Autor Téma: Průraznost bazooky atd..  (Přečteno 16714 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Béďa

• Wehrmacht
    Leutnant - poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 4. listopadu 2008
Průraznost bazooky atd..
« Odpověď #15 kdy: Leden 01, 2008, 06:42:12 »
O kapesních granátech jsem nic neslyšel, neříkám že neexistovaly, ale nejde o záměnu s tzv. kufříkovou jadernou pumou? Ta byla kupříkladu ve výzbroji KGB.

Průbojnost bazooky: 60mm u prvních typů, 100mm u granátu z roku 1944

200mm u superbazooky.

Bambi

• Rudá armáda - RKKA
  • подполковник - Podpolkovnik
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Udělení za přínosné zasahování do diskuzí a jejich obohacení novými poznatky.   Uděleno: 20. července 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. září 2008
Průraznost bazooky atd..
« Odpověď #16 kdy: Leden 02, 2008, 07:20:15 »
Citace: "Peter"
Citace: "Shadow112"
Me spis zaujala ta munice, to to melo strilet maly kapesni atomovky?

Prostě jaderný granáty (náboje)..nebylo to nic nového, existovaly i jaderný granáty (myšleno klasické granáty co odjistíš a hodíš).

No.................. Atomové granáty do děl existovaly, do sovětských i amerických houfnic, dostřel od 15 km výše. Ale že by existovaly atomové ruční granáty, tomu se mi nechce věřit.............. Sebevrazi skončili s pádem Japonska v r. 1945.................a objevují se až zase teď. Ale bez atomových granátů.............
"пуля дура, штык молодěц!!!"

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
Re: Průraznost bazooky atd..
« Odpověď #17 kdy: Srpen 02, 2008, 08:54:41 »
S Pz. III a IV, se STUG III a IV, s různýni Mardery a Hakly si poradila a to je cca 85% něneckých pancéřových vozidel. Takže bylo fajn ji mít po ruce. Fungovala dobře i proti bunkrům. Němci ji dotáhli k dokonalosti, když sestrojili Panzerschreck.
Pro Molderse: v otevřené krajině létali JaBo ( P-47 a spol.)
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

jumpman

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #18 kdy: Duben 02, 2009, 05:18:05 »
O kapesních granátech jsem nic neslyšel, neříkám že neexistovaly, ale nejde o záměnu s tzv. kufříkovou jadernou pumou? Ta byla kupříkladu ve výzbroji KGB.
Průbojnost bazooky: 60mm u prvních typů, 100mm u granátu z roku 1944
200mm u superbazooky.
aby ti zafungovala jaderná nálož, musíš dosáhnout minimálně kritického množství materiálu, což jsou cca 3 kg plutonia, nemyslím, že bys to hodil moc daleko :-)

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
« Odpověď #19 kdy: Květen 29, 2009, 05:26:02 »
Atomové granáty měli Rusové i Amíci, ale až od ráže 152 resp. 155 mm.
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

QVAK

• ČSR
  • Rotmistr
« Odpověď #20 kdy: Červen 18, 2013, 04:59:18 »
S Pz. III a IV, se STUG III a IV, s různýni Mardery a Hakly si poradila a to je cca 85% něneckých pancéřových vozidel. Takže bylo fajn ji mít po ruce. Fungovala dobře i proti bunkrům. Němci ji dotáhli k dokonalosti, když sestrojili Panzerschreck.
Pro Molderse: v otevřené krajině létali JaBo ( P-47 a spol.)

Uvědomte si, že skutečně zjištěná úspěšnost spojeneckého letectva proti pancéřovaným cílům byla hluboko pod 10%. Ono něco přesně trefit neřízenou raketou z letadla není vůbec jednoduché a se střepinovým účinkem se nedá počítat. Pěšákům ale letecké útoky proti těmto cílům velmi zvyšovali morálku tak tato zjištění byla až do konce války tajná. Proto vznikla tato fáma. 3/4 těchto cílů zničilo hlavňové dělostřelectvo (včetně tanků). Spojenci každé bojiště před odtažením vraků podrobně zkoumali a vyhodnocovali účinnost jednotlivých druhů zbraní. 

