Autor Téma: PZL P-11  (Přečteno 18230 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Rastislaus

• Host
PZL P-11
« Odpověď #15 kdy: Červenec 12, 2007, 08:32:46 »
No hej, ale všetkých 4500 ludí nebojovalo na stíhačkách.  :?  Odpočítaj si pozemný personál a osádky bombardérov a hneď máš menšie číslo. Ved tam neboli len stíhači, napr. niekoľko Ju-52 prevážalo nacionalistických vojakov z Afriky do Španielska.

Páter

• Wehrmacht
    Oberstleutenant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. <br Uděleno: 20. srpna 2007 /> Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008
PZL P-11
« Odpověď #16 kdy: Červenec 12, 2007, 09:17:20 »
To je uplne jedno kolko ich bolo, jednoducho argumentovat neskusenostou Nemcov je nonsens. Boli skusenejsi ako Poliaci, mali prevahu v technike, poctoch etc.
Ak máte v ruke kladivo, všetko ostatné
vyzerá ako klinec.

If fire fighters fight fire, and crime fighters fight crime, what do freedom fighters fight?

hydrostar

• Host
PZL P-11
« Odpověď #17 kdy: Srpen 08, 2007, 05:59:31 »
Jasné, nejlepší letci byli a sů němci. Zajímavé je, že když Poláci dostali lepší letadla, tak šli němci rychle do kytiček že.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
Re: PZL P-11
« Odpověď #18 kdy: Únor 25, 2009, 11:39:03 »
Přete se opět o ničem.Souhlasme s jednou stranou,že při zahájení války byli Němci lepší.Protože zde byl moment  překvapení,výcvik /můžeme počítat i to Španělsko/ na straně druhé sice možná odhodlání,ale chaos a nekoordinovanost.I když historické zprávy říkají,že Poláci nakonec bojovali,ale šavle proti tanků, asi moc účinně nejsou.
Později,všimnete-li si,pokud Němci ztratili moment překvapení,už to tak slavné nebylo.Problémy s logistikou,doplňování "lidských zdrojů",atd.. Ztráta i těch zkušených pilotů a nahrazení mladšími,kteří už byli poté jenom pořád pod tlakem útočících Spojenců a Rudé armády..
Takže shrnuto: vzhledem k tomu,kdo byl poražen a kdo musel podepsat kapitulaci,je výsledek strašlivé války jasný.A vítěze, historie (zpravidla) nesoudí...

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #19 kdy: Únor 26, 2009, 12:27:01 »
Offtopic
Několikrát jsem slyšel a četl to srovnání Polska vs Německa - šavle a tanky, ale nedávno jsem se dočetl v knize: Enciklopedie druhé světové války, že je to jen mýtus. A z vyprávění mého pradědy vím, že v evropě se kavalérie chcete-li (husaři) snad naposledy v boji použli během 1. sv. lálky na východě (myšleno Rusko) proti kozákům. A i tam byla tato taktika brána za zastaralou s příchodem zbraní jako kulomet. Tak že se nabízí otazka, proč by to ti poláci dělali ještě o 21 let později?
PS: SENO neber to prosím tak, že jsem Tě chytal za slovo, pořád se to užívá jako mylné srovnání. Jinak s Tebou ve všem souhlasím.
Páteř snadno křupne, když se na ní dupne...

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #20 kdy: Únor 26, 2009, 02:03:58 »
A z vyprávění mého pradědy vím, že v evropě se kavalérie chcete-li (husaři) snad naposledy v boji použli během 1. sv. lálky na východě (myšleno Rusko) proti kozákům. A i tam byla tato taktika brána za zastaralou s příchodem zbraní jako kulomet. Tak že se nabízí otazka, proč by to ti poláci dělali ještě o 21 let později?
Tak oni Poláci nebyli poslední kdo používal jezdecké oddíly, na Východní frontě působilo poměrně dost jezdeckých jednotek RA a slavily úspěchy, pokud ti něco říká jméno Lev Michajlovič Dovator (velitel 2.gardového kavaleristického sboru, 16.armády Západního frontu).

