Autor Téma: Tannenberg (1914)  (Přečteno 7816 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Tannenberg (1914)
« kdy: Červenec 03, 2007, 03:00:55 »
Tannenberg

Nejnápadnější příklad ofenzivy, která špatně skončila, byl počáteční ruský nápor na západ v srpnu a září 1914. Vědomé riziko Schlieffenova plánu poskytlo Rusku šanci zaútočit na Německo. Rusové této možnosti využili a v počáteční fázi operace, mezi 17. a 22. srpnem, dvě ruské armády postoupily do Východního Pruska. 1. ruské armádě na severu velel Paul Rennenkampf a 2., na jihu, Alexandr Samsonov. Ruský postup vedl velitele 8. armády Maxe von Prittwitze k úvaze o všeobecném ústupu až na Vislu.

Při pomyšlení na ústup došle Moltke k závěru, že Prittwitz musí být sesazen. Byl nahrazen dvěma muži, kteří měli později řídit celé německé válečné úsilí. Byli to Paul von Hindenburg, sedmašedesátiletý generál ve výslužbě, a Erich Ludendorff, devětačtyřicetiletý důstojník, který se vyznamenal v bitvě u Lutychu 8. srpna. Ve skutečnosti Ludendorff řídil vojenské operace pod Hindenburgovým dohledem. Tito dva muži si získali reputaci tím, že koncem srpna 1914 v bitvěu Tannenbergu, jehovýchodně od Gdaňska, uštědřili ruské armádě strašnou porážku. u Tannenbergu obránce přelstil a porazil v boji útočníka, který měl početní převahu. Podobnost s bitvou na Marně je bližší, než si byli Němci ochotni připustit.

Přesnější by bylo připsat vítězství nikoliv Hindenburgovi či Ludendorffovi, ale málo známému štábnímu důstojníkovi Maxi Hoffmannovi, který naplánoval mistrovský úder dávno před Prittwitzovým propuštěním. Jeho plán eliminoval početní převahu ruských armád (měly 21 pěších divizí proti 11 německým) tím, že převedl německé síly, které stály proti Rennenkampfově 1. ruské armádě na jih proto Samsonovově 2. armádě. Mezi 26. a 30. srpnem sklapl Ludendorff pas, do níž se Samsonovova armáda dala snadno vlákat. Pro Rusy všechno skončilo špatně. Jejich zásobovací systém se zhroutil, jejich pěchota byla vyčerpána dlouhými pochody a polomrtvá hlady. Důstojníci nebyli s to rozluštit kódované zprávy, a tak byly předávány v otevřené řeči. Němci je snadno zachytili, a proto znali pozice i záměry svého protivníka.


Naopak ruské nejvyšší velení nemělo ani ponětí, co Němci zamýšlejí, až do chvíle, kdy už bylo příliš pozdě. Samsonov věril, že Němci ustupují a neochvějně postupoval proti celé německé armádě. Rennenkampf byl zcela zmaten nepolapitelností nepřítele, který jako by mu mizel před očima. Podobně Žilinskij, vojenský velitel severozápadní oblasti Ruska, měl k dispozici nejméně šest divizí v záloze, ale nikdy je nezapojil do akce.

Výsledek byl pro Rusy katastrofální. Samsonovova armáda byla zničena a on sám spáchal sebevraždu. Němci zajali přes 100 tisíc mužů a ukořistili 500 děl. Během dvou týdnů, po sérii srážek známé jako bitva u Mazurských jezer, byla také Rennenkampfova armáda zahnána zpět za hranice.

Na jiných místech východní fronty byla situace ještě zmatenější. Rakouská armáda se v polovině srpna vydala na "trestnou výpravu" proti Srbsku. Dobyla Bělehrad, ale pak byla opět vytlačena a utrpěla těžké ztráty, odhadem až 200 tisíc mužů. V bitvě u Lvova 8.-12. září podlehli Rakušané skupině ruských armád, která okupovala velkou část Haliče (polsko-ukrajinsko-židovské provincie Rakousko-Uherska). Až do konce roku 1914 pokračovbaly v Polsku nerozhodné, ale krvavé boje mezi centrálními mocnostmi a Ruskem. Výsledek války na východě zůstával stejně nejasný jako na západě.


zdroj :dejiny.wz.cz


Tannenberg ( nazýván taktéž Grunwald ) je jedno z mých nejoblíbenějších míst historie a mnohokrát se zde rozhodlo o osudu střední evropy. Př. roku 1410 porážka Řádu německých (Teutonských) rytířů (+ jejich spojenců, nazýváni "hosté řádu")   Polsko-Litevskou koalicí.

