Autor Téma: ČZ vz.27 (ČSR)  (Přečteno 34716 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Black

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
    • http://www.greendevils.estranky.cz/
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
ČZ vz.27 (ČSR)
« kdy: Červenec 05, 2007, 06:10:06 »
Československá armádní pistole vz. 1924 systému Nickel s uzamčeným závěrem ráže 9 mm byla v české zbrojovce  ( ČZ ) ve Strakonících přestavěna konstruktérem Františkem Myškou na dynymický závěr a ráži 7,65 mm.
Tato zbraň po označením ČZ vz.27 sloužila převážně u policejních složek a do okupace v březnu 1939 se jí vyrobylo asi 14 000 kusů.
V době druhé světové války se dále vyráběla jako pistole 27 (t) pro potřebu německých ozbrojených složek, státních organizací i pro civilní trh. Celkový počet vyrobených kusů přesáhl 450 000.
V počtu 5000 kusů bylo vyrobeno speciální provedení se snímatelným tlučimem zvuku.

ČZ vz.27:
Ráže: 7,65 mm
Délka 190 mm/ s tlumičem: 362 mm
Hmotnost: 728 g/ s tlumičem: 1038 g
Kapacita zásobníku: 8 nábojů

Zdroj: Zbraně 1. a 2. světové války
"Padáčkáři všech zemí, spojte se!"
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Páter

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008
ČZ vz.27 ( ČSR )
« Odpověď #1 kdy: Červenec 05, 2007, 07:14:29 »
Nevie sa pre koho boli urcene tie s tlmicom? Zrejme pre jednu alebo viacero zo siedmich (myslim, ze ich bolo sedem) nemeckych tajnych sluzieb...
Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

Black

• Lieutenant-colonel
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 29. května 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 2. listopadu 2008 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007
ČZ vz.27 ( ČSR )
« Odpověď #2 kdy: Červenec 06, 2007, 12:10:31 »
Tak jsem hledal, kde se dalo a zatím jsem nic nenašel, ale pravděpodobně byla určena pro již zmiňované německé tajné služby.

Když něco dohledám, tak se hned pochlubím.  :)
"Však víte, jak to chodí u výsadkářů. Chtějí buď vyhrát, anebo se nechají společně rozsekat!"

Black

• Lieutenant-colonel
ČZ vz.27 ( ČSR )
« Odpověď #3 kdy: Červenec 11, 2007, 03:39:31 »
Tak jsem zatím našel jen foto, ale bez tlumiče! :cry: Na fotografii je pouze vidět prodloužení hlavně, na kterou se připevňoval snímatelný tlumič. Délka tlumiče byla cca 172 mm.

Keram.mareK

• Host
-
« Odpověď #4 kdy: Červenec 11, 2007, 06:13:39 »

Black

• Lieutenant-colonel
ČZ vz.27 ( ČSR )
« Odpověď #5 kdy: Červenec 12, 2007, 04:53:04 »
Opravdu zajímavé...děkuji za ten odkaz!

Úplně jsem na tuto stránku zapoměl a to tam přispívá pár mých známých! :oops:  :roll:

Jarouš

• ČSR
  • Poručík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 26. června 2009
Re: ČZ vz.27 ( ČSR )
« Odpověď #6 kdy: Únor 02, 2010, 09:03:22 »
Zdar všichni,musím se pochlubit, včera jsem si byl přihlásit tuhle krásku. Sehnal jsem rok výroby 1945 s přejímacími značkami WH. Bohužel tormentační značky to má umístěné na povrchu (na závěru zleva) - tormentace z roku 1977. Navíc zřejmě v té době nějaký iniciativní rudý bolševický nok odstranil z vrchní části závěru nápis Böhmische waffenfabrik A G in Prag. Takže sběratelsky není moc cenná, ale jak už tady někdo říkal je Moje. Jak říká klasik - něčím se začít musí.Po výplatě ji půjdu provětrat, tak napíšu, jak píše.
"Jsem voják a rváč." Arm.Gen. Josef Šnejdárek
http://vlastenci.cz/

venco

• ČSR
  • Podporučík
« Odpověď #7 kdy: Únor 02, 2010, 09:17:50 »
V osemdesiatich rokoch ešte dosluhovala u kriminálnej služby a závodoch u vrátnikov /ZS/.

