Autor Téma: Bronislaw Kaminski  (Přečteno 9934 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Peter Steindl

 • Luftwaffe
 • Oberstleutnant - podplukovník
 • Příspěvků: 790
 • Za zásluhy o rozvoj fóra. Uděleno: 9. července 2007 Za 1 rok aktivní činnosti na fóru. Uděleno: 12. května 2008 Za 2 roky aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 12. května 2009
Bronislaw Kaminski
« kdy: Červen 15, 2007, 11:29:38 »
Waffen-Brigadeführer der SS Ing. Bronislaw Wladyslawovič Kaminski se narodil 16. června 1899 ve Vitebsku a byl popraven v noci na 29. srpna 1944 v Lodži.

Chemický inženýr, bojovník proti komunismu a starosta Bronislaw Kaminski se narodil polskému otci a německé matce v běloruském městě Vitebsk. Když mu bylo 18, začal studovat na petrohradském polytechnickém institutu chemii. Za občanské války vstoupil do Rudé armády a bojoval na několika frontách. Po demobilizaci se vrátil na školu a po získání inženýrského titulu začal pracovat v závodě Republika. Oženil a měl čtyři dcery. V té době také vstoupil do Komunistické strany. Z té byl roku 1935 vyloučen, protože kdesi kritizoval kolektivizaci. Za velké čistky roku 1937 byl zatčen a obviněn z členství ve skupině, usilující o svržení SSSR. Trest si odpykával v lágru Šandrinsk na západní Sibiři, kde díky své kvalifikaci pracoval jako technolog v táborovém lihovaru. V roce 1940 byl podmínečně propuštěn. Jako nucené bydliště mu bylo určeno šestitisícové město Lokoť, asi 100 km na jih od Brjanska. Opět pracoval jako technolog v lihovaru. Stal se z něho fanatický odpůrce komunistického režimu.

Jeho situace se radikálně změnila s příchodem Němců. Starostou města se stal Konstantin Pavlovič Voskobojnik, učitel fyziky a také bývalý politický vězeň. Kaminski se stal jeho zástupcem a společně nabídli své služby Němcům. Městu Lokoť byla ponechána ruská správa výměnou za udržování pořádku v okolí. Voskobojnik založil Ruskou nacionálně socialistickou stranu, jejíž stanovy a program se v podstatě shodovaly s NSDAP, včetně radikálního antisemitismu. Zároveň také vytvořili milici, která bojovala proti partyzánům.

Lokoť byl původně okupován maďarskou armádou, když však Němci zjistili, že Kaminského vojáci jsou v boji daleko schopnější, začali je výrazně podporovat. Milice byla vybavena kořistními sovětskými zbraněmi, včetně tanků KV-1 a T-34/76. Milice byla přejmenována na Ruskou osvobozeneckou národní armádu (RONA). Díky novým dobrovolníkům i dezertérům od partyzánů měla jednotka brzy 1 700 mužů.

Kaminski se však nesoustředil pouze na válku, ale byl to i geniální organizátor. Okolní oblasti byly poničené válkou, v Lokoti se intenzivně stavělo, byly vydávány noviny, Kaminski vymyslel vlastní daňový systém. Díky zavedení nových technologií byly zvýšeny výnosy ze zemědělské půdy, byl obnoven náboženský život venkovanů. Tyhle úspěchy nemohly zůstat bez povšimnutí Němců. V roce 1942 bylo Kaminského území výrazně rozšířeno. Nyní neomezeně vládl 600 000 lidí z Brjanského a Orelského rajónu. Současně s tím velmi rozšířil svou armádu. Díky odvodům (někdy i násilným) se počet jeho vojáků rozšířil na 12 000. Stále byly vyzbrojeni sovětským vybavením. Na svém území byl Kaminski neomezeným vládcem, čistě teoreticky ho měli kontrolovat němečtí poradci, obvykle se však v Lokoti žádní nevyskytovali. Němce zajímali pouze dodávky dřeva, průchodná železniční trať a také počty zabitých partyzánů. RONA měla sice těžké ztráty, ale např. během operace "Cikánský baron" se jim podařilo zabít či zajmout 3 000 partyzánů.

