Autor Téma: Novorossijská výsadková operácia  (Přečteno 4285 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

  • Host
Novorossijská výsadková operácia
« kdy: Srpen 27, 2007, 06:35:02 »
Novorossijská výsadková operácia

Na jar roku 1943 oslobodili sovietske vojská takmer celý severný Kaukaz a nemecká 17. pešia armáda aj s 1. tankovou armádou boli vytlačené na Tamanský polostrov, kde zaujali obranné postavenie, známe pod názvom "modrá línia". Táto línia viedla 20-25km od sovietskych postavení a skladala sa z niekoľkých opevnených postavení, v ktorých bolo vybudovaných mnoho oporných bodov, prekážok a mínových polí. Prielom "modrej línie" nastal vďaka novorossijsko-tamanskej útočnej operácie, ktorú realizovali vojská Severokaukazského frontu v súčinnosti s Čiernomorským loďstvom v septembri a októbri 1943. Novorossijskej operácii predchádzal taktický výsadok v sile pešieho práporu por velením majora Kunikova, ktorý bol vylodený na myse Myschako 4. februára 1943. Tento výsadok vytvoril neveľké predmostie na juh od Novorossijska a bránil sa tam až do úplného oslobodenia Novorossijska (predmostie sa nazývalo "Malá zem").

Na hlavnú akciu bolo vyčlenených 150 malých, ale rýchlych lodí a na ich ochranu bola vyčlenená 2. novorossijská brigáda torpédových člnov (komodor Procenko). Tieto torpédové člny dostali zaujímavú, ale za to dôležitú úlohu - na mólach a brehu bola zistená prítomnosť nemeckých palebných stanovíšť a na tieto stanovištia mali člny zaútočiť. Po splnení tejto úlohy mala 2. novorossijská brigáda tor. čln. vysadiť úderné jednotky.

Prípravy na operáciu sa skončili 9. septembra. Na večer opustili lode s výsadkom opustili prístavy v severnej časti Čierneho mora a pod ochranou stíhačiek vyplávali na more. Ako sa výsadkové jednotky blížili k miestam vylodenia, rástla aj bojová aktivita sovietskej bojovej činnosti. Najprv bolo do boja zapojené bombardovacie letectvo, ktoré útočilo na štáby, spojovacie uzly a palebné stanovištia. Pri bombardovaní vypukli na pevnine obrovské požiare, čo uľahčovalo výsadkovým lodiam orientáciu. Nemci príchod lodí vôbec nespozorovali, lebo bombardéry prehlušili hukot lodných motorov.

10. septembra nad ránom sa do boja zapojilo sovietske pozemné delostrelectvo. Nemci sa najprv ani nezmohli na odpoveď. Nemci došli k záveru, že Sovieti chystajú pozemný útok a preto sústredili delostreleckú paľbu na predný okraj sovietskej línie. Torpédové člny zatiaľ robili posledné prípravy na vystrelenie torpéd a strážne člny odpratávali plávajúce zátarasy. Keď Nemci zistili, že sovietske lode prenikajú do prístavu, spustili na ne paľbu. No bolo už neskoro - torpédové člny vystrelili torpéda a veľká časť palebných stanovíšť bola zničená alebo silno poškodená (o sile výbuchov torpied svedčí aj to, že niektoré 20mm kanóny vymrštilo do vzduchu). Po počiatočnom šoku sa začali Nemci spamätovávať a začali viesť účinnejšiu paľbu. Dokonca osvetlovali prichádzajúce lode reflektormi, čím ulahčovali prácu delostrelcom, no po chvíli boli reflektory zničené torpédami.

Na svitaní už bol prvý sled výsadku na brehu. Výsadok sa vylodil na širokom úseku, čo robilo Nemcom problémy, ale aj tak sovietske jednotky daleko nepostúpili, lebo Nemci začali prisúvať posily. Po zotmení dostal výsadok posily a začal okamžite útočiť. Nemci sa síce urputne bránili, ale Sovieti začali pomaly vytláčať nepriateľa preč. Ovšem nemecké velenie nepomýšlalo na stratu Novorossijska a začalo presúvať zo stredu "modrej línie" posily. Ovšem z týchto posíl sa do mesta veľa nedostalo, lebo boli prieredené po útokoch sovietského bombardovacieho a bitevného letectva. Fakticky Nemci len oslabili stred "modrej línie". Sovieti na nič nečakali a udreli na stred a ľavé krídlo "modrej línie" a okamžite začali dosahovať úspechov. Tu už nemecké velenie malo ťažkú situáciu a bálo sa obklúčenia Novorossijska. Rozhodujúci moment tak nastal 16. septembra, keď západná skupina sovietskych pozemných vojsk prelomila nemeckú obranu a vkročila do mesta.

