Autor Téma: Povstání ve varšavském ghettu  (Přečteno 12522 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Povstání ve varšavském ghettu
« kdy: Červen 27, 2007, 01:58:54 »
Od roku 1940 koncentrovali Němci polské Židy do ghett v polských městech, největší z nich bylo ve Varšavě, kde se jich v zoufalých podmínkách tísnilo asi 380 000. Nacisté je tam původně chtěli nechat zemřít hlady, Židé však podle jejich názoru umírali příliš pomalu, a tak bylo rozhodnuto o jejich likvidaci v táborech smrti, ve varšavském případě to byla Treblinka na severovýchod od města. Masové deportace do tohoto lágru začaly 22. července 1942, předseda Židovské rady Ing. Czerniaków spáchal druhého dne sebevraždu. Tyto deportace probíhali po několik týdnů, každý den bylo odvezeno 5 000 - 6000 Židů, kteří byli v Treblince ihned zavražděni.
Němci ovšem poté nevěděli, kolik Židů v ghettu zbylo, protože správa byla značně zkorumpovaná, a proto si Němci mysleli, že Židů zbylo podstatně méně. V lednu 1943 se pokusili odsunout zbytek ghetta, prakticky nikdo však do transportu nešel, protože Židé už znali krutou pravdu. Tento pokus alespoň Židy informoval o německé aktivitě. V ghettu začaly horečné stavební práce. Stavěly se bunkry různé velikosti, (celkem jich prý bylo asi 630) a také se probourávaly stěny mezi jednotlivými části domů i domy celými nebo hloubily tunely ze sklepů, ústící do kanalizace.
Podobně se připravovaly i obě židovské organizace v ghettu - Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) a  Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Zatímco ŻOB byla socialistická organizace, tak ŻZW byl spolek vedený bývalými důstojníky polské armády. Obě měly nějakou výhodu: ŻOB byla podstatně početnější, ŻZW byla lépe vyzbrojená a měla zkušenější vedení. Např. příslušníci ŻOB měli na začátku bojů pouze pistole a Molotovovy koktejly, členové ŻZW disponovali puškami, granáty a dokonce několika kulomety. Obě organizace byli podporovány Armiou Krajowou i Gwardiou Ludowou, které jim předávaly zbraně, a zároveň je učily, jak zbraně nebo výbušniny vyrábět podomácku.
Německá akce začala 19. dubna 1943 v 5 hodin ráno. 850 esesmanů pod vedením SS-Oberführera Ferdinanda von Sammern-Frankenegga vniklo do ghetta. Byli přivítáni silnou palbou z pistolí a Molotovovými koktejly, které zasáhly tank francouzské výroby i dva obrněné transportéry.
Němci utrpěli obrovský šok. Absolutně nepočítali se soustředěným židovským odporem. Zejména je překvapila fyzická zdatnost a bojové mistrovství povstalců, mezi kterými byli i Poláci z AK, velkou většinu bojovníků však samozřejmě tvořili Židé. Mladí povstalci dokázali hodit zápalnou láhev na velkou vzdálenost s nevídanou přesností. Protože měli velký nedostatek munice, tak se drželi pravidla Jeden náboj - Jeden Němec. To se jim dařilo výborně a esesmani utrpěli toho dne těžké ztráty. Byla to další velká rána jejich učení o nadlidech a podlidech.
Heinrich Himmler zuřil. Hodlal totiž dát "vyčištěné" ghetto Hitlerovi k narozeninám. Von Sammern byl ihned odvolán z funkce a nahrazen mužem, který měl i v SS pověst bezohledného a krutého individua - SS-Brigadeführerem Jürgenem Stroopem.
Ten pod své velení soustředil veškeré možné jednotky - tři záložní prapory SS, armádní ženijní oddíl, oddíl SD, jednotku německé policie a Litevce, Lotyše a Ukrajince, kteří také spadali pod policii. Zejména posledně jmenovaní měli mizerný výcvik i výzbroj, nenávist k Židům jim však rozhodně nechyběla. Němci jim obvykle říkali Askariové, podle muslimských vojáků v koloniích a často je posílali na nejhorší úseky. Stroopovou pravou rukou byl Obersturmbannführer Dr. Ludwig Hahn, velitel varšavského Sicherheitsdienstu a znalec místních poměrů.
