Autor Téma: ČZ vz.27 (ČSR)  (Přečteno 28493 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
Re: ČZ vz.27 (ČSR)
« Odpověď #15 kdy: Srpen 23, 2013, 05:40:10 »
                                   Ještě napíši něco o značení těchto pistolí: tak, jak se časem měnilo.

1) předválečná produkce (cca 20 500 pistolí) - na liště (hřbetě) závěru nápis ČESKÁ ZBROJOVKA A.S. v PRAZE za nápisem číslo zbraně a tormentační značka (lvíček). Boky závěru bez značení, na pravé straně těla pistole v přední části vyraženo číslo zbraně.  Šikmé hmatníkové drážky.  Na počátku výroby byly střenky pistolí dřevěné vyrobené z jednoho kusu ořechového dřeva, od poloviny třicátých let až do konce výroby těchto pistolí byly vyráběny z tzv Textoplastu s emblémem ČZ. (stejně tak to bylo i u pistolí vz 24)
2) počátek okupace (1939 až červen 1941) - levá strana závěru nese nápis Pistole Modell 27 Kal. 7,65, na liště (hřbetě) závěru nápis Böhmische waffenfabrik A. G. in Prag plus číslo zbraně. Na pravé straně těla pistole v zadní části tormentační značka (slepice plus číslo WaA, v přední části číslo zbraně. Na střenkách z Textoplastu odstraněn emblém ČZ a ponechán jen prázdný kroužek. Hmatníkové drážky změněny na kolmé. Dno zásobníku značeno nápisem P. Mod. 27
3) červen 1941 až květen 1945 - Na levém boku závěru nápis fnh Pistole Modell 27 Kal. 7,65, na hřbetě závěru jen číslo zbraně, zbytek hrubě frézován. Tělo zbraně značeno jako v předešlém případě.
4) Od května 1945 až do znárodnění - na levém boku závěru nápis Kal. 7,65, na hřbetě závěru ČESKÁ ZBROJOVKA A.S. v PRAZE plus číslo zbraně. Tělo zbraně značeno na pravé straně takto: v zadní části tormentační značka (lvíček) s letopočtem (v některých případech se tam objevuje i značka vlastníka - např NB, ČSP, ÚRO atd), v přední části číslo zbraně. Na střenkách opět logo ČZ, dno zásobníku bez značení
5) od znárodnění fy až do konce výroby. - Hřbet závěru frézován, vyraženo jen číslo zraně. Na levém boku závěru nápis ČESKÁ ZBROJOVKA NÁRODNÍ PODNIK pod tímto nápisem STRAKONICE Před tímto popisem je firemní emblém ČZ a za  popisem kruh z číslicí vyjadřující ráži, tedy 7,65. Tělo zbraně značeno stejně, jako v bodě 3
U všech těchto typů značení je u některých pistolí číslo zbraně vyraženo i na bočnici těla zbraně, a u některých ne. Proč tomu tak je netuším a nikde jsem nezjistil důvod tohoto jevu.
A jako další zajímavost: hlavně nejsou u této pistole číslovány. Lze je tedy libovolně měnit.

Jako drobnost přidám značení blíže neurčeného množství těchto pistolí vyrobeného za německé okupace v ráži .22LR. (pravděpodobně darovací exempláře, v současnosti je známo 5 exemplářů) - Na horní straně závěru nápis Böhmische waffenfabrik A. G. in Prag za ním číslo zbraně psáno římskými číslicemi, (ve Sbírkách HÚ AČR je exemplář s číslem XV), levá strana závěru nese nápis KAL. 22 LANG FÜR BÜCHSEN, na zásobníku upraveném pro tuto munici je nápis Für 8 Patronen. Jiné značení se mi nepodařilo zjistit.

Nějaká videa: rozborka, sborka atd
http://www.youtube.com/watch?v=cvr6FE-XJx4
http://www.strelci.com/modules.php?name=coppermine&file=displayimage&album=108&pos=7
http://www.youtube.com/watch?v=eAABic83Idw
http://www.youtube.com/watch?v=FgvCYp4OPJk

Předválečné provedení

zdroj: různá odborná literatura, kniha ČESKOSLOVENSKÉ PISTOLE 1918-1985, obrázky: sberatelskezbrane.webnode.cz/

Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #16 kdy: Říjen 08, 2013, 03:50:25 »
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #17 kdy: Červen 16, 2014, 05:24:16 »
Můj nejnovější exemplář do sbírky

V plánu jsou dřevěné střenky.
http://www.klinsky.cz/stranky/10120_1.php¨

Na doplnění rok výroby 1945 (před znárodněním firmy) Původně majetek Československé Státní Pošty, nová tormentace v roce 1999. Ovšem proč je to "luxusní darovací" provedení, to netuším. Původnímu majiteli jsem napsal dopis, bohužel, nezareagoval. Jinak na pistoli je vidět, že to byla "uloženka" někde v šuplíku: neošoupaný vývrt, neotřený brynýr atd. Prostě vypadá jako nová z fabriky. Jediné co mi tam nesedělo, byl zásobník. Byl nejspíše vyroben za okupace, ale ty se dodávaly i po válce, a dále za okupace vyrobená pojistka (lisovaný plech) Ale i tu platí to, co o zásobníku.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #19 kdy: Březen 09, 2017, 09:30:42 »

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #20 kdy: Březen 10, 2017, 12:23:14 »
Vzhledem k tomu, že mé předchozí dva kousky už šly z domu, tak jsem si dnes opět donesl další. Tuto pistoli prostě miluji.  ;D
Tormentace rok 50, závěr ze stejého materiálu jako byly první ČZ50. Vypadá minimálně střílená, jen nošená. Vývrt jak zrcadlo, hlavňová spojka naprosto ostré hrany, vratná zpruha závěru pěkně tuhá, prostě celkově taková neochozená.