Odpor Nemcov netrval dlho a po pouličných bojoch bol Novorossijsk dobytý. V ďalších troch týždňoch sovietske vojská ovládli celý Tamanský polostrov.

http://sunsite.berkeley.edu:8085/x-ussr/100k/L-37-112.jpg

Mapa Novorossijska + okolie

Peter

  • Čestný moderator
  • Příspěvků: 1943
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Novorossijská výsadková operácia
« Odpověď #1 kdy: Srpen 29, 2007, 06:47:58 »
Zdá se mi, že některé informace nejsou úplně správně podány.

Citace: Rastislaus
Novorossijskej operácii predchádzal taktický výsadok v sile pešieho práporu por velením majora Kunikova, ktorý bol vylodený na myse Myschako 4. februára 1943. Tento výsadok vytvoril neveľké predmostie na juh od Novorossijska a bránil sa tam až do úplného oslobodenia Novorossijska (predmostie sa nazývalo "Malá zem")

Podle mne se nejednalo o taktický výsadek, ale právě o začátek Novorossijské výsadkové operace (4.2.1943), která se pak vyvinula v dalších sedm měsíců bojů.

Měla dvě části, první vylodění v zátoce Ozerejka bylo němci zachyceno a zlikvidováno. Druhé vylodění v Novorossijské zátoce narazilo z části na rumunské jednotky a mělo úspěch. Rusům se podařilo vytvořit cca 20km předmostí, které Rumuni (a později němci nebyl sto zničit). Ale i pru Rusy se toto stalo problémem, protože ani oni nebyli schopni z předmostí prorazit. Němci se poté soustředili spíše na izolaci předmostí, nicméně Rusům se dařilo zde udržovat a zásobovat cca 75 000 mužů. Až na podzim (jak píše Rastislaus), když němci začali Kubáň vyklízet (operace Krimhild), tak se Rusům podařilo prorazit, ale nepodařilo se jim odříznout ustupující vojska, němcům se bez vážnějších ztrát podařilo evakuovat přes 200 000 vojáků s veškerým vybavením.

Celkově bych výsledek označil jako neúspěch, protože původní záměr, vpadnout němcům do týlu se nepodařil (při vylodění v Ozerejské zátoce zmizela prakticky celá první útočná vlna o 8000 námořnících) a boj se vyvinul v sedmiměsíční patovou situaci, kterou ukončila operace Krimhild.

Taková zajímavost, Jako politruk 18. armády zde působil Leonid Brežněv. Traduje se, že při jedné z plavbě k předmostí najel jeho člun na minu, a Brežněva, který neuměl plavat, museli zachraňovat námořníci.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Sahidko

  • Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Příspěvků: 1545
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. července 2008
Re: Novorossijská výsadková operácia
« Odpověď #2 kdy: Srpen 30, 2009, 03:57:16 »
V Novorossijskom prístave sa zo 129 malých plavidiel vylodilo 8935 vojakov posílenej 255. brigády námornej pechoty. Napriek tomu sa nemeckej posádke podarilo zdržovať sovietsky nápor a umožniť tak plánovaný odchod nemeckých jednotiek. Námorný veliteľ na Čiernom mori, viceadmirál Gustav Kieseritzky použil všetky sily, ktoré mal k dispozícii (transportné plte, ženijné člny, remorkéry a ďalšiu rôznorodú zmes plavidiel) a podarilo sa mu cez Kerčský prieliv na Krym evakuovať 240 000 vojakov, 16 300 ranených, 27 500 civilistov, 74 600 koní, 74 tankov, 1815 diel, 21 200 vozidiel, 27 700 povozov a 115 400 ton materiálu. Operácia ako celok skončila 9. októbra.
The only easy day was yesterday.