Celkem měl Stroop asi 2 000 ozbrojenců. Dále se mu podařilo získat nový tank a děla. Oficiálně se tvrdí, že Stroop disponoval jedním dělem ráže 105 mm, on sám však přiznal, že jich z různých zdrojů měli 3 až 5. Dále byli použity flaky ráže 20 mm a plamenomety.
Stroop věděl, že má příliš málo mužů na to, aby dobyl ghetto naráz, takže se spokojil s postupným obsazováním jednotlivých domů. Hned na začátku bojů Němci zjistili, že Židé se přesunují sítí kanálů, často proto dovnitř pouštěli buď vodu nebo dokonce dýmovnice a chlór.
Nad jedním domem byly vztyčeny dva prapory - polský a modrobílý s Davidovou hvězdou, jako symbol odporu a věrnosti Polské republice. Němcům se po několika dnech podařilo dům dobýt a vlajky zničit. Zaplatili za to těžkými ztrátami.
Němci velmi rychle přešli k nesmírně ničivé a brutální, zato však velmi účinné taktice. Začali pomocí plamenometů vypalovat jednotlivé části varšavského ghetta. Při těchto zahynulo obrovské množství Židů v plamenech, mnoho tisíc jich bylo zajato, když prchali z bunkrů, kde jim hrozilo udušení. Jejich další osud byl jasný: část byla zmasakrována na místě, zbytek byl odvezen do Treblinky.
Armia Krajowa i Gwardia Ludowa se snažily i v průběhu bojů pomáhat obránců ghetta, útočili v ulicích vedle ghetta na Němce, posílali zbraně i munici a v poslední fázi povstání pomohli několika skupinám povstalců k útěku.
Postupem času se stával nedostatek munice stále naléhavějším. Židé proto přestali bojovat ve dne s Němci na ulicích a soustředili se na obranu v kanálech a bunkrech. Mnohokrát se stalo, že hlavně zajatí příslušníci židovské mládeže měli u sebe granát a při své smrti zabili několik Němců. V noci docházelo k zásobováním židovských bojovníků nebo předávání zpráv. Němci proto vytvořili speciální noční komanda, která tomu měla bránit, příliš úspěšní však nebyli.
V průběhu května začali Němci systematicky pročesávat podzemí ghetta, kde bylo stále mnoho bunkrů s ženami, dětmi, ale i bojovníky. Při takovéto akci přišel 8. května 1943 o život i velitel ŻOB Mordechaj Anielewicz, který spáchal sebevraždu spolu se svou dívkou Mirou Fuchrerovou a zástupcem Ariem Wilnerem. Jeden z velitelů ŻZW Pawel Frenkel padl 11. května v boji, další velitel Dawid Apfelbaum padl už 28. dubna. Obě strany měli velmi těžké ztráty, odvaha židovských bojovníků však postupem času ještě rostla.
Podle Němců skončilo povstání oficiálně skončilo 16. května 1943 ve 20:15, kdy Němci vyhodili do povětří velkou varšavskou synagogu. Odpor však neustával ani poté. V průběhu následujících měsíců nebyl den, aby Němci nenarazili na nějaký bunkr nebo se nestřetli s židovskými příslušníky hnutí odporu. Někteří z bojovníků přežili až do srpnové povstání v roce 1944 a zůčastnili se bojů v rámi Armii Krajowem.
Židovské ghetto bylo srovnáno se zemí. Na jeho místě Němci plánovali postavit novou čtvrť, za tímto účelem tam byl 19. července 1943 založen KL Gęsiówka, který byl v srpnu 1944 osvobozen povstalci a mnoho Židů se poté zapojilo do velkého povstání. Ruiny také využívali příslušníci Gestapa k popravám polských odbojářů.
Němci v ghettu zabavili 4,4 mil. zlotých, 9 200 dolarů a mnoho dalších cizích měn. Dále velké množství zlata a klenotů.
Ztráty na životech byli obrovské. Němci uváděli, že v akcích padlo 16 jejich vojáků a dalších 85 bylo zraněno, to je však směšné, vzhledem k odvaze a bojovému mistrovství povstalců. Uvádí se tedy, že padlo 300 až 500 Němců a další 1 000 jich bylo zraněno.
Ztráty Židů byli mnohem větší. 56 065 osob bylo zajato a posléze zavražděno Němci. Nikdo však již nespočítá, kolik bojovníků padlo nebo se udusilo či uhořilo. Stroop odhadoval celkové židovské ztráty na 71 nebo 72 000 osob.
Židé od samého počátku věděli, že jejich povstání nemá sebemenší naději na úspěch, ale bojovali, aby získali zpět jedno ze základních lidských práv: právo na důstojnou smrt. Zároveň svým nesmírně dlouhým (28-denním) odporem dali příkladem dalších hnutím odporu v okupované Evropě.

