Autor Téma: Mauser 98K  (Přečteno 88335 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

marty

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 661
  • http://www.obrnenci.estranky.cz
Mauser 98K
« Odpověď #15 kdy: Srpen 16, 2006, 09:39:05 »
OK, tak příště můžeme srovnávat polský husary na koních s PzKpfw IV Ausf A-C z útoku na Polsko, proti sobě stály, ne  :wink:  to bude skvělý Seppe  8)
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Milan S.

 • Finská armáda
 • Everstiluutnantti - Podplukovník
 • Příspěvků: 772
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 20. srpna 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. srpna 2008 Za zásluhy o rozvoj fóra.  Uděleno: 1. listopadu 2008
..
« Odpověď #16 kdy: Srpen 16, 2006, 11:10:03 »
no a neni to tak? porovnavat to ma cenu, protoze to proti sobe stalo, ne vzdycky se gentlemasky vyhledavaly na bojisti stihace tanku, aby strileli take do stihacu, a tanky nehledaly tanky aby strileli do tanku, stejne jako dustojnici nestrileli jen do dustojniku atd... proste kdyz hetzer zahlíd v příhodný pozici jakejkoliv tank, kterej moh zničit, tak vystřelil a v ten moment sou proti sobě postavený třeba t34/85 a hetzer, abych se držel topicu, a aby sme si ujasnili kdo a za jakých okolností měl jakou šanci, srovnáváme je, nepříde mi na tom nic divného, stejně jako hrušky a jablka jsou ovoce, oboje se jí a má cenu srovnávat, co má v čem "výhodu" takže srovnávat jabka a hrušky není nesmysl

Manstein

 • Wehrmacht
  Unterfeldwebel - rotný
 • Příspěvků: 145
Mauser 98K
« Odpověď #17 kdy: Srpen 17, 2006, 12:43:38 »
Tak nedokážu si představit srovnávat M1 Garand s Kr98k:) příjde mi to trochu rozdílné, ale dobrá co se týče přesnosti rozhodně přesnější byl Mauser a to by jste měli poznat i z her teda jestli jsou realistické :P  a v bitvách z vlastní zkušenosti vím(airsoft,paintball) že nezáleží jestli máte automat nebo opakovačku pokud chcete někoho zastřelit,  tak si na něj zamíříte a vypálíte většinou padl na jednu ránu v tomto ohledu bych volil Mauser protože je přesnější.. M1 je lepší v ohledu palebné převahy tzn. nepřátelé naproti sobě v zákopech pokud by v jednom zákopu bylo 5 ámíků s Garandy a v druhym 5 skopčáků s Mausry tak Němcí asi nevystrčí hlavu, ale to neznamená že je ámící postřílí stačilo by jedno MG 42 a karta se obrátí.. v městských bojích spatřuji jedinou výhodu M1 Garand kde při náhodném a blízkém potkání nepřátele se vám rychlost Garandu rozhodně vyplatí, ale tyhle boje mi příjdou vcelku vzácné(ve filmech je to samozřejmě naopak kvůli zajímavosti)a jak vidno dobře vycvičená jednotka SS smetla z povrchu zemského američany jak s Garandy tak s Bary, Thomsny atd...:) a jejich výzbroj by se mohla zdát horší, ale kombinace Mausrů, Mgéček, Stegéček, MP 40 je vcelku taky vražedná no ne?? :wink:  :?:
"Kdyby každý velitel, který považuje svou situaci za beznadějnou, chtěl kapitulovat, nedala by se vyhrát žádná válka."