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #21 kdy: Červenec 26, 2013, 07:04:10 »
 10% taky není málo. Navíc letectvo nemuselo hned ty nepřátelská vozidla zničit. Už jen svou přítomností donutili němce manévrovat jen v noci, schovávat se v houští a držet se v pouzicích. Co letectvo hlavně dokázalo bylo odříznutí paliva a munice pro německé tankové jednotky. 50 Tigerů je k ničemu, když jejich nafta hoří ve vracích náklaďáků a vagónů. Každopádně na poškození pásů, optiky i motoru stačil nepřímý zásah raketami a ikdyž tank zničen nebyl, jeho bojeschopnost velmi poklesla, nebo se rovnou vraceli do opraven.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #22 kdy: Červenec 26, 2013, 07:57:09 »
10% taky není málo. Navíc letectvo nemuselo hned ty nepřátelská vozidla zničit. Už jen svou přítomností donutili němce manévrovat jen v noci, schovávat se v houští a držet se v pouzicích. Co letectvo hlavně dokázalo bylo odříznutí paliva a munice pro německé tankové jednotky. 50 Tigerů je k ničemu, když jejich nafta hoří ve vracích náklaďáků a vagónů. Každopádně na poškození pásů, optiky i motoru stačil nepřímý zásah raketami a ikdyž tank zničen nebyl, jeho bojeschopnost velmi poklesla, nebo se rovnou vraceli do opraven.
Musím s tebou souhlasit, ovšem z jednou výhradou: Tanky Tiger používaly jako palivo benzín, nikoliv naftu.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #23 kdy: Červenec 28, 2013, 08:24:12 »
Jak může nepřímý zásah poškodit Tigerovi optiku, motor, nebo pás? Vždyť raketa nevytváří takovou tlakovou vlnu, aby tanku poškodila pojezdové ústrojí, nebo řízení palby.

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #24 kdy: Červenec 28, 2013, 09:22:58 »
Myslel jsem těsnou vzdálenost, nebo zásah do pancíře, který raketa neprorazí a zásahy, který tank vyloženě nezničí. Tlaková vlna raket neudělá nic moc, ale její střepiny už něco udělat můžou. I piloti P-47  s 0.50 cal dokázali poškodit několik tanků a to je v podstatě jen těžký kulomet.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #25 kdy: Červenec 28, 2013, 09:49:32 »
Ono pojezdové ústrojí tanků je celkem zranitelné i dnes. A také musíme brát do úvahy nízkou kvalitu německých ocelových slitin koncem války.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

pan.sup

• k.k. Landwehr
  • Oberstleutnant
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 19. prosince 2008
« Odpověď #26 kdy: Červenec 29, 2013, 06:58:39 »
Pak se nejedná o nepřímý zásah, nýbrž o zásah neprobíjející. K těmto účelům se při pozemních bojích používá HE munice - zasaženému tanku může například prasknout kardanka, zaseknout přítlačák u třecí spojky aj. Nemyslím si však, že by kinetická energie letecké rakety byla dostatečná, aby něco takového mohla způsobit. V případě 0.50 cal se zřejmě jednalo o probíjející zásahy na slabých místech stroje - ventilátory chladiče motoru aj.
Při leteckých útocích, kdy byl tank nepřímo zasažen pumou, mohlo dojít k těžkému poškození stroje - přetržení pásů, odtržení pojezdových kol (+ zllámání poloos a zničení odpružení), zaseknutí věže, odhození tanku na bok a zabití osádky. Viděl jsem fotografie Tigera po přímém zásahu 50 kg pumou, kdy mu tlaková vlna odervala kus počního pancíře v motopřevodovém prostoru.
Výhoda raket byla dle mého názoru v tom, že je mohl nést téměř každý stíhací letoun a výcvik nebyl tak náročný, jako při shazování pum.

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #27 kdy: Červenec 29, 2013, 03:28:33 »
Ty rakety měli 25lb /11 Kg trhaviny (celková váha 60 lb). Tipuji, že ty 50 kg bomby neměli o moc víc. U bomb dělá většinu váhy plášť.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #28 kdy: Červenec 29, 2013, 04:11:06 »
Ty rakety měli 25lb /11 Kg trhaviny (celková váha 60 lb). Tipuji, že ty 50 kg bomby neměli o moc víc. U bomb dělá většinu váhy plášť.

Kolik z té hmotnosti připadalo na palivo?

Tempik

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #29 kdy: Červenec 29, 2013, 05:02:58 »
Váhu paliva neznám. Když od 60 lb odečteme 25, tak nám zbyde 35lb. To je v podstatě váha trubky a paliva. V jakém poměru můžu jen odhadovat. Metr tenkostěné roury může vážit do 5 kg (10 lb), nějaké rozbušky a zápalky dalších 5-10 lb. Bodle mého odhadu by váha paliva mohla být kolem 20 lb (cca 10 kg).