Autor Téma: Železniční dělo Dora  (Přečteno 67858 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Železniční dělo Dora
« Odpověď #15 kdy: Srpen 18, 2006, 07:43:30 »
Citace: "Hugo Primozic"
Citace
Nesouhlasim, jak 48 vystrelu pomohlo vyrazne k dobiti pevnosti? Ze znicilo jeden municak 20metru pod zemi? Tomu rikas, ze vyrazne pomohlo?

Koukni se na střelu do Dory myslim že 48 výstřelu udělá sví.Když by si byl rusem v Sevastopolský pevnosti a padali na tebe tyhle mega střeli tak by si ještě rád kapituloval :lol:

Hele podivej se na to takhle. mas pravdu, ze naboj z Dory udela paseku jak hrom, ale v porovnani s ohromnou delostrelbou "standartnich" razi a s leteckymi utoky to je opravdu nicotna zasluha na dobiti pevnosti.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Hugo Primozic

• Host
Železniční dělo Dora
« Odpověď #16 kdy: Srpen 18, 2006, 08:37:07 »
Citace
Hele podivej se na to takhle. mas pravdu, ze naboj z Dory udela paseku jak hrom, ale v porovnani s ohromnou delostrelbou "standartnich" razi a s leteckymi utoky to je opravdu nicotna zasluha na dobiti pevnosti

Pevnosti jsou pokud možno stavěny tak,aby normální dělostřelecká palba a bombardování nedokázalo prorazit její stěny,právě z tohoto duvodu si myslim že němci museli nasadit toto super dělo pro uspíšení dobití Sevastopolské pevnosti a tím pádem ušetřili lidské životy a  materiál. :twisted:

Sepp Rössner

• Luftwaffe
  • Oberleutnant - nadporučík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Železniční dělo Dora
« Odpověď #17 kdy: Srpen 18, 2006, 10:42:35 »
Petere s nim nemá cenu se hádat , nevymluvíš mu to.

Ja se ale přikloňuji spíše k názorům petera než huga.
"Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou."
General G. C. Patton

Peter

• Čestný moderator
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. července 2008
Železniční dělo Dora
« Odpověď #18 kdy: Srpen 20, 2006, 07:48:33 »
Ja to nevzdavam :). Dal jsem si tu praci najit doma v jedny knize mapku bojiste okolo Sevastopolu. Okolo mesta, byly tri velmi silne obranne linie, jedna cca 100km od mesta, druha cca 50km a posledni v samotnem meste. Kolik tam bylo pevnosti a pevnustech snad ani nikdo nespocital. A do toho to zacala sypat Dora se svymi 48 vystrely za celou dobu bitvy. I kdyby nekolik pevnustech znicila, tak to bylo jak pichnuti (sice hodne ostrym :) ) spendlikem.

Btw si dovolim citovat z knihy Paulla Carella "Operace Barbarossa" ze state tykajici se dobiti sevastopolu. Pro rejpaly strana 378. :)

Citace
Protiletadlové kanony jsou pro taková opevnění nenahraditelné, opáčil Manstein. Flak byl skutečně nenahraditelný. 18 protiletadlový pluk se účastí v dělostřeleckém boji u Sevastopolu proslavil. Razantni "acht-acht" (osmaosmdesátka) byla nejlepší zbraní k ničení pevnostních staveb, které vyčnívaly nad úroveň země.

von Irgirg

• ČSR
  • Rotný
Železniční dělo Dora
« Odpověď #19 kdy: Srpen 23, 2006, 09:59:57 »
Teď jsem na tato děla narazil v knize "Východní fronta. Hitlerova válka v Rusku 1941-1945." Malá citace, dovolíte-li: "Po zničení předmostí v Kerči byla námořní základna v Sevastopolu beznadějně odříznuta. Přístupové cesty na pevninu byly chráněny obrovskými obrannými stavbami z železobetonu, pevnostmi Stalin, Molotov, Sibiř a Maxim Gorkij. Jejich těžká děla se potýkala s německým dělostřelectvem tak dlouho, dokud nebyla sama umlčena kolosálními obléhacími děly v kombinaci s nepřetržitým vzdušným útokem. Německá obléhací výzbroj zahrnovala moždíř Karl ráže 60 cm a železniční dělo Gustav ráže 80 cm. Toto dělo bylo největší, jaké kdy bylo vyrobeno, a jeho původním účelem bylo prolomit těžce opevněnou obranu českého pohraničí v Sudetech a fr. Maginotovu linii. Jeho sedmitunové protipancéřové střely zničily sovětský muniční bunkr pod zátokou Severnaja, když proletěly vodou a 30 m silnou skálou a poté explodovaly v muničním skladu. ... I potom však bylo zapotřebí, aby do obranných staveb propojených podzemními tunely vtrhly ženijní bojové skupiny s plamenomety a granáty. Tento boj připomínal strašlivou bitvu u Verdunu v roce 1916, přestože si generál von Manstein dával pozor, aby maximálně využil ženistů, dělostřelectva a vzdušných sil a neplýtval svojí pěchotou."