?V první řadě jsem voják.?

fík

 • Wehrmacht
  Major - major
 • Příspěvků: 637
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Mauser 98K
« Odpověď #18 kdy: Srpen 17, 2006, 09:39:21 »
No já musim reagovat. U obou armád musíš mít výzbroj namíchanou. Amíci taky nemůžou mít jen Garandy ale vem si v jakym terénu amíci v WW2 bojovali. V Evropě v hustě obydlený a křovím zarostlí francii a v džungli dálnýho východu. Tam se podle mě střílí hlavně na krátký a střední vzdálenosti. Na to abys trefil něco v dálce sou zase snajpři. ale trefit něco opakovačkou v pohybu je dost těžký. Znám to teda jen z her  :D  ale to je jedno. Ale uvědomuju si že v reálu máš jen jednu šanci a 8 rychle vypálenejch ran tu šanci zvyšuje. Samozřejmě nesmíš střílet jako cvok ale i Garandem se dá zamířit :D . Ale kdyby němcům vyhovoval starej Mauser nevyvíjeli by nic novýho.  Taky sem slyšel že v nějaký válce, už nevím jaký možná občanský- severu proti jihu vojáci schválně nebyli vybavený opakovačkama aby neplejtvali municí. Ale už si fakt nejsem jistej kde to bylo.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

marty

 • Wehrmacht
  Oberstleutenant - podplukovník
 • Příspěvků: 661
  • http://www.obrnenci.estranky.cz
Mauser 98K
« Odpověď #19 kdy: Srpen 17, 2006, 12:04:48 »
Myslím, že my porovnáváme. T-34/85 vs. Hetzer, to jen typování co by kdyby, jak by to asi dopadlo, kdyby byl Hetzer schovaný atd. To samé s puškami, můžeme porovnávat cokoliv co se ve válce proti sobě potkalo, ale nemůžeme to srovnávat jako ekvivalenty. Myslím, že výborně je to vyjádřeno v už zmiňovaném článku T-34 vs. Pz IV, dovolím si citovat:Citace
V dokumentech o válečných konfliktech se pravidelně setkáváme se srovnáváním sil obou stran. Jde o nezbytnou, ale nevyhnutelně také dosti problematickou záležitost. Smutné je, že většina z těchto srovnání je zcela jasně neobjektivní. Dobrat se 100% pravdy je pochopitelně nemožné, stejně jako ji do všech detailů vyložit, ale až příliš často narážíme na zcela zjevné součty hrušek s jablky a podivné "kupecké počty". Pozitivní na tom pro nás je skutečnost, že právě srovnávání sil může být jedním z nejjednodušších způsobů jak rozeznat seriózní a neseriózní díla...Každý zájemce o válečnou historii si dřív nebo později uvědomí, že bojové prostředky, zbraně i jednotky dvou rozdílných armád jsou do značné míry nesouměřitelné právě pro jejich rozdílnost. Německá "pěší divize" zkrátka není totéž co sovětská "střelecká divize", není tank jako tank a 1000 mužů může být snadno přemoženo deseti, má-li každý z těch deseti kulomet, zatímco ta tisícovka jen klacky... Je velmi těžké srovnávat dokonce i jednotlivé zbraně stejné kategorie, které považujeme za zhruba ekvivalentní, například střední tanky. Hodnotu takového mnohostranného a komplikovaného bojového prostředku jakým tank je, totiž nelze jednoduše vyčíst z tabulky takticko-technických dat a rozhodnout o ní na základě srovnáním dvou, tří nebo třeba deseti čísel, jak si snad myslí mnozí laici. V tabulkách mnohdy nenajdeme odpovídající vyjádření takových důležitých věcí jako je průchodnost terénem, ovladatelnost, odolnost, spolehlivost a mnoho dalších faktorů, na kterých skutečná hodnota té které zbraně závisela a kterými byla dána. Přitom je často velmi těžké říci, která z vlastností je důležitější než jiná a většina bojových prostředků má své přednosti i slabiny.V některých případech snad silné či slabé stránky převažují a pak zdřejmě můžeme oprávněně říci, že to byla buď povedená, nebo naopak nepovedená zbraň. Jindy jsou silné i slabé stránky zhruba v rovnováze - tehdy zdřejmě můžeme mluvit o "průměrné zbrani". Častěji ovšem výsledek takového celkového hodnocení závisí spíše na úhlu pohledu, než na faktech samotných - zaostává-li například určitá zbraň nad tou nepřátelskou v jedné oblasti a vyniká-li v některých jiných, jak rozhodnout co hrálo větší roli a která z nich byla skutečně lepší? Jde zkrátka o příliš komplikovanou záležitost na to, abychom ji mohli rozhodnout jen tak od zeleného stolu a sestavit si pořadník "od nejlepšího k nejhoršímu".Přesto přezevšechno se ale pravdě můžeme dobrat blíž, nebo zůstat zcela na povrchu, vyslovovat do značné míry zasvěcené, nebo naopak naprosto nepodložené soudy. V následujícím textu se vám tento rozdíl pokusím ukázat na srovnání dvou, pravděpodobně nejvýznamnějších tanků druhé světové války - sovětského T-34 a německého Pz-IV (Panzerkampfwagen IV), které tvořily páteř dvou největších armád, které spolu bez ustání soupeřily čtyři z šesti válečných let.zdroj: blitzkrieg.station.cz (PANTHERweb)