Slavoslav

• Wehrmacht
    Schütze - vojín
« Odpověď #8 kdy: Únor 05, 2010, 10:08:11 »
Nevie sa pre koho boli urcene tie s tlmicom? Zrejme pre jednu alebo viacero zo siedmich (myslim, ze ich bolo sedem) nemeckych tajnych sluzieb...
ked som bol v buchenwalde tak nam rozpravali ze tam touto verziou s tlmicom likvidovali zajatcov, naraficene to bola ako lekarska prehliadka na stene bola nakreslena stupnica na meranie vysky, zajatec sa k nej postavil chrbtom a vtedy sa odklopilo male okienko v stene cez ktore dostal gulku, bala tam taka miestnost mozno 2x2m kde sedel vojak co to mal na starosti, tato moznost bola zvolena lebo to nebol likvidacny ale pracovny tabor a likvidovali takto pri tichosti nepohodlnych aby sa zajatci neburili, sucastou "lekarskej" prehliadky bola aj kontrola chrupu, v pripade zlateho zubu namalovali na prsia kriz a sonderkomando ich musela vytrhat

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
  • Není vždy hříchem neuposlechnout příkazu vrchnosti
« Odpověď #9 kdy: Březen 18, 2012, 04:51:50 »
V knize ČESKOSLOVENSKÉ PISTOLE 1918 - 1985 je zmínka o exemplářích v ráži .22Long Rifle vyrobených za okupace. Jejich přesné určení a ani celkový počet není znám. Zachováno je pět těchto pistolí označených římskými číslicemi II, VII, IX, XII a XV. Podle pamětníků se prý jednalo o darovací exempláře. Byly pečlivě opracovány a předávány v dřevěné kazetě vyložené suknem.

A ještě jeden údaj: V souvislosti s používáním německými okupanty dosáhla  pistole vz.27 smutného prvenství. Svým množstvím předčila všechny pistole, jejichž produkci získalo Německo v okupovaných zemích. Žádná jiná pistole nebyla převzata v tak obrovském množství.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

JSEM VLASTENEC , JSEM NA TO HRDÝ A OSUD MÉ ZEMĚ MI NENÍ LHOSTEJNÝ

Jerry.Gunman

• ČSR
  • Desátník
  • King George the First von Milowitz
« Odpověď #10 kdy: Březen 29, 2012, 11:02:52 »
V osemdesiatich rokoch ešte dosluhovala u kriminálnej služby a závodoch u vrátnikov /ZS/.

Na to, že se jednalo skutečně o dosti starou zbraň, měla CZ-27 poměrně velmi dlouhý život.
Přece jen, vyrobilo se jich téměř půl milionu kusů a byly stále funkční, tak dosluhovaly u různých závodních stráží a podobných  "druhosledových jednotek". Jako svého druhu železná zásoba pro případ nezbytnosti byly v poměrně velkých počtech až roku 1989 deponovány ve skladech:
* policie
* ústřední rady odborů
* pošty
* lidových milicí
* ozbrojené ochrany železnic
* aj
Post coitum omne anima triste est, praeter gallo, qui cantat

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
Re: ČZ vz.27 (ČSR)
« Odpověď #11 kdy: Duben 01, 2012, 08:50:29 »
Ještě pár údajů k této pistoli:
Pro exportní účely se nabízela, stejně jako pistole vz24, i v provedení s odnímatelnou dřevěnou pažbou, plnící funkci pouzdra zbraně.
Její výroba byla ukončena v roce 1947 a celková produkce je uváděna v rozmezí 620 000  až  650 000 kusů. 
Z vývojového hlediska nepatřila mezi pokrokové konstrukce, což bylo dáno záměrem vyrábět na stávajícím výrobním zařízení pro pistole vz24 pistoli v ráži 7,65 pro policii. Při její konstrukci bylo využito maximálního množství dílů a součástek pro pistole vz24. Z tohoto důvodu byla její výroba v tehdejších podmínkách vysoce ekonomická.
Pojde dobytek,zemřou tví přátelé. I ty jednou zemřeš. Však jedno nikdy neumírá ! Tvé jméno! Tvé jméno,tvá sláva a skutky jenž si vykonal.