Když se vojenská situace Německa zhoršovala, dostal se Lokoť do přímého nebezpečí. Bylo proto rozhodnuto o přesunu RONA na západ, což se událo na konci srpna 1943. Spolu s vojáky utíkalo i velké množství civilistů, kteří se báli návratu komunistického režimu. Celkem odešlo asi 30 000 lidí. Bylo jim vyhrazeno běloruské město Lepel mezi Minskem a Vitebskem. Úkolem RONA bylo zajišťovat týl 3. tankové armády. Brzy se jim podařilo zlikvidovat místní partyzány v blízkém i dalekém okolí, místní obyvatelstvo je však vnímalo značně nepřátelsky a spíše stranilo partyzánům. Stavy Kaminského armády byly sníženy asi na 8 000 vojáků z důvodu ztrát a dezercí. K převlečení kabátu byl vyzván i Kaminski, kterému Sověti nabízeli, aby na Němce zaútočil a přidal se k nim. Kaminski odmítl. Bojovými úspěchy však velmi zaujaly Heinricha Himmlera, který po jednání s Kaminským zařadil RONA do Waffen-SS a veliteli propůjčil hodnost Waffen-Brigadeführer der SS. Po operaci Bagration byli civilisté přesunuti do Maďarska, zbylým vojákům RONA bylo slíbeno přezbrojení. Do toho však zasáhlo Varšavské povstání, které začalo 2. srpna 1944. Část Kaminského armády (asi 1 700 mužů pod velením majora Frolova) bylo posláno do povstalého města. Demoralizovaní ruští vojáci však nebyli zvyklí na boj ve městě a utrpěli asi 30% ztráty. Bohatě si to však vynahradili při násilnostech proti civilnímu obyvatelstvu. Masové vraždy, loupení, rabování, znásilňování, to je stručný výčet činnosti RONA ve Varšavě. Během několika dní zabili Kaminského muži asi 15 000 lidí, většinou ve čtvrtích, kde se nebojovalo a kde byl proto nejlepší lup. Sám Kaminski prý raboval velmi horlivě.

Velení Wehrmachtu bylo velmi pobouřeno chováním členů Kaminského a Dirlewangerovy jednotky. Heinz Guderian si osobně stěžoval u Hitlera, a když byl podpořen H. Fegeleinem, byla 29. divize SS z Varšavy odvolána. Sám Kaminski neshledával na jejich činnosti nic špatného, tvrdil, že uprchlíci jako oni mají právo na polský majetek.

Němci pochopili, že se situace jim i Kaminskému vymkla z rukou a snažili se RONA zpacifikovat. Proto se rozhodli, že Kaminského zlikvidují. Velitel zásahu proti Varšavě Erich von dem Bach-Zelewski pozval Kaminského do Lodže, kde byl večer 28. srpna 1944 odsouzen stanným soudem k trestu smrti a v noci zastřelen v lese. Spolu s ním byl popraven i velitel štábu, lékař jednotky a řidič. Kaminski byl obviněn z plenění a hlavně z toho, že jeho vojáci znásilnili a zavraždili dvě příslušnice BDM. Jiné zdroje mluví o tom, že esesmani se chtěli zbavit svědka. Oficiálně bylo řečeno, že Kaminského auto napadli polští partyzáni. Příslušníci Gestapa proto jeho auto rozstříleli z kulometu. RONA byla poté přesunuta do jižního Německa, kde byla vyňata z SS a nakonec sloučena s ROA, kde však platila za největší odpad.

Ohledně života i smrti Bronislawa Kaminského panuje mnoho legend. Například se povídá, že o jeho matce není nic známo proto, že to byla Židovka, že to byl agent NKVD nebo že nebyl Němci zabit a podařilo se mu uniknout do jižní Ameriky atd.

I když byl Kaminski krutý a arogantní člověk, nelze mu upřít skvělý organizační talent a osobní statečnost. Kdyby Němci na okupovaném území SSSR nasadili 50 takových Kaminských, kdoví, jak by válka dopadla.Kaminského vyznamenání:

Železný kříž 1. třídy (27. ledna 1944)

Železný kříž 2. třídy (27. ledna 1944)

Bandenkampfabzeichen (31. července 1944)

Medaile pro východní národy 1. třídy (1944)

Medaile pro východní národy (1944)

Odznak za zranění černýLepší pít coca-colu, než vodu z louže, ve které jsou červi.

flak88

 • Wehrmacht
  Stabsfeldwebel - podporučík
 • Příspěvků: 247
 • Za 1 rok aktivní činnosti na fóru.  Uděleno: 22. července 2008
Bronislaw Kaminski
« Odpověď #1 kdy: Říjen 19, 2007, 09:49:11 »
Oni vlastně Němci udělali chybu,stejnou jako Napoleon při svém tažení do Ruska 1812,kdy jej obyvatelstvo žádalo o udělení svobody a zrušení robotních a poddanských povinností a šla by s Napoleonem polovina Ruska.Stejně tak udělali Němci chybu při vpádu do Sovětského svazu,ale jak píšete,Kaminskiho malý stát si poradil s partyzány a hlavně zajišťoval hladký a plynulý průjezd vlaků na a z fronty.Toto měli použít všude a měli klidný týl,jenomže když postupovali,tak to pro ně byli podlidé a basta.V roce 1944 jim/Himmlerovi/ to měl někdo připomenout,když podobné jednotky legalizovali,že to před dvěma roky byli podlidé a najednou to šlo-RONA,ROA,UPA aj/Ale osobně se domnívám,že by s Němci šli a sloužili do roztrhání těla,ale asi jen na území Ruska,i když kozáci šli s Němci až do hořkého konce.Ale mohlo to vypadat i jinak.Váš příspěvek je SUPER!O B.Kaminskim jsem slyšel jen vzdáleně,dnes jsem díky Vám v obraze.flak88
flak88