Naprosto s tímto názorem souhlasím.

A abych se přidal ke zkušenostem z her. Myslím, že se trefit opakovačkou na dálku není žádný problém, sám sem, když sem hrál za ženistu (to znaméná Lee Enfield 1914) ve hře Battlefield 1942, trefil na dálku cokoliv co se pohlo :wink:
,,Včera jsem se slavnostně vyčural do Mosely'' generál George Patton, hlášení pro ministerstvo války, prosinec 1944

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Mauser 98K
« Odpověď #20 kdy: Srpen 18, 2006, 06:06:59 »
K tomu cisteni zbrani. V mnoha knizkach od nemeckych vojaku je liceno, ze cisteni zbrani v roce 1941 na pocatku operace barbarossa vzdali. Protoze ukrajinsky prach byl proste vsude. A presto zbrane fungovali.

Ale pres to vsechno je Garand lepsi,modernejsi.August von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

fík

 • Wehrmacht
  Major - major
 • Příspěvků: 637
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Mauser 98K
« Odpověď #21 kdy: Srpen 25, 2006, 09:46:03 »
Já sem četl že v Rusku byl s prachem opravdu problém(se sněhem a blátem samozřejmě taky) koukněte na Zajímavé fotografie na tu motospojku. Zbraním to asi vadilo neříkejte mi že když se zapráší třeba tak jako na tý fotce že se nemusela vypucovat. Neřikám že byla hned porouchaná to by se válka zastavila :D  ale vzdát to uplně mi příde přehnané.
"Dobrovolníci k obsluze útočných děl vystoupit!"

"Život vojáka od útočného dělostřelectva je krátký, ale smysluplný."

Sepp Rössner

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 328
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Mauser 98K
« Odpověď #22 kdy: Srpen 25, 2006, 09:53:36 »
Mozna ze to ti nemecti vojaci jen zvelicuji v tech svych knizkach , aby to vypadalo , ze maji dobrej a odolne zbrane proti spatnym podminkam.

Nebo holt tak jednotka vyfasovala ten nejzaprasenejsi usek fronty no.
"Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou."
General G. C. Patton

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Mauser 98K
« Odpověď #23 kdy: Srpen 26, 2006, 10:29:06 »
Citace: "fík"
Já sem četl že v Rusku byl s prachem opravdu problém(se sněhem a blátem samozřejmě taky) koukněte na Zajímavé fotografie na tu motospojku. Zbraním to asi vadilo neříkejte mi že když se zapráší třeba tak jako na tý fotce že se nemusela vypucovat. Neřikám že byla hned porouchaná to by se válka zastavila :D  ale vzdát to uplně mi příde přehnané.