Němci:
SS-Gruppenführer Jürgen Stroop (1895-1952) - policejní velitel v Sudetech, Ukrajině, Polsku, Řecku a západním Německu. Všude kam přišel se dopouštěl válečných zločinů proti civilistům, byl několikrát odsouzen k trestu smrti a v roce 1952 ve varšavské věznici Motoków oběšen.


SS-Brigadeführer Ferdinand von Sammern-Frankenegg (1897-1944) policejní velitel, pro svůj neúspěch a korupční jednání byl z Polska odvolán a přeložen na místo policejního velitele v Osijeku, 20. listopadu 1944 zabit v boji


SS-Obergruppenführer Friedrich Wilhelm Krüger (1894-1945) účastník konference ve Wannsee, vyšší vedoucí SS a policie v Generálním gouvermentu. Pro neustálé spory s Hansem Frankem přeložen k Waffen-SS, kde získal RK. Nejprve byl u 7. divize, poté velel 6. divizi, na konci války spáchal v Kuronské kapse sebevraždu.

Židé:
Mordechaj Anielewicz (1919-1943) velitel ŻOB, člen Hashomer Hatzair - sionistické organizace, toužící po návratu Židů do Palestiny. V roce 1939 se dostal do SSSR, poté se ilegálně vrátil do Polska, od roku 1941 byl v odboji, po deportacích do Treblinky se vrátil do Varšavy a stal se velitelem ŻOB.


Dawid Moryc Apfelbaum (+28.4.1943) předválečný poručík polské armády, v roce 1939 založil spolu s Pawlem Frenkelem ŻZW, díky bohatým vazbám na AK organizoval přísun zbraní, padl při obraně sídla ŻZW.

Další fotografie je možné nalézt na těchto stránkách:
http://fcit.usf.edu/holocaust/resource/gallery/G1941WGU.htm
http://fcit.usf.edu/holocaust/resource/gallery/G1941W2.htm
http://fcit.coedu.usf.edu/holocaust/RESOURCE/GALLERY/WGU2.HTM

Zdroje:
Asi nejlepším zdrojem je kniha od příslušníka AK Kazimierze Moczarského Rozhovory s katem, což je velmi přesná biografie Jürgena Stroopa. Dále mi posloužily některé anglické a polské internetové stránky.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Walther Model

 • Host
Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #1 kdy: Červen 29, 2007, 09:46:44 »
Byl by si schopný zabít člověka.Kdyby do tebe celý život vtloukali že oni jsou "podlidi" a ty jsi "nadčlověk" a že oni musí být vyhubeni protože je to zákon přírody.Podívej se třeba na Hitlerjugent ty zabíjeli i když jim bylo třeba 11 let.Je úplně jedno jestli by si teď člověka nezabil oni by tě prostě změnili.

Rastislaus

 • Host
Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #2 kdy: Červen 29, 2007, 09:55:26 »
:)  Jednoducho nie, nech by mi to stále "vtloukali" do hlavy ... Radšej by som si sám vystrelil mozog, ako zabiť niekoho iného. A to nie je len o výchove, ten človek musí byť nihilista, sadista a hajzel dokopy. Nechápem prečo sa niekto furt snaží vykreslovať jednu rasu ako tú naj a inú zase ako otrokársku ...

rase

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2848
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. listopadu 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 8. prosince 2008
Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #3 kdy: Červen 29, 2007, 10:13:21 »
V lidské povaze něco není "košer" , člověk má potřebu určité "sounáležitosti" ke skopině, je spokojený, když dostane stejnou uniformu jako ostatní... (nepáchá pak zvěrstva on, ale my... což nezatěžuje svědomí)    a když překročíš určité hranice, tak ti pak nepřijde že si zabil lidskou bytost ( která mela rodinu...) ale že si zabil něco podřadného, co nemyslelo...   v podstatě jako "zlomit tyčinku"  (proto to označení "podčlověk") Po trošce propagandy je přestaneš brát jako lidi , ale začneš je brát jako plevel.

... Je to v každém člověku, při použití vhodných technik, se dají probudit v každém, někdo je odolnější, někdo méně, ale nakonec by podlehli všichni ( máme to zakodované v "kostech"...  ) nejlépe se dají takhle přetvářet děti (taková "opora diktátorů"), ty ještě nemají pevně zakodovaný systém hodnot, tak sou jak modelína. viz. Hitlerjugent, děcka v dnešní Africe...)

Nacisti to měli vymyšlený pěkně, to se jim musí nechat...
"Prasata! Chcete snad žít věčně?!" Fridrich Veliký, král pruský, v bitvě u Leuthenu, 1757

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #4 kdy: Červen 29, 2007, 11:18:18 »
Citace: "Walther Model"
Byl by si schopný zabít člověka.Kdyby do tebe celý život vtloukali že oni jsou "podlidi" a ty jsi "nadčlověk" a že oni musí být vyhubeni protože je to zákon přírody.Podívej se třeba na Hitlerjugent ty zabíjeli i když jim bylo třeba 11 let.Je úplně jedno jestli by si teď člověka nezabil oni by tě prostě změnili.
Je to přesně tak. Jeden bývalý příslušník Hitlerjugend řekl: "Dokázali z nás vymýtit lidskost a soucit, jenom strach z nás nedokázali vymýtit."

Jenom si myslím, že je obrovský rozdíl zabít někoho ozbrojeného, protože v tom případě jde obvykle o pud sebezáchovy nebo zabít někoho kdo se nemůže bránit a nic nespáchal. V případě, že něco spáchal, by se měl držet práva a ne pomsty.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Peter

 • Čestný moderator
 • Příspěvků: 1943
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 9. července 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 16. července 2008
Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 23, 2007, 05:13:35 »
Doplním několik informací, které nezmínil Peter S.Ztráty německých vojsk prvního dne bojů činily neoficiálně 40 mužů. Během druhého dne kdy vojskům již velel Stroop jejich ztráty přesáhly 100 mužů. Největším "úspěchem" židů toho dne, byla skutečnost, že si jim podařilo nalákat německé vojáky do pasti, kde poté odpálili silnou výbušninu. Na místě zůstalo 80 mrtvých Němců.Podle odhadů Marka Edelmana, jednoho z vůdců povstání, činili ztráty německých vojsk a jejich polských přisluhovačů (Modrá policie, Židovská policie) 1300 mrtvých a zraněných. Ztráty židovských bojovníků nelze určit, pohybují se někde kolem 80%...ono nelze ani přesně určit kolik se jich skutečně zapojilo do bojů, různé zdroje uvádí 750 - 2000 bojovníků, ale fakticky podporovali povstání všichni obyvatelé ghetta.  Mapa Varšavského ghetta

Stroop a jeho spolubojovníci pozorují "parašutisty"

Opravena nefunkční fotka Obergruppenführera  Krügera v úvodním článku
"Es gibt keine verzweifelten Lagen, es gibt nur verzweifelte Menschen. "

KoB@

 • Rudá armáda - RKKA
 • старший лейтенант - Staršij Lejtenant
 • Příspěvků: 224
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 31. března 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 15. března 2009
Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 27, 2007, 12:58:41 »
Citace: "Rastislaus"
:)  Jednoducho nie, nech by mi to stále "vtloukali" do hlavy ... Radšej by som si sám vystrelil mozog, ako zabiť niekoho iného. A to nie je len o výchove, ten človek musí byť nihilista, sadista a hajzel dokopy. Nechápem prečo sa niekto furt snaží vykreslovať jednu rasu ako tú naj a inú zase ako otrokársku ...
nam a tebe sa to dnes zda alebo dnes vieme ze to bolo zle (trochu slabe slovo :D ale budiš), zda sa nam to preto lebo vieme co vieme, vieme co nasledovalo, co sa dialo a kolko ludi umrelo, oni nic podobne netusili, nemali ziadne informacie co sa deje vo svete a tak, vedeli len to co im nastrkala propaganda, ani len netusili ze su to kraviny, ale preco by to mu neverili ked nic ine nepoculi a pan hitler to propagoval s takym nadsenim, dnes tvrdis, ze je to zle a su to kraviny a nikdy by si to nerobil, v tej dobe by si nevedel ze to je zle a ze su to kraviny, ostatne narody vplyvom propagandy boli pre nich nic, take male muchy, ak si niekedy zabil muchu, tak by si aj ty zabijal podludi pre tretiu risu, bohuzial je to tak  :cry:
Hovor stručne,
pýtaj sa málo,
odchádzaj rýchlo. (Peter Veľký)

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #7 kdy: Květen 03, 2009, 12:46:10 »

Samozřejmost povstání

Jinak-mě připadají spíš jako Wehrmacht?? Co vy???

Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #8 kdy: Květen 04, 2009, 09:36:32 »
Příslušníci Heeru se sice v ghettu pohybovali také, ale tohle bude nějaký prapor Allgemeine-SS, protože nemají na pravých rukávech orlice. Heer je měl na pravém rukávu, SS na levém.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #9 kdy: Květen 04, 2009, 09:22:15 »
Heer nemal orlicu na rukave, ale na naprsnej kapse nalavo. Na rukave nosili orlicu len SS, na pravom.

leviathan

 • Wehrmacht
  Unteroffizier - četař
 • Příspěvků: 119
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #10 kdy: Květen 04, 2009, 09:30:09 »
Pardon, tie strany som myslel z pohladu mna pozorovatela. Spravne je to Wehrmacht - orlica na pravej naprsnej kapse, SS - orlica na lavom rukave.
Vsimnite si tretieho vojaka z prava s "lodickou" a jeho vylozky. Neni to dobre vidiet, ale vyzera to na vylozky Wehrmachtu, alebo polnej policie.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #11 kdy: Květen 05, 2009, 07:29:02 »
Máš samozřejmě pravdu, moje chyba.
Ten třetí zprava esesák rozhodně nebude. Ale zajímavá je jedna věc: ti první dva zprava jsou docela dobře vidět a orlice nad pravou náprsní kapsou u nich není znatelná. Myslel jsem si, zda se najedná o oddíl Ukrajinců či Lotyšů pod velením německého policejního důstojníka, ale tito muži patřili pod SS a navíc měli jiný typ výložek. Tak nevím, možná jsou na fotce promíchaní příslušníci policie a SS....
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

pospec

 • Francouzská cizinecká legie
 • Lieutenant-colonel
 • Příspěvků: 2045
 • Se Sovětským svazem, padla bída na zem...
  • Pospec-blog
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #12 kdy: Říjen 20, 2009, 09:25:25 »
Nevím zda to zde zaznělo-Varšava 1943
Německé jednotky:
záložní obrněný granátnický prapor SS- 6 důstojníků a 400 mužů pěchoty
záložní jízdní oddíl SS- 10 důstojníků a 450 mužů pěchoty
policie: 6 důstojníků a 165 mužů
bezpečnostní policie (SiPo): 2 důstojníci a 48 mužů pěchoty
oddíl Trawniki: 1 důstojník a 150 mužů
-1 houfnice 10cm: obsluha 1 důstojník a 7 mužů pěchoty (dělostřelectva)
-1 plamenomet: 1 muž pěchoty
-ženisté: 2 důstojníci a 16 mužů pěchoty
-medicínský oddíl:1 muž
-3 PL děla ráže 22,8mm: 2 důstojníci a 24 mužů pěchoty
-1 tank francouzské výroby v rámci jednotek SS
-2 těžká obrněné vozidla
Ztráty za celou akci (19.-26.dubna):
Zbraně SS: 27 zraněných ,2 mrtví
policie: 4 zranění
bezpečnostní policie (siPo): 4 zranění
wehrmacht: 2 mrtví ,1 raněný
oddíl Trawniki: 9 raněných a 1 mrtvý
celkem: 5 mrtvých a 50 raněných

Zajatí ,,povstalci´´
Zdroj:Černí andělé-Historie zbraní SS (Rupert Butler)
Platí přímá úměrnost: čím více se snažím, tím horší je výsledek...
Navštivte můj blog: http://pospec-blog.blogspot.com/

holoubek

 • ČSR
 • Kapitán
 • Příspěvků: 387
  • vets
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 7. prosince 2008
Re: Povstání ve varšavském ghettu
« Odpověď #13 kdy: Říjen 21, 2009, 07:01:39 »
Nedávno vyšla kniha Jménem blízkých podle vyprávění účastníka Varšavského židovského povstání Martina Graye. Jsem asi v půlce, chvílemi to sice připomíná James Bonda - až neuvěřitelné z čeho se dostal (ale toto teď nechci hodnotit) - velmi detailně je tam popsáno povstání a používání Molotovových koktejlů.  Jako další zajímavost, která se obecně málo ví je popis nenávisti Poláků vůči Židům - dokonce i mezi členy oddílů AK.