a rád se dovím něco nového
Například Hasso von Manteuffel ( http://www.panzernet.net/php/viewtopic.php?t=385 )
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Pitbullnet

• Finská armáda
  • Vänrikki - Podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 6. července 2008
« Odpověď #20 kdy: Září 02, 2007, 06:54:30 »
Citace: Kageneck
Citace: jenda kurka
Například Hasso von Manteuffel ( http://www.panzernet.net/php/viewtopic.php?t=385 )
Už Jsem našel i jiná jména:Werner Kempf a Wilhelm von Thoma.Takže jsem se pletl v tom že to byla hodnost pro Dietricha.Ale dík..
Život je boj,boj je život!
"Zapíchli jsme nesprávného vepře..."-W.Churchill 1948
http://www.fuegops.xf.cz/index.html

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
« Odpověď #21 kdy: Září 02, 2007, 07:05:45 »
Projeď si téma "Německé tankové armády a sbory" nebo "Tankové divize" a tam u jednotlivých sborů a armád najdeš mnoho držitelů této hodnosti.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Cassius Ch.

• Host
« Odpověď #22 kdy: Květen 30, 2008, 09:13:53 »
Při listování generalitou Třetí Říše sem našel ještě - generál spojovacích jednotek (General der Nachrichtentruppe) Erich Fellgiebel.

flak88

• Wehrmacht
    Stabsfeldwebel - podporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. července 2008
Hodnosti tankistů
« Odpověď #23 kdy: Květen 30, 2008, 11:54:58 »
Myslím,že na tomto místě je vhodné dodat,že hodnosti Waffen SS byly vždy o dva stupínky vyšší,než u Wehrmachtu.Takže když např.přešel poručík Wehrmachtu do SS,dostal automaticky hodnost Haupsturmfuhrer,tedy ekvivalent kapitána.Nevím,proč to tak bylo,ale bylo to tak.Jedná se samozřejmě o vyloučené důstojníky Wehrmachtu,penzionované,průšviháře apod.Zdroj:Waffen SS-Hitlerova černá garda.flak88.
flak88

Max Hanke

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
Re: Hodnosti tankistů
« Odpověď #24 kdy: Červenec 23, 2009, 06:49:10 »
 Jaká byla funkce takového šikovatele v jednotce? Zastupoval funkci jakési pravé ruky velitele?
Je jen naší zásluhou že bolševické hordy nemohou omývat své tanky na březích Atlantiku

goshawk

• Slovenská armáda
  • Slobodník
  • ...cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami...
« Odpověď #25 kdy: Duben 22, 2012, 12:04:18 »
  Reagujem ešte na článok  http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_10373.html ,kde by bolo dobre doplnit genezu vzniku názvu GENERAL.  General pochadza z latinskeho "GENERE" = "všeobecný", pretože u nižších šarží ako generál  sa uvádzal i druh vojska  napr. poručík jazdectva, kapitán (rittmeister) delostrelctva, major pechoty a pod. Generali uz velili  zväzkom, ktore v sebe zahrnali jednotky a utvary druhov zbrani, tak  hodnost velitela (ktory by mal byt fachman vo všetkych druhoch vojsk) musela byt oznacena vseobecne bez uvedenia druhu vojska- teda GENERAL.

goshawk

• Slovenská armáda
  • Slobodník
  • ...cesta do pekla je dláždená dobrými skutkami...
« Odpověď #26 kdy: Duben 22, 2012, 12:26:11 »
Jaká byla funkce takového šikovatele v jednotce? Zastupoval funkci jakési pravé ruky velitele? Max Hanke

Preklad "Šikovateľ"= "Feldwebel"  pochadza zo staroslovanského pojmu pre slovo rada, resp. rad (lajna)  a to slovo ŠÍK, teda šikovateľ v prenesenom slova zmysle staval vojakov do laty, lajny, do radu, do šíku ... teda zabezpečoval bezprostredné velenie mužstvu resp. jednotke