Hrdinství je stav ducha, kdy se chlapci mění v muže. A muži v mrtvoly. Obvykle zcela zbytečně.

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #12 kdy: Duben 02, 2012, 09:52:28 »
Nepříliš kvalitní foto ČZ27 s tlumičem

Vzhledem k tomu, že tlumič svým obrysem neumožňoval používat mířidla pistole, byla mířidla umístěná přímo na těle tlumiče.

http://www.vhu.cz/exhibit/cz-vzor-27-s-tlumicem/

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #13 kdy: Duben 20, 2013, 12:08:55 »
Zdar všichni,musím se pochlubit, včera jsem si byl přihlásit tuhle krásku. Sehnal jsem rok výroby 1945 s přejímacími značkami WH. Bohužel tormentační značky to má umístěné na povrchu (na závěru zleva) - tormentace z roku 1977. Navíc zřejmě v té době nějaký iniciativní rudý bolševický nok odstranil z vrchní části závěru nápis Böhmische waffenfabrik A G in Prag. Takže sběratelsky není moc cenná, ale jak už tady někdo říkal je Moje. Jak říká klasik - něčím se začít musí.Po výplatě ji půjdu provětrat, tak napíšu, jak píše.

Jen na doplnění, vím že poněkud opožděné, snad to ještě bude k něčemu platné.
Do června roku 1941 nesly tyto pistole na levé straně těla závěru značení Pistole Modell 27 Kal. 7,65  A na horní ploše závěru onen nápis Böhmische waffenfabrik A. G. in Prag plus výrobní číslo zbraně.
Od června 1941 nesly na levém boku nápis fnh Pistole Modell 27 Kal. 7,65 Zároveň se již nevyskytuje označení výrobce na horní části závěru. Ta je pouze hrubě frézována a opatřena číslem zbraně.
Takže tvá pistole je z historického hlediska v pořádku. (až na ty tormentační značky - což je bohužel běžný jev)
Tímto se ještě omlouvám za velmi pozdní reakci, ale snad to ještě někomu pomůže.
A ještě těsně po okupaci nastala jedna změna, neví se přesně kdy a proč, ale šikmé hmatníkové drážky na těle závěru se změnily na svislé. a z pažbiček pistolí zmizelo logo ČZ, místo něj tam byl jen prázdný kruh.
To, že během okupace začala postupně upadat kvalita zpracování, to není třeba snad ani zmiňovat.

zdroj: například kniha Československé pistole 1918 - 1985.  ISBN 80-900833-9-0, STRÁNKA 120
::)

P.S. chtěl bych sehnat předválečnou ČZ vz 27.

A pár fotek je na
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/11968

Thor Herman

• ČSR
  • Podplukovník
« Odpověď #14 kdy: Srpen 19, 2013, 03:20:40 »
A dneska jsem si ji koupil taky. Je z poválečné produkce, ale ještě před znárodněním firmy, takže nese na hřbetě závěru nápis ČESKÁ ZBROJOVKA A.S. v PRAZE a na levém boku jen Kal. 7,65. Na pravé straně těla pistole je značka vlastníka ČSP a tormentační značka s letopočtem 46. Má výrobní číslo 556718.

Jinak mám ještě jednu znehodnocenou: výroba začátek okupace, tedy z označením fnh Pistole Modell 27 Kal. 7,65 na levém boku  závěru, a Böhmische waffenfabrik A. G. in Prag na hřbetě  závěru. Na pravé straně těla pistole je tormentační značka - "slepice" WaA 76.
Ale stejně, stále sháním tuto pistoli z předválečné výroby.