Dále třeba 1914, Zastavení Ruské ofenzivy...

nakonec 1944 tvrdé boje na linii Tannenberg. atd.
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Tannenberg (WW1)
« Odpověď #1 kdy: Červenec 03, 2007, 03:12:13 »
Objevil sem text známé písně: ...Doufám, že není rozdíl mezi Tannenbergem a Tannenbaum  :D

O Tannenbaum 

Ernst Anschütz 1824

O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Wie treu sind deine Blätter!
Du grünst nicht nur zur Sommerzeit,
Nein, auch im Winter, wenn es schneit.

O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Wie treu sind deine Blätter!
O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Du kannst mir sehr gefallen!
Wie oft hat schon zur Winterszeit (oder Weihnachtszeit)
Ein Baum von dir mich hoch erfreut!
O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Du kannst mir sehr gefallen!

O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Dein Kleid will mich was lehren:
Die Hoffnung und Beständigkeit
Gibt Mut und Kraft zu jeder Zeit!
O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Dein Kleid will mich was lehren
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Rastislaus

 • Host
Tannenberg (WW1)
« Odpověď #2 kdy: Červenec 03, 2007, 03:40:36 »
Citace: rase
Objevil sem text známé písně: ...Doufám, že není rozdíl mezi Tannenbergem a Tannenbaum  :D


 Tannenbaum je jedľa a tá pieseň sa spieva na Vianoce. A keby si chcel preložiť Tannenberg, tak by to bolo niečo ako "jedľový vrch, dosť prenese možno les".

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Tannenberg (WW1)
« Odpověď #3 kdy: Červenec 03, 2007, 07:19:07 »
Jenom bych opravil maličkou nepřesnost: Tannenberg není nazývaný Grunwald, jsou to názvy dvou obcí, mezi kterými se v roce 1410 odehrála největší bitva středověku.

Němci bitvu nazývají u Tannenbergu, Poláci u Grunwaldu, vždy však platilo pravidlo, že bitvu pojmenovává vítěz, takže správněji je ta bitva u Grunwaldu.

Dodal bych, že Tannenberg se dnes jmenuje Stębark a je od Grunwaldu vzdálený asi 3 km.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Franciszek

 • Wehrmacht
  Obergefreiter - desátník
 • Příspěvků: 40
 • Nec laudibus, nec timore!
Re: Tannenberg (1914)
« Odpověď #4 kdy: Listopad 14, 2011, 01:57:05 »
Nemecke cisarstvi:
3436 mrtvych
6800 zranenych

Carske Rusko:
78 000 mrtvých a raněných
92 000 zajatých
500 děl

Sily
Nemecko:
cca. 153.000 muzu
z toho
8. armada:
6 polnich divizi
3 reservni divize
3 zemebranecke divize
1 jezdecka divize (zrejme ta, jez vazala Rennenkampfovi oddily
728 del
296 kulometu

Rusko:
 cca. 191.000 muzu
z toho:
Narevska armada
9 1/2 pesich divizi
3 jezdecke divize
612 del
384 kulometu


Ono posilat rozkazy radiem a jeste k tomu nezasifrovane je primo hloupe. Pote se neni cemu divit, ze Rennenkampfa vazalo na sobe par divizi, zatimco Samsonovova armada byla likvidova pocetne skoro stejne silnym souperem. I chovani obou dotycnych ruskych generalu je detinske. Tato bitva byla nazornym prikladem nemecke dukladnosti. I celkova ruska mobilizace sil probehla rychleji, nez si carska armada mohla dovolit. Kdyz k tomu pripojime fakt, ze ruska pechota musela ujit za 12 dní 240 kilometrů v hlubokém písku, dal se tento vysledek ocekavat.

zarezejici je, te v kulometech maji rusove prevahu   -to se moc nevidi  :D