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Železniční dělo Dora
« Odpověď #20 kdy: Srpen 23, 2006, 10:13:24 »
Tak po teto citaci davam za pravdu Hugovi, ze tech 48 vystrelu asi melo svou vahu. Dora proti nam :?:  :!:  Ja bydlim v Usti nad Labem, sakra hosi neblbnete :lol:

von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

• Čestný moderator
Železniční dělo Dora
« Odpověď #21 kdy: Srpen 24, 2006, 09:50:36 »
Citace: "Kageneck"
Tak po teto citaci davam za pravdu Hugovi, ze tech 48 vystrelu asi melo svou vahu. Dora proti nam :?:  :!:  Ja bydlim v Usti nad Labem, sakra hosi neblbnete :lol:

Tak to se musim hned ozvat. Ze znicilo jeden municak 30metru pod zemi jsme tu jiz psali. Rekni v cem jeste vyrazne pomohlo k padu Sevastopolu?

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
Železniční dělo Dora
« Odpověď #22 kdy: Srpen 24, 2006, 09:57:09 »
No ja jsem o znicenem municaku nic tady necetl. Nebo jsem to prehledl. Ale pokud to dokazalo znivit takto ukryty municak, tak to prece nejakou merou muselo prispet ne? btw Seppe jeste, ze jsme Sudety dali dobrovolne. To by mohl byt v Usteckym kraji peknej rachot... :lol:

von Kageneck

Peter

• Čestný moderator
Železniční dělo Dora
« Odpověď #23 kdy: Srpen 24, 2006, 10:11:49 »
Citace: "Kageneck"
No ja jsem o znicenem municaku nic tady necetl. Nebo jsem to prehledl. Ale pokud to dokazalo znivit takto ukryty municak, tak to prece nejakou merou muselo prispet ne?:lol:

Citace
Nesouhlasim, jak 48 vystrelu pomohlo vyrazne k dobiti pevnosti? Ze znicilo jeden municak 20metru pod zemi? Tomu rikas, ze vyrazne pomohlo?

Tak se omlouvam, nebylo to 20, ale 30m. Ale to je jediny hmatatelny vysledek tohohle dela u Sevastopolu. Btw jak jsem citoval vise tak nemci si mnohem vice cenili "88" proti pevnostem nez tohohle mostra.

marty

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
    • http://www.obrnenci.estranky.cz
Železniční dělo Dora
« Odpověď #24 kdy: Srpen 24, 2006, 10:16:38 »
:shock: ...

No, četl se, články, kde popisují chystaný úder DORY proti Maginotovi linii, ale proti Sudetám? Já sem byl na průzkum pevnostním opevnění v oblasti Mostu a okolí, prohlížel sem si tehdejší stav pevnůstek na sklonku 30. let (nebyl v tom velký rozdíl)...

Co blbnou ?!! vždyť na 10 km2 je tady 6 pevnůstek, který maj dohromady 15 kulometů, k čemu DORA  :shock:  :?:  Ty pevnůstky maj v sobě dost hluboký díry od polních kanonů... nechápu co by s tim tady strašily... MOJE rodná víska!!!  :lol:

ale koleje by na to byly...