Ano, nejvetsi problem behem jarnich a letnich mesicu byl vsudypritomny prach. Kdyz pominu jeho devastujici ucinek na tankove motory a na zbrane tak nemene zavazny problem byl, ze napr. pochodovy proud divize byl ze vzduchu videt na desitky mozna i stovku km daleko coz rusakum velmi usnadnovalo utoky.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Mauser 98K
« Odpověď #24 kdy: Srpen 26, 2006, 11:42:03 »
Citace: "Sepp Rössner"
No tak v roce 1941 se taky na Ukrajině moc nezdrželi , to prosvištěli a hnali se dál. A nevím jak to bylo v Rusku s prachem , tam je to spíš o sněhu a blátě.
No v Ukrajine byli docela dlouho. Navic podobna krajina pokracuje i dal. Pak zacala to ruske destove obdobi a najednou byli problemy s Rusama na druhem miste. Mnoho nemeckych vojaku se v tu chvili tesilo na zimu, kde by mohli konecne zase jet a nezapadat do blata. Jenze takovou zimu evidentne necekali a podle me ani Rusove :roll:

A rekl bych, ze nevyhodu meli spis Nemci, Rusove se zase moc nepresouvali, ty bojovali na svych pozicich a pak se nechali obklicit :lol:von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

HWG

 • Wehrmacht
  Schütze - vojín
 • Příspěvků: 15
Mauser 98K
« Odpověď #25 kdy: Srpen 27, 2006, 10:03:47 »
k98 bola určite najlepšia opakovačka a M1 Garand najlepší poloautomat.Nemecko používali vo veľkej miere k98, kvôli ich taktike.Potrebovali presnú pušku na streľbu v poliach.Ich Kesselschlacht nepotreboval boje v uliciach.Pre Nemecko a ich taktiku bol podľa mňa najlepší k98.

Keď nepotrebovali poloautomat, tak ho nevyrábali.

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Mauser 98K
« Odpověď #26 kdy: Srpen 27, 2006, 10:10:18 »
No ale oni ho vyrabeli. Jen v malem mnozstvi. A proto je dostavali jen nejlepsi jednotky, takze asi treba byl. Mas pravdu, ze nemecky taktika je jina, ale Gewehr 43 je take dost presny a na 1,5 km vzdalenost se prilis nebojuje. A mirne pod jeden kilometr to uz Gewehr zvlada, takze si myslim, ze kdyby byl Gewehr standartni zbrani, tak by na tom Wehrmacht jen vydelal.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Sepp Rössner

 • Luftwaffe
 • Oberleutnant - nadporučík
 • Příspěvků: 328
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007
Mauser 98K
« Odpověď #27 kdy: Srpen 27, 2006, 10:54:56 »
K98 byl dobry do Ruska , ale do stredni Evropy , Francie apod se vubec nehodil , prece ve meste , nebo v nejakych krovich v normandii se nebojuje puskama na 2 km.
"Cílem války není padnout za vlast, ale přinutit ty druhé parchanty, aby padli za tu svou."
General G. C. Patton

Kageneck

 • Administrátor
 • Příspěvků: 2615
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno. 22. června 2009
Mauser 98K
« Odpověď #28 kdy: Srpen 27, 2006, 11:04:25 »
Pro teren Normandie(kdyz nebudu pocitat mesta) bych rekl, ze se hodi. Schova se do krovi a pocka si na svyho amika, kteryho odpraskne na jeden kilometr. Odplizi se dal a do jineho krovi a akci zopakuje. A takhle porad dokud mu nedojde munice, ¨nebo ho neoddelaj a neb ho to proste neprestane bavit no. A pkud teda ho jeste B-17 nepokropi, ale to se radi mezi druhou variantu ne? :lol:

Jinak byt v takovym miste bombardovani asi nebude nic moooc prijemnyho, kdyz sleduju ty vybuchy a tlakovy vlny.von Kageneck
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Mauser 98K
« Odpověď #29 kdy: Srpen 28, 2006, 01:54:29 »
No a ja bych rekl, ze mate pravdu oba dva. Urcite se tam stridaji kratke a delsi useky mezi temy "plutky" a ploty. Necetl sem nikdy, ze by si nemec stezoval jinemu nemci ze on ma jen Kar98 a ten druhy Gewehra.
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "