Autor Téma: Operace Zimní bouře  (Přečteno 16970 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Paulus

• ČSR
  • Kapitán
  • Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 16. března 2009
Operace Zimní bouře
« Odpověď #15 kdy: Červenec 11, 2007, 12:17:47 »
Koně nebyli k dispozici,jelikož před obklíčením byli ztaženi z fronty,protoý¨že spotřebovávali mnoho píce :wink: .

Tommy[Nau]

• ČSR
  • Podporučík
Operace Zimní bouře
« Odpověď #16 kdy: Červenec 11, 2007, 12:49:58 »
Citace: "Paulus"
Koně nebyli k dispozici,jelikož před obklíčením byli ztaženi z fronty,protoý¨že spotřebovávali mnoho píce :wink: .

Mozna cast ale minimalne nekolik desitek mozna par stovek jich zustalo ve Stalingradu a vojaci je pak porazeli na maso. Doctes se o tom v mnoha knizkach. Mezi vojaky byl obliben syrovy mozek a jatra ktere byli velice vyzivna :?  :?  :?  :?  :?
"Jen mrtví se dočkají konce války." Platón

Dunril

• Host
Operace Zimní bouře
« Odpověď #17 kdy: Květen 05, 2008, 06:46:23 »
Je mě z toho na zvraceni koňa bych teda nejed a kanibal bych taky nechtěl byt :?  :?  :?

Peter Steindl

• Luftwaffe
  • Oberstleutnant - podplukovník
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 12. května 2009
Operace Zimní bouře
« Odpověď #18 kdy: Květen 05, 2008, 07:05:08 »
Citace: "Dunril"
Je mě z toho na zvraceni koňa bych teda nejed a kanibal bych taky nechtěl byt :?  :?  :?

S tou koninou by tě hlad naučil, tomu věř.

A k tomu kanibalismu: ten se vyskytl u všech obklíčených, kde vypukl hladomor, tzn. na německé straně ve stalingradském kotli a na sovětské straně v Leningradě a při obklíčení 2. úderné armády na řece Volchov v první polovině roku 1942.
Lepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

Manstein

• Wehrmacht
    Unterfeldwebel - rotný
Operace Zimní bouře
« Odpověď #19 kdy: Květen 08, 2008, 01:35:03 »
Citace: "Dunril"

Sem taky někde četl, jak na Vánoce ve Stalingradu skolili dva svý vlastní koně kteří s nimi šli už od začátku války a jak jim chutnali. Víš co to musí bejt ? Maso třeba po půl roce? Kord koňský to vůbec neni špatný maso, podle mě lepší než vepřový.
"Kdyby každý velitel, který považuje svou situaci za beznadějnou, chtěl kapitulovat, nedala by se vyhrát žádná válka."

?V první řadě jsem voják.?

Ondro AK47

• Slovenská armáda
  • Stotník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. května 2009
Operace Zimní bouře
« Odpověď #20 kdy: Květen 31, 2008, 10:13:18 »
Aj ja si myslim  PDT_Armataz_01_32  PDT_Armataz_01_32  Ale skuste si predstavit situaciu v obkluceni. Sa im vobec nedivim. Nam sa to moze zdat nechutne, ale keby to nerobili tak by jednoducho pomreli. Nemali inu moznost. Vlastne 2: vzdat sa alebo si strelit do hlavy a tak sa stat dalsim potencialnym obedom  :(

Jiří Fidler

• Wehrmacht
    Feldwebel - praporčík
Operace Zimní bouře
« Odpověď #21 kdy: Červen 02, 2008, 07:56:17 »
Jen drobná poznámka pro GFM. Mansteina. Takový otřes mozku má velkou výhodu. Člověk má k dispozici od lékařů sepsané prohlášení, že má mozek. A na požádání - v případě něčích pochybností - je může předložit.

A já říkám spolu s Čochtanem: "ještě je mám schované". A na požádání mohu předložit.

Jinak zjišťuji, že tu pár měsíců nejsem a již je z fóra gastronomická poradna. :D

Ondro AK47

• Slovenská armáda
  • Stotník
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 28. května 2009
Operace Zimní bouře
« Odpověď #22 kdy: Červen 02, 2008, 09:29:28 »
Ved aj varenie patri k vojenskemu zivotu :D  :D Ale nie sranda musi byt (nic proti vam ludia).

Ernst Bakmann

• Host
Re: Operace Zimní bouře
« Odpověď #23 kdy: Říjen 13, 2008, 09:01:56 »
No zimni boure byla podle mě pakárna : Hoth se měl probojovat , ale Paulus se nemohl stáhnout , takže kdyby Hoth dorazil do Stalingradu , tak by tam dost pravdepodobne uvizl jako 6. armada.
Taky nesouhlasím, už jsem to psal na fóru o stalinghradu. Zimní bouře by s pravděpodobností vyšla kdyby se pokusili o průlom z obou stran.

Ltvz.38

• Host
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 27, 2008, 06:31:05 »
Neuspech taky byl ze Wehrmach byl zvyklej bojovat v otevrenym terenu:) a kdyz prisli do Stalingradu nebyli zvykly na to ze je mohly trefit treba ulomky cihel z baraku a tak:)....:) ale jinak tato operace by mohla vyjit kdyby jeste byla o trosku vice 6. armada bojeschopna...a  ¨kdyby se
Hothova armada nezastavila 50 km pres mestem :P

petarb

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 27, 2008, 08:54:05 »
Operace na vysvobození 6A začala velmi dobře a jednotky ve Stalingradu už slyšely i hřmění děl 56 ts. Prý došlo i na ničení poškozené výzbroje a výstroje, jednotky počítaly, že půjdou Hothovi naproti a probijí se z obklíčení, ale Paulus se bál Hitlera a rozkaz k útoku nedal. Podle mě je jednoznačná vina Pauluse. Kdyby dal útoku zelenou myslím, že by se podařilo zachránit když ne celou tak alespoň část 6A. Šance na vysvobození 6A se zmenšily po 18.12.42 na nulu poté co RA zahájila operaci Malý Saturn a zničila obranné linie 8A (it) a oprační skupiny Hollidt a valila se směrem na Rostov na Donu 56 ts se poté stáhl do obrany a poskytl síly k odražení rusů a zaujetí pevné obrany v Tacinské, zač. ledna jednotky ve Stalingradu kapitulují a rus může slavit jakjinak než vodkou.
Když už k obklíčení došlo vidím dvě chyby: 1. Paulus - skutečně to nebyl muž na svém místě.
                                                         2. italské jednotky - naprosto k ničemu
" Byli jsme nyní v pozici muže, který uchopil vlka za uši a neodvažuje se ho pustit."
Generálmajor von Mellenthin o situaci na východní frontě.

"Neměli jsme k dispozici nic srovnatelného."
Generálmajor von Mellenthin o tanku T34.

Stor_mer

• Finská armáda
  • Vääpeli - Praporčík
  • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. ledna 2009
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 27, 2008, 10:41:06 »
Teda já nevím ale myslím si že Paulus moc neměl na výběr. Představ si že mrzne je -40 a ty nemáš skoro nic jak by ses dostal k Hothovi jen svoje napolo omrzlé nohy zabalené do hadrů. Naposledny si jedl před dvěma dny a mezi tebou a Hothem je spusta Ivanů kteří mají zimní oblečení,tanky a určitě víc jídla.

petarb

• Wehrmacht
    Unteroffizier - četař
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 28, 2008, 05:19:57 »
Teda já nevím ale myslím si že Paulus moc neměl na výběr. Představ si že mrzne je -40 a ty nemáš skoro nic jak by ses dostal k Hothovi jen svoje napolo omrzlé nohy zabalené do hadrů. Naposledny si jedl před dvěma dny a mezi tebou a Hothem je spusta Ivanů kteří mají zimní oblečení,tanky a určitě víc jídla.

No na výběr určitě měl jen by se nesměl bát. Podívej o pár týdnů později Hausser opustil Charkov s jednotkami SS a divizí GD i přes přísný zákaz Hitlera. Vojáci 6A by dali určitě přednost boji před kapitulací a lágry na Sibiři. Podle mě nebyl ani takový mráz jak píšeš -40, to bylo u Moskvy zima ve 42 byla určitě mírnější než v 41.
" Byli jsme nyní v pozici muže, který uchopil vlka za uši a neodvažuje se ho pustit."
Generálmajor von Mellenthin o situaci na východní frontě.

"Neměli jsme k dispozici nic srovnatelného."
Generálmajor von Mellenthin o tanku T34.

Kageneck

• Administrátor
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 23. prosince 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 15. června 2007 Za zásluhy o rozvoj fóra. Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 22. června 2008 Za 3 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno. 22. června 2009
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 28, 2008, 05:38:15 »
Nemůžeš srovnávat situaci Haussera a Pauluse. Hausser na tom byl v době, kdy došlo k průlomu přece jen o dost lépe než 6. armáda v momentu, kdy byl Hoth nějakých 60 km od Stalingradu. A zima byla srovnatelná s tou u Moskvy.
Čímž Pauluse nehájím, jen říkám, že to tak jednoduché neměl.
„Afrika, der Krieg ohne Hass“ Erwin Rommel

Hamerinski

• Čestný moderator
    • Letadla, letci, osobnosti WW II
  • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 29. září 2007 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.   Uděleno: 11. září 2008
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 28, 2008, 05:48:24 »
Podle mě nebyl ani takový mráz jak píšeš -40, to bylo u Moskvy zima ve 42 byla určitě mírnější než v 41.
Ohledně počasí:
-  leden 1942, únor 1942 byly nejhorší za celou válku s teplotama jdoucími i k -40°C a níže a to v oblastech pamatujících teploty převážně do -30°C. Ale hlavně bylo mnohem větší množství sněhu než v jinou dobu.
- prosinec 1942 již přinesl teploty jdoucí "pouze" k -32°C, což znamenalo sice mírnější zimu, ale pro německou techniku stejně smrtící, nemluvě o špatně vystrojených a vybavených jednotkách co byly obklíčeny ve Stalingradu a měly by v takovémto počasí ještě bojovat.
Charkov neměl pro Sověty takový význam jako měl Stalingrad a mám ten dojem, že by se ze Stalingradu Hausser nedostal. Na to měli Sověti moc velkou motivaci nepustit nikoho ven i kdyby tam měly vypustit duši nějaké jejich divize a být tak vymazány z mapy.