P.S. no jestli jim stálo za to, stavět takovou obludu kvůli muničáku, proč třeba nepostavily, kvůli Tobrúku 8 motorovej bombardér?  :lol:
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Peter

• Čestný moderator
Železniční dělo Dora
« Odpověď #25 kdy: Srpen 24, 2006, 11:45:57 »
Citace: "marty"
No, četl se, články, kde popisují chystaný úder DORY proti Maginotovi linii, ale proti Sudetám? Já sem byl na průzkum pevnostním opevnění v oblasti Mostu a okolí, prohlížel sem si tehdejší stav pevnůstek na sklonku 30. let (nebyl v tom velký rozdíl)...

Co blbnou ?!! vždyť na 10 km2 je tady 6 pevnůstek, který maj dohromady 15 kulometů, k čemu DORA  :shock:  :?:  Ty pevnůstky maj v sobě dost hluboký díry od polních kanonů... nechápu co by s tim tady strašily... MOJE rodná víska!!!  :lol:

Tak ja bych se vyjadril jeste jednou obecne, tezke oblehaci delostrelectvo bylo prezitek prvni svetove. Ze se nemci mu tak venovali je pouze zasluhou "stareho" mysleni. Guderian nebo Manstein nesouhlasili se stavbou takovychto kolosu, protoze poznali, ze stacionarni opevneni nebudou mit v pristi valce zadnou faktickou moc zastavit utok nepritele.

Pouziti proti Sudetam? to musi byt opravdu vyplod choreho mozku. Ceska opevneni byla relativne slusna, ale v pojeti stareho "stacionarniho" mysleni. Nemci by je rozlouskli bez vetsich problemu. Jak pise marty, ze jsou v nich diry od klasickych kanonu, nemci na nich cvicili pripadny utok na Maginotovu linii a ocenili nase pevnosti jako "velmi dobre". To, ale nemeni nic na tom,ze stacionarnim opevnenim jiz odzvonilo. A proto i stavba tezkeho oblehaci delostrelectva byla zbytecna. Btw navrhuji zalozit tema ohledne pripadneho nemeckeho utoku na CSR s nazvem napr. "1939 - Nemecko vs CSR. Co vy na to?

von Irgirg

• ČSR
  • Rotný
Železniční dělo Dora
« Odpověď #26 kdy: Srpen 24, 2006, 09:45:35 »
Citaci jsem tam vložil, protože mě zaujaly právě ty Sudety. Nikdy předtím jsem o tom nic neslyšel, názorově bych se blížil v tomto případě příspěvkům Petera ve smyslu přežitků z I. světové války. První republika se nacházela jen národnostně v tak komplikované situaci, že ta sama již bez dalších faktorů, myslím, neumožňovala možnost větší obrany, pevnosti nepevnosti.

Whizzbang

• Host
Železniční dělo Dora
« Odpověď #27 kdy: Červen 20, 2007, 07:03:12 »
No proti sudetám se mi to osobně taky moc nezdá.Dyť ty řopíky sou tak malý že by je tim ani netrefili.Místo aby přesouvali po želznici materál by tam postavili tohle monstrum a tim co by tim všechno zdemolovali by si jenom uškodili-a ještě zaplatili ty drahý náboje.To by byli pěkný blbci.

jirous.pv

• Host
Železniční dělo Dora
« Odpověď #28 kdy: Srpen 31, 2007, 04:39:43 »
každopadně toto velké dělo mělo šilení učinek a nechtěl bych sedět v Sevastopolu pač ta tlaková vlna po dopadu musely byt zničujíci a zustal po ni určitě velkej kráter by mě zajimalo kolikrát steho vystřelily protože udělat tak velký projektil muselo byt dlouho dobou zaležitosttí...

Kageneck

• Administrátor
Železniční dělo Dora
« Odpověď #29 kdy: Srpen 31, 2007, 05:09:39 »
Nevím kolik Dora vypálila střel ale vzpomněl jsem si na jeden rozhovor mezi Guderianem a Hitlerem při prezentaci nějakého obřího děla jehož nabití se pohybovalo v rámci hodiny.

" Pan blablabla (nějaký konstruktér děla), říká, že to dělo je schopno střílet i na tanky."

pronesl Hitler s úžasem ke Guderianovi, ten si o tom myslel svý a řekl:" To sice může, ale pochybuju, že nějaký tank zasáhne."

To asi vše k tomu jakými představami trpěl Hitler a jak snadné bylo přesvědčit Hitlera o kvalitách nových zbraní.