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #21 kdy: Únor 26, 2009, 09:15:42 »
Tak oni Poláci nebyli poslední kdo používal jezdecké oddíly, na Východní frontě působilo poměrně dost jezdeckých jednotek RA a slavily úspěchy, pokud ti něco říká jméno Lev Michajlovič Dovator (velitel 2.gardového kavaleristického sboru, 16.armády Západního frontu).
To je možné, urřitě ještě existovali a plnili druhořadé úkoly, já měl ma mysli plošné bojové nasazení.

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #22 kdy: Únor 26, 2009, 02:50:13 »
To Josef: ale já se vůbec nezlobím,jenom už ta diskuse v tom směru jak byla,unavovala.Pokud kolegové chtěji něco srovnávat,správně to podotkl Hamerinski,je nutno brát v úvahu více okolností a informací o dané době.Kdo se ve chvíli,kdy se Paňstwem Polskim valila Wermacht staral o potvrzení sestřelu? Já si myslím,že nikdo.A potom moooc let po válce se o to snaží historici.Spousta lidí padla,spousta žije jinde a ten  "choronzy" dědula,co mezitím zestárl/ už si toho také moc nepamatuje.Nehledě na to,že mnozí,ve snaze napravit si svědomí i lžou.A tak udělat si obraz o tom,jak to skutečně bylo dá fušku.Potom mně diskuse o dvou či třech kulometech v křídle připadá dost nesmyslná.....
A pánové,taktika vzdušného boje také není jenom o ráži a počtu kulometů....
Prosím věřte mně.... :)

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #23 kdy: Únor 26, 2009, 05:36:12 »
Souhlasím se Slámou, není na co reagovat, debata se vytrácí a s ní i smysl, vraťme se k tématu...
Ps: to není problém jen této nitě...

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #24 kdy: Únor 26, 2009, 11:10:07 »
Malá poznámka: V Rumunsku byla stavěna sériovka pod označením IAR P.11f.
Poláci ztratily při německém vpádu do Polska 114 strojů PZL-11 a sestřelily 126 německých strojů.
Poměr-1:1,1
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Josef CETH

• RAF
  • Warrant Officer
« Odpověď #25 kdy: Únor 26, 2009, 11:21:14 »
To Pospec: Toto tvrzení se mi jeví značně nadhodnocené. Máš pro to nějaké podklady?

pospec

• Francouzská cizinecká legie
  • Lieutenant-colonel
  • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
    • Pospec-blog
« Odpověď #26 kdy: Únor 27, 2009, 06:46:15 »
To Pospec: Toto tvrzení se mi jeví značně nadhodnocené. Máš pro to nějaké podklady?
bojová letadla druhé světové války-ilustrovaný průvodce....
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 22, 2010, 12:02:46 »
Pár fotografií:
PZL P.11c 8.70, taktické číslo 10, radiokód "170 - N"  ze  113. Stíhací Eskadry "Orel".
Pilot Sec.Ltn. Hieronim Dudwa dne 1. září na tomto letounu sestřelil He 111 při útoku Luftwaffe na Polsko.

Photo: A. Glass, T. Kopanski, T. Makowski "PZL P.11" part 1&2 Monografie Lotnicze No 36, No 37, AJ-PRESS 1997

Photo: A. Glass, T. Kopanski, T. Makowski "PZL P.11" part 1&2 Monografie Lotnicze No 36, No 37, AJ-PRESS 1997

Sláma

• RAF
  • Group Captain
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 22, 2010, 12:21:31 »
Pro vysvětlenou, zkratka P.Z.L znamená "Państwowe Zakłady Lotnicze", v překladu státní letecké závody.

Letoun z výzbroje 142 Eskadry Mysliwskej, 4 Dywizjon Mysliwski (142. stíhací letka  4.Leteckého pluku). V září 1939 umístěná na základně Torun.
 Foto:William H. Geoghegan

Letouny PZL P-11.c z 111. letky  1. Leteckého pluku ve  Waršavě s čestným názvem "Tadeusz Kosciuszko".
Piloti tohoto pluku pokračovali v boji proti luftwaffe v řadách 303.(Polish) squadron RAF  "Tadeusz